نوبل ادبیات برای هیچ کس
نوبل ادبیات 2018 قربانی سو رفتار جنسی

نوبل ادبیات برای هیچ کس

نویسنده : الهام حبشی

«جایزه نوبل ادبیات سال 2018 اهدا نخواهد شد»، «بحران بی‌سابقه  آکادمی نوبل در هفته‌های اخیر»، «از بین رفتن وجهه و شهرت جایزه نوبل ادبیات» و... تمام این تیتر اخباری است که در روزهای اخیر بارها و بارها دیده‌ایم. حواشی نوبل ادبیات امسال، کم سابقه بود و شاید بد نباشد بدانید که سر منشا آن، همسر یکی از اعضای آکادمی سوئد است. در واقع سوپیشینه اخلاقی او گریبان گیر این رخ داد بزرگ ادبیات شده است. 

 

جایزه نوبل رویای آدم‌های ممتاز

نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که سالانه، تنها به یک نفر در کل دنیا تعلق می‌گیرید. جایزه‌ای که اولین بار توسط «آلفرد نوبل»، شیمی دان اهل سوئد، برای 5 نفر از برترین افراد در حوزه‌های فیزیک، شیمی، پزشکی، صلح و ادبیات در نظر گرفته شد. این جایزه برای آدم‌های سرشناس و ممتاز این 5 حوزه احتمالا بزرگترین دست آورد و رویای زندگی‌شان تعبیر خواهد شد. نوبل ادبیات از سال 1901 تا به حال به 110 نفر اهدا شده است. اما امسال به دلایل مختلفی نویسنده‌ی برتر سال 2018 را دست خالی خواهد گذاشت. خوشبختانه طبق قوانین این آکادمی، جایزه نوبل ادبیات یک سال با تاخیر در سال 2019 به دست صاحب اصلی‌اش خواهد رسید.

نوبل ادبیات

 

دلایل کنسل شدن جایزه نوبل 2018 

مهم‌ترین علتی که باعث لغو مراسم و اهدای جایزه نوبل شده برملا شدن ماجرای رسوایی اخلاقی «ژان کلود آرنو» همسر «کاترین فرستنسون» یکی از اعضای آکادمی نوبل است. 7 ماه پیش، درست در ماه نوامبر، 18 زن به این فرد اتهام سوء استفاده جنسی زده و از او شکایت کرده‌اند. فرد متهم در املاکی که متعلق به آکادمی است، از زنان هنرمند عکاسی و سوءاستفاده جنسی کرده است. با انتشار این خبر، «کاترین فرستنسون» اخراج شد و «سارا دنیوس» رئیس آکادمی که این برخورد را غیرمنصفانه تلقی می‌کرد از سمت خود استعفا داد. 6 نفر از اعضای آکادمی هم به عنوان اعلام اعتراض نسبت به اخراج و استعفای این دو نفر صندلی‌های خود را خالی گذاشتند. حالا از 18 نفر عضو آکادمی تنها 11 نفر باقی مانده‌اند. از آن‌جایی که «ژان کلود آرنو» روابط نزدیک و نفوذ بسیاری در آکادمی نوبل داشته، از حامیان مالی تاسیس باشگاه فرهنگی در استکهلم محسوب می‌شود، اعتراض اعضا از این رو است که چرا موسسه به جای اخراج و قبول استعفا اعضای آکادمی با فرد متهم و کسانی که با او همکاری داشته‌اند برخوردی صورت نگرفته و آن‌ها را معرفی نمی‌کنند. از آن بدتر گزارش‌هایی است که حکایت دارند، آکادمی سوئد سال‌های زیادی است که از این اتهامات با خبر بوده‌اند و به آن رسیدگی نکرده‌اند. همچنین «آرنو» متهم است که در 7 دوره گذشته، قبل از اهدای جایزه، نام برندگان را پیش از موعد افشا می‌کرده است. حالا آکادمی نوبل ادبیات با چند اتهام فساد رو به رو است، که یکی دیگر از این اتهامات استفاده از امکانات بنیاد نوبل به نفع شخصی و بهره بردادی مالی از آن است.

نوبل ادبیات 2018

 

سال‌هایی که نوبل داده نشد

به غیر از امسال، 7 سال دیگر هم جایزه نوبل ادبیات به کسی نرسیده است. این سال‌ها به ترتیب، سال 1914، 1918، 1935، 1940، 1941، 1942 و 1943 هستند. در اساسنامه نوبل ذکر شده که اگر هیچ اثری در یک سال قابل توجه نبود، جایزه به کسی تعلق نگیرد و پول این جایزه برای سال‌های آتی ذخیره شود. علت دقیقی برای اعطا نشدن جایزه نوبل در این سال‌ها اعلام نشده اما نکته حائز اهمیت وجود جنگ جهانی در این بازه زمانی و البته بحران‌های دیگر است. جایزه ای برای دو نفر

از طرف دیگر جایزه نوبل ادبیات در سال 1904، 1917، 1966 و 1974 به طور اشتراکی به دو نفر تعلق  گرفت.

 

کسانی که نوبل را قبول نکردند

«بوریس پاسترناک» برنده بدشانس سال 1958 بعد از پذیرفتن جایزه‌اش با فشار قدرت از سوی کشور جماهیر شوروی سابق رو به رو شده و و مجبور به پس دادن جایزه ارزشمند خود شد. «ژان پل ساتر» هم برنده خوش شانس سال 1964 بود که طبق عادت عجیبی که داشت از دریافت جایزه خود سرباز زد. «ژان پل ساتر» هیچ جایزه‌ رسمی را قبول نمی‌کرد.

نوبل ادبیات 

 

کشوری که بیشترین برنده را داشته

انگلیسی زبان‌ها 29 بار برنده جایزه نوبل ادبیات شده‌اند و پس از آن‌ها فرانسوی‌ و آلمانی‌ها هر کدام 14 بار و اسپانیایی‌ها 11 بار موفق به دریافت این جایزه معتبر شده‌اند. هیچ کدام از نویسندگان ایرانی تا کنون موفق به دریافت جایزه نوبل نشده‌اند.

 

برندگان عجیب

«هانری برگسون» اولین برنده‌ای است که نه نویسنده است، نه شاعر و نه نمایشنامه نویس. این فیلسوف و روانشناس اهل فرانسه در سال 1927 برنده جایزه نوبل بوده است.البته قبل از او فیلسوف دیگری به نام «رودولف کریستف یوکن» در سال 1908 به عنوان برنده جایزه معرفی شده. آخرین مورد عجیب در میان برندگان جایزه نوبل ادبیات، اعطای این جایزه در سال 2016 به «باب دیلن»، خواننده و آهنگساز اهل آمریکا است.

نوبل ادبیات

برچسب ها
نوبل ادبیات 2018
ماجرای نوبل ادبیات 2018
نوبل ادبیات
جایزه نوبل ادبیات 2018
جایزه نوبل ادبیات
نظرات کاربران
کد امنیتی
notareal
notareal
٩٧/٠٢/٢٠
٠
٠
درود گرامی. سپاس از پست خوب شما.// در راستای دیلن آنچه «عجیب » است این که نوبل ادبیات را زودتر دریافت نکرد.// دیلن «شاعر » دوران دیروزِ نزدیک، تا به امروزست. از میانه های سده بیست کارهای او در زیباترین آبستره ها، خواب از چشمانِ بیدادگران ربود (ویتنام یک نمونه). پیام های نیرومند و بسیار مویین ( ظریف ) او سده های دیگری نیز به یاد خواهد ماند. پَتی اسمیت، یک «شاعره، » موزیسین، و خواننده بزرگ، نوبل ادبیات را با نمایندگی از سوی دیلن دریافت کرد.// بسیاری از ادبا و هنرمندان بزرگ دیلن را شاهکار سده ۲۰ و ۲۱ شناسند. برگذارکننده گان نوبل ادبیات برای نخستین بار فراست بالایی با این انتخاب نشان دادند، چرا که نوبل ادبیات شایسته که پلی باشد بین دودمان امروزی، چالش های آن، و ادبیاتی که از راهِ موسیقی به اندیشه کردن وامیدارد آنان را.// آنچه نگران کننده این که یکی از بزرگترین «شاعر » ها، ادب شناس ها، و آدم دوستان گیتی از دریافت نوبل ادبیات به دور ماند - احمد شاملو. ادبای برجسته اروپایی، به ویژه، در پی آن بودند که استاد سخن نوین فارسی را کاندیدای نوبل ادبیات کنند در پایان سده بیست. کم کاری «مترجم » های ما، و یا نداشتن توان شان در ترجمه، پیام بزرگ شاملو را به گیتی نرساند. از سوی دیگر، چامه سرایان و نویسنده های ایرانی در آمریکا و، به ویژه در اروپا، نام بامداد را از سرِ رشک و کوته اندیشی پیش نگذاشتند، تا این که این رنجیده فرهنگ تک-نفره فارسی / پارسی یک سال پس از آن دیده از گیتی بربست.// درسی در این است، که باید در شناساندن کارهای استاد محمود دولت آبادی به گیتی کوشا بود، که نوبل ادبیات درخور اوست، و در این راستا نیز صحبت ها شده (است).// گرامی، شما کلکِ (قلمِ ) خوب، و اندیشه ای پیش رو دارید، می خواهم از شما، به کارهای دیلن با باریک نگری (دقت ) گوش فراداده، بینید چه زیبا و شاملووار دردها شکافد، و چه گزاره ها (بازنیز چون بامداد ) بر سرِ زبان ها انداخته این «شاعر » بزرگ، که موزیسین آفریننده ای نیز باشد.// روزگار به کام.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
پس اعتقاد دارین دیلن باید زودتر از این ها جایزه می‌گرفت! تشکر بابت وقتی که گذاشتین :)
notareal
notareal
٩٧/٠٢/٢٠
٠
٠
در بالا «برگذارکننده گان نوبل ادبیات . . . » باید بخواند «برگزارکننده گان نوبل ادبیات . . . » اگر نخاله گزاره / واژه ها (تایپو ) دیگری نیز بینید، خواننده گران مایه، با بزرگ واری چشم از آن پوشید.// سپاس گزارم.
هادی حسن زاده
هادی حسن زاده
٩٧/٠٢/٢٠
١
٠
خیلی جالب بود... از جمله متنایی که همش رو خوندم مرسی سارتر با روحیه ی همیشه عجیبش !!!!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
روحیه واقعا عجیب!! خوشحالم که خوشتون اومد، تشکر بابت وقتی که گذاشتین :)
Mah
Mah
٩٧/٠٢/٢٥
١
٠
Besiar aali bood baanoo jan va dorud ****
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/٢٥
٠
٠
منم از وقتی که گذاشتین تشکر میکنم ماه بانوی عزیز :)