نیاز زنان و دختران به تفریح را جدی بگیرید
زنان زندانی مواد مخدر در استان خراسان رضوی؛ دو برابر میانگین کشور

نیاز زنان و دختران به تفریح را جدی بگیرید

نویسنده : مریم شیعه زاده

امروز خبری را خواندم که احتمالا تعدادی از شما آن را نه شنیده‌اید و نه خوانده‌اید. حق هم دارید! در این اوضاع و احوال که همه درگیر نوسانات بازار دلار و سرانجام برجام و فیلتر تلگرام و باخت پرسپولیس از الجزیره هستند، کم‌تر کسی این خبر را بازنشر می‌کند و برای چند ثانیه هم که شده به آن فکر می‌کند. اصلا به همین خاطر من آن را انتخاب کردم تا چند کلمه‌ای درباره‌اش بنویسم و شما را وادار به توجه کنم!

خبر این بود که «مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان رضوی اعلام کرد تعداد زنان زندانی مواد مخدر در استان خراسان رضوی دو برابر میانگین کشور است.» زنانی که بعضی‌هایشان قاچاق می‌کردند، بعضی‌هایشان مصرف کننده بودند، تعدادی از آن‌ها توزیع می‌کردند و برخی‌ها هم فروشنده بودند و هیچ‌کس نه پشت تریبون‌های مختلف این آمار را اعلام کرد و نه نگران تقدس این استان شد. 

برای چرایی‌اش هم می‌شود دلایل زیادی آورد. دلایلی که هر کدام به جنبه‌های گوناگون‌ زندگی این افراد اشاره می‌کند. تعدادی قربانی شرایط خانوادگی و پدران و همسران معتادشان شدند. عده‌ای به خاطر اختلافات خانوادگی و فقر مصرف مواد مخدر را شروع کردند، برخی‌ها هم به اصرار دوستان و یا گاهی به خاطر اختلالات روانی. داستان همیشگی و تکراری تناسب اندام و کاهش علائم فلان بیماری و برطرف کردن مشکلات جنسی هم از دیگر دلایل اعتیاد زنان است. نمی‌شود گفت که اعتیاد به خاطر وجود یک عامل رخ می‌دهد اما می‌دانید در بین عواملی که از آن‌ها غافلیم، کدام یک پیش از همه دخیل است؟ عاملی که کم‌تر متوجه‌ آن هستیم و پایش که به حرف‌هایمان باز می‌شود، انگ سیاه‌نمایی و تندروی به پیشانی‌مان می‌خورد! اما چه بپذیرید و چه نپذیرید «اوقات فراغت» و «کسب لذت» عامل مهمی است. این‌که شروع سن اعتیاد زنان بین 15 تا 19 سال است هم می‌تواند گواهی بر این ادعا باشد، مگر در مواقع استثنا. 

علم انسان‌شناسی می‌گوید که انسان نیازمند «ارتباط» است. ارتباط از نیازهای ذاتی هر آدمی است و نمی‌شود آن را محدود کرد و انتظار فاجعه نداشت. زمانی‌که این نیاز اساسی بشر را سرکوب می‌کنیم و اجازه‌ی ایفای نقش در جامعه را به زنان نمی‌دهیم، در واقع بستر نه تنها اعتیاد، که بسیاری از معضلات دیگر را فراهم می‌کنیم بی‌آنکه بدانیم به مرور زمان چه بر سر جامعه‌مان می‌آید. اوقات فراغت زیر مجموعه همین ارتباط است و اگر مهیا نشود، زنان را از برون‌گرایی به سمت درون‌گرایی سوق می‌دهد و سرخوردگی‌شان در جامعه خطرساز می‌شود. اگر فرصت‌های تفریح مدرسه و دانشگاه را فاکتور بگیریم، تفریح را کجای زندگی روزمره زنان و دختران‌مان می‌توانیم پیدا کنیم؟

غول اعتیاد در هرجا و در میان هر سن و سال و جنسیتی که باشد، ترسناک است اما از اعتیاد زنان باید بیشتر ترسید. این معضل اجتماعی می‌تواند نتایج جبران ناپذیری به همراه داشته باشد که اولین و مهم‌ترینش تربیت ناصحیح نسل آینده توسط مادران معتاد است. بعدی شیوع روابط نامشروع و در نتیجه آن بیماری‌های مقاربتی است که در ادامه فقر و اعتیاد سر و کله‌اش پیدا می‌شود. از این‌ها گذشته علم پزشکی می‌گوید که وابستگی زنان به مواد مخدر بسیار سریع‌تر از مردان اتفاق می‌افتد و به همین اندازه ترک آن برایشان دشوارتر خواهد بود. بسیاری از زنان هم برای فرار از سرزنش خانواده و اطرافیان، اعتیادشان را پنهان می‌کنند و همین موضوع فرایند درمان آن‌ها را دشوارتر می‌کند. این‌ها تنها بخشی از مشکلاتی است که به‌واسطه اعتیاد زنان به وجود می‌آید. نمی‌شود نیمی از جامعه و نیازهایشان را نادیده گرفت و توقع حل و فصل معضلات اجتماعی را داشت. 

برچسب ها
اعتیاد زنان
اعتیاد زنان در استان خراسان رضوی
زندانیان مواد مخدر
زندانیان زن مواد مخدر
زندانیان زن خراسان رضوی
نقش تفریح در اعتیاد
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٧/٠٢/١٨
٢
٢
نمی دونم چه حکمتیه که هر موقع بخوان تعریف کنن، میگن مشهد. هر موقع هم می خوان تخریب کنن، میگن خراسان رضوی. چرا مشهدی ها انقدر حسود اند؟
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٢/١٨
٢
٢
اصلا تعجبی نداره توی این شهر و استان ساده ترین تفریح ها مثل دچرخه سواری رو از دخترها دریغ كردن انتظار دارین راهی نزدیكتر مثل مواد مخدر نرن!!!!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٢/١٨
٧
١
شما مشهدی هستین؟ این همه دختر که سوار دوچرخه شون تو خیابونا هستن رو من اشتباه می بینم یا شما نمی بینید؟
مریم سادات
مریم سادات
٩٧/٠٢/١٨
٦
١
فک نکنم به خاطر دو تا دوچرخه سواری نکردن کسی بره معتاد بشه.کما این که الان خیلی ها سوار دوچرخه میشن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٠
٣
٠
بعضی محدودیت ها هم ساخته و پرداخته ذهن خود ماست، مثالی که زدین از همیناست.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٠
٤
٠
شاید نگاه عرف، نگاه خوبی نباشه اما به هر حال خودمونیم که به بعضی مسائل دامن می زنیم.
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٢/١٨
٢
٠
به امید روزی که بخشی از اینجور فجایع حل بشه😑
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٠
٠
٠
بله... فجایع کلمه خوبیه.
Niva
Niva
٩٧/٠٢/١٩
١
٠
خب از سال نودو شیش که بسلامتی زنده عبورکردیم،احتمالا تقدیرمون اینه که تو سال نودو هفت بریم واسه نبودن تفریحات سالم معتاد بشیم! خدایا کَرَمت رو شکر
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٢/١٩
٠
٠
بهمن جان نظر شما من باب این که توهین قلم داد میشد، تایید نشد - با تشکر، روابط عمومی ادمین های جیم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٢/١٩
٠
١
خخخخخ :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٧/٠٢/١٩
٠
٠
=))))))))))))خسته ام=)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٠
٠
٠
خسته نباشی!
asal_sadeghi
asal_sadeghi
٩٧/٠٢/٢٧
٠
٠
بیشتر به این عقیده دارم که اعتباد از اعتماد به نفس پایین میادو ادمو میسوزونه.ینی هرجا که امیدو اعتمادت بفنا رفت زندگیتم پای اعتیاد به باد میره.چون در خیلی از مادرا و مادربزرگای خودمون میبینیم که امکانات رفاهی زیادی نداشتند و زندگیشونم به سختی تمام میگذره ولی هیچ وقت سمت این چیزا نرفتن.بین بچه های بیشتر برا خود نماییه .نمونه بارز خودش تو همکلاسیای خودم که برا پست اینستا گرفتار اعتیاد شدن:/!!