با بازی های ویدویی رو به راه شوید
درمان دوست داشتنی با بازی های ویدویی

با بازی های ویدویی رو به راه شوید

نویسنده : s_shariaty

از دو دهه پیش تا کنون بازی‌های ویدیویی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، تا جایی که این مدیوم اکنون تبدیل به یکی از سرگرمی‌های مطرح در جهان شده. این روزها کنسول‌های بازی همه جا در دسترس‌اند و به یک رده سنی محدود نمی‌شوند. حتی کارایی بازی‌های ویدیویی دیگر صرفا سرگرمی نیست. به عنوان مثال از این تکنولوژی در درمان و توان‌بخشی بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود! شاید عجیب باشد اما این شیوه درمانی امروز در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

شروع ماجرا از کجا بود؟ 

38 سال پیش بود که حضور بازی‌های ویدیویی در روند درمان بیماران برای اولین‌بار تبدیل به یک موضوع تحقیقاتی شد. استفاده از بازخورد مجازی، طرفداران بسیاری پیدا کرد.  با این حال آزمایش‌های اولیه، چندان امیدوارکننده نبود. در اواخر دهه ۹۰ میلادی که سیستم‌های واقعیت مجازی قابل دسترس‌تر شد و تحقیقات روی آن‌ها با تمرکز بیشتری صورت گرفت، استفاده از بازی‌های ویدیویی در بررسی و بهبود توانایی حرکتی افراد رایج شد. محققین در سرتاسر دنیا تاثیر مثبت بازی‌های ویدیویی و واقعیت مجازی بر اختلالات پریشانی و فوبیاهای مختلف را گزارش می‌کردند. بعد از آن محققین سیستم بازی‌های ویدیویی و واقعیت‌های مجازی را به عنوان شکلی از توان‌بخشی در نظر گرفتند. از آن زمان تاکنون آزمایش‌ها ادامه دارد. اکنون که دستگاه‌های عمومی چون Wii، کینکت و دوربین‌های واقعیت مجازی وجود دارد، کار دانشمندان در بررسی قابلیت‌های بازی‌ها در نقش درمانی و توان‌بخشی راحت‌تر شده است. مطالعات موردی، پتانسیل موجود در این تکنولوژی را به عنوان یک روش درمانی خارج از کلینیک پیشنهاد می‌دهند.

درمان با بازی

 

فواید توان‌بخشی گیمینگ

توان‌بخشی گیمینگ توانسته پشتیبان‌های زیادی را به خاطر روشی که دارد جذب کند. بزرگ‌ترین تفاوت این روش درمانی در این است که خود بیمار درگیر است و از بازی کردن هم لذت می‌برد. کنسول‌های گیم هم که بسیار قابل دسترس توسط مردم است، به این شیوه درمانی اجازه می‌دهد تا جامعه هدف بزرگ‌تری را جذب کند. انتقال محیط درمان از کلینیک به خانه فرد، از نظر روانی و راحتی هم برای بیمار مناسب‌تر است.

 

توان‌بخشی فیزیکی

در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه تحقیقاتی Essex ،واقع در انگلیس؛ انجام شد، کنسول Wii توانست در یک دوره درمانی ۷ هفته‌ای که مربوط به پیشگیری از افتادن بود، مفید ظاهر شود و تعادل و حرکات بیماران را بهبود دهد. بیماران هم در زمان استفاده از Wii تفریح می‌کردند. استفاده از بازی‌های مختلف به همراه وسایل کمکی به جای جلسات کاردرمانی هم یک مشوق خوب برای بیماران آسیب‌دیده‌‌ی حرکتی بود که حوصله رفتن به کلینیک‌های مختلف را نداشتند.

درمان با بازی 

 

توان‌بخشی عصبی

بیماران مربوط به اعصاب مثل بیماران سکته‌ای، توان رفتن‌های مکرر به مراکز درمانی مختلف را ندارند. به این ترتیب بازی‌های مختلفی مخصوص این بیماران ساخته شده است. درمان گیمینگ می‌تواند توسط معالجین برای بهبود عضلات آسیب‌دیده و همین‌طور بازتوانی مغز برای یادگیری دوباره‌ی حرکات استفاده شود. برای نمونه بازی Curcus Challenge که توسط دانشگاه نیوکاسل انگلستان ساخته شده است، یک بازی  برای کنسول Wii است که برای بهبود عضلات دست و بازو استفاده می‌شود. با بهبود بیمار، سختی بازی افزایش می‌یابد و به این ترتیب معالج‌کننده می‌تواند پروسه درمان او را دنبال کند. نمونه دیگر بازی موبایلی ARMStrokes است که مخصوص بیماران سکته‌ای بوده و می‌تواند در کامل کردن تمرینات توان‌بخشی بیماران موثر باشد.

فلج مغزی یکی دیگر از بیماری‌هایی است که هم کودکان و هم بزرگ‌سالان می‌توانند دچار آن شوند. بازی‌های درمانی زیادی برای این گروه ساخته شده است و مطالعات نشان می‌دهد که بازی‌های Wii که شامل دویدن، دوچرخه‌سواری، اسکی روی برف و دیگر ورزش‌ها است می‌تواند درافزایش سطح فعالیت بیماران فلج مغزی تاثیرگذار باشد.

 

مشکلات این روش چیست؟ 

هرچند توان‌بخشی گیمینگ مزایای زیادی دارد، اما گزارشاتی موجود است که بازی کردن زیاد ممکن است باعث جراحت‌هایی مثل پارگی تاندون، دررفتگی کشکک یا آسیب‌های دست شود. هم‌چنین به دلیل این که درمان در خانه انجام‌پذیر است، ممکن است بازی کردن زیاد موجب کاهش ارتباط بین درمان‌گر و بیمار شود و به این ترتیب پروسه بهبود به درستی دنبال نشود. محیط‌های واقعیت مجازی هم دارای تاثیرات جانبی چون سرگیجه، خستگی و حالت تهوع است.

درمان با بازی 

 

آینده‌ای روشن

محققین بر این باورند که تا ۱۰۰ سال آینده، تکنولوژی قلب توان‌بخشی و درمان خواهد بود. با ورود به آینده، تکنولوژی قوی‌تر و قوی‌تر می‌شود تا جایی که درمان بدون تکنولوژی بی‌‌معنا است. توان‌بخشی گیمینگ هم قسمتی از این آینده است که می‌تواند پروسه درمان را راحت‌تر از هر دوره و زمانه کند.

برچسب ها
درمان با بازی ویدیویی
فواید بازی‌های ویدیویی در درمان
تاثیر بازی بر درمان
توان‌بخشی با بازی
واقعیت مجازی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٠
٠
٠
اطلاعات خوب و دسته اول مطلبتون جای تشکر ویژه داره. درمان به وسیله بازی های ویدیویی برای خود من خیلی جالب بود و اولین باری بود که درباره اش می خوندم.