دیگه واقعا جالب شد!
گفت و گو با جواد خواجوی؛ سازنده کلیپ های پرمخاطب جالب شد

دیگه واقعا جالب شد!

نویسنده : labib

این روزها کلیپ‌های صداگذاری شده‌اش با لهجه مشهدی در حال دست به دست شدن در فضای مجازی است و کم‌تر کسی کارهای او را ندیده. صداگذاری خلاقانه با بهره‌گیری از جملات روزمره که شاید برخی از اصطلاحات به کار رفته در آن‌ها، برای ما آشنا یا حتی خاطره‌انگیز باشد. «جواد خواجوی» خالق این کلیپ‌ها بازیگر تئاتر، موزیسین و نویسنده جوان مشهدی است و پیش از این در تیم نویسندگان انیمیشن «دیرین دیرین» حضور داشته و مستندهایی هم در زمینه‌های مختلف تولید کرده است. این روزها هم در حال اجرای تئاتری در تالار حافظیه تهران است. گفت و گویی داشتیم با او تا بیشتر درباره فعالیت‌اش در فضای مجازی توضیح دهد. 

 

اخیرا کلیپ‌هایتان زیاد دست به دست می‌شود. چه مدت است که آن‌ها را تولید می‌کنید؟

با توجه به حرفه‌ام در همین قالب، کارهایی را ساخته بودم ولی از نظر انتشار دوبله‌ها، فقط حدود دو ماه است که صفحه مجازی‌ام را از حالت شخصی خارج کردم و کلیپ‌ها در انظار عموم قرار گرفته است. 

 

این که در فضای مجازی هستید یک فرصت است؟

برنامه‌ریزی قبلی برای حضور در فضای مجازی نداشتم و از همین رو هم نمی‌پسندم که بعدها وارد کارهای حرفه‌ای‌تر شدم، مرا با نمونه‌های مشابه در فضای مجازی که متاسفانه بعضا کارهای فاقد ارزش هستند، مقایسه کنند. من باتوجه به تحصیل و بنا به علاقه شخصی فقط به دنبال خنداندن بودم و نه شهرت. 

 

دقیقا نقدتان به چیست؟

بعضی‌ها هدف‌شان صرفا شهرت است و برای آن در فضای مجازی به هر روشی دست می‌زنند. مثلا یک نفر با خوردن یک چیز تهوع آور مشهور می‌شود! شهرت به هر روش و فعالیتی را نمی‌پسندم. در حال حاضر از تولیدات خودم راضی هستم. اشکالی هم نمی‌بینم که به عنوان رزومه آن‌ها را معرفی کنم چون خودم آن‌ها را دوست دارم و این تنها دلیلی است که می‌توانم خودم را راضی کنم تا در این فضا ادامه بدهم.

 

چه انفاقی باعث شده که این قدر سریع از طرف مخاطب پذیرفته شوید؟ 

فکر می‌کنم دلیلش این است که بازتابی از فرهنگ عمومی مردم جامعه را تولید می‌کنم و در تمام آن‌ها سعی کرده‌ام از دیالوگ‌های روزمره و رئال استفاده کنم. همین هم باعث شده تا خنده و پسند را از جانب مخاطب دریافت کنم. از طرفی هم سعی نداشتم تا صداسازی کنم یا لهجه‌ی خاصی را مسخره کنم و صرفا با کمی تغییر لحن در گفتار، حرف‌های خود مردم را می‌زنم.

 

کسی در ساختن کلیپ‌ها به شما کمک می‌کند؟ مثلا در انتخاب ویدیوها و یا صدا گذاری؟

کلیپ‌ها را از ویدیوهای پربازدید انتخاب می‌کنم و البته مردم هم مشارکت می‌کنند. کارهای صداگذاری را هم خودم به تنهایی انجام می‌دهم. اطرافیان من نیز با توجه به فعالیت‌هایمان، افرادی هستند که ذوق هنری دارند و اکثر اوقات بعد از بازخورد گرفتن از آن‌ها و گذر از فیلترشان، ویدیوها را بارگزاری می‌کنم.  

 

گفتید به دنبال فقط شهرت نبودید، پس چرا ویدیوها را تولید می‌کنید؟ 

از همان اول دنبال یک کار بزرگ فرهنگی نبودم و هدفم را در شاد کردن و خنداندن مردم و خانواده‌ها تعریف کردم که فکر می‌کنم موفق هم بودم. 

 

لفظ خانواده را  به کار بردید! برایتان مهم است که تمام اعضا خانواده ببیننده کلیپ‌هایتان باشند؟

ببیندگان این ویدیوها اکثرا خانواده‌ها هستند، به همین سبب گذاشتن چهارچوب را برای خودم لازم دیدم و تا حدودی هم سعی کرده‌ام خط قرمزها را رد نکنم. البته باتوجه به انتظار مخاطب که صریح بودن برایش شرط است و همچنین اقتضائات فضای مجازی، کارها را تولید می‌کنم و افتخارم این است که پیام می‌دهند و می‌گویند همه خانواده به دور هم جمع می‌شویم وکارهای دوبله‌ات را تماشا می‌کنیم.

 

 از کسی هم برای انتشار کلیپ‌هایتان درخواست کردید؟

نه صرفا ذوق خودشان بوده و من خیلی از بازتاب ها را خبر نداشتم و از طریق دوستانم مطلع شدم.

 

امیر مهدی ژوله هم یکی از کارهایتان را در صفحه‌اش خودش گذاشته بود.

 بله... آقای مازیار فلاحی و افراد دیگر هم بودند که لطف داشتند و خودشان اقدام به این کار کردند. 

 

 ویدیوهای زیاد ارسالی، مخصوصا از خارج از کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظرم وجود لهجه مشهدی یادآواری یک فرهنگ است و همین باعث شده بعضی‌ها واکنش نشان دهند. بعضی‌ها پیام می‌دهند که تمام تفریح ما دیدن روزانه همین کلیپ‌هاست که خانه، مادربزگ و یا قدیمی‌تر‌ها را برای ما یادآوری می‌کند. به نظرم این استقبال، این‌طور توجیه می‌شود. 

برچسب ها
جواد خواجوی
دوبله مشهدی
جالب شد
واقعا جالب شد
مصاحبه با جواد خواجوی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٧/٠٢/٢٠
٦
٠
عالیه=)ممنون=)
حسینی
حسینی
٩٧/٠٢/٢١
٧
١
من از کلیپی که بوفون پشت سر رونالدو حرف نیزد جوادآقا رو پیدا کردم.خیییلی عالی بود و پیجشو پیدا کردم کلی خندیدم😅
Zakiyar20
Zakiyar20
٩٧/٠٢/٢١
٣
١
خدایی عالیه دوبله های جواد آقا😅من تازه پیداش کردم
احمد
احمد
٩٧/٠٢/٢١
٤
٠
شما نگاه کنن که دیگه واقعا جالب شد
Hora
Hora
٩٧/٠٢/٢١
٤
٠
منکه اصن دیگه نمیتونم عادی صحبت کنم😂😂
Elina
Elina
٩٧/٠٢/٢١
٤
١
شما نگا کنن واقعا جالب شد
zahra
zahra
٩٧/٠٢/٢١
٥
٠
فقط کلیپ من یک لحظه خوابم برده بود =)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٢/٢٢
٢
٠
چقدر خوب دلایل محبوبیت شونو عنوان کردن، دقیقا همین طوه.
ههه
ههه
٩٧/٠٣/٢٤
٠
٠
خوبه