عجایت هفت گانه اختلالات روانی
7 اختلال روانی عجیب و غریب که تا کنون نشنیده اید

عجایت هفت گانه اختلالات روانی

نویسنده : عطیه میرزاامیری

اگر چند سال پیش می‌شنیدیم که فلانی بر اثر یک عطسه فوت شده یا یک سرماخوردگی ساده کسی را کُشته، چشمان‌مان گرد می‌شد و گمان می‌کردیم سرکاریم! اما شاید امروزه ورود به دنیای مدرن و حتی دیدن فیلم‌های تخیلی، این باور را به ما داده که هیچ چیزی نمی‌تواند بعید باشد و اگر همین الان در اخبار بشنویم که علت مرگ کسی خارش بیش از حد بدنش بوده، شانه بالا بیندازیم و اظهار بی‌تفاوتی کنیم. این قضیه برای ابتلا به بیماری‌های مختلف هم صدق می‌کند. تا سال‌ها قبل کمتر کسی بیماری روان-تنی به گوشش خورده بود. همان دردی که هیچ علت جسمی‌یی ندارد اما نمود فیزیکی دارد. مثلا کسی دائم از درد معده شکایت می‌کند اما آندوسکوپی و آزمایش هیچ علامتی از درد را نشان نمی‌دهد و علت همانی می‌شود که همیشه ورد زبان دکترهاست: «از اعصابشه!». این مطلب را تا آخر بخوانید تا چند بیماری عجیب دیگر را بشناسید که اگر روزی شنیدید کسی مبتلا به آن شده زیاد هم تعجب نکنید و بدانید آدمی‌زاد علاوه بر عجیب بودن خودش، بیماری‌های عجیب‌تری دارد.

 

سندرم بدشکلی بدن

افرادی که دائم در حال ایرادگیری از اعضای بدن خود هستند را دیده‌اید؟ گاهی علت این عارضه اعتمادبه‌نفس پایین افراد است اما زمانی این رفتار تبدیل به ناهنجاری می‌شود و می‌توان برچسب اختلال روی آن گذاشت که فرد تمام زندگی‌اش را وقف عمل جراحی کند. قضیه به یک عمل رایج بینی و تزریق گونه ختم نمی‌شود. در این اختلال گاهی افراد تصور می‌کنند چانه، شکل فیزیکی گوش‌شان و حتی انگشتانشان فرم بدی دارد و درصدد جراحی برمی‌آیند. برخی از افرادی که در این دسته جا می‌گیرند توهم این را دارند که گوژپشت هستند.

 

سندرم سیندرلا

متاسفانه این سندرم امروزه بیشتر به چشم می‌آید و دختران زیادی را درگیر خود کرده است. در سندرم سیندرلا دختر مدام خودش را در لباس عروسی تصور می‌کند و دائم چشم به در است که مرد رویاهایش با اسب سفید به دنبالش بیاید! خنده‌دار نیست بلکه بیشتر دردآور است که دختری تمام فکر و ذکرش ازدواج باشد و زندگی‌اش را تحت سیطره‌ی این فکر پیش ببرد. فرد با این تفکر سیندرلایی گمان می‌کند که از فردای عقد نیازی به تلاش ندارد و همه چیز مهیاست و نیازهای او برآورده خواهد شد!

 

اختلال خود مرده پنداری

فرد مبتلا به این اختلال احساس می‌کند مرده است یا اصلاً وجود ندارد. علت این بیماری می‌تواند افسردگی، محرومیت مداوم از خواب یا اعتیاد به مواد مخدر باشد اما علت اصلی آن تا حد زیادی توسط علم درست فهمیده نشده است. 

 

خودخواری

فیلم «سکوت بره‌ها» را دیده‌اید؟ اگر خاطرتان باشد هانیبال که شخصیت اصلی فیلم است، علاقه‌ی زیادی به این دارد که اعضای بدن انسان‌ها را بخورد! در این اختلال فرد اعضای بدن خود را می‌برد، قطع می‌کند یا در موارد نادر اعضای بدن خود را می‌خورد. این افراد بیشتر در گروه اختلالات ضداجتماعی و سلوک دسته بندی می‌شوند که میل شدیدی به آزاررسانی به دیگران دارند.

 

سندرم دست بیگانه

فرد در این اختلال بازویش به‌طور غیرارادی حرکت می‌کند و یا بدون خواست فرد چیزی را می‌گیرد. در واقع فرد حس نمی‌کند این دست متعلق به اوست. گاهی این اختلال درعضو پا هم اتفاق می‌افتد. مثلا کتابی می‌خواندن که در آن یک بیمار دائم از روی تختش به پایین پرت می‌شده. وقتی روان‌پزشک این پدیده را علت شناسی می‌کند به این نتیجه می‌رسد که فرد گمان می‌کرده پای خودش، پای قطع شده‌ی فرد دیگری‌‎ست و دائم درصدد آن بوده که آن پای غریبه را از روی تخت پایین بیندازد. نتیجه این می‌شود که خودش از روی تخت به پایین می‌افتاده!

 

سندرم پیکا

اگر بخواهم غیر رسمی و در یک کلمه این اختلال را توصیف کنم، می‌گویم «اختلال آشغال خوری». این اختلال را من از نزدیک در مدرسه‌ای دیدم که پسری که مبتلا به ناتوانی ذهنی شدید بود، از شدت آشغال خوردن دستانش قارچ گرفته بود. گاهی این اختلال در زنان باردار هم دیده می‌شود. وقتی کسی میل شدیدی به خوردن خاک دارد. نکته‌ی غم‌انگیز ماجرا این است که این اختلال بیشتر در مناطق فقیرنشین دیده می‌شود.

 

سندرم لهجه‌ی خارجی

فکر کنید یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوید و درصورتی‌که تا شب قبلش کاملا به زبان مادری‌تان، که فارسی‌ست، مسلط بودید ناگهان کلمات به ژاپنی از دهان‌تان خارج شود. این اتفاق دقیقا برای یک زن انگلیسی که در بیمارستان به دلیل میگرن بستری بود اتفاق می‌افتد. زن بعد از عمل جراحی شروع می‌کند به چینی حرف زدن! علت این اختلال می‌تواند ضربه‌ به سر، حمله میگرنی یا سكته باشد. افسردگی و انزوا کمترین عارضه‌ی این اختلال عجیب است.

برچسب ها
اختلالات روانی عجیب
بیماری های روانی عجیب
عجیب ترین بیماری های روانی
عجیب ترین اختلالات روانی
اختلال روانی
بیماری روانی نادر
نظرات کاربران
کد امنیتی
Far!de
Far!de
٩٧/٠٢/١٥
٠
٠
چـــــقدر عجیب! خاک خوری؟! در زنان باردار؟! ینی یه خانوم باردار میل شدید پیدامیکنه به خوردن خاک؟! خیلی عجیبه و کمی هم جالبه! جالبیش اینجاس که ایناهمشون برمیگرده به روانپزشکی و اینا! درحالیکه وقتی اسم بیماری و اینچیزامیاد،آدم حس میکنه اثباتش فقط دست دکتراس خخخ! البته که روانشناسی هم شاخه های متعددی داره و.. اما خب اینکه آخرم میرسیم به اعصاب و روانپزشکی و روان درمانی و اینا جالبه برام !
Far!de
Far!de
٩٧/٠٢/١٥
٠
٠
البته اینجور بیماری هایی خیلی زیادشدن تواین دوره زمونه!!! که تودوره ی مامان باباهای ما وقبلتر ازونا نبوده همچین چیزایی!اتفاقا یکی دوهفته پیش باخونواده راجب همین چیزا صحبت میکردیم!ویه بحثی مدنظر بود که یه اختلال روانی عجیبه... و بابامیگفتن که زمان مااصن همچین چیزایی نبوده... ینی این بیماری ها هم براثر گذر زمان بوجودمیان؟!!!
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٢/١٦
٢
٠
سلام وممنون بابت این یادداشت ومقاله بینظیرتون ...لذت بردم از خوندنش و خیلی هم آموختم ...موفق باشید
لیلی
لیلی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
چه عجیب و جالب!