کندوکاوی در آمار ازدواج و طلاق کشور
کلاهمان را بالاتر بگذاریم

کندوکاوی در آمار ازدواج و طلاق کشور

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

گاهی اگر حوصله‌تان سر رفت، سری به پایگاه‌های آماری کشور بزنید و اطلاعات موجود در یک موضوع خاص را مطالعه کنید. شوخی نمی‌کنم. کار لذت‌بخشی است و به اندازه‌ی خواندن چندین کتاب به اطلاعات عمومی‌تان اضافه می‌کند. از جالب‌ترین‌ موضوعاتش هم ازدواج و طلاق است. به هر حال از آن‌جایی که اکثر ما جد اندر جد به پرسیدن سؤالاتی مثل «شوهر کردی؟»، «فلانی هنوز طلاق نگرفته؟»، «این‌ها کی برای پسرشون زن می‌گیرن؟»، «واقعاً سومین زنشه؟» و... علاقه داریم، از این طریق می‌توانیم به بسیاری از سؤالاتمان نه در سطح خانواده و فامیل و در و همسایه، که در سطح ملی پاسخ بدهیم! مثلاً:

 

* طلاق به مثابه‌ی نقل و نبات

حقیقت این است که معمولاً در زمان ارائه‌ی آمار، خیلی خوش‌بینانه از بالا بودن نرخ ازدواج نسبت به طلاق حرف می‌زنیم و می‌گوییم: «تنها یک طلاق در ازای هر چهار ازدواج!» در حالی که این جمله چیزی نیست جز کلاه بزرگی که به سر خودمان می‌گذاریم. اگر آمار ازدواج و طلاق‌های ده سال اخیر را مرور کنیم، متوجه می‌شویم که ازدواج از حدود 800 هزار مورد در سال به 600 هزار مورد کاهش پیدا کرده، در مقابلش، طلاق از 90 هزار مورد در سال به 180 هزار مورد افزایش پیدا کرده است. یعنی چی؟ یعنی ده سال پیش از هر نه ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شد و حالا از هر سه طلاق یکی! بد نیست کلاهمان را کمی بالاتر بگذاریم.

 

* دیگه وقتشه آستین بالا بزنی!

از دیگر اطلاعات جالب موجود در زمینه‌ی ازدواج و طلاق، میانگین سن ازدواج در کشور است. حتماً شما هم بارها در اخبار شنیده‌اید که می‌گویند: «میانگین سن ازدواج در کشور 25 سال است.» احتمالاً بعد از شنیدن این جمله اگر 25 ساله باشید، اطرافیان نگاهتان می‌کنند و می‌گویند: «دیگه وقتشه ها!» و اگر 25 ساله نباشید، بعید نیست خودتان به اطرافیان 25 ساله‌تان نگاهی بیندازید و این جمله را بگویید. هیچ‌کس به جزییات همین جمله‌ی کوجک دقت نمی‌کند. میانگین سن ازدواج برای دختران با پسران و برای شهرنشینان با روستانشینان تفاوت دارد و این‌ها همان اطلاعاتی است که معمولاً برای عموم ارائه نمی‌شود. با یک جست‌وجوی ساده متوجه می‌شوید که سن ازدواج برای آقایان از سال 1335 تا کنون در بازه‌ی 24 تا 27 سال بوده، اما برای خانم‌ها از 18 سال به 23 سال رسیده است. این یکی از آن نکته‌‌های قابل تحقیقی است که نه‌تنها مردم عام که حتی متخصصان هم توجهی به آن ندارند.

 

* کف زمین یا سقف آسمون

گفتم میانگین، بد نیست به خود میانگین هم گیر بدهیم. شما را نمی‌دانم، اما من اصلاً نمی‌توانم با میانگین ارتباط برقرار کنم. میانگین را وقتی باید به‌کار ببریم که موارد مطالعه‌مان همگی شرایط برابری داشته باشند. نه این‌که روستاهایی را که اکثر ساکنانش زیر 15 سال ازدواج می‌کنند با شهرهایی که ازدواج‌هایش بالای 35 سالگی صورت می‌گیرد جمع ببندیم و تقسیم بر دو بکنیم و بگوییم میانگینمان فلان سال است. خودمان را که نمی‌خواهیم گول بزنیم، می‌خواهیم؟!

 

* آیا می‌دانستید...؟

آیا می‌دانستید در بسیاری از آمارگیری‌های کشوری، ازدواج‌های زیر 15 سالگی را در نظر نمی‌گیرند، در حالی‌که در سال اخیر تنها در تهران 1500 کودک زیر 15 سال ازدواج کرده‌اند؟

آیا می‌دانستید هنوز هم به تعداد موهای سرمان ازدواج‌هایی با اختلاف سنی بالای 20 سال صورت می‌گیرد؟

آیا می‌دانستید درحالی‌که هر چند وقت یک بار خبر ازدواج مرد بیست ساله‌ای با یک زن چهل ساله پخش می‌شود، در سال چند صد مورد از این ازدواج‌ها اتفاق می‌افتد؟

آیا می‌دانستید بعضی از شهرهای کشور در طول سال فقط یک ازدواج ثبت شده دارند؟

آیا می‌دانستید شهرهای بدون طلاق هم داریم؟

آیا می‌دانستید در سال بیش از صد زوج با سن بالای 75 سال ازدواج می‌کنند، در حالی‌که ما فقط یکی دو مورد از آن‌ها را در اخبار و رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم؟

ما هم نمی‌دانستیم، ولی بعد از دیدن جدول‌های آماری، خیلی چیزها به دانسته‌هایمان اضافه شد. البته هنوز هم تمام نشده، برای ادامه‌ی کندوکاو در امور ازدواج و طلاق، می‌توانید به پایگاه‌های آماری استانی یا کشوری مراجعه کنید و به میزان تعجب و اطلاعاتتان به صورت هم‌زمان بیفزایید.

برچسب ها
ازدواج کودکان در ایران
آمار طلاق
آمار ازدواج
شهر بدون طلاق
شهری با یک ازدواج
ازدواج در ایران
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٧/٠٢/١٣
٠
٠
چیزی که واضح اینه که اکثرا این موارد رو میدونند کم یا بیش ولی چیزی که اکثرا نمیدونند اینه که این همه بدبختی سر ازدواج به خاطر چی هست. شاید هم میدونند ولی خب یا فکر میکنند تو خودشون نیست این مشکلات یا اینکه برای خودشون نیست!! من خودمم شاید این مشکلات رو کم یا زیاد داشته باشم. و میدونم که اگر فردا روزی بخوام ازدواج کنم و نتونم این مشکلات رو کم یا از میون بردارم قطعا چهار روز بعدش برای منم مشکلات متعددی پیش خواهد امد...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٢/١٥
٠
٠
بله درسته. البته من مواردي رو مي‌شناختم كه مشكلات درونيشون رو مي دونستن و با رفتن پيش مشاور بخشيش رو حل كردن ولي خب مواردي رو هم مي‌شناختم كه طبق عقيده‌ي سنتي «روانشناس براي ديوونه‌هاست!» نرفتن دنبال حل كردنش و دقيقاً چهار روز بعد به مشكل خوردن و درصد آمار طلاق رو بردن بالاتر!
شهرام -بذلی
شهرام -بذلی
٩٧/٠٢/١٤
٠
٠
با سلام ....ممنون بابت اطلاعات اماری پر محتواتون .... واقعا این مسئله الان به یک مسئله خیلی خیلی مهم در دنیا مبدل شده است ..با این تفاسیر که اکثر کشورها بدنبال افزایش ازدواج و راهکارهایی برای کاهش طلاق هستند . متاسفانه کشور مابقول شما بدنبال اطلاعات اماری غلطه که حتی الامکان دل خودشونو خوش کنند .....با تشکر
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٢/١٥
١
٠
نمي‌دونم واقعاً بهش مي‌شه گفت مشكل يا نه. يعني هروقت زياد بهش فكر مي كنم خودم هم مي مونم كه بالا رفتن طلاق يا پايين اومدن ازدواج واقعا مشكله يا نيست. شايد بايد كم كم تئوري خانواده‌ي تك‌نفره رو بپذيريم...
طفلک ما خانما
طفلک ما خانما
٩٧/٠٢/١٤
٢
٠
من نمیدونم چرا ازدواج یک مرد ۴۰ ساله با یه دختر ۲۰ساله یه امر عادیه ولی ازدواج یه دختر خانم نمیگم طبق متنتون ۲۰ سال بزرگتر حتیییییی ۳ سال بزگتر از پسر عجیب و غیر عادیه و مورد دار!!!!!!! این نگاه تبعیض آمیز و تحقیر کننده آدمو خفه میکنه. من بخاطر اینکه 10 ماه بزرگتر بودم نه حتی ۱ سال یا دوسال10 ماه بزرگتر بودم خونواده پسر اجازه ندادن ازدواج کنیم
Far!de
Far!de
٩٧/٠٢/١٤
٠
١
من،اطلاعات دقیقی ندارم درین مورد اما اگرکه میگن که مرد باید بزرگتر از زن باشه،شاید بخاطرغرایزجنسی باشه ... البته که ده ماه یا حتی یکسال بزگتر بودن خانوم هم چیزی نیس که مانع ازدواج بشه ولی خب بهرحال اعتقادیه که ممکنه بعضی خونواده ها داشته باشن ! و نمیشه اسمشو گذاش تبعیض :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/١٤
٠
٠
متاسفانه این موارد هنوز توی کشور ما جا نیوفتاده با اینکه تنها خود من آدم های زیادی رو میشناسم که خانم بزرگتر از آقا هستن و شکر خدا مشکلی هم براشون وجود نداره. من با مشاور در این زمینه صحبت کردم پیشتر. سن یک گزینه فرعی که خیلی وقتا دردسر آفرین میشه. اما فقط و فقط با توجه به یک عدد نمیشه تصمیم گرفت که ازدواج صورت بگیره یا نه. باید موارد دیگه ای توی این زمینه بررسی بشه که اون ها تعیین کننده امکان یا عدم امکان صورت گرفتن ازدواج هستن. اگر نه ازدواج دختر و پسری که خانم سن بیشتری دارن تا 5 سال اختلاف هم قابل قبوله البته با در نظر گرفتن وجود شرایطی که یک مشاور متخصص برای دو طرف شرح میکنه.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠٢/١٥
٠
٠
من نمي دونم واقعاً اين اختلاف سني مشكل‌ساز مي‌شه يا نه. ولي خب برام جالب بود كه توي امارها هم اختلاف‌هاي اين‌وري رو در نظر مي‌گيرن و هم اون‌وري. يعني هم وقتي كه آقا بيست سال از خانمش بزرگ‌تر باشه توي يه دسته‌ي خاص قرار مي‌گيره و هم وقتي خانم 20 سال از همسرش بزرگ‌تر باشه. ولي خب در عرف جامعه فقط وقتي كه خانم ها بزرگ تر باشن خاص به‌نظر مياد. و اين زياد جالب نيست.
ناشناس
ناشناس
٩٧/٠٢/١٧
٠
٠
این جمله "یعنی ده سال پیش از هر نه ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شد و حالا از هر سه طلاق یکی! بد نیست کلاهمان را کمی بالاتر بگذاریم." یکجوری بود. بنظرم طلاق دوم رو اشتباها نوشتید میخواستید بنویسید ازدواج. کلا اما دمتون گرم روشنمون کردید