بهترین خیرات برای اموات
چراغ برات فرصتی برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره رفتگان

بهترین خیرات برای اموات

نویسنده : الهام حبشی

 «چراغ برات»، «شب برات» یا همین ایام عزیز «نیمه شعبان» برای ما ایرانی ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این چند شب نازنینی که رسم است بیشتر از دیگر روزهای سال به یاد اموات و عزیزان از دنیا رفته‌مان باشیم، به یاد اسیران خاک و با هدیه دعا، نماز و هر نوع عمل خیر دیگری روح آن‌ها را شاد کنیم و نشان بدهیم که هرگز از خاطراتمان کنارشان نگذاشته‌ایم و همچنان مثل گذشته برایمان محترم هستند و در دل و جانمان جای دارند.

برای خیرات در این ایام، ایده‌های بسیاری از اهدای کتاب، کاشتن نهال، قرات قرآن و پخش کردن خوراکی‌های معمولی این ایام وجود دارد. در این مطلب قصد داریم چند راه برای خیرات خوراکی‌ها معرفی کنیم که هم برای دریافت کنندگان و همچنین اموات خوش منظرتر خواهد آمد. 

 

میوه فصل خیرات کنید

این ایام اگر سری به مزار اموات بزنید، با انبوهی از خیرات شیرینی جات مخصوصا شکلات و شیرینی رو به رو خواهید شد. در این مواقع شما اگر ایده بهتری مثل خیرات میوه تازه یا میوه‌های فصل را داشته باشید می‌توانید عده بیشتری را خوشحال کنید. سعی کنید میوه‌هایی را انتخاب کنید که آسیب پذیری کمتری دارند و خانواده‌های کم‌تری قادر به تهیه کردنشان هستند. اگر سایز میوه‌ها کوچک‌تر هستند بهتر است آن‌ها را در بسته بندی‌های چندتایی قرار دهید.

 

 

مواد غذایی خام

اگر قصد دارید در حجم بیشتری خیرات کنید، اهدا مواد غذایی خام و خشک بهترین گزینه است. مقداری که قصد کمک دارید را در نظر بگیرید و با توجه به همان مبلغ، مواد غذایی ارزشمند برای تغذیه یک خانواده مثل برنج، حبوبات و گوشت را انتخاب کنید. بسته‌های غذایی را متناسب با تعداد افراد خانواده و تعداد روزهایی که قصد پوشش دادن تغذیه آن‌ها را دارید فراهم کنید. 

 

اهدای غذای گرم و آماده

این روش از متداول و ارزشمندترین انواع خیرات است. غذایی که انتخاب کرده‌اید را آماده و بسته بندی و به مناطق محرومی ببرید که از قبل شناسایی کرده‌اید. خودتان را ملزم به انتخاب یک غذای خاص ندانید، همین که غذای تهیه شده گرم و در حد بضاعت خودتان باشد، پسندیده و محترم است؛ حتی اگر یک کاسه سوپ یا عدسی باشد. هم‌چنین می‌توانید این عمل خیر را با همکاری دوستان و آشنایان انجام دهید که آن‌ها هم در ثواب شریک باشند.

 

 

خوراکی خاص ایام

خرما، حلوا، کیک قاشقی، قتلمه مازندرانی، و چند خوراکی دیگر مثل ساندویچ‌های کوچک و دم دستی از خیرات مرسوم شب‌های چراغ برات هستند. نکته مثبت این خوراکی‌ها، قیمت مقرون به صرفه و آماده شدن فوری‌شان است. شما می‌توانید با خرید چند خمیر آماده از نانوایی، شکر، زیره و سبزیجات معطر مثل شوید تعداد زیادی روغن جوشی در ابعاد دلخواه درست کنید. 

 

برچسب ها
چراغ برات چیست
شب برات
نیمه شعبان و اموات
خیرات اموات
بهترین خیرات اموات
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_dadkhahh
a_dadkhahh
٩٧/٠٢/١١
٣
١
اینکه یه عزیزی هست که بری سر مزارش و کمی باهاش حرف بزنی،درددل بکنی و کمی اشک بریزی،خیلی می تونه آرام بخش باشه.آدم برای لحظاتی از دنیای مادی خارج میشه و سبک بالی رو تجربه می کنه.لذتی وصف نشدنی.خدا همه درگذشتگان را بیامرزه.با ذکر فاتحه ای برایشان روحشان راد شاد کنیم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/١١
٢
٠
خدا همه ی رفتگان رو رحمت کنه :) تشکر از وقتی که گذاشتین :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٧/٠٢/١١
٢
٤
مرفه اینا، ما خرما و شکلات میخاییم بخریم عذاب وجدان میگیریم خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/١١
٣
٠
هیچ کس، حتی یک شخص بیکار با یک جعبه خرما، فقیر نمیشه :)
زینب اسکندری
زینب اسکندری
٩٧/٠٢/١١
١
١
مطلب قشنگی بود 👏👏👏
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/١١
٠
٠
لطف کردین :)
شهرام -بذلی
شهرام -بذلی
٩٧/٠٢/١٢
٨
١
با سلام ...مممنون از شما بابت این نوشته زیبا ......خدا همه رفتگان را رحمت نماید...برا من که در چند ماه اخیر همه عزیزانم را از دست داده ام خوندنش خالی از لطف نبود .....سپاس از شما
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/١٣
٥
٠
سلام جناب بذلی. تشکر که وقت گذاشتین. همه عزیزان؟ خدا بده نده... خدا رحمت کنه عزیزانتون رو و به شما صبر بده.