کار نابلدها
پیرامون جشن قهرمانی سرخ‌ها که خوب بود ولی راضی کننده نه

کار نابلدها

نویسنده : مازیار حکاک

برگزاری جشن قهرمانی یک از معضلات فوتبال ماست که مثل موضوع پیراهن، جذب بازیکنان خارجی، فعالیت دلال‌ها و البته تیم‌داری خصوصی هیچ وقت حل شدنی نیست. با این حال تجربه این سال‌ها باعث شده به مرور این موضوع به مراتب سر و شکل بهتری بگیرد، هر چند که هنوز فاصله زیادی با جشن قهرمانی لیگ‌های مختلف و البته رقابت‌های معتبر اروپایی دارد. جمعه هفته گذشته جشن قهرمانی سرخ‌ها آن هم در شرایطی که از مدت‌ها قبل قهرمانی‌شان مسجل شده بود برگزار شد و فردا هم فینال حذفی برگزار و متعاقبا جشن آن برگزار می‌‎شود. در این مطلب نگاهی داریم به برگزاری جشن‌های قهرمانی در کشورمان و ایراداتی که همچنان پر برجاست.

 

پیشرفتی که محسوس است

در سال‌های گذشته از هر ژانگولری برای جشن قهرمانی استفاده می‌شد. از حضور اسب سواران کنار زمین گرفته تا موتورسوارنی که در پیست تارتان به هنرمایی می‌پرداختند. البته اگر جشن قهرمانی در جایی به جز تهران برگزار می‌شد گروهای موسیقی محلی و احیانا حرکات موزون هم جز آیتم‌های برنامه بودند. به غیر از این‌ها بزرگترین معضل خود جام بود که نه سر و شکل مشخص و ثابتی داشت و نه استحکام لازم را. اگر یادتان باشد جام قهرمانی آن قدر بزرگ و عجیب بود که یکی دوباری در زمان قهرمانی سپاهان در جام حذفی و استقلال در لیگ سر و تنش از هم جدا شد و نصف جشن قهرمانی بازیکنان به درست کردن جام گذشت که البته همه این به برکت انتقادات در سال‌های اخیر سر و شکل بهتری و البته ثباتی برا لیگ برتر و جام حذفی پیدا کرده‌اند. حالا درست است طراحی این جام آن طور که باید و شاید شکیل نیست اما بازهم همین شکل ثابتش و متفاوت نبودن جام‌ها در عکس‌های قهرمانی کلی ارزش دارد. 

 

 

جشنی که هنوز با استانداردهای جهانی فاصله دارد!

بزرگترین مسئله‌ای که در جشن قهرمانی روز جمعه به چشم می زد دیر برگزار شدن مراسم بعد از پایان بازی بود. در حالی که سازمان لیگ از مدت‌ها قبل اعلام کرده بود که بازیکنان پرسپولیس روی سکو نمی‌توانند فرزندشان را به همراه داشته باشند با این حال همین موضوع محل درگیری و البته دلخوری پرسپولیسی‌ها شد تا جایی بین 15 تا 20 دقیقه برگزاری مراسم را به غیر از زمان آماده‌سازی سکو به تاخیر انداخت. همانند جشن‌های قهرمانی گذشته و البته تمام مراسم مهم در کشورمان حضور افراد مرتبط و غیر مرتبط در کنار زمین به شدت احساس می‍‌شد که واقعا توی ذوق می‌زد. به غیر از این‍‌ها قبل از حضور سرخ‌پوشان از داوران بازی تقدیر شد که چنین موضوعی معمولا در فینال‌های مسابقات مهم مرسوم است نه در بازی پایانی لیگ! اگر این چنین بود باید مدالی به یادگار هم به بازیکنان سپیدرود می‌دانند! سرودهای غیرمرتبط در جشن قهرمانی هفدهمین دوره لیگ برتر در کنار کارنابلدی مجری جز مواردی بود که بیشتر روی اعصاب حاضران در استادیوم بود. حال این که اصلا سرود جذاب و مشخصی هم برای این مراسمات نداریم، خودش موضوعی جداست.

از همه این‌ها بگذریم تصویربرداری مراسم و کارگردانی تلویزیونی هم به شدت روی مخ بود که البته این موضوع به سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برنمی‌گشت اما باعث شد مثلا آتش بازی مراسم که از نقاط قوت آن بود در بعضی نماها دیده نشود و حس و حال کمی به بیننده منتقل شود.


اسپانسری که صاحب کل مراسم است

 روز جمعه هنگامی که سکوی قهرمانی پرسپولیسی‌ها برپا شد، شاهد اتفاق جالب توجهی بودیم و شرکت استیل آذین ایرانیان بخش عمده‌ای از فضاهای تبلیغاتی جشن قهرمانی را از آن خود کرده بود. شرکتی که متعلق به حسین هدایتی است و البته در چند ماه گذشته حواشی مختلفی را پشت سر گذاشت. تمام محوطه چمن ورزشگاه و اطراف آن را تابلوهای بزرگ تبلیغاتی اسپانسری پوشانده بود که مشخص نشد سازمان لیگ چرا اینقدر اصرار به پررنگ کردن تابلوهای تبلیغاتی داشته و خارج از عرف این کار را انجام داد. درست است که طبق گفته سعید فتاحی به خبرنگار ما تمام هزینه‌ها توسط اسپانسر انجام شده است اما این که این قدر توی چشم باشد را کمتر سراغ داریم. جالب است بدانید هدایتی طی یک سال گذشته تلاش داشت با اسپانسری خود باشگاه پرسپولیس در قهرمانی این تیم مشارکت داشته باشد اما موفق به این کار نشد با این حال با همکاری سامان لیگ از مسیری دیگر نام خود را در جشن قهرمانی مطرح کرد. البته مزیت اسپانسر جشن قهرمانی امسال این بود که رنگ قرمز را هم برای تبلیغات خود انتخاب کرده بود و مثل سال گذشته نبود که رنگ زرد اسپانسر بیشتر از رنگ پیراهن بازیکنان پرسپولیس و حتی تماشاگران دیده شود!

برچسب ها
جشن قهرمانی پرسپولیس
برگزاری جشن قهرمانی
معضل جشن قهرمانی
جشن قهرمانی
اسپانسر جشن قهرمانی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
شهرام -بذلی
شهرام -بذلی
٩٧/٠٢/١٢
٢
٠
سلام ...بله دقیقا همه اونچیزی رو اینجا خوندم به وضوح در استادیوم تجربه کردم ....ممنون از شما ....