اکران مردمی فیلم یا مراسم سلفی با سلبریتی ها؟
درباره اوضاع نا به سامان اکران های مردمی در کشور

اکران مردمی فیلم یا مراسم سلفی با سلبریتی ها؟

نویسنده : مائده کاشیان

معمولا هر فیلمی که در سینما اکران می‌‏شود از شروع زمان اکرانش تا پایان آن عوامل فیلم در روزها و سانس‏‌های مختلف در سینماهای تهران و گاهی حتی شهرستان‌‏ها در سینما حضور پیدا می‌‏کنند و به اسم اکران مردمی فلان فیلم با حضور بازیگران و کارگردان آن، بلیت سانس‏‌های مختلف یک فیلم به فروش می‌‏رسد. اصولا هدف از اکران‏‌های مردمی هم این است که مخاطب همراه هنرمندان فیلم را تماشا کند اما وضعیتی که این روزها شاهدش هستیم بیشتر شبیه اکران مردمی بازیگران است تا اکران مردمی فیلم و فرصتی برای تماشای فیلم! کافیست یکبار در این اکرا‌ن‌‏ها شرکت کنید یا ویدیو‌های آن را در فضای مجازی ببینید، آن‌وقت متوجه می‌شوید بلیت فیلم در دست مردم مجوزیست برای ایستادن در صف‌‏های طول و دراز گرفتن عکس و امضا از بازیگران و تنها چیزی که در آن وضعیت اهمیت ندارد دیدن فیلم است! عده‌‏ای از مردمی که در این اکران‏‌ها شرکت می‏‌کنند نه برایشان اهمیت دارد بلیت کدام فیلم را خریده‌‏اند و نه حتی تا به حال اسم کارگردان آن به گوش‌شان خورده است و او را می‌‏شناسند، فقط آمده‏‌اند تا با بازیگر مورد علاقه‌‏شان را از نزدیک ببینند و مفتخر بشوند به گرفتن عکسی با او.

البته تعدادی از سینماها هم تلاش می‏‌‌کنند کمی به هدف اصلی اکران مردمی تحقق ببخشند و با گول زدن مردم آن‌‏ها را سرگرم تماشای فیلم کنند و هنرمندان را در تاریکی سالن و مدت کوتاهی بعد از شروع فیلم از در خروجی دیگری بیرون بفرستند تا به سانس‌‏های بعدی اکران مردمی و سینماهای دیگر برسند. یا در بعضی از سینماها هنرمندان و عوامل فیلم قبل از شروع فیلم چند کلمه‌‏ای با مخاطبان صحبت می‏‌کنند و به آن‌‏ها اطمینان می‌‏دهند که با خیال راحت فیلم‌شان را تماشا کنند چون بعد از پایان فیلم بیرون از درهای سالن سینما، برای گرفتن عکس با هوادارانشان منتظر هستند. حالا بماند که بعد از پایان فیلم مردم را مجبور می‌‏کنند که از در خروجی بیرون بروند و دوباره وارد سینما شوند و بعد در ورودی را می‌‏بندند و دیگر اجازه نمی‌‏دهند کسی وارد سینما شود. اینطور می‏‌شود که مردم لحظه بیرون رفتن هنرمندان از سالن سینما را غنیمت می‌‏دانند و انبوه جمعیت به دنبال آن‏‌ها برای گرفتن سلفی راه می‌‏افتند و با خواهش و التماس از بازیگران می‌‏خواهند که یک لحظه بایستند و عکس بگیرند، وضعیتی که نه در شان هنرمندان است و نه در شان مردم. تعدادی از مردم هم که یا بلیت گیرشان نمی‌‏آید و یا بلیت فیلم را خریداری نمی‌‏کنند بیرون از سالن سینما منتظر می‌‏مانند تا شاید بتوانند لحظه‏‌ای بازیگران را ببینند و از توی ماشین برایشان دست تکان بدهد! 

مقصود از آنچه گفته شد این است که دیدن فیلم و فروش بلیت برای اکران‏‌های عمومی یا مردمی در کشور ما صرفا بهانه‏‌ای‌ست برای فروش فیلم بدون دیده شدن آن و فرصتی برای گرفتن سلفی با هنرمندان، بنابر این وقتی هدف از اکران‌‏های مردمی کلا تغییر کرده و فیلم دیدن آخرین اتفاقی‌‏ست که در این اکران‌‏ها می‏افتد. بهتر است دیگر حرفی از اکران مردمی «فیلم‌‏ها» در سینما نزنیم و بی‌خود فیلم دیدن را بهانه نکنیم و سینماها رسما اعلام کنند که برای دیدار مردم با هنرمندان بلیت می‏‌فروشند.

 

برچسب ها
اکران مردمی
اکران عمومی
اکران مردمی فیلم‏ ها
اکران مردمی بازیگران
نظرات کاربران
کد امنیتی
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٢/١٠
١
١
از توضیحاتی كه دادید كاملا مشخص بود كه زخم خورده این ماجرا هستید😁. راستی اكران مردمی یكی از راه های پر سود برای سینماداران و تهیه كنندگان است و یك پل ارتباطی بین هنرمندان و مردم، فلسفه اش در اصل.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٢/١٠
١
٢
از اونجایی که برای خودم و عزت نفسم احترام زیادی قائل هستم تا به حال تو این اکران‏ها شرکت نکردم و چیزایی که نوشتم بر اساس تجربه های افراد حاضر در اون مراسم بوده و چیزهایی که تو فیلم و عکس ها دیدم :) به جز یکبار! اونم برای دیدن خواننده مورد علاقه ام مهدی یراحی،چون ما که تو مشهد زندگی میکنیم چنین فرصتی رو واقعا نمیشد از دست داد و خداروشکر اون روز جمعیت اونقدرا زیاد نبود که بادیگاردا مردم رو هل بدن و اتفاقاتی شبیه این بیفته :) در اصل قرار بوده فرصت فیلم دیدن باشه و کلا تماشای فیلم اصل قضیه بوده اما الان به قول شما تبدیل شده به فرصت پول درآوردن و فروش فیلم// امیدوارم راه های بهتری واسه این ارتباط ایجاد بشه.
شهرام -بذلی
شهرام -بذلی
٩٧/٠٢/١١
٠
٠
باز هم یک یادداشت زیبا و ستودنی از شما ..انتقاد خیلی خوب و بجاییست .حتی بیش از چند بار برای من این اتفاق رخ داده است .برای منی که هنر هنر خوندم ویجورایی بیشتر از هر آنچه که هست اهل فیلم دیدنم ...دیدن این صحنه ها واقعا عذاب آوره ‌...خیلی ممنون از شما
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٧/٠٢/١١
١
٠
ممنونم نظر لطف شماست :) ای کاش یا بازیگرا کمتر تو این اکران‏ها شرکت کنن یا حداقل سینمادارها اسمش رو عوض کنن و فیلم دیدن رو بهانه نکنن.