دیگر نگران سرقت اطلاعات گوشی‌تان نباشید
آموزش جلوگیری از دسترسی برنامه‌ها به اطلاعات اسمارت فون

دیگر نگران سرقت اطلاعات گوشی‌تان نباشید

نویسنده : علیرضا خورسندی

در این روزهایی که هر لحظه امکان از دسترس خارج شدن پیام رسان تلگرام وجود دارد؛ بازار معرفی و نصب پیام رسان‌های جدید ایرانی یا خارجی هم حسابی داغ شده است. نکته مهمی که در این بین وجود دارد، سطح دسترسی برنامه‌هایی است که شما اقدام به نصب آن‌ها می‌کنید. احتمالاً برای شما نیز پیش آمده که برنامه‌ای بدون کسب مجوز یا اطلاع دادن به شما و صرفاً پس از نصب برای لیست مخاطبانتان پیام دعوت به نصب و استفاده از نرم افزار مذبور و یا تماس ناخواسته و... ارسال نماید. این موضوع برای بیشتر مردم غیر قابل قبول و آزار دهنده است. از همین رو شرکت گوگل در آپدیت نسخه 6 به بعد سیستم عامل اندروید؛ بخش مدیریت دسترسی‌ها یا permission را به تنظیمات اضافه کرد. کاربرد این بخش برای مدیریت دسترسی برنامه‌های نصب شده روی گوشی هوشمند شماست. جالب است بدانید این قابلیت در نسخه‌های قدیمی و جدید سیستم عامل iOS وجود دارد و اگر شما کاربر گوشی‌های هوشمند اپل هستید، با کمی تفاوت در روند کار، می‌توانید از بیشتر بخش‌های آموزشی در این مطلب استفاده کنید و دسترسی برنامه‌ها را همانگونه که می‎خواهید تنظیم کنید.

 

نحوه مدیریت عملکرد permission در اندروید
به منظور مدیریت اجازه دسترسی یک برنامه در اندروید، به نسخه اندروید ۶ مارشمالو (Marshmallow Android 6.0) یا نسخه‌های جدیدتر اندروید روی دستگاه خود نیاز دارید.

برای شروع قسمت تنظیمات (شماره 1) را باز کنید. شما در بخش تنظیمات (شماره 2) باید وارد بخش «تنظیمات برنامه‌ها» یا APP settings شوید. در این بخش بسته به رابط کاربری گوشی‌تان ممکن است مثل عکس شماره 2 به صورت مستقیم برای شما گزینه Permissions وجود داشته باشد. در این صورت می‌توانید مانند «راهنمای اول» عمل کند. اما اگر بخش Permissions در منوی شما وجود نداشت از «راهنمای دوم» استفاده کنید.

 

راهنمای اولبر روی گزینه Permissions تاچ کنید تا وارد بخش مربوط شوید. در این بخش (شماره 3) شما چند گزینه برای محدود سازی دسترسی برنامه‌ها خواهید داشت. که در بخش بعد توضیح هرکدام را خواهیم داد.

 بخش اول ( شماره 4) «شروع خودکار» یا Auto start به معنای دسترسی برنامه برای شروع به کار خودکار است. با فعال یا غیر فعال کردن این دسترسی برای برنامه مورد نظر، توانایی برنامه در راه اندازی خودکار مشخص می‌شود. برای کاهش مصرف باتری توسط برنامه‌های غیر ضروری می‌توانید این دسترسی را برای بیشتر برنامه‌ها غیر فعال کنید. البته توجه داشته باشید که در صورت غیر فعال سازی این دسترسی برای برنامه‌هایی که قرار است کاری را به صورت خودکار یا در زمان خاصی اجرا کنند، عملکردشان با مشکل روبرو خواهد شد. به همین دلیل دسترسی آن را به برنامه‌هایی مثل زنگ هشدار، اپ‌های خبری، پیام رسان‎‌ها و ... غیر فعال نکنید.

بخش دوم (شماره 5) «دسترسی برنامه‌ها» یا APP permissions برای ورود به قسمت دسترسی‌‌های اصلی برنامه‌ها است. شما در این بخش مجموعه فاکتورهای اصلی و کاربردی گوشی‌تان مثل دسترسی به دوربین، مخاطبین، موقعیت و ... را مشاهده می‌کنید. با ورود به هر بخش می‌توانید دسترسی برنامه‌ها به امکانات آن بخش را مدیریت کنید.

بخش سوم (شماره 6) «دسترسی‌های دیگر» یا Other permissions برای دسترسی به امکانات جانبی گوشی شماست. به عنوان مثال شما در این بخش می‌توانید دسترسی به تنظیماتی مثل روشن کردن خودکار بلوتوث، وای فای، NFC و... را مدیریت کنید.

 

راهنمای دوم

 

 

به بخش Installed apps یا برنامه‌های نصب شده بروید و به صورت موردی برای برنامه‌های مورد نظرتان سطح دسترسی را تعریف کنید. برای این کار طبق توضیح زیر عمل کنید:

 ابتدا از منوی برنامه‌ها(  شماره 7) روی برنامه‌ای که قصد مدیریت دسترسی‌هایش را دارید تاچ کنید. پس از باز شدن منوی مربوط به برنامه مورد نظرتان (شماره 8) گزینه APP permissions را خواهید دید که با تاچ کردن بر روی آن، وارد بخش مدیریت دسترسی‌های آن برنامه(شماره 9) خواهید شد و می‌توانید بسته به انتخابتان سطح دسترسی‌های برنامه را تغییر دهید. دیگر بخش‌های موجود در عکس شماره 8 مثل APP permissions و Other permissions مانند توضیحات (راهنمای اول) هستند.

 

چند نکته مهم

1. بعضی برنامه‌ها برای کارکرد صحیح‌شان نیاز ضروری به بعضی دسترسی‌ها دارند که در صورت عدم تایید این دسترسی، برنامه با مشکل روبرو می‌شود. اگر نیاز شد دسترسی خاصی را مجدد به برنامه‌ای بدهید، کافیست مراحل بالا را تکرار کنید با این تفاوت که این بار دسترسی مورد نظر را تایید کنید.

2. در صورت لغو هر یک از این مجوزها ممکن است پیغام «This app was designed for an older version of Android. Denying permission may cause it to no longer function as intended» نمایش داده شود. این پیغام بیانگر این است که برنامه برای نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید طراحی شده و لغو مجوز در عملکرد معمول برنامه تاثیر می‌گذارد. پس ترجیحا به آن کاری نداشته باشید.

3. بعد از آپدیت کردن هر برنامه، ممکن است لیست مجوزهای دسترسی آن تغییر کند در نتیجه بعد از هر بروزرسانی مجوزهای دسترسی برنامه مورد نظر را مجدداً بررسی کنید.

4. در هنگام لغو دسترسی‌ها به کاربرد هر مورد توجه کنید؛ به عنوان مثال: برای برنامه‌‌های پیام رسان وجود دسترسی به حافظه دستگاه ضروری است. در صورتی که دسترسی مربوط به حافظه را لغو نمایید برنامه در زمانی که بخواهید مثلا یک تصویر را از روی حافظه دستگاه برای شخص دیگری ارسال کنید با مشکل روبرو می‌شود چون دسترسی به حافظه از آن گرفته شده است. البته جای هیچ نگرانی بابت دسترسی خودکار برنامه‌های به اطلاعات شما نیست چون سیستم امنیت اندروید این اجازه را به برنامه‌ها نمی‌دهد؛ مگر اینکه گوشی شما روت شده باشد که در این صورت عملا هیچ گونه دیوار دفاعی در برابر سوء استفاده‌ها پیش آمده وجود نخواهد داشت.

برچسب ها
اندروید
دسترسی برنامه ها در اندروید
دسترسی اپلیکیشن
نظرات کاربران
کد امنیتی
javad
javad
٩٧/٠٢/٠٥
٢
٠
سلام. ممنونم آموزش مفیدی بود
علیرضا
علیرضا
٩٧/٠٢/٠٦
٠
٠
سلام. خواهش میکنم :)
علیرضا
علیرضا
٩٧/٠٢/٠٥
١
٠
الان ما که اندروید گوشیمون زیر 6 هستش باید بریم هک بشیم یعنی؟!
علیرضا
علیرضا
٩٧/٠٢/٠٦
٠
٠
اتفاقا من قصد داشتم که روش دسترسی به permissions توی اندرویدهای قبل نسخه 6 رو هم آموزش بدم اما از اونجایی که این روش نیاز به روت شدن گوشی داشت؛ گفتم نمی ارزه به خاطر مدیریت permissions شما گوشی رو روت کنید و درگیر این قضیه بشید. بهتر که اگر این موضوع براتون مهم دنبال خرید یک گوشی جدید با سیستم عامل اندروید 6 یا بالاتر باشید.
علیرضا
علیرضا
٩٧/٠٢/٠٦
٠
٠
این در جواب سوال بالا (الان ما که اندروید گوشیمون زیر 6 هستش باید بریم هک بشیم یعنی؟!) بود