خداحافظ رئیس غریب
به بهانه وداع آرسن ونگر با تیم آرسنال

خداحافظ رئیس غریب

نویسنده : a_rezazadeh

آرسن ونگر، سرمربی فرانسوی ارسنال، پس از 22 سال تصمیم گرفت تا پس از پایان فصل جاری، این تیم را ترک کند. خبری دردناک و غیر قابل تصور که با واکنش های بسیاری از سوی فوتبال دوستان و مربیان نام آشنای فوتبال جهان همراه شد. شاید، تصور آرسنال با شخصی جز ونگر، برای اهالی فوتبال چندان جذاب نباشد. او بیش از 800 بازی روی نیمکت آرسنال نشست و 10 جام با این تیم کسب کرد. بیانیه خداحافظی دردناک ونگر در حالی صادر شد که برخی معتقدند، او به ناچار مجبور به ترک باشگاه آرسنال شده است. پیرمرد فرانسوی در چند سال اخیر، همواره از سوی هواداران تحت فشار بوده است. او در اوج این اعتراضات، قراردادش را با باشگاه تمدید کرد و گفته می شد که به حضورش در آرسنال ادامه خواهد داد. شاید نتایج چند سال اخیر او دور از انتظار بوده است، اما هیچ کس یادش نمی رود که همه با او عاشق آرسنال شدند؛ او بود که با نسل فوق العاده هانری و برکمپ، سزاوارانه تا فینال لیگ قهرمانان پیش رفت و با بد شانسی قهرمانی را از دست داد.

ونگر کسی بود که با آمدن به آرسنال، دیدگاه انگلیسی ها را تغییر داد و فوتبال انگلستان را متحول کرد، اما در چند سال آخر با او همانند قاتل رفتار شد. برای درک و شناخت از تاثیر ونگر در فوتبال انگلستان، باید دید وقتی که او جانشین ریوچ در آرسنال شد، با چه واکنش هایی روبرو شد.

فرگوسن در یک طعنه شیطنت آمیز گفت: چگونه کسی که در ژاپن مربی بوده است،  امروز در انگلستان می خواهد مربیگری کند ؟ بهتر است بازگردد به آسیا . مطبوعات لندن او را آقای هیچ کس نامیدند، و نسبت به توانایی های او شک داشتند. 

فوتبال سنتی انگلستان با بازیکنانی جنگنده و فوتبالی پر برخورد و سیستم های خاص بازی دایرکت پذیرش، جایی برای این سختکوش فرانسوی متصور نمی شد. اما ونگر در مصاحبه های مختلف، شخصیتش را از دوران کودکی و کارکردن در رستوران خانواده خود و عشقش به فوتبال ترسیم می کرد.اگر نگاهی به فلسفه ی ونگر در نانسی و موناکو و ژاپن بیندازیم، متوجه فوتبالی مبتنی بر سرعت و ریتم بالا، شیب متعادل به حمله و بازیکنانی تکنیکی و ظریف نسبت به فوتبال انگلستان می شویم. ونگر؛ مردی خاص بود که انگلیسی ها با دیده ی تردید به او نگاه میکردند . 

او اولین کسی است که در بریتانیا، اهمیت تغذیه ورزشی و رژیم های خاص را برای بازیکنانش قانون کرد و استفاده از فیبر، پروتئین های سبک و سالاد های مخصوص ورزشی و ممنوعیت الکل را به سایر مربیان جزیره آموخت و سبک بازی خود را در سایه علم تمرینی خاصش به هایبری (استادیوم سابق آرسنال) و ایجاد زیر ساختهای اقتصادی و سازمانی و روشهای مدرن استعداد یابی و استعداد پروری را تزریق کرد .

ابداع مدل حمله ای خاص و جدید ونگر، سایر مربیان لیگ برتر را مجبور به ابداع روشهای نوین دفاعی کرد و بعد از ورود ونگر، لیگ انگلستان که بیشتر از مربیان بریتانیایی استفاده می کرد، مجبور به پذیرش مربیانی با فرهنگ ‌فوتبالی متفاوت شد: از ویالی و آنجلوتی و اددوکات و رانیری و مورینیو و هیدینگ و پوچتینو و مانچینی و پیگرینی و گواردیولا و کلوپ و فن خال و ویلاش بواش گرفته تا مربیانی با فرهنگهای کاملا لاتین .

۲۲ سال حضور درخشان و افتخارات و تاثیر گذاری مثبت ونگر بر جزیره باعث شد تا فرگوسن کبیر که در ابتدا ونگر را برای بازگشت به ژاپن تشویق می کرد با این سخنان، او را ستایش کند؛ به سالها رقابت و رفاقت و هم صنفی با آرسن افتخار می کنم.

برچسب ها
آرسن ونگر
خداحافظی ونگر
آرسنال
نظرات کاربران
کد امنیتی
shahram-bazli
shahram-bazli
٩٧/٠٢/٠٤
١
٠
خیلی عالی بود ....هرچند که من هیچ وقت و هیچ کجا طرفدار آرسنال نبودم و همیشه عاشق لیورپول.بودم هستم و خواهم بود ..ولی واقعا ونگر خدمت شایانی به فوتبال جزیره و علی الخصوص آرسنال کرد ..........از حق نگذریم واقعا مربی کار بلد و تواناییست ......