گواهینامه تو مشت ماست
چند توصیه کاربردی برای آزمون رانندگی

گواهینامه تو مشت ماست

نویسنده : محدثه عارفی

کنار افسر نشسته و دست‌هایش یخ کرده است. قیافه جدی افسر مزید بر علت شده و حس می‌کند هیچ‌چیز را به خاطر نمی‌آورد، اصلا جای کلاج کدام سمت بود؟! این کلمات و این خاطره را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و شاید حتی خودمان هم تجربه‌اش را داشته باشیم. چرا امتحان و آزمون عملی رانندگی تا این حد ترسناک جلوه می‌کند؟

 

دور باد استرس

بسیاری از ما وقتی زمان آزمون فرا می‌رسد، دست و دلمان می‌لرزد و هرچه‌قدر هم تمرین کرده باشیم امکان دارد همه را از یاد ببریم. اضطرابی گاهی از ذهنیت اشتباه خودمان و گاهی با تزریق ترس از سوی دیگران به جانمان می‌افتد. پس بهتر است برای مقابله با استرس آزمون، نکات زیر را رعایت کنید:

1-قبل از سوار شدن در ماشین افسر، با بقیه آزمون‌دهنده‌ها گرم نگیرید. خودتان را از جمعیت فاصله بدهید و در خلوت به تصاویر یا مکان‌های آرام‌بخشی که رفته‌اید، فکر کنید. 

2-صبحانه را کامل و مقوی بخورید. صبحانه تاثیر زیادی در کمک به حافظه، آرامش و موفقیت شما در آزمون دارد. این موضوع را تحقیق‌های مختلف علمی ثابت کرده است. 

3-فضای آزمون را بازسازی کنید. برای این‌کار می توانید از مربی خود بخواهید چندبار مانند افسر از شما آزمون بگیرد و بدون صحبت کنار شما نشسته و دستوراتی بدهد. با این کار بخش زیادی از استرس‌تان می ریزد. 

اگر دوره کلاس‌هایتان تمام شده و پول لازم برای گرفتن مربی را ندارید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که در خانه این شرایط را بازسازی کنید. چطور؟ در بخش تمرین مطلب این مسئله را توضیح داده‌ایم.

4- روش‌های آرام‌سازی نظیر نفس عمیق، ذکر و یاد خدا، فکر کردن به تصاویر آرام‌بخش، شنیدن آهنگ‌های بی‌کلام پیانو، پیاده‌روی و ورزش هم غفلت نکنید. این روش‌ها در عین سادگی، می‌توانند آرامش زیادی به روح و روانتان هدیه کنند. 

5-گر استرس شما بیش‌تر از حد عادی است، مثل یکی از دوستانم که دست و پاهایش به شدت می‌لرزید، در این‌صورت شاید بهتر باشد با یک مشاور یا روانپزشک صحبت کنید. ممکن است برای روز آزمون به شما داروی خاصی پیشنهاد دهد.

 

قبل آزمون

از زمانی که در دید افسر قرار می‌گیرید، تا زمانی‌که آزمون تمام می‌شود و از دید او دور می‌شوید، باید مواظب کارهایتان باشید. زمان آزمون معمولا چند نفر را با هم سوار ماشین می‌کنند. اگر روی صندلی عقب نشسته بودید، برای آزمون از پشت ماشین به سمت صندلی راننده حرکت کنید، نه جلوی آن! با دست چپ در را باز کنید و با پای راست وارد ماشین شوید، نه با سر.

حالا وقت چک کردن مواردی است که مربی‌های رانندگی به آن «صکادرات» می‌گویند. که جداگانه درباره هر‌کدام از آن‌ها توضیحاتی می‌دهیم:

«ص» یعنی صندلی را باید طوری تنظیم کنید که دیدتان کامل باشد. دو دسته برای تنظیم صندلی وجود دارد. یکی از آن‌ها زیر صندلی و دومی، کنار صندلی قرار گرفته است. حتی اگر روز آزمون، صندلی برایتان تنظیم بود، باز هم دستی به آن‌ها بزنید.

بعد از صندلی، نوبت به بستن کمربند، تنظیم آینه و خلاص کردن دنده می‌رسد. حالا نفس عمیقی بکشید و سوئیچ را باز کنید. کمی صبر کنید و بعد استارت بزنید. 

اگر تا اینجای کار همه را درست انجام دهید ولی "ت" آخر را فراموش کنید، راه به جایی نمی‌برید. خوب به خاطر دارم در اولین آزمون رانندگیم هرچقدر بعد استارت، گاز و کلاج را فشار دادم، ماشین حرکت نکرد! رد شدم، آن هم بخاطر ترمز دستی! پس حواستان را جمع کنید و آن را پایین بدهید. 

حالا ماشین روشن شده و نوبت حرکت است. یعنی میزان کردن کلاج و گاز. 

 

میزان کردن کلاج و گاز 

در آزمون رانندگی، اول از همه باید مراقب باشید که ماشین را خاموش نکنید. این مسئله علاوه‌بر‌اینکه در دید افسر مهم است، به خودتان هم اعتماد به نفس یک رانندگی خوب را می‌دهد. برای این موضوع باید تسلط‌تان را روی کلاج و گاز حفظ کنید.  

به شما پیشنهادی می‌دهم. سعی کنید به کلاج و گاز، به شکل دو کفه‌ی ترازو نگاه کنید. هرچقدر کلاج را بالا می‌برید، به همان اندازه گاز را فشار دهید. البته نوع کلاج در ماشین‌های مختلف متفاوت است پس سعی کنید بیشتر گاز دهید. چون گاز دادن کمی بیشتر از معمول بهتر از خاموش کردن است!

 

چند توصیه درگوشی

•حواستان را جمع کنید. آینه‌ها را گذاشته‌اند تا شما مسیر را با آن‌ها چک کنید و چراغ راهنما را گذاشته‌اند تا موقع توقف، گردش یا دنده عقب از آن استفاده کنید. 

•مطالب آیین نامه را بعد آزمون نبوسید و بگذارید کنار طاقچه، ممکن است افسر برای آزمایش از شما بخواهد در محل‌های ممنوع (مقابل پل، نزدیک تقاطع، در مسیر پیچ و...) پارک کنید. در این صورت حتما کلمه "غیر مجاز" را عنوان کنید. 

•اگر افسر به شما گفت که آزمون تمام شده و قبول هستید، از شدت ذوق، احتیاط را کنار نگذارید و یک‌دفعه وسط خیابان نپرید! در‌این‌صورت باید به آرامی ترمز کنید، دنده را خلاص کنید و ترمز‌دستی را بالا بکشید. بعد هنگام خروج از خودرو، ابتدا سرتان را بچرخانید تا مطمئن شوید که ماشینی به سمت‌تان نمی‌آید. بعد با دست راست دستگیره در را بکشید و آن را باز کنید. آنگاه از پشت ماشین به سمت صندلی افسر بروید. 

 

شما قبولید

یادتان باشد لازم نیست که همه‌جا جار بزنید که آزمون رانندگی دارید. اگر در سکوت به سر جلسه بروید، استرس‌تان هم کمتر می‌شود و بدانید آنچه بیشتر از هرچیزی در آزمون رانندگی مهم است، اعتقاد شما به پیروزی است.

برچسب ها
آزمون رانندگی نکات آزمون استرس آزمون
نظرات کاربران
کد امنیتی
Far!de
Far!de
٩٧/٠٢/٠١
٢
٠
مطلبو که میخوندم دقیقا اونروزا برام تداعی شدن ... تک تک کارایی ک گفته بودین، مخصوصا مسئله ی ترسیدن و لرزیدن دستوپاها! یادمه یه خانومی پاهاش انقدمیلرزیدن که نمیتونس کلاجو بگیره و هی ماشین خاموش میشد!افسرم گف اینهمه استرس براچیه و شمااول رو استرست کارکن بعدبیا برارانندگی و ... حالا نفربعد این خانومم منم ! ولی خب خداروشکر پاهام نلرزیدن و بخیروخوشی تموم شد! یادش بخیر ! مرسی ازمطلب خوبتون :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠١
٠
٠
با این حساب همون دفعه قبول شدین. نه؟ به نظرم افسر آرامش رو تشخیص میده.
STONY
STONY
٩٧/٠٢/٠١
٢
٠
ممنون از اشتراک تجربیاتت :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠١
٠
٠
خواهش میکنم. این توصیه ها بیشتر از تجربه مصاحبه با مربی های مختلف رانندگی و پرسیدن نظر اونها بود. امیدوارم به درد همه بخوره. :)
shahram-bazli
shahram-bazli
٩٧/٠٢/٠١
٢
٠
خیلی مفید بود ...مممنون از شما
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠١
١
٠
خدا رو شکر. خواهش میکنم.
مرتضی
مرتضی
٩٧/٠٢/٠١
١
٠
عالی بود مثل همیشه... موفق باشید
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠١
٠
٠
ممنونم. ^____^
ali_zohri
ali_zohri
٩٧/٠٢/٠١
١
٠
ولی باور کن من استرس نداشتم دفعه اول قبول شدم چون قبلا ماشین بابامو داغون کرده بودم
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠٢
١
٠
خدمت شما تبریک، خدمت پدر گرام تسلیت میگم. :)))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٢/٠١
١
٠
😀😀😀😀😀😀😀
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠٢
٠
٠
:)
سمیرا
سمیرا
٩٧/٠٢/٠١
١
٠
مطلب مفید و جالبی بود. از همه مهم تر اینه بعد از گرفتن گواهینامه هم این موارد رو همه رعایت کنن تا میزان تصادف ها کم بشه
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠٢
٠
٠
بله بله. صد در صد ^___^
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٢/٠٤
٠
١
عرضم به خدمتتان که الان صادرکات هست:)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٧/٠٢/٠٤
٠
٠
آره اتفاقا نوشتم صکادرات یا صادرکات ولی خب! چون دو تاشون مواردش یکسانه، خود روزنامه حذف کردن و یکی رو گذاشتن.