سوغات چی بخریم؟
راهنمای خرید سوغات

سوغات چی بخریم؟

نویسنده : Atefeh_joveini

همه‌ی ما دوست داریم وقتی از سفر باز می‌گردیم برای دوستان و خانواده‌مان سوغات بیاوریم. سوغات بیشتر از آن که یک رسم باشد، یک انتخاب است. رسم را معمولا همه از روی اجبار انجام می‌دهند و گاهی از سر نارضایتی است. چه بهتر که سوغات آوردن اینطور نباشد! سوغات یا ره آورد ِسفر، دراصل هدیه‌ای است برای نزدیکان مان تا به آن‌ها نشان دهیم در سفر به یادشان بوده‌ایم. یک یادگاری کوچک از شهری که به سفر رفته‌ایم برای ثبت خاطره‌ای مشترک بین ما و آ‌ن‌ها. هرچه این سوغات شخصی‌تر باشد، اصالت بیش تری دارد و یک جورهایی امضای خودمان پای‌اش است. این‌که سوغات چه باشد و چرا، را به شما می‌گوییم. 

 

خیلی گران قیمت نباشد

چیزی نخرید که جنبه مادی‌اش مدنظر باشد. هدیه بیشتر از آن که یک کالا باشد، یک حس است که شما در طول سفر دارید و قرار است آن را به دوستان‌تان هدیه کنید. 

 

همه جا پیدا نشود

بعضی وقت‌ها از سر بی‌حوصلگی، دم دستی‌ترین چیزی که می‌بینیم را می‌خریم و آن را به عنوان سوغات هدیه می‌دهیم. این اصلا خوب نیست چون نه ذوق و علاقه‌ی ما را نشان می دهد و نه نشانه‌ای از سفرمان است. بهتر است چیزی بگیریم که مختص آن شهر باشد مثل یک خوراکی مخصوص یا صنایع دستی آنجا.

سوغات 

 

کلیشه ای نباشد

صحبت سفر و سوغات که به میان می‌آید همه فقط یک یا دو چیز را از آن شهر نام می‌برند که غالبا تکراری شده و همه از آن مطلع‌اند. معمولا اطلاعات دقیقی از سوغات شهرها نداریم. این موضوع بد نیست چون قرار نیست درمورد همه چیز اطلاعات کاملی داشته باشیم. قبل از سفر می‌توانیم با جستجو و سرچی دقیق در سایت‌های گردشگری اطلاعات لازم را به دست بیاوریم و با محصولات خاص‌تری در هر شهر آشنا شویم. 

 

تماما مخصوص باشد

خیلی وقت‌ها برای همه ی اهل فامیل و دوستان یک چیز مشابه را انتخاب می‌کنیم و از آن به تعداد زیاد می‌خریم. به همه یک چیز مشابه سوغاتی دادن کار زیبایی نیست و جنبه‌ی هدیه دادن خودمان را زیرسوال می‌برد. به این موضوع توجه کنیم که سوغات هر شخص مخصوص خودش باشد و مطابق با سلیقه‌ی خودش انتخاب شود.

 

خلاقانه و هنرمندانه باشد

گاهی وقت‌ها در سفر به مکان‌هایی می‌رویم که بسیار زیبا هستند و تماشایشان حس شگفت‌انگیزی به ما می‌دهد. این‌جور وقت‌ها دوست داریم همان حس خوب را به عزیزانمان هدیه دهیم. برای این کار می‌توانیم یک عکس زیبا از آنجا بگیریم و آن را چاپ کرده و برای آن‌ها سوغات ببریم. این سوغات از آن‌هایی است که برای همیشه توی ذهن باقی می‌ماند و امضای خودمان را پای‌اش دارد.

سوغات 

 

یک تکه از طبیعت باشد

این روزها به خاطر فضاهای شهری و آپارتمان نشینی، همه علاقه دارند تکه‌ای از طبیعت را داخل خانه‌هایشان داشته باشند و به نحوی از آن لذت ببرند. یکی از بهترین سوغات‌هایی که می‌توانیم برای نزدیکانمان ببریم چیزهای طبیعی هستند و بسته به جغرافیای جایی که رفته‌ایم می‌تواند متفاوت باشد، مثلا اگر به مناطق شمالی و خوش آب و هوا می‌رویم می توانیم گل و گیاه مخصوص آن جا را بیاوریم. از دریا هم می‌توانیم صدف‌های جورواجور جمع کنیم و چیزهای خلاقانه با آن بسازیم. اگر به جنوب برویم می توانیم خاک‌های رنگارنگ جزیره‌ی هرمز را هدیه بیاوریم یا از صنایع دستی که تماما از مواد طبیعی ساخته شده‌اند.

 

خواندنی باشد

برای دوست یا نزدیکانی که اهل خواندن و نوشتن هستند، سفرنامه‌ای کوتاه از تجربه‌های شخصی‌تان می‌تواند سوغات خوبی باشد. درطول سفر هرموقع زمان مناسبی به دست آوردید از اتفاقات جالبی که در سفر برایتان افتاده و یا حس‌های خاصی که تجربه کرده‌اید بنویسید و بعد از برگشت، یک نسخه از آن را برای خودتان نگه دارید و نسخه‌ای دیگر را به عنوان سوغات به دوستان ادبی‌تان هدیه بدهید. اگر می‌خواهید با سفرنامه نوشتن بیشتر آشنا شوید می‌توانید این کتاب‌ها را مطالعه کنید: «سفرنامه برادران امیدوار» که بسیار جذاب است و کتاب‌های «مارک و پلو» و «مارک و دوپلو» از منصور ضابطیان که بسیار مورد توجه واقع شده‌اند.

برچسب ها
سوغات چی بخریم
راهنمای خرید سوغات
خرید سوغات
سوغاتی چی بخریم
خرید سوغاتی
سوغاتی مخصوص
سوغاتی باحال
نظرات کاربران
کد امنیتی
STONY
STONY
٩٧/٠١/٢٩
٠
٠
هووووف عکس مطلب منو ویران کرد... خود مطلب هم عالی :)