اول سلام كن بعد حاجت بگير
حق الناس هایی که نمی بینیم!

اول سلام كن بعد حاجت بگير

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

پايم را که گذاشتم داخل دستشویی عمومی، صدایی گفت: «زورشون می‌آد یه خسته‌نباشید بگن به آدم.» سرک کشیدم. صدا از آن طرف بود. پیرزنی که داشت دستشویی‌های آن‌طرف سالن را می‌شست، بلند بلند و طوری که همه بشنوند، گفت: «می‌رن یه هفته خودشونو می‌چسبونن به ضریح، بعد سختشونه دستمالشونو به‌جای چاه، بندازن تو سطل.» بعضی‌ها زدند زیر خنده و بعضی‌های دیگر اخم کردند. صدای پیرزن دوباره آمد: «شما یه سلام به من بده، حاجتتم می‌گیری.» این بار دیگر همه زدند زیر خنده. من هم اولش مثل بقیه خندیدم، اما یک‌هو رفتم توی فکر...

یاد شهین خانم افتادم، از هم‌محلی‌های دوران بچگی‌مان بود و چند خانه آن طرف‌تر از ما زندگی می‌کرد. زن خوبی بود، اما همیشه زباله‌هایشان را در راه مسجد و یواشکی توی باغچه‌ی ما می‌گذاشت. مامان می‌گفت: «زن خوبیه آخه، روم نمی‌شه چیزی بگم بهش.» بعدش یاد آقا محسن افتادم. یکی دیگر از همسایه‌هایمان که طبقه‌ی بالای ما زندگی می‌کرد و به قول بابا توی خانه‌شان پیست اسب‌دوانی داشت از بس سر و صدا می‌آمد، اما بابا می‌گفت: «مرد با دین و ایمانی‌، نمی‌شه چیزی بهش گفت.» بعدترش یاد خانه‌ی خدا افتادم که چند نفر جلوی چشم خودم با مشت و لگد همدیگر را زدند و لت و پار کردند که فقط کمی زودتر دستشان به حجرالاسود بخورد؛ یا آن آقای معروفی که توی اداره همه روی اسمش قسم می‌خوردند، اما عادت داشت آدامسش را گوشه‌ی بشقابش بچسباند و هر روز آبدارچی‌مان را با بشقاب درگیر کند. و هزاران مثال دیگر...

با خودم فکر کردم پیرزن طفلک زیاد هم بی‌راه نمی‌گوید؛ فقط ادبیات مناسبی را برای گفتن حرف‌هایش انتخاب نکرده. وگرنه هزاران نفر در سالیان دور و دراز همین حرف را به شکل های مختلف زده‌اند. کدام حرف‌؟ حق‌الناس! حق‌الناس که فقط خوردن مال دیگران نیست. جلو زدن در صف، رعایت نکردن حق تقدم در رانندگی، آزار دادن دیگران با سر و صدا و زیاد کردن زحمت اطرافیان با انداختن دستمال در چاه دستشویی هم می‌تواند مثال‌های خوبی برای رعایت نکردن حق‌الناس باشد. معلم دینی دبیرستانمان همیشه روایتی تعریف می‌کرد از پیامبر که چند نفر پیش او رفته‌ و گفته‌اند فلان همسایه‌مان همیشه نماز می‌خواند و روزه می‌گیرد، اما بداخلاق است. پیامبر در جواب‌شان گفته بود خیری در او نیست و از اهالی جهنم است. 

همه‌ی این فکرها در عرض یکی دو دقیقه با سرعت برق و باد از سرم رد شد. پیش خودم گفتم: «چه‌قدر افتضاح است که ما آدم‌ها می‌توانیم به‌خاطر منافع خودمان، به دیگران آسیب بزنیم!» بعد به این فکر کردم که چه‌قدر افتضاح‌تر است که دین را هم توی این بازی دخالت بدهیم و به بهانه‌ی دین و مذهب و ایمان، هر رفتاری دلمان می‌خواهد با اطرافیانمان داشته باشیم.

هنوز از در بیرون نیامده بودم که صدای پیرزن دوباره آمد: «اسم خودشونم گذاشتن مسلمون!» گردن کشیدم و او را آن طرف سالن دیدم. بلند صدا زدم: «خسته نباشی حاج‌خانم!» شلنگ را گرفت توی آن یکی دستش، بعد سرش را کشید این طرف، لبخند زد و گفت: «ممنونم مادر. سفرت بی‌خطر. زیارتتم قبول!» از پله‌های دستشویی بیرون آمدم و تا مقصد این شعر را زیر لب خواندم: «می بخور، منبر بسوزان، مردم‌آزاری نکن!»

برچسب ها
مردم آزاری
حق الناس هایی که نمی بینیم
حق دیگران
حقوق دیگران
مهربانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠١/٢٢
٢
١
سلام خانم نیک بنیاد ، عرض کنم در این یک سالی که گذشت در سایت جیم شاید اولین یادداشت پانصد کلمه ای بود که با دقت تا آخر خواندم ! و در این روند نزولی یادداشت های سرد ، بی روح ، به درد نخور و شاید هم مزخرف که منتشر شد ! قلم شیوا و یادداشت شما بسیار حال خوب بود که از خواندش به وجود اومدم :) ! خواهش می کنم بیشتر بنویسید !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠١/٢٢
١
٠
*وجد
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠١/٢٢
٣
٠
سلام و یک دنیا سپاس از لطفتون نسبت به مطلبم. البته یادداشت‌های خوب کم نیستند. خود من که همیشه استفاده می‌کنم از نوشته‌های قشنگ سایر دوستان:)
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٧/٠١/٢٢
٣
٠
عالی بود منم واقعا خیلی وقتا ذهنم درگیر این مسایل میشه حق الناس هایی که اصلا توجهی نمیشه بهشون:( خدا عاقبت هممونو بخیر کنه
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠١/٢٢
١
٠
ممنون از شما. بله واقعاً عاقبت به خیری باید بخوایم توی این اوضاع...
ریحانه
ریحانه
٩٧/٠١/٢٣
١
٠
سلام! مطلب آموزنده ای بود. واقعا ما در طول روز چقدر حق الناس می کنیم و اصلا حواسمون نیست! آنقدر حواسمون به این چیزا نبوده که اینطوری شده دیگه! همینایی که تو کتابای کتابخونه خط می کشن،علامت می زنن،شعر می نویسن! شاید به نظر خودشون کار بی اهمیتی باشه اما اعصاب منی که بعدا می خونم اون کتاب رو خرد میشه! بی توجهی تا کی من نمی دونم! +منتظر جواب ایمیل تون هستم. با تشکر فراوان.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠١/٢٧
٠
٠
سلام. ممنون که خوندین. آخ آخ، راست می‌گین. خط کشیدن توی کتاب‌ها هم یکی از اعصال‌خردکن‌های روزگاره...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠١/٢٧
٠
٠
منظورم اعصاب بود البته:))
معصومه شجاعی
معصومه شجاعی
٩٧/٠١/٢٥
١
٠
سلام ممنون از اینکه با قلم زیباتون به یکی از درد هایی که اجتماعمون بهش مبتلاست پرداختید
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠١/٢٧
٠
٠
ممنون از شما که خوندین.
Atefe_K
Atefe_K
٩٧/٠١/٢٥
١
٠
می بخور،منبر بسوزان،مردم آزاری نکن=) کله یادداشت تو همی خلاصه میشه واقعا خخخ=)خوشالم دوباره مطالبتون رو توی سایت میبینم (شایدم بوده این مدت و من نمیدیدم!) و اینک موافقم باهاتون..تشکر=)بشود ک حقوق همدیگرو رعایت کنیم..حقوق خودمونو حتی!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٧/٠١/٢٧
٠
٠
بله واقعاً همون یک جمله کافی بود:)) می‌نوشتم کم و بیش، اما کم‌پیدا بودم.