سریال‌ تکراری؛ تلویزیون آب دوغ خیاری!
چرا شبکه های سراسری سریال های تکراری پخش می کنند؟

سریال‌ تکراری؛ تلویزیون آب دوغ خیاری!

نویسنده : مائده کاشیان

در شهریور ماه سال  ۱۳۸۹ زمانی که شبکه «ifilm» راه‌اندازی شد، مخاطبان تلویزیون خیال‌شان راحت شد که دیگر مجبور نیستند سریال‌هایی که از دیالوگ‌های بازیگران گرفته تا نام همه دست‌اندرکارانش را از حفظ شده بودند، در شبکه‌های سراسری ببینند. اما با گذشت مدتی از افتتاح این شبکه، در کمال تعجب دیدند که نه، صداوسیما از پخش سریال‌های تکراری دست برنداشته و تغییری دراوضاع ایجاد نشده است. مثلا امکان نداشت مردم مخصوصا در ایام خاصی مثل ماه رمضان، بزنند شبکه ۳ و سریال «کلید اسرار» روی آنتن نباشد؛ یا اگر تلویزیون، شب‌های قدر سریال چند قسمتی «زمانی برای پشیمانی» و سریال‌های قدیمی و تکراری امثال آن با موضوع قتل غیرعمد و گرفتن رضایت را پخش نمی‌کرد اصلا انگار یک چیزی کم بود. روزهای محرم و صفر هم که بدون سریال «شب دهم» یا «سفر سبز» اصلا معنی نداشت.

جالب این‌جاست که بعضی از این سریال‌ها همزمان از دو شبکه مختلف پخش می‌شوند. آذر ماه سال ۹۱، شبکه آی فیلم سفر سبز را روی آنتن برد و بعد از آن با فاصله کوتاهی شبکه سه شروع به پخش این سریال کرد. دو سال قبل هم، زمان شروع ماه محرم، سریال «مختارنامه» داوود میرباقری به صورت همزمان از شبکه HD و آی فیلم پخش شد. خدا می‌داند مختارنامه تا کی قرار است جای خالی سریال مناسبتی جدید را پر کند. محرم و صفر امسال که دیگر صدا و سیما با پخش دو سریال تکراری پشت سرهم، اول «وفا» و بلافاصله بعد از آن «سفر سبز» شاهکار کرد! این وضعیت فقط به ایام خاص محدود نمی‌شود و تلویزیون در روزهای عادی سال هم، مردم را از مرور سریال‌های تکراری و زیرخاکی بی‌نصیب نمی‌گذارد.

سریال های تکراری تلویزیون

سریال های تکراری تلویزیون

البته شاید هم حق با صدا و سیماست. چون وقتی برای ساخت و تولید سریال‌ها هزینه زیادی می‌شود بنابراین مردم باید چندین بار یک سریال را ببینند، بماند که وقتی برای اولین بار پخش می‌شده هم آش دهن سوزی نبوده باشد. یا مثلا پیامک‌ها و تلفن‌های مردم برای آی فیلم را دیده‌اید؟ یکی مدعی شده با وجود این شبکه، دیگر ماهواره‌اش را جمع کرده؛ فرد دیگری که بیماری سختی داشته و روحیه‌اش را به کلی از دست داده بوده، با تماشای آی فیلم دوباره به زندگی امیدوار شده و ... 

خلاصه که با این بازخوردهای مثبت و استقبال ۱۰۰ درصدی و کاملا واقعی مخاطبان، به مدیران ثابت کرده که پخش سریال‌های تکراری برای پر کردن کنداکتور صداوسیما، چه آثار و عواقب مثبتی داشته و خودشان خبر نداشته‌اند، بنابراین بر هیزم این تنور افزوده‌اند. مردم هم کم نمی‌گذارند و مدام با روابط عمومی تماس می‌گیرند و تقدیر و تشکر است که به شکم رسانه ملی می‌بندند! تلویزیون و شبکه‌‌های مختلف هم که شکر خدا آن‌قدر سریال‌های جدید و برنامه‌های متنوع و جذاب دارند که مردم کاملا حق انتخاب داشته باشند و مجبور نیستند بازپخش چندباره سریال‌ها را ببینند.

فقط ای کاش کمی سلیقه هم در انتخاب سریال‌های بازپخشی به خرج داده می‌شد. معلوم نیست با این موج سریال‌های تکراری چرا هیچ وقت نوبت به بازپخش بعضی سریال‌ها که در هنگام پخش‌شان خیابان‌های شهر خلوت می‌شد، نمی‌رسد. سریال‌هایی مثل «غول چراغ جادو»ی همایون اسعدیان، «کاکتوس» محمدرضا هنرمند، «هزاران چشم»‌ کیانوش عیاری، «شب‌های برره» مهران مدیری و ...

از همه این‌ها که بگذریم بعضی از مدیران توقع دارند مردم به هر زوری شده رسانه را تنها نگذارند، آخر این رسم وفاداری به رسانه‌ ملی‌ای که برای ساخت سریال بودجه و منابع مالی ندارد نیست! البته خبرهای خوبی هم از گوشه و کنار به گوش می‌رسد. کیانوش عیاری که قبلا با ساخت سریال‌های پربیننده‌ای مانند «هزاران چشم» و «روزگار قریب» مخاطبان را به رسانه ملی امیدوار کرده بود، قرار است پس از پایان ساخت فیلم جدیدش با نام «کاناپه»، فیلمبرداری سریال «۸۸ متر» را برای شبکه یک سیما شروع کند. سریال «سرزمین کهن»‌ کمال تبریزی هم که پخش آن ۳ سال پیش متوقف شد، قرار است پس از «معمای شاه» روی آنتن برود. 

این وعده‌ها اگر عملی شود، نشان‌دهنده آن است که اگر خدا بخواهد تعدادی از مدیران رسانه ملی به جای دلیل و توجیه آوردن برای وضعیت نامناسب سریال‌‌ها، مسئولیت سوء مدیریت خود را برعهده گرفته و به فکر راه چاره افتاده‌‌اند تا مخاطبان رسانه ملی را به سمت محصولات فرهنگی وطنی برگردانند. مأموریتی که با وجود سخت بودن،‌ غیرممکن نیست. حال فقط باید بنشینیم و امیدوار باشیم. یعنی همان کاری که همیشه می‌کنیم. راستی حالا با این اوضاع حدس می‌زنید صدا و سیما به مناسبت شهادت امام رضا(ع) چه برنامه‌ای دارد و کدام سریال‌ها را پخش‌ می‌کند؟

برچسب ها
پخش سریال های تکراری
باز پخش سریال های تکراری در تلویزیون
بی سلیقگی در تکرار سریال ها
سریال های تکراری تلویزیون
سریال کیانوش عیاری
سریال 88 متر
سریال سرزمین کهن
پخش همزمان سریال های تکراری از دو شبکه
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٠٦
٠
١
تلویزیون ایران که کلا گذاشتم کنار. هیچ برنامه ای شو تقریبا نگاه نمی کنم به غیر از هفت. سینما و تلویزیون ایران در حد و انداز طرح مسائل جدی نیست ولی برای دلقک بازی و لودگی و مسخرگی و مثلا سریال و فیلم طنز خوبن.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٠٦
٠
١
بازم پیش میاد هر از گاهی از شبکه های مختلف یک برنامه خوب روی آنتن بره اما متاسفانه سریال اوضاعش فاجعه ست!
امید
امید
٩٥/٠٩/٠٦
٠
١
من صداوسیمای ایران را فقط برای محدود چند برنامه دنبال می کنم. پایش، برنامه 90، اخبار 20:30و سریال های کره ای غیر تکراری،هرازگاهی پخش مستقیم مسابقات تیم ملی و ... . ماهواره ای هم BBC فارسی، طلوع نیوز افغانستان، یورو نیوز، شبکه من و تو (غیر از برنامه های سیاسی این شبکه که شدیدا یک جانبه است و اصلا پیشنهاد نمی کنم.) شبکه تپش پکیج جم حرف خاصی برای گفتن ندارد. شبکه فارسی 1 هم اصلا ارزش تماشا ندارد.