چرا جوان ها حوصله فامیل را ندارند؟
درباره سوالات کلیشه ای عید دیدنی

چرا جوان ها حوصله فامیل را ندارند؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

همین چند روز پیش، به گمانم روز دوم عید؛ بود که در اتاقم مشغول کتاب خواندن بودم و مادرم صدایم کرد. «زود آماده شو و بیا پایین، می‌خوایم بریم خونه‌ی عمه.» در همان لحظه اولین چیزی که به ذهنم خطور کرد فرار از این مهمانی بود. می‌خواستم بهترین و باورکردنی‌ترین بهانه برای نیامدنم را پیدا کنم. بی‌آنکه دقیقا بدانم چرا از این رفت و آمدها دل خوشی ندارم. اول خودم را به خواب زدم. بعد یادم آمد این دم دستی‌ترین و ناشیانه‌ترین بهانه است. برای همین چشمان قرمز و عطسه‌های بی‌وقفه‌ی ناشی از حساسیت بهاری را به عنوان به‌روزترین بهانه برای نیامدنم به خانواده اعلام کردم. همگی موافقت کردند که من به دلیل بی‌حالی ناشی از حساسیتم در خانه بمانم و به دیدن عمه‌ام نروم. وقتی همه رفتند و دقیق‌تر همه چیز را بررسی کردم، هیچ دلیلی برای در خانه ماندن نداشتم جز اینکه جواب دادن به پرسش‌های بی‌وقفه و تکراری عمه خارج از حوصله‌ام بود. انگار که عمه‌ام با دیدن من و به یاد آوردن پرسش‌های قدیمی اش، شرطی شده باشد. «چرا درست اینقدر طول کشید؟»، «تو چرا شوهر نمی‌کنی؟»، « چرا عیب و ایراد می‌گذاری روی پسرهای مردم؟ تا آخر عمر تنها می‌مونی؟» از این دست سوالات تکراری که بعضا لابه‌لایش چاشنی نصیحت هم هست.

چند روز بعدش که عمه‌ به دیدن‌مان آمد، آنقدر درباره نیامدنم گفت و گفت تا اینکه دل را به دریا زدم و گفتم شما بزرگ‌ترها به محض دیدن ما بچه‌های فامیل یادتان می‌افتد ازدواج نکرده‌ایم، هنوز درس می‌خوانیم، چاق شده‌ایم، پوستمان خراب شده، سیگار می‌کشیم و هزار چیز دیگر و بعد شروع به نصیحت می‌کنید. عمه هم که کمی جا خورده گفت شما جوان‌ها سخت می‌گیرید و بعد توضیح داد که همه‌ی این سوالات برای باز کردن سرحرف است و هیچ قصد و نیتی پشتش نبوده جز اینکه جویای احوالات کسانی باشد که دوست‌شان داشته. در آخر هم ماجرا را طوری مدیریت کردم که همه گفتیم و خندیدیم و کسی خرده ای به دل نگرفت.

چند روزی از آن‌ حرف‌ها می‌گذرد و حالا گمان می‌کنم این‌که بیشتر ما جوان‌ها از دیدن بزرگ‌ترهای فامیل فراری هستیم و تلاش می‌کنیم که در جمع‌های فامیلی حضور نداشته باشیم، علاوه بر سوال و پرسش‌های زیاد فامیل مبنی بر زندگی شخصی‌مان، این است که به قول عمه، خودمان هم «سخت» می‌گیریم. شاید واقعا طبیعی باشد که میزبان با دیدن ما، سعی داشته باشد تا با سوال‌های معمول سرحرف را باز کند. از تحصیلات، شغل، ازدواج، کارهای روزمره و... بپرسد. سوال‌های کلیشه‌ای که گاهی بدون هیچ نیت بدی و تنها برای خبر داشتن از احوالات هم از یکدیگر می‌پرسیم. چرا بعضی‌ از ما جوان‌ها هر سوالی را عجیب می‌دانیم و نیت کسی که سوال می‌پرسد را دخالت و فضولی می‌دانیم؟ چرا گمان ‌می‌کنیم هرچیزی و هرکسی ایراد دارد جز خودمان و تفکرمان! 

فکر کنم اولین چیزی که در سال جدید نیاز به تغییر داشته باشد، خودمان هستیم که دائم در حال جبهه‌گیری و درگیر افکار منفی هستیم. اصلا امسال را بیایید کمی مثبت فکر کنیم تا از هر عملی رنجیده نشویم. تا از روزهایمان لذت ببریم. بیایید تمام دورهمی‌ها را غنیمت بشماریم و با دل خوش به گپ و گفت بنشینیم و از لحظه لحظه‌مان استفاده کنیم. 

برچسب ها
فرار از اقوام
دیدن فامیل
سوالات فامیل
سوالات عید دیدنی
سوالات کلیشه عید دیدنی
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٧/٠١/١٢
٠
٠
خداروشکر ک امسال اصن نبودم ک بخوام عید دیدنی ای برم^____^ اما خو تا حدودی موافقم...فقط میخوان سره بحثو باز کنن بنده خداها ولی نمیدونن بعضی سوالاشون چقد رو مخه:|| مچکرم:دی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٧/٠١/١٦
٠
٠
ای بابا. عیددیدنی زیادم بد نیست ها:))
STONY
STONY
٩٧/٠١/١٣
٠
٠
اما بعضی از افراد فامیل واقعا نیتشون باز کردن بحث برای سوژه گرفتن و غیبت کردن پشت سرمونه :| بعضیاشونم زبون تیزی دارن و همش کنایه میزنن و تیکه میندازن.. بعضیاشون دارایی هاشونو هر جوری شده جلو چشامون میارن و نداشته هامونو به شدت به رومون میزنن.. به طور کلی من معاشرت با دوستانم که خودم انتخابشون کردم رو به معاشرت با افراد فامیل ترجیح میدم اما وقتی مجبور به حضور در دورهمی های خونوادگی باشم سعی میکنم لذت ببرم.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٧/٠١/١٦
٠
٠
اره قبول دارم. اما میدونی راه حل قطع ارتباط نیست. به هرحال ما نمیتونیم کسی رو تربیت کنیم. باید بذاریم به حساب بی ادبی یا بی سوادی شون.
نسرین رنجبر
نسرین رنجبر
٩٧/٠١/١٣
٠
٠
اتفاقا من برعکس خیلی ها، عاشق عید دیدنی رفتن هستم. از اول عید تا پنجم بی وقفه رفتم عید دیدنی. از خاله و عمه و دایی تا دختر خاله و پسر خاله و دختر عمو، کلی هم خوش گذشت بهمون:)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٧/٠١/١٦
٠
٠
خدا رو شکر:)