ترانه سرا: حمید هیراد
ماجرای سرقت های ادبی حمید هیراد چیست؟

ترانه سرا: حمید هیراد

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

حالا چیزی که زیاد پیدا می‌شود جوان‌های خواننده دهه هفتادی هستند که یا به صورت انفرادی وارد دنیای موسیقی شده‌اند و یا با همراهی یک عده دیگر، گروهی را تشکیل داده‌اند و شده‌اند فلان‌بند! انصافا مخاطب عامه خودشان را هم خوب می‌شناسند و می‌دانند دقیقا باید دست روی چه جور سبک و سیاقی بگذارند که در بالا و پایین‌های اوضاع شعر و ترانه و موسیقی امروز، کارشان بگیرد و دیده شوند. در وسط این معرکه اما داستان حمید هیراد با بقیه تفاوت دارد؛ این روزها مثل اوان مطرح شدنش، اسمش همه جا شنیده می‌شود، اما نه به خاطر یک آهنگ خاص، بلکه به اتهام سرقت‌هایی ادبی‌ که در ترانه‌هایش به چشم می‌خورد.

 

حمید هیراد در دورهمی

حضور حمید هیراد در برنامه دورهمی دقیقا مصادف با آن زمانی بود که از چپ و راست می‌شد صدا و آهنگ‌هایش را شنید؛ از ماشین‌ها، از مغازه‌‌ها، از حلق هندسفری یک عده در جاهایی مثل مترو و اتوبوس و حتی از همین تلویزیون که همیشه با موسیقی و اغلب اوقات با موسیقی شاد مشکل دارد، ولی دیگر به «شوخیه مگه» نه نگفت! درواقع به واسطه دعوت به این برنامه و خواندن یکی دو ترک از کارهایش بود که هرکس هم تا آن زمان چهره‌اش را ندیده بود، بیشتر از پیش شناختش و گفت: «اِ... این حمید هیراده پس!»

 

بخش ادبی‌تر و البته مهم‌تر این گفتگو هم مربوط می‌شود به وقتی که حمید هیراد یا حمید حسین‌زاده از کتاب خواندنش گفت، از علاقه‌مندی خاصش به مطالعه کتاب‌های شعر و اینکه دیوان‌بندی‌های باباطاهر را دارد و به شدت او و ابوسعید ابوالخیر را می‌پسندد. او در رابطه با این سوال مهران مدیری که آیا ترانه کارها متعلق به خودش است یا خیر گفت: «بله، اما از قسمت‌هایی از اشعار امثال مولانا و سعدی هم استفاده می‌کنم.» 

 

چشم من روشن!

از این داستان گذشت و گذشت تا اینکه در برنامه چشم شب روشن شبکه چهار سیما، علیرضا بدیع که اجرای بخشی از برنامه را به عهده دارد، مجدد بحث این خواننده را پیش کشید و بیان کرد که حمید هیراد دست به سرقت ادبی زده است. بدیع همچنین می‌گفت هستند کسانی که کتاب می‌خوانند، شما را رصد می‌کنند و می‌توانند اشعار مولانا و فلان شاعر خراسانی را تشخیص بدهند.

 

علاوه بر بدیع، صابر قدیمی دیگر شاعری بود که در برنامه ساعت 25 با زبان طنز حسابی حمید هیراد و بیاناتش را در دورهمی مورد لطف قرار داد.

 

عکس زیر هم که اصل و فرع شعرها در آن نوشته شده است، دارد در فضای مجازی با عنوان سرقت‌های ادبی حمید هیراد دست به دست می‌شود؛ حالا با یکی دو مورد کم و زیادتر.

 

شما یک مشت شاعر سرخورده هستید

خب موج اصلی کنش و واکنش‌ها سر سرقت‌های ادبی حمید هیراد از چشم شب روشن به بعد بود که  پررنگ‌ شد. البته کار هنوز به بیانیه نوشتن و امضا جمع کردن نرسیده بود تا اینکه مدیر برنامه‌های هیراد صبرش سرآمد و به این قضایا واکنش نشان داد. او امثال بدیع و قدیمی را یک عده شاعرنما و سرخورده خطاب کرد که برای دیده شدن این حرف‌ها را زده‌اند.

 

مهتاب یغما دقیقا بعد از همین قضیه پستی را در اینستاگرام خودش منتشر کرد مبنی بر اینکه مصمم‌تر از قبل بحث مورد سرقت قرار گرفتن شعرش را پیگیری خواهد کرد و از علیرضا بدیع و صابر قدیمی یاد کرد که تمام قد برای دفاع از شعر و ادبیات ایستاده‌اند و سکوت نکرده‌اند.  

 

بیانیه‌ای در راستای جلوگیری از سرقت ادبی

بیانیه‌ای را که در حمایت از بحث جلوگیری از سرقت ادبی این روزها شده مسأله اول اینستاگرام، دیگر مطمئنا همه شما دیده‌اید. متنی که درون مایه‌اش احترام به حق مالکیت آثار ادبی است و با ذکر بندهایی مشخص علیه حمید هیراد تنظیم شده است. امضاهای زیادی از شاعرها و ترانه‌سراهای مطرح کشورمان هم پایش خورده است. چهره‌هایی مثل سیامک عباسی و امیرحسین مدرس هم در این پویش حضور دارند، بعلاوه محمدعلی بهمنی که البته خودش ریاست شورای شعر و ترانه را به عهده دارد. در این میان اما یغما گلرویی کسی بود که واکنش متفاوت را نسبت به این قضیه نشان داد. او در قسمتی از پستش نوشته: «چند تن از امضاکنندگان این بیانیه می‌توانند با چرخاندن قلم جلوی انتشار هر ترانه‌ای ازجمله ترانه‌های همین خواننده‌ را بگیرند و نیازی به کمپین نمایشی راه انداختن و اشک تمساح ریختن برای حق پامال شده ترانه‌سرایان ندارند.»

 

افراد زیادی هم با کامنت‌هایشان از حرف‌های او حمایت کردند. حتی علیرضا بدیع هم که اصولا پست‌های ادبی‌اش با اظهار موافقت طرفدارانش حمایت می‌شود، وقتی علیه پست گلرویی در صفحه‌اش جبهه گیری کرد، خیلی‌ها از در مخالفت با او وارد شدند و معتقد بودند گلرویی پربیراه هم نگفته است.

 

واکنش‌های توییتری

توییتر و توییتربازها هم از قافله عقب نماندند البته. طبق معمول واکنش‌های زیادی بود که با چاشنی تکه و کنایه و تمسخر، در توییتر خودنمایی می‌کرد.

-شما حمید هیراد رو دنبال کنی صد نفر در راستای #نه_به_سرقت_ادبی از روی هم کپی کردن «شوخیه مگه بدزدی بری بخونی؟»

-در دفاع از حمید هیراد اومدن گفتن «تضمین در شعر». مرزهای ادبیات کهن با این استدلال جابه‌جا شد.

-به دست آرد اگر هیراد شعری از بزرگان را/ به نام خویش خواهد زد تمام شعر و دیوان را

-برنده واقعی تو داستان حمید هیراد من بودم که اوج شناختم ازش در حد خوندن اسمش تو سایتا و اسکرول کردن از روش بود

-واکنش طرفداران حمید هیراد به دزدی‌های این خواننده: برو بابا شما هم اگه میتونید عرضه شو دارید بدزدید. خب حسودا یکی دیگه نوشته بود صداش قشنگه دیگه چیکار دارین شعرش از کجا اومده. 

-حسین زحمتکش استوری گذاشته: این راهزن که می‌زند از کاروان شعر/ دست کجش کنار، چرا کج سلیقه است؟ #نه_به_کج_سلیقگی حتی.

-این یارو حمید هیراد ضریب هوشیش چنده که از شعر عطار نیشابوری هم اسکی رفته؟ خب عطار که از تو حق و حسابم نمی‌خواد. همون و عین به عین می‌خوندی از فردا چهارتا داغون‌تر از خودتم می‌گفتن این داره ادبیات ما رو احیا میکنه و استاد استاد می‌بستن به ریشت.

-پسر نمی‌تونم هضم کنم یک نفر تونسته انقدی حمید هیراد گوش بده که متوجه بشه شعراش دزدیه یا چی. من تو یه میکسی سی ثانیه ازش شنیدم، هنوز دارم روانکاوی میشم سمومش از بدنم خارج شه.

در کنار تمام این حرف و حدیث‌ها، کسانی هم بودند که باورشان بر ناپسند بودن در بوق و کرنا کردن این قضیه بود، و معتقد بودند می‌شود با شیوه بهتری با این قضیه برخورد کرد. علی بحرینی، علی ضیا، هوروش بند و پرستو صالحی از کسانی بودند که با انتشار استوری یا پستی در صفحه اینستاگرامشان نسبت به این داستان‌ها واکنش نشان دادند.

 

 

 

برچسب ها
سرقت ادبی حمید هیراد
حمید هیراد
نه به سرقت ادبی
سکوت نخواهیم کرد
علیرضا بدیع
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٧/٠١/١٢
٢
١
‍ سرقت های ادبی #حمید_هیراد داد شاعران را در آورد. 🔹تعدادی از شاعران و ترانه‌سرایان با انتشار بیانیه ای با موضوع «تضییع حقوق مولفین و حواشی ایجاد شده توسط حمید هیراد»، خواستار رسیدگی این موضوع از طریق مراجع ذیربط شدند. در متن این بیانیه آمده است: 🔺«در کشور ما، احترام به حق مالکیت اثار هنری امری‌ست فراموش شده و درین میان، شاعران بسیاری نیز قربانی آن شده‌اند. از سویی عدم واکنش صنفی نیز به وخیم تر شدن این ناهنجاری انجامیده است. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد، صیانت از آثار ادبی‌ست. طبیعتا زمانی ‌که این مسئولیت پذیری در قبال آثار کسانی چون مولانا و شهریار تبریزی و سیمین بهبهانی وجود نداشته باشد، شعر و ترانه‌ی امروز نیز از گزند دستبرد نوآمدگان در امان نخواهد ماند. 🔺ما جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان ضمن ناپسند دانستن سرقت ادبی و محکوم کردن آن، موارد زیر را که توسط حمید هیراد خواننده صورت گرفته‌است ناشایست دانسته و خواستار رسیدگی مراجع ذیربط در جهت احقاق حقوق از دست رفته صاحبان آثار هستیم: ۱. استفاده اثر بدون کسب مجوز از صاحب اثر ۲. ضایع کردن حقوق مادی_معنوی شاعران و ترانه‌سرایان ۳. جعل نام و دستبرد در متن بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر ۴. تلفیق ابیاتی از شعرای مختلف بدون کسب اجازه و ثبت تمامیت این کلاژ به نام حمید هیراد در پوستر و صفحه شخصی وی ۵. هتاکی و طرح داعیه‌ی شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده‌اند ۶. اهانت‌های زننده‌ مدیر برنامه‌های حمید هیراد به منتقدان و کاربرد عبارات سگ‌های هار و گرسنه در مورد منتقدان! 🔻در پایان ضمن پای‌فشاری بر مصالح صنفی خویش اعلام‌ می‌داریم که تا احقاق حق یک‌یک شعرایی که به دلیل نداشتن رسانه‌ای رسا، از گفتار وا مانده‌اند، از کار نخواهیم ماند. 🔻و اما روی اصلی این پیکان به سمت تهیه‌کنندگان این دست آثار است که بدون توجه به حقوق پایمال‌شده، تنها به فکر تهیه‌ی آثاری سودآور بدون منفعت ملی و ارتقای فرهنگی می‌باشند. بی شک این بنگاه‌های اقتصادی نیز باید پاسخگوی مطالبات برحق صنف شاعران و ترانه‌سرایان باشند و در صورت عدم توجه به مطالبات مذکور، با برخوردهای وسیع‌تر صنفی و دیگر اقدامات قضایی مواجه خواهند شد. 🔆 هرچند #سرقت_ادبی تاریخی به قطر خود ادبیات داره، اما ذیل بیانیه ی بالا، اسم بعضی از رفقا هست که خودشون در ترویج و تقدیس و #ماست_مالی سرقت های ادبی رفقاشون بی تقصیر نبودن! اینو گفتیم که کسی فک نکنه یادمون رفته کیا برای سارق ادبی متشاعر قداره کشی میکردن! اینم از برکتای شعر دزدی #هیراد جانه که به باند بازای شعر، فرصت عرض اندام داده! حال سوال اینجاست:  آیا تو چنان که می‌نمایی هستی؟ 
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٧/٠١/١٢
٢
١
البته منم اصلا طرفدار ازین خواننده های امروزی که یه شبه میان معروف میشن و قطعا هم به زودی فراموش خواهند شد چون کارهای سطحیشون عمرا بتونه بیشتر از یه سال ماندگار باشه . اما ظاهرا زیر بیانیه رو شاعرهایی امضا کردن که بعضیاشون خودشونم سرقت ادبی داشتن در شعراشون . خوبه اقلا ادب بشن با این کار ،فک نکنن همه ی مردم بی سوادن و هیشکی شعر نمیخونه و نمیفهمه این شعر رو قبلا یه جای دیگه از یه شاعر دیگه هم دیده! بعضی ازین مدعیهای شاعری دارن ادبیاتو به باد فنا میدن، همونطور که خواننده هایی مثل هیراد و حامد همایون و بهنام بانی دارن موسیقی این مملکتو میفرستن رو هوا!
hamid_kh
hamid_kh
٩٧/٠١/١٣
٣
١
کسانی که با این حرکت مخالفت کردن یا نمیدونن چقدر قانون تو اینجور چیزها ضعیفه و نمیتونه حق رو بگیره ، یا نمیدونن که دزدیده شدن شعر یک شاعر (که به منزله فرزندش هست) چه حس بدی داره و هرچی فریاد میزنه کسی صداش رو نمیشنوه ... گروهی هم البته می خوان با مخالفت کردن با هرچیزی خودشون رو مطرح کنن (امثال یغما گلرویی که درسته ترانه هاش زیبان اما شخصیتش خیر) ، بعضی هم که چشم ها رو بستن و گوش ها رو با دستشون گرفتن و دهان هاشون رو به حمایت از این سارق (که حتی آوردن اسمش هم جایز نمیدونم) باز کردند ... این ها معلوم الحال هستند !!! در هر صورت باید جلوی این حرکت ها گرفته بشه تا بقیه هم حساب کار دستشون بیاد ...