چگونه میهمان خوبی باشیم؟
آداب مهمانی رفتن در ایام نوروز

چگونه میهمان خوبی باشیم؟

نویسنده : آزاده چشمه سنگی

میهمان بودن در دید و بازدیدهای نوروزی فرمول پیچیده‌ای ندارد. کافی‌ست در مقام میهمان، جوری رفتار کنید که دلتان می‌خواهد زمانی که میزبان هستید با شما رفتار شود! اما یادآوری برخی ریزه کاری‌های اخلاقی در آداب معاشرت نوروزی، خالی از لطف نیست. رعایت هریک از این اصول ساده، شما را در نگاه میزبان، دوست داشتنی‌تر جلوه می‌دهد و میل به مراوده با شما را در افراد بالا می‌برد.

 

وقت شناس باشید

نه فقط در ایام نوروز، که در هر زمان از سال، مهم‌ترین نکته در آداب مهمانی رفتن، وقت شناسی است. پس قبل از رفتن به منزل دوستان و اقوام، روز و ساعت دیدارتان را با میزبان هماهنگ کنید. زنگ زدن به میزبان در حالیکه تنها یک چهارراه با منزل آن‌ها فاصله دارید، به منزله وقت شناسی نیست! همان سرزده رفتن است! به موقع در منزل میزبان حاضر شوید و با توجه به حجم دید و بازدیدها، لازم است به موقع نیز از حضور صاحبخانه مرخص شوید تا مجال برای پذیرایی و دیدار سایر میهمانان فراهم شود. 

 

حواستان به کودکانتان باشد

اغلب صاحبخانه‌ها حداقل در مدت زمان میزبانی دربرابر کودکان صبوری به خرج خواهند داد اما در وهله اول این شمایید که باید انرژی کودکان و حس کنجکاوی آن‌ها به محیط جدید را مدیریت کنید. به روش‌هایی که خودتان می‌دانید کودکتان را در کنارتان نگه دارید. اسباب بازی‌های بی‌دردسرشان را با خودتان به همراه داشته باشید. قبل از رسیدن به منزل دوستان، بچه‌ها را نسبت به آداب پذیرایی، توجیه کنید. «اشکالی نداره، بچه ست دیگه»، کمکی به تلطیف شرایط نمی‌کند. آستانه تحمل میزبان و وسایل ارزشمند او را در نظر بگیرید.

 

هوای صاحبخانه را داشته باشید

ترافیک حضور مهمان در ایام نوروز غالبا بالاست. در صورتیکه تعداد زیادی همزمان به منزل صاحبخانه وارد می‌شوند در صورت تمایلِ میزبان، به او در پذیرایی مهمانان کمک کنید. دست به کار شوید و باری از دوش او بردارید. می‌توانید اگر مدت کافی از آمدن‌تان گذشته، جای خود را به گروه میهمانان تازه دهید و از خدمت میزبان مرخص شوید تا او را در برابر مهمانان معذب و خجالت زده نشود.

 

از بیان احساسات خوبتان، دریغ نکنید

اگر از پذیرایی میزبان، چیدمان خانه یا هر چیز دیگری خوشتان آمده حتما آن را بروز دهید. تعریف از عطر چای، شیرینی خانگی صاحبخانه، هفت سین چشم نواز و امثالهم، محبت را بیشتر و خستگی را از تن میزبان به در می‌کند. اصلا فلسفه این دست دید و بازدیدها ، انتقال انرژی مثبت و حس خوب به همدیگر است. آن را دریغ نکنید. چرا که حال خوب و اثر دلپذیرش به خودتان برخواهد گشت.

 

بی خیال تلفن همراه شوید

از بارزترین وجوه بی‌احترامی به میزبان، مشغول شدن‌های غیرضروری با تلفن همراه است. این کار باعث می‌شود میزبان احساس کند شما حس خوبی در خانه‌‌اش ندارید. پذیرایی‌اش ایراد دارد یا حتی همنشینی با او برای شما خوشایند نیست. زمان را غنیمت بشمارید و از اوقاتی که در حضور دوستان و اقوامتان هستید برای معاشرت و ایجاد اوقات خاطره انگیز استفاده کنید.

 

حیوان خانگی هم عیدی دیدنی می رود؟

ما با حیوانات خانگی دشمنی نداریم. از طرفی بهار برای همه موجودات است. اما برخی افراد به حیوان خانگی شما آلرژی و برخی دیگر فوبیا دارند. ممکن است صاحبخانه‌ای از بیماری وسواس رنج ببرد و شما بی‌خبر باشید. بنابراین چند ساعتی حیوان خانگی خود را در خانه نگه دارید و اگر دلتان می‌خواهد او را از لذت تنفس بهار محروم نکنید، در فرصتی مناسب او را به دل طبیعت ببرید بی‌آنکه کسی را معذب کرده باشید.

 

نگاهتان را مدیریت کنید

بعضی میزبان ها کم حرف‌اند. بنابراین سکوت و سکون در فضا جاری خواهد شد. اگر حوصله‌تان سررفته، مدام به ساعت نگاه نکنید. یا گوشه و کنار خانه را ورنداز نکنید. خودتان دست به کار شوید. از مبحثی که فکر می‌کنید برای جمع جذاب است حرف بزنید. خاطره‌ای مشترک تعریف کنید و به هر طریق فضا را از رخوت بیرون بکشید. به این ترتیب هر میزبانی برای حضور شما در خانه اش پیشدستی خواهدکرد. 

برچسب ها
مهمان خوب
ویژگی های مهمان خوب
آداب مهمانی رفتن
ممنوعه های مهمانی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
نفیسه سادات بنی هاشم
نفیسه سادات بنی هاشم
٩٧/٠١/٠٦
٢
٠
به‌به! راهکارهای خوب وساده و مفید و قابل اجرا و به موقع دست شما درد نکنه
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٧/٠١/٠٦
١
٠
ممنونم. عید خوبی باشه براتون
نفیسه سادات بنی هاشم
نفیسه سادات بنی هاشم
٩٧/٠١/٠٦
١
٠
به‌به! راهکارهای خوب وساده و مفید و قابل اجرا و به موقع دست شما درد نکنه
STONY
STONY
٩٧/٠١/٠٦
٢
٠
برای کمک و پذیرایی به هر جایی سرک نکشید.. محفل عید دیدنی و دوهمی رو تبدیل به مجلس غیبت و بدگویی نکنید.. به معده و روده تون لطف کنید و موجب ترکیدنشون در ایام عید نشید.. اگه توانایی عیدی دادن به همه ی بچه های موجود در مجلس رو ندارید برای یکی دو تا از بچه ها هم عیدی در نظر نگیرید یا در فرصت مناسب تری بهشون عیدی بدید.. با جدید شدن سال نو قلب و روح و ذهنتون رو نو کنید و از اتفاقات ناگوار گذشته یا دلخوری ها حرف پیش نکشید و موجب کدورت مجدد نشید.. :/ با تشکر از خانوم چشمه سنگی عزیز :)
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٧/٠١/٠٦
٠
٠
ممنون از نکات خوبی ک گفتین. البته تعدادی از اینها قراره در پست های بعدی بطور مفصل بهش پرداخته بشه. خصوصا غیبت کردن😉