چطور میزبان خوبی باشیم؟
پذیرایی از مهمان در عید نوروز

چطور میزبان خوبی باشیم؟

نویسنده : آزاده چشمه سنگی

تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی است تا حال و هوای خانه، با عطر آدم‌های مختلف و گرمای حضورشان جان بگیرد. زیباترین ظر‌ف‌ها از گنجه بیرون کشیده می‌شود تا برای پذیرایی از مهمانان خودنمایی کند. بسیاری از افراد تعویض لوازم منزل را موکول می‌کنند به ماه‌های آخر سال تا خانه را برای سال جدید، نونوار کنند. اما این تمام ماجرا نیست. نکات اخلاقی و رفتاری زیادی در میزبانی وجود دارد که گاه رعایت نکردن آن باعث می‌شود ظرف‌های بلوری براق و مبلمان تازه و فرش‌های جدید از چشم میهمان بیفتد و افراد برای ترک خانه ی زیبایتان مدام به ساعت نگاه کنند. در این مطلب به برخی ظرافت‌های میزبانی در ایام نوروز اشاره می‌کنیم تا محیط گرم و صمیمانه‌تری برای میهمانان خود مهیا کنیم.

 

چیدمان صمیمی

چگونگی قرارگیری مبلمان، تاثیر به سزایی در کیفیت ارتباط افراد دارد. چیدمان های خطی نامناسب اند چراکه باعث می‌شود افراد از هم دور باشند و یکدیگر را به راحتی نبینند. فرم نیم دایره یا صدوهشتاد درجه‌ای برای اوقات گپ زدن مناسب است و به ایجاد فضای صمیمانه کمک می‌کند.

 

در برابر کودکان صبور باشید

قطعا مهمانانی به خانه شما وارد می‌شوند که کودکانی سرشار از شیطنت و کنجکاوی به همراه دارند. سخت نگیرید! قرار نیست اوقات شیرین خود و والدین‌شان را با تذکر یا چهره‌ای عبوسانه، تلخ کنید. پس قبل از رسیدن مهمانان، وسایل ارزشمند یا شکستنی خود را از دسترس کودکان دور نگه دارید و برای چند روزی دکوراسیون خود را مطابق شرایط میزبانی تغییر دهید تا هم به بچه‌ها خوش بگذرد هم به شما!

 

تعیین یک روز مشخص برای میزبانی

چند سالی می‌شود که در ایام نوروز مرسوم شده افراد برای میزبانی از مهمانان خود، روز خاصی را مشخص کرده  و آن را به دوستان و اقوام خود اعلام می کنند که در آن روز آمادگی میزبانی از مهمانان خود را دارند. به این ترتیب دیگر نه کسی پشت درهای بسته می‌ماند و نه میهمان سرزده‌ای شما را به تکاپو می‌اندازد تا در چند ثانیه خانه را مرتب و آراسته کنید!

 

افراد را به یکدیگر معرفی کنید

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در دید و بازدیدهای نوروزی، در حالی‌که عده‌ای میهمان نشسته‌اند، گروهی تازه وارد می‌شوند. گاه این دو دسته میهمان یکدیگر را نمی‌شناسند و رفته رفته فضا به سمت سردی ناخوشایندی پیش می‌رود. بهتر است شما در مقام میزبان میهمانان را به یکدیگر معرفی کنید و با اشاره به برخی نکات مشترک میان آن‌ها، فضا را صمیمانه‌تر و نزدیک‌تر کنید تا افراد معذب نباشند.

 

آشپزخانه را رها کنید

برای میهمان، هیچ چیز ناخوشایندتر از آن نیست که شما را تمام وقت در آشپزخانه ببیند. برنامه‌ریزی کنید. قبل از رسیدن مهمانان همه چیز را آماده نگه دارید و مدت زمان حضور در کنار میهمانان را به حداکثر برسانید. آن‌ها برای دیدن شما آمده‌اند.

 

سکوت های آزاردهنده

شاید خسته‌اید. شاید هم به طور کلی کم حرفی‌اید. اما وقتی میهمانی به خانه شما وارد می‌شود، هرگونه سکوت و کم حرفی از سمت شما را به منزله ی دلسردی قلمداد می‌کنند. سکوت شما مهمان را معذب می‌کند و به او هشدار می‌دهد کسی اینجا منتظر او نبوده. پس نه حس خوبی به خود و نه حس خوبی به شما پیدا می‌کند. حتی اگر ذاتا انسان کم صحبتی هستید برای چند ساعتی از پیله خود بیرون بیایید و محیط را برای مهمان خود رخوتناک نکنید!

 

تلویزیون خاموش!

برخی افراد برای گرم کردن فضا و فرار از سکوت، تلویزیون را روشن می‌کنند. در آداب میزبانی، این شیوه از مدیریت محیط، پسندیده نیست. شما بعنوان میزبان می‌توانید روش های خلاقانه‌تری را در برخورد صمیمانه با میهمان بکار بگیرید. راجع به حوزه‌های مورد علاقه افراد با آن‌ها وارد بحث شوید. یا حتی از بازی‌های گروهی برای پر کردن اوقات میهمانی استفاده کنید. وگرنه تلویزیون در هر خانه‌ای پیدا می‌شود!

 

موبایل ممنوع!

پر واضح است که بازی با تلفن همراه یا چک کردن فضای مجازی یا صحبت کردن‌های پیاپی با آن، از بارزترین نمونه‌های بی‌احترامی به میهمان است. چندساعتی بد نیست اگر تلفن همراه خود را غلاف کنید. بی‌شک اگر میزبانی خوبی باشید میهمانان نیز خود به خود گوشی‌های خود را فراموش می‌کنند در غیر این صورت یا مدام به ساعت نگاه می‌کنند یا بی دلیل با تلفن همراه خود بازی می‌کنند!

برچسب ها
آداب پذیرایی
آداب مهمان داری
پذیرایی از مهمان
نکات مهم در پذیرایی
مهمان داری در عید نوروز
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
STONY
STONY
٩٧/٠١/٠٧
٠
٠
بسیار عالی همه ی مطلبتون درسته اما نیاز به زمان زیادی برای تمرین داره... وسایلم رو که به هیچ عنوان نمیتونم تغییر بدم..در آشپزخونه بودن که کار همیشگیمه دلم میخواد همه ی کارام رو خودم مدیریت کنم و بدون نقص انجام بدم برای همین اکثر اوقات وقتی مهمون میاد تو آشپزخونه ام و از همونجا باهاشون خوش و بش میکنم حتی اگه همه ی کارهام رو هم انجام داده باشم بازم همونموقع که مهمون میاد کلی کار برای انجام تو آشپزخونه دارم :| تلویزیون هم واقعا خاموش که بشه خیلی مهمونی ها حوصله سر بر میشه گاهی حتی دیدنش باعث میشه سر بازیگرا و سریال ها بحث کنیم و فضا گرم تر شه! به هر حال ممنون خانوم چشمه سنگی مثه همیشه خوب :)