تکنیک های عکاسی از آتش
در چهارشنبه سوری عکس های هنری بگیرید

تکنیک های عکاسی از آتش

نویسنده : فرانک باباپور

نزدیک به آخرین چهارشنبه سال و مراسم باشکوه چهارشنبه سوری هستیم، ولی وجدانا جان عزیزتان هر جا می‌روید بروید، جاهای خطرناک نروید! تلویزیون هم از شبکه نسیم گرفته تا شبکه چهار برنامه‌های مهیج دارد و قرار است حسابی خوش بگذرد. جومانجی را حتما خیلی وقت است ندیده‌اید، اسپایدرمن، شوالیه تاریکی و... هم همین‌طور! تازه قرار است یکی از فیلم‌های اسکار 2015 را هم با دوبله و یک مقدار کوچکی سانسور پخش کنند و چی بهتر از این؟ حالا اگر اهل تلویزیون هم نیستید اشکالی ندارد، این مطلب هیچ ربطی به برنامه‌های تلویزیونی ندارد! می‌خواهیم چند تکنیک عکاسی از چهارشنبه سوری را معرفی کنیم که نهایتا یک آتش کوچک درست کنید و مشغول عکس گرفتن شوید و سیگارت و ترقه و بمب دستی را بگذارید کنار. قرار هم نیست عکس خبری یا خیابانی بگیرید! یک بسته چوب کبریت برمی‌دارید، می‌روید توی حیاط و جزوه‌های ترم پیش را می‌ریزید وسط و آتش می‌زنید و با خانواده لحظات خوشی می‌سازید و با دوربین عکاسی هم ثبت‌شان می‌کنید.

 

پس زمینه‌های بی‌اهمیت

اگر پس زمینه سوژه‌های اصلی‌تان شلوغ پلوغ است و هیچ قشنگی به عکستان اضافه نمی‌کنند، بریزیدشان دور! مخصوصا آن دختر و پسری که دست توی دست هم به آتش زل زده‌اند! کافی‌ست موقع عکاسی فوکوس‌تان روی سوژه اصلی که جلوی تصویر است باشد و دیافراگم دوربین را تا آخر باز کنید! یعنی بگذارید روی عددهای پایین که پس زمینه تار شود. 

عکاسی از اتش

 

مثلا در این عکس فقط سوژه اصلی فوکوس است و کامل دیده می‌شود، آن پشت مشت‌ها تار شده و بی‌اهمیت هستند. برعکس این حالت، اگر سوژه اصلی پشت آتش بود و یک وقتی دلتان خواست از آن دختر و پسر چندشی که دست توی دست هم به آتش زل زده‌اند عکس بگیرید، دیافراگم را ببندید و عددش را در بیشترین حالت بگذارید، فوکوس را هم بیاندازید روی همان‌ها!

 

عکاسی لانگ اکسپوژر از آتش

آتش از آن چیزهایی است که مدام در حال حرکت و تغییر مکان است، مثل چراغ ماشین‌های در حال حرکت در بزرگراه. ثبت کردن این حرکت‌های متوالی به صورت منحنی، زیبایی خاصی دارد و پویایی و جریان داشتن را نشان می‌دهد. در این تکنیک حتما باید سرعت شاتر را کم کنید و به یک تا چند ثانیه برسانید. البته با هر عدد شاتر به یک عکس متفاوت می‌رسید و می‌توانید چند عدد را امتحان کنید، فقط دقت کنید که کمتر از یک ثانیه نشود. برای گرفتن عکس‌ها با این تکنیک حتما به سه پایه یا جایی که دوربین را ثابت نگه دارد، نیاز دارید.

 

عکاسی از اتش

سرعت شاتر: 1 ثانیه

 

عکاسی از اتش

سرعت شاتر: 6 ثانیه

 

عکاسی لانگ اکسپوژر از خاکسترهای داغ

آتش را دیده‌اید از نزدیک؟ (ببخشید یک لحظه حس دختر جهنمی بودن بهم دست داد!) یک چیزهایی ازش خارج می‌شوند و به این طرف و آن طرف می‌روند! همان ذغال و خاکستر داغ هستند. این خاکسترها خودشان قبل از خاموش شدن هنوز نور دارند و روشن هستند و تصاویر زیبایی می‌سازند. منتها برای اینکه بشود مسیر حرکتشان را ثبت کرد، باید باز هم از تکنیک لانگ اکسپوژر استفاده کرد و بسته به طول مسیری که می‌خواهید ثبت کنید، سرعت شاتر را کم کنید. هر چه دریچه دوربین زمان بیشتری باز باشد، مسیر نوری طولانی‌تری ثبت می‌شود. البته که برای گرفتن چنین عکسی حتما به سه پایه یا جایی که بشود دوربین را رویش ثابت نگه داشت نیاز دارید. اگر احیانا با اینکه سرعت شاتر را کم کرده‌اید، باز هم دچار کمبود نور در محیط شدید، چون این خاکسترها نور چندانی ندارند، می‌توانید ایزو را یکی دو سه پله زیاد کنید.

 

عکاسی از اتش

سرعت شاتر: 6 ثانیه

 

عکاسی از جرقه‌ها

جرقه‌هایی که هنگام روشن شدن یا ناگهانی از آتش می‌پرند هم زیبایی خیره کننده‌ای دارند. اما چون لحظه‌ای هستند و به صورت نقطه‌ای زیبا هستند، باید حتما سرعت شاتر زیاد باشد و عدد آن از 30/1 ثانیه کمتر باشد. هر چه این عدد کمتر باشد جرقه‌ها با وضوح بیشتری ثبت می‌شوند. از آنجایی که عکاسی از آتش در شب است و با زیاد کردن سرعت شاتر نورسنجی به مشکل می‌خورد، می‌توانید ایزو را تا 1000 و 1600 هم بالا ببرید. در ضمن از آنجایی که این اتفاق در یک لحظه اتفاق می‌افتد و ممکن است از دستش بدهید، حتما از عکاسی پی در پی و شات پشت سر هم استفاده کنید که لحظه اصلی از دستتان در نرود!

 

عکاسی از اتش

سرعت شاتر: 100/1

ایزو: 800

 

عکاسی از دود

دود از آن چیزهایی است که هم عکس را زیبا می‌کند، هم خفن! اصلا اگر دود باشد و بشود از آن عکس‌های خوبی گرفت و حتی روی چهره ولش داد و عکاسی پرتره کرد، مطمئنا هیچوقت سراغ آتش و ترقه و چهارشنبه سوری نمی‌روید. برای عکاسی خوب از دود اول باید آتشی درست کنید که دود تمیز و خوب داشته باشد، بعد از اینکه دود بوجود آمد به آن نور سفید بدهید. این نور را با استفاده از پروژکتور، چراغ قوه، فلش و ... می‌توانید داشته باشید. بعد از فراهم آمدن این شرایط، سرعت شاتر را به قدری بالا ببرید که دودی واضح با مرزهای مشخص ثبت کنید. ترجیحا سرعت شاتر بالاتر از 200/1 ثانیه باشد.

 

عکاسی از اتش

سرعت شاتر: 250/1

حالا یک آتش کوچک درست کنید، خانواده و فامیل را جمع کنید و عکس‌های زیبا و هنری بگیرید. چهارشنبه سوری و خطرهایش را هم بگذارید برای اهلش! (کیفش را پر از ترقه دست ساز می‌کند، فندک را می‌گذارد داخل جیبش و سیستم را شات داون می‌کند!)

برچسب ها
عکاسی از آتش
عکس گرفتن از آتش
تنظیمات عکاسی از آتش
عکاسی آتش
عکاسی چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری
نظرات کاربران
کد امنیتی
aaasaeid
aaasaeid
٩٦/١٢/٢٢
٠
٠
البته صحیحش لانگ اکسپوژر می باشد
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٢٢
٠
٠
آره نمیدونم چرا اشتباه نوشتم همه رو :/ ممنون که گفتین :) بقیه شون ایراد نداشتن؟ توی سرعت شاتر و اینا هم هی میترسیدم اشتباه نگم. چون عملی بلدم گفتنی نه :))
سجاد رفائی نیا
سجاد رفائی نیا
٩٦/١٢/٢٢
٠
٠
چه خوب بود این تکنیک دود😃 ممنون
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٢٢
٢
٠
خواهش میکنم قابل نداره. ایشالا به خوشی استفاده کنین :) برای پرتره عروس و دوماد مثلنی :دی
STONY
STONY
٩٦/١٢/٢٢
٠
٠
wooow داری یه پا عکاس میشیا :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٢٢
٠
٠
نه بابا دارم تازه یه دست عکاس میشم! #هرهارهور :)))
AsedHamid
AsedHamid
٩٦/١٢/٢٢
٠
٠
آخه چرا چندش، خخخ :)) ... دختر و پسر اصلا کارشون همینه که دست در دست هم، ملت رو کنن آباد :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٢٣
٠
٠
از چندشی ملت رو میکنن آباد دیگه :)))) حالا همه اینایی که میگیم بدمون میاد از حسودیه ها! وگرنه خیلی هم خوشمون میاد :))
notareal
notareal
٩٦/١٢/٢٣
٠
٠
فرتورها بسیار زیباست - به ویژه ۶ ثانیه - پین کنید (پین ترست ). هنوز نوشته را نخواندم، آیا به برند دوربین و گونه لنز اشاره شده؟ سپاس.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٢٣
٠
٠
دوربین حرفه ای باشه یا گوشی موبایلی که بشه به صورت دستی manual عکاسی کرد. مدل و کیفیت لنز و بدنه هم اونقدرا اهمیت نداره در این مطلب!
لیلی
لیلی
٩٦/١٢/٢٥
٠
٠
بلاخره یک نکته مفید از چهارشنبه سوری درامد و ما فهمیدیم. تشکرات