باز ما رو کاشتی رفتی
با درخت ها مهربان باشیم

باز ما رو کاشتی رفتی

نویسنده : محمدعلی محمدپور

پنجشنبه دیگری را در حالی می‌گذرانیم که طرح «هر ایرانی یک درخت» در سراسر کشور دارد اجرا می‌شود و این جور که من حساب کرده‌ام به زودی سراسر ایران را درخت فرا خواهد گرفت و ما همه جنگل نشین خواهیم شد. حتی پیش‌بینی می‌کنم به جایی برسیم که آمازون وقتی جنگل‌های ما را می‌بیند، همه برگ‌هایش بریزد.

الان فضا طوری است که همه نه به سبزه گفته‌اند و گندم‌ها و حبوبات را به آغوش نانوایی‌ها و دیگ‌های آش برگردانده‌اند، به جایش درخت می‌کارند. مسئولان هم البته دوشادوش مردم به رسم هر سال درخت کاشتند و گفتند: «یک روز به درختکاری بگو آره، یک سال درخت‌ها رو قطع کن با اره» خیلی از مسئولانی که در طول سال درخت‌ها را از توی شهر قطع می‌کنند و به قاچاق چوب از جنگل‌ها اهمیتی نمی‌دهند، نفری یک ترکه چوب خشک برداشتند، فرو کردند توی خاک، یک آفتابه آب ریختند پایش و عکس گرفتند. در واقع قسمت مهمش همین است که از جلو و عقب و چپ و راست دست انداختند گردن نهال مورد نظر و عکس گرفتند. من خودم از مسئولی پرسیدم: «چه حسی دارید؟» گفت: «عالی، من اصلا خودم با همین نهالی که می‌کارم چند سالی هست مانوس هستم» پرسیدم: «چطور؟» گفت: «هیچی دیگه، این نهال رو من هر سال میارم می‌کارم و بعد با خودم می‌برم واسه سال بعد». 

اما در مراسم درخت کاری امسال دیده شد بعضی عزیزان درخت را کاملا وارونه و پا در هوا کاشتند و گفتند ما داریم مهندسی معکوس می‌کنیم و شاعرانه سرودند: «بگذاریم ریشه درختان هم هوایی بخورد». بعضی مسئولان عزیز جوری بیل‌شان نو بود و برق می‌زد که با توجه به واردات بیل از خارج، به نظر می‌رسید بیل‌شان اورجینال سوئیس باشد. آفتابه ها هم اصل فرانسه بودند طوری که وقتی می‌خواهند این آفتابه ها را بفروشند احتمالا می‌گویند این آفتابه مال یک آقا مدیر بوده سالی یک بار می‌بردش مراسم روز درختکاری و برمی‌گشته. ما دیدیم مسئولی را که برای کاشت نهال زیر پایش فرش قرمز انداخته بودند یک موقع کفش آن عزیز خاکی نشود.

البته ما کوچک‌تر از آنی هستیم که توصیه کنیم اما واقعا امیدواریم همان قدر که به کاشت درخت اهمیت می‌دهیم به نگهداری و احترام گذاشتن به آن هم کوشا باشیم. جوری نباشد که درخت پشت سرمان دادش دربیاید که: «باز ما رو کاشتی رفتی، تنها گذاشتی رفتی...». باور کنیم سهراب سپهری اصلا راضی نیست شعر «من ندیدم دو صنوبر را با هم دشمن» را روی تنه درخت‌ها حکاکی کنیم. یا برای هیچ کسی جذاب نیست بداند ما حاضری بزنیم در چه تاریخی به اتفاق چه کسانی در چه جایی بوده‌ایم. بیاییم بیشتر با درخت‌ها مهربان باشیم. بیاییم بیشتر با درخت‌ها مهربان باشیم. بیاییم بیشتر با درخت‌ها مهربان باشیم! 

برچسب ها
کاشت درخت
طنز درباره درخت
درختکاری
روز درختکاری
نظرات کاربران
کد امنیتی