دهه شصتی های دردسرساز بر روی مین
تفسیری عرفانی از حرف‌هایی که جنجالی شدند

دهه شصتی های دردسرساز بر روی مین

نویسنده : ناصر جوادی

یاد دبیر ادبیات مان بخیر، امروز بعد از شنیدن حرف واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ناخداگاه یادش افتادم، همیشه در معنی و تفسیر شعر وقتی به «می» و «شراب» می‌رسید، می‌گفت؛ در اینجا منظور شاعر از می آب‌میوه‌های پاکتی ۲۵۰ میلی لیتری است که حاوی صد درصد آب میوه تازه به اضافه شکر و دو لیتر آب می‌باشد! حتی اگر خود حافظ هم به صراحت می‌گفت منظور من ازمی همان زهر ماری است، او در معنی شعر قضیه رابه آب پرتغال ختم می‌کرد.

آقای واعظی هم مثل همان دبیر ما امروز در واکنش به انتقادها از سخنان اخیر روحانی که منتقدان  دولت را کم عقل خوانده بود گفت: «بسیار روشن است که در جملات بعدی هم منظور ایشان دولت به معنای اعم و حاکمیتی آن و منظورشان از مخالفان، دشمنان و بدخواهان نظام است.» شاید هم واقعا حق با آقای واعظی باشد و ما از درک  معنای عرفانی حرف های رئیس جمهور عاجزیم. برای همین تصمیم گرفتم از او بخواهم با کمک دبیر ادبیات‌مان تعدادی دیگر از جملات چهره ها و مسئولان را تفسیر کنند که نتیجه این شد: 

جواد خیابانی: کسی که لیزر انداخته قطعا توی استادیومه. 

تفسیر: بسیار روشن است که منظور آقای خیابانی در اینجا از کسی که لیزر انداخته، آن کسی که لیزر توی چشم بازیکنان می‌اندازد نیست، چون مشخص است که برای این کار حتما باید به ورزشگاه رفت و از منزل و جلوی تلوزیون نمی‌شود همچین کاری کرد. بلکه منظور آقای خیابانی دکتر متخصص لیزر درمانی است که برای تماشای فوتبال به ورزشگاه آمده! 

جهانگیری: دهه شصتی ها هرکجا پا می‌گذارند، مشکل ایجاد می‌کنند.

تفسیر: بسیار روشن است که در اینجا منظور آقای جهانگیری از دهه شصتی ها، جوانان متولد دهه شصت نیستند و مخاطب او عده ای گمراه و مخالف نظام هستند و شصت در اینجا همان انگشت کوتاه دست است که به سمت این گمراه هان مشکل ایجاد کن، حواله شده  است. و این قضیه از نحوه ادای «ها» در آخر عبارت «دهه شصتی‌ها» به وضوح مشخص است.

دکتر روحانی: اونچنان رونق اقتصادی ایجاد بکنم، اصن به این ۴۵ هزار تومان خودشان نیاز نداشته باشن.

تفسیر: بسیار روشن است که منظور رئیس جمهور از رونق اقتصادی در اینجا هرچیزی است جز رونق اقتصادی، و ایشان به هیچ وجه وعده بی‌نیازی از ۴۵ هزار را نمی‌دهند بلکه به درستی این موضوع را پیش بینی می‌کنند که آنچنان وضعیتی به وجود می‌آید که ۴۵ هزار تومان هیچ نیازی را نمی‌تواند بر طرف بکند، و فوق فوقش بتوان با آن یک شانه تخم‌مرغ خرید، اصلا جای خالی «شونه تخم مرغ» که به قرینه معنوی حذف شده در داخل جمله فوق به وضوح مشخص است.

امام جمعه ایلام: توصیه می‌کنم به این جایگاه که مین‌گذاری است، نزدیک نشوید و چنانچه نزدیک شوید، با مین به هلاکت خواهید رسید. 

تفسیر: دیگر بسیار روشن‌تر از این؟! خب اینجا هم کاملا مشخص است که آقای لطفی امام جمعه ایلام به مردم این استان مرزی هشدار می‌دهد که به «این جایگاه» که مقصود همان مناطق مرزی استان ایلام است، نزدیک نشوند تا با مین‌های به جا مانده از دوران جنگ برخورد نکنند، و منظور از هلاکت هم همان شهادت بوده!

برچسب ها
جهانگیری
دهه شصتیها
امام جمعه ایلام
مین گذاری
واعظی
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١٢/١٥
٠
٠
بدبخت ما دهه شصتی ها
صالحه
صالحه
٩٦/١٢/١٦
١
٠
وااای خیلی خوب بود:))))))