آیا گوشت خواری غیراخلاقی است؟
مصاحبه با مریم حسینی؛ مدیر و موسس انجمن تغذیه طبیعی ایران

آیا گوشت خواری غیراخلاقی است؟

نویسنده : آزاده چشمه سنگی

اسم خام‌خواری و یا گیاه‌خواری که می‌آید، اولین سوالی که در ذهن ما جاخوش می‌کند این است که مگر می‌شود گوشت و لبنیات استفاده نکرد و زندگی کرد؟ مگر می‌شود فقط از گیاهان تغذیه کرد و زندگی سالمی داشت؟ گوشت‌خواری امروز به یکی از عادات ما تبدیل شده است و ترک آن ممکن است برای هرکدام از ما بسیار بسیار سخت باشد اما شدنی است. دکتر مریم ببرحسینی، مدیر و موسس انجمن تغذیه طبیعی ایران؛ در این مصاحبه بیشتر از زندگی بدون گوشت برایمان می‌گوید. 

مریم ببرحسینی 

 

آیا ما انسان ها ذاتا گوشتخواریم؟

خیر. ما چهار میلیون سال قدمت داریم. پنجاه هزار سال است که آتش کشف شده و صد سال است که پزشکی به شکل تخصصی خود در حال پیشرفت است. قرن‌ها پیش در اثر یخبندان‌هایی که در قطب بوجود آمد، چون چیزی برای خوردن نبود مردم به فکر کشف آتش و کباب کردن غذا برای زنده ماندن افتادند. تا قبل از آن، همه انسان‌ها میوه‌خوار بودند. پس به هیچ عنوان ما انسان‌ها گوشت‌خوار نیستیم. حیواناتی مثل شیر و پلنگ آنزیمی به نام اوریکاز دارند که می‌توانند گوشت را هضم کنند. ما انسان‌ها چنین آنزیمی نداریم. در نتیجه باید گوشت را بپزیم تا بتوانیم هضمش کنیم. اگر قرار بود گوشتخوار باشیم نیازی به پخت نداشتیم. از طرفی باید همچون ببر و پلنگ، دندان‌های نیش قوی و پنجه‌هایی تیز برای پاره کردن شکار داشتیم. روده‌ی حیوانات کوتاه است و گوشت در آن متعفن نمی‌شود در حالیکه روده‌ی ما بلند است و گوشت در مسیر هضم، متعفن می‌شود. حیوانات آب را لیس می‌زنند،  ولی ما آب را هورت می‌کشیم و بذاق دهان حیوانات اسیدی می‌شود در حالیکه بزاق دهان ما قلیایی است. زبان حیوانات زبر و زبان ما نرم است. حیوانات در شب قابلیت دید و شکار دارند در حالی‌که ما نداریم. آن‌ها با سرعت دویست کیلومتر بر ساعت می‌توانند حرکت کنند و شکار خود را به‌دست بیاورند در حالیکه ما در حین راه رفتن نمی‌توانیم چیزی بخوریم یا غذایی تهیه کنیم. و موارد زیادی از این دست نشان می‌دهد ما اصلا ذاتا گوشتخوار نیستیم.

 

آیا گوشتخواری از نظر شما غیراخلاقی است؟

همانطور که در اسلام هم آمده، شکار بر شخص مُحرِم، حرام است. کسی که محرم می‌شود از انجام هر فعل حرامی منع می‌شود. در نتیجه این عمل به لحاظ اخلاقی هم صحیح نیست.

گیاهخواری 

 

چرا خام گیاهخواری؟

ویتامین‌هایی که جسم ما نیاز دارد، در اثر حرارت بالای 50 درجه خاصیت خود را از دست می‌دهد. چون خداوند همه چیز را با درجه دمای خورشید برای ما مهیا و آماده خوردن کرده. ما مواد غذایی را با حرارت بالای صد درجه تبدیل به کمپوت و غذاهای پختنی می‌کنیم. در واقع تفاله هر ماده‌ای را مصرف می‌کنیم. همچنین به مواد غذایی، قند و شکر و مواد نگهدارنده اضافه می‌کنیم که تماما سرطان‌زاست. به‌طور کلی هرچیزی که حرارت ببیند و داخل قوطی بسته‌بندی شود، مناسب بدن انسان نیست. گفته می‌شود گوشت پر از پروتئین است. بله. اما گوشت خام، نه پخته شده.

 

وقتی فرآورده‌های حیوانی مصرف می کنیم، چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟

به‌طور کلی هرگونه فرآورده‌ای از حیوانات، محیط خون را اسیدی می‌کند. در حالی‌که محیط خون انسان باید 75 درصد قلیایی و 25درصد اسیدی باشد. 25درصدِ گفته شده، از طریق آب کلردار، هوای آلوده و استرس‌ها به بدن وارد می‌شود. ما با خوردن برنج سفید، گوشت، لبنیات، چای، مرباجات، دخانیات و... مشغول اسیدی کردن 75درصد قلیایی هستیم. به این ترتیب زمینه را برای رشد انواع میکروب‌ها و بروز انواع بیماری‌ها فراهم می‌کنیم. در حالیکه در محیط خون قلیایی هیچ میکروبی نمی‌تواند رشد کند. به همین خاطر هم هست که با وجود پیشرفت‌های پزشکی، همچنان درصد بروز بیماری‌ها، روزبه‌روز در حال افزایش است. چراکه برنامه غذایی غلط، ثابت مانده و تغییری نکرده.

 

آیا گیاهخواری جنبه درمانی دارد؟

ما در این انجمن ادعای شفابخشی نداریم. ما فقط برنامه غذایی افراد را عوض می کنیم. این بدن ماست که با هوشمندی و پیچیدگی بی‌نظیرش، خود را بازسازی می‌کند. به همین شیوه تا به امروز موفق شدیم مهلک‌ترین بیماری‌ها را با تغییر برنامه غذایی، بدون استفاده از هیچ‌گونه داروی شیمیایی، برطرف کنیم. به‌طور کلی اگر بدن را به حالش خود بگذاریم و فقط با سوختی سالم (یعنی غذایی که حرارت ندیده باشد) تغذیه کنیم، آرامش داشته باشیم و خواب راحت داشته باشیم، بدن خودش را درمان می‌کند. از همه مهم‌تر بدن ما تحت اعمال و نیات ماست. غیبت، دروغ، کینه، حسادت و... به خودمان بر می‌گردد. 

 

آیا تغییر ناگهانی از گوشتخواری به گیاهخواری، آسیبی به بدن نمی‌رساند؟

عادت گوشتخواری مانند مواد مخدر است. کنار گذاشتن آن سخت است اما مشکلی برای بدن بوجود نمی‌آورد. مثل یک خانه تکانی است که اگر در میانه کار، زباله بریزیم، بی‌فایده‌ است. بنابراین نه تنها آسیبی به بدن نمی‌رسه که بدن را قوی‌تر می‌کند.

 

آیا برای گیاهخوار شدن باید به صورت مرحله‌ای پیش رفت؟

مراحل گیاه خواری در افراد مختلف، متفاوت است. مثلا کسی که سرطان دارد، مستقیما باید وارد خام گیاه خواری شود چون زمانی ندارد و سلول‌های سرطانی در محیط اسیدی رشد کرده‌اند. بنابراین باید به سرعت محیط خون را قلیایی کند. ولی یک فرد سالم که تصمیم به گیاهخواری گرفته، می‌تواند با کم کردن هفته‌ای یک وعده گوشت، به خودش و طبیعت کمک کند. در مرحله بعد می‌تواند نوشابه و شیرینی‌جات را حذف کند. بعد فست فودها، مواد بسته بندی و همین‌طور الی آخر. 

گیاهخواری 

 

برخی تصور می کنند گیاهخواری باعث بروز خلل در جمعیت دامی جهان می‌شود. درست است؟

هرچیزی که خلق شده، عمر مشخصی دارد. این‌طور نیست که گیاه خواری به جمعیت دامی جهان، خللی وارد کند. این ماییم که به زاد و ولد حیوانات دست بردیم و با افزایش تولید به روش‌های مصنوعی، تناسب جمعیتی آن‌ها را بهم زدیم.

 

لذت گوشتخواری با گیاهخواری قابل مقایسه نیست. چطور می‌توان افراد را به گیاهخواری تشویق کرد؟

کتابی تالیف کردم تحت عنوان «سیصد نوع غذا بدون اجاق گاز». ضمن اینکه هر غذایی را می‌توان پخت و به‌جای گوشت از سویا و قارچ استفاده کرد. جالب است بدانید گیاهخواران انواع پیتزا، همبرگر، و حتی دیزی را در برنامه غذایی خود دارند!

 

چه موانعی در مسیر انجمن گیاهخواران وجود داره؟

من همیشه از پزشکان و اساتید خواهش کردم با هم همکاری کنیم و مقابل هم قرار نگیریم. به هم کمک کنیم برای آگاهی‌سازی. ما همه هدفی مشترک داریم و آن نجات بشریت از بیماری‌هاست. قرار نیست پزشکی مدرن یا انواع طب‌های سنتی و سوزنی را رد کنیم. پیشنهاد می‌کنیم مواردی که با گیاهخواری از بیماری‌های خاص نجات پیدا کرده‌اند را بررسی کنیم. از مدت‌ها قبل این هشدار داده شده که تا چند سال آینده سونامی سرطان ایران را فرا می‌گیرد. چرا با وجود پیشرفت روزافزون علم پزشکی، باز هم به تعداد تخت‌های بیمارستانی اضافه می‌شود؟ چرا هر خانواده‌ای درگیر یک بیمار سرطانی و هزینه‌های درمانی سنگین است؟ پس قبل از هرچیز، نگرش و باور مردم نسبت به مقوله‌ی گیاهخواری باید تغییر کند و این مستلزم اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌هاست. بطوری‌که از کودکی و در مدارس، بعهده مادران است که در چاشت فرزندان خود به‌جای کیک و آبمیوه از انواع مغزیجات خام (تفت داده نشده) استفاده کنند. بر عهده‌ی مسئولین است کمک کنند بتوانیم از طریق رسانه‌ها و مستندات، تصویر ذهنی مثبتی از گیاهخواری و نتایج ثمربخش آن در اذهان عمومی ایجاد کرده و بشقاب غذای مردم را با مفیدترین موادغذایی پر کنیم. 

برچسب ها
مریم حسینی گیاهخواری
خام گیاهخواری مریم حسینی
مریم حسینی
کتاب های مریم حسینی
300 غذا بدون اجاق گاز
آبگوشت بدون گوشت
کتاب طلای سبز مریم حسینی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/١٣
٢
٣
نمیشه خام نباشه؟ من عاشق بادمجونم ولی بادمجون پخته! حاضرم تا آخر عمرم گوجه فرنگی + بادمجون + قارچ + سیر + پیاز سرخ شده بخورم! گاهی هم با سالاد شیرازی و کلم بروکلی! :دی راستی در این زمینه وگان بودن بهتره یا شیر و تخم مرغ و ... هم میشه خورد؟ (گازی به ساندویچ خوراک بندری اش می زند!)
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٦/١٢/١٣
٣
٥
پایان بندیت عالی بود😄😄😄😄
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٦/١٢/١٥
٠
٤
میتونی خامگیاهخوار نباشی و گیاه خوار باشی:)) ولی خب واسه افراد سالم پیشنهاد نمیشه!!
مهشید
مهشید
٩٦/١٢/١٣
٢
٢
جالب بود. بویژه اینکه چند روز از پیش از مادرم مطالب مشابهی شنیدم دربارهء پزشکی که بعضی از سرطانها را با تجویز خام خواری درمان میکند. در این حد که حتی آب جوشیده نخورد. و بیمارش خوب شده بود یا غده سرطانی کوچک شده بود. واقعا سرطان وحشتناکه و به شدت زیاد شده تو جامعه ما. سال گذشته دو تا سرطانی تو خانواده داشتیم. :(
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١٢/١٣
٤
٣
حرفهای این خانم رو قبلا هم شنیدم ولی اگه ما فقط میوه خواریم پس قرآن چی میگه؟ پس گوشت حلال و حرام از کجا میاد؟
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٦/١٢/١٣
٦
٠
موافق نیستم میدونم تو مطلبتون دلایل زیادی هست:))) ولی هر شخصی برای هر اثبات هر عقیده اش کلی دلایل رو باید جوانب دیگر موضوع رو هم دونست بنظرم نگاه مطلبتون تک جانبه هست. و کاش روزی برسه که ملت برای توجیه حرفشون روی به دستآویز دینی نیارن وقتی اطلاع کافی از نگاه دین به اون موضوع ندارن یا شاید هم دارن از بی آگاهی دیگران سوءاستفاده میکنن! خیلی دوست دارم بدونم خانم دکتر اگه اعتقاد دارن امور حرام بر شخص محرم واسه همه حرومه پس چرا لباس دوخته پوشیدن؟ عطر هم نمیزنن؟ تو آینه هم نگاه نمیکنن؟! . میدونم این اعتراضم این جا بی ربطه.. ولی چون از کل مصاحبه اون جملشونو برای تیتر انتخاب کردین و توجه مخاطب رو به اون جنبه جلب کردین گفتم بگم. موفق باشید:)
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٦/١٢/١٤
١
٠
*دلایل داره
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١٢/١٤
٢
٠
نم تونم :ی
ali
ali
٩٦/١٢/١٤
٢
١
خیلی بده که ما وقتی میخوایم یک نظری رو به مخاطب مون القا کنیم میریم میگردیم یک بخش خاص از از یک معقوله خاص دین رو بولد میکنیم تو همین دین انواع گوشت حروم و حلال توضیح داده شده امام همین دین گفته گوشت قرمز بخورید اما کم و همون امام در یک جا دیگه فرمودند اگر چهل روز گذشت و گوشت نخورید برید پول قرض کنید و گوشت بخورید ( یه مطلب هم بگم تو اسلام توصیه به استفاده از گوشت قرمز ( گوشت گوسفند ) هست نسبت به گوشت سفید بر عکس توصیه پزشکان الان )
nooNoo
nooNoo
٩٦/١٢/١٤
٤
٣
خیلی از بیماریهای لا علاج با خامگیاهخو اری درمان شدن...ولی آیابیماری رو با میشناسین که با خورن گوشت و غذای پخته درمان شده باشه!---- با گوشتخواری و پخته خواری که هیچ با داروهای شیمیایی هم نمیسه دیگه! واینکه اصل موضوع درمان سرطان ودیابت و ...خیلی از بیماری هاست و شما فقط به لباس اون خانم توجه کردین!!!!! کلا یک عده بدون هیچ دلیلی الکی میخوان مخالفت کنن ..همین!
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٦/١٢/١٥
٢
٢
ما افرادی رو که بدون هیچ دلیلی به گیاهخواری روی میارن رو اول ارجاع میدیم به روانشناس!:) لذت بردن از غذا اولین هدف ماس تو رژیم نوشتن !! هرکس با گوشت نخوردن از غذاش لذت نمیبره حق نداره این رژیم رو بگیره
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٦/١٢/١٥
١
٠
درکل نقد زیاد وارده به این رژیم .. ولی برای بعضی بیماری خا مثل سنگ صفرا اونم تا مدتی نه تمام عمر، خوبه!
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٦/١٢/١٥
٢
١
و در ضمن این نکته رو هم شاید لازم باشه بگم که تو اسلام داریم اگر کسی 40 روز گوشت نخوره بهش واجبه که پولش رو صرف خرید گوشت کنه نه هیچ چیز دیگه ای .. پس کار غیر اخلاقی هم نیس . ویتامین ب 12 هم ما تو محصولات حیوانی داریم فقط و تو این رژیم ما با مشکلاتی از قبیل کاهش شنوایی و کم خونی و غیره مواجه میشیم
notareal
notareal
٩٦/١٢/١٥
٣
٢
کاهش فرآوری، فرآوردها، و خوردن گوشت (به ویژه سرخ ) از اِلِمان های پرکارآمد در پیش گیری و پرهیز از رویدادهای زیان آور بزرگِ زیست-پیرامونی (محیطی ) است. پرورش دام ۱۴.۵ درسد (صد ) گازهای گل خانه ای را زاسته (تولید کرده )، آینده زیستن بر روی زمین را به سیج (خطر ) می اندازد. این اندازه گاز گل خانه ای بیش از آنی ست که بزرگترین هنبازِ (شرکت ) نفتی گیتی، اگزان (Exxon )، زاستن کند. (بخشی از گزارش " انستیتوی روشِ {سیاستِ } کشاورزی و بازرگانی " بریتانیا، پراکنش {انتشار} ۵ روزِ پیش. ) // سیج هایی که خاورمیانه (ایرانِ ما )، و آفریقا را از سوی خشک سالی؛ اروپا را از سوی بوران و برف و درهم ریختگی آب و هوا؛ آمریکای جنوبی از سویِ جنگل زدایی و و . . . گیتی را هراساندن (تهدید ) کند، بخش بزرگی از آن، از این رو می باشد. // در چند روزِ اخیر، اروپا روزی چندین میلیارد دلار زیان کرد از سویِ " جانوری از شرق، " که نامی ست که بر روی هوایی که از سیبریه روسیه آمده بود، گذاشتند ( گازهای گل خانه ای کاهش دهند سرپِ {فشارِ } هوا، و، فراروان شدن آن برفرازِ دریاها و اقیانوس ها ). // راستاهای دیگری نیز می باشد که توان آن را به گفتگو نشست؛ از گونه های روان شناختی، به زیستی، بلاورزی (ستم ورزی ) به دام و آدم؛ گرچه، رخصت که بیش از این پهنه ی باندِ بردباری تان تنگ نکنم. // سپاس گزارم از نوشتار پرانگاشتِ شما.
ali
ali
٩٦/١٢/١٥
١
٠
واقعا این نوشتار شما پهنه ی بردباری من یکی رو که تنگ میکنه زبان یک موجود زنده است کاملا هوشمند و فعال میگرده ،میچرخه، کلمات جدید رو جذب میکنه و اضافات رو میریزه بیرون با اصرار و دستور نمیشه محدودش کرد اصرار شما به استفاده از کلمات بسیار محجور و نا آشنا به گوش، ثقیل و تاریخی ( تاریخ گذشته ) مانند این مثالِ که در شرایط حال کسی اصرار داشته باشه با دوچرخه سفر بین قاره ای بره شاید قابل تحسین باشه اما قطعا عاقلانه نیست
کاربر مهمان
کاربر مهمان
٩٦/١٢/١٧
١
٠
خو الان هدفتون چی بود ازین حرفا؟ اینا که گفتید خوبن یا بد؟ الان شما خیلی کتاب میخونی؟ یا ما خیلی بی سوادیم که نفهمیدیم چی گفتی؟ یا کلا شما از مریخ اومدی؟ جریان چیه؟! آقا جان یه مطلبی دوستمون گذاشتن ، قراره ملت نظرشونو بدن ، کنفراس تخصصی پزشکی گیاهخواری که نیست اینجوری حرف میزنید!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٢/١٥
٥
٣
حتی اگه در گذشته گوشت خواری مشکلی نداشته، امروز قطعا کار غیراخلاقی و نادرستی. سال گذشته اظهار نظر یکی از مسئولین قابل تامل بود. درصد بالایی از مرغ ها توی دستگاه، قبل از اینکه ذبح بشن؛ از ترس سکته می کنن و می میرن که خب علاوه بر حرام بودن گوشت شون، باید به احادیثی رجوع کنیم که درباره حقوق حیوانات هستن. مخصوصا اینکه نباید حیوانات رو در حضور هم سر برید. اگر به شرایط فعلی کشتارگاه ها نگاه کنین، متوجه ظلمی که بهشون می کنیم، میشین. علی الخصوص طیور که ظرف مدت کوتاهی سر بریده میشن و تمام طول عمرشون در محیطی بسته و تحت شرایط نامناسب نگهداری میشن.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٦/١٢/١٧
١
٢
جدای از اعتقاد اون عزیزانی که بخاطر حمایت از حیوانات گوشت نمیخورند، میخوام بگم : اصلا همه حرفای این خانوم دکتر عزیز درست ، گوشت خواری بد، لبنیات بد، سیب زمینی سرخ کرده منبع سرطان، چای بی خاصیت ، اما من یه سوالی دارم از همه عزیزانی که خام گیاهخوارن و خودشونو از لذت خوردن غذاهای خوشمزه منع میکنند،و اونم اینه حالا گیریمم که چای نخوردی و سرخ کردنی و پخته نخوردی و به جای 60 سال 90 سال عمر کردی؟ خو که چی مثلا؟ اون سی سال اضافه چه خدمتی به بشریت کردی ؟ چه فرمولی میخوای کشف کنی که دنیا رو تکون بده! بنظرم اون زندگی که توش طعم چای ایرونی مخلوط با به خشک شده ، یا سیب زمینی سوخاری با سس تند ، یا خورش فسنجون با گوشت قلقلی نباشه ، میخوام که زودتر تموم شه بره پی کارش، والا، شاد و پیروز باشید. فائزه هستم یک کاربر قدیمی، حال نداشتم با اکانتم وارد شم. تلگراممو پاک کردم چندروزه از بیکاری میام تو سایت جیم 😝😝
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٦/١٢/١٧
٠
٠
البته در تصحیح کامنتم بگم جسارت نشه، منظورم از بیکاری اینه که وقتی تلگرام و اینستا نداری نمیدونی کجا بری نت گردی ، بعد به یاد قدیما اومدم تو جیم 😁
notareal
notareal
٩٦/١٢/١٨
٠
١
درود فائزه گرامی. پرسش بسیار خوبی ست. // امید داشتم این گفتمان دنباله پیدا کند، وشاید، نیز، نگارنده درگیر شوند، تا گوشه های پنهان روشن تر شود. // نیازی نیست که به گونه ای بدون چون و چرا همه خام خوار، گیاه خوار، یا گیاه خوار و نه هیچ (وِی گَن) بود، می شود از یک آمیخته ای از هر دو / چند گون سود برد - که هم دل تنگ مزه ها نشد، هم به گفته شما کیلومتر شمار به نود برسد. // از سوی دیگر، زندگی به من آموخته، آن گاهی که به گونه های گیاهی روی بیاورید، پس از گذشت چند / چندین ماه، مغز، آن را جای نشینِ، نه تنها خوبی، بلکه یکه و تنها خوراک خوش مزه بیند. در آن زمان اگر، برای نمونه، به سوی گوشت سرخ رفتید، واکنشی پادارزشی (منفی ) از مغز دریافت می کنید. // از سوی دیگر، بسیار خوراک های خوب ایرانی، با ادویه های که می پسندیم، را می شود با دانه های گیاهی (بخوانید حبوبات ) پخت نمود - روی سخن این جا با خام خواران نیست گرچه. // دنباله در پایین . . .
notareal
notareal
٩٦/١٢/١٨
٠
٠
از دید روان شناختی، در آشنایی با "جیم، " دریافته ام، که بسیاری از ما به گونه ای ناخشنودی (یا گویی به "آخر خط " رسیدنی ) در زندگی خود می بینیم، پس نمی توانیم این جستار زیبا را، به چون گذشته مان، بها دهیم، که باید تا "شقایق هست زندگی کرد." بازنیز، از دید روان شناختی، دهکده جهانی را، آن گونه که شاید و باید، دربرگیرنده خود نمی بینیم. اگر که می دیدیم، می دانستیم، همه ی ما در دراز زیستی این گوبال (کُره ) آبیِ بی مانند، تنها یک دیگر و این زمین را داریم، باید که در بیش زیستن خود و زمین مان کوشا باشیم (دیدگاه بالایی ام). // آنانی که به گونه های گیاهی و ماهی روی می آورند، از سویِ دیگر، فردهایی می شوند (آموزه خودم و دیگرانی که می شناسم ) با دریافت بهتر از سرشت هستی، مهربانی بیشتر، و، هم از دید دانشی و هنری پُر سهش (احساس ) و بردبارتر. // گوشه های بسیار دیگری می باشد که خ. مریم حسینی گرامی به آن نپرداخته اند. گرچه، چون فرصت و گرایش باشد، توان بدان ها نیز پرداخت. // شبان گاهان بخیر.
ali
ali
٩٦/١٢/١٩
١
٠
سلام مجدد لطفا به جای واژه کیلومتر شمار از پیمایش سنج استفاده کنید که به نوشتار شما نزدیک تره اما مطلب دوم که فرمودید که مهربان تر و هنرمند تر و عالم تر و ...... میشید با گیاه خواری کاملا قبول دارم که انسان از نظر فیزیکی کاملا یک دستگاه شیمیایی و غذا تو خلق و خو تاثیر داره اما یک دید دیگه هم هست که حاصل تجربه شخصی خودمه و اونم اینه که افراد گیاه خوار به قول شما انسان های مهربان تری میشین و به قولی هنری اما وقتی دقیق تر و نزدیک تر میشی بهشون میبینی غالبا افراد منفعل ، دچار تنبلی ، بی تفاوت ، بسیار مستعد مظلوم واقع شدن(به طور دقیقتر ترسو ) ، و معمولا فرمانبردار و بالعکس افرادی که که گوشت قرمز رو خصوصا گوشت گاو زیاد مصرف میکنن معمولا با روحیات جنگندگی ، پرخاشگری ، خودخواهانه ، انجام امور متهورانه و ... ببین دوست عزیز انسان به طور فطری دارای نیرو های بنیادین شهوت ، غضب ، مهروزی هست شهوت کمش میشه راهبه گری ، متعادل میشه عفت ، زیادش اباحه گری و فحشا / غضب کمش میشه ذلت ، متعادل میشه شجاعت ، زیادش میشه تهور و بی عقلی / مهرورزی کمش میشه قساوت ، متعادل میشه مهربانی ، زیادش میشه حماقت / رسیدن به تعادل تو این نیروهای فطری بدون تغذیه متعادل شدنی نیست /اگه همین یه جمله رو تو همه جوانب زندگی داشته باشیم همه رستگاریم (( خیر الامور اوسط ها ))
لیلی
لیلی
٩٦/١٢/٢٥
٠
٠
در پاسخ به تیتر:نه؛ خوش خوراکی است😁
لیلی
لیلی
٩٦/١٢/٢٥
١
١
خام خواری و گیاه خواری واسه ما ورزش کارا مضره .قبل از روزای تمرین تو پارکور دو تا تخم بلدرچین و کبک و یک تخم مرغ میخوردم ولی حین ورزش گرسنه میشدم .پس این رژیم گیاه خواری(چون بعضی گیاه خورا تخم مرغ و هرچی غیر گوشت و مرغ و ماهی میخورن)افت انرژی برای ما داره حتی اگه یک کیلو اجیل هم بهش اضافه کنی باز هم بی فایده است حداقل برای ورزشکارا که باید حتما گوشت بخورن که حین تمرینات کم نیارن چون ضعف عضلات از گرسنگی مخصوصا موقع حرکات tricking اسیب رسان هست