«ضدتبلیغ» اسلامی
وقتی خودمان تیشه به ریشه خودمان می زنیم

«ضدتبلیغ» اسلامی

نویسنده : مریم شیعه زاده

چند روزی از انتشار دابسمش‌های «خانم جلسه‌ای» می‌گذرد. دابسمش‌هایی که بر اساس یک فایل صوتی ساخته‌ شدند و هر روز یک نفر با قیافه‌ای جدید و ادا و اطوارهای متفاوت آن را اجرا می‌کند. نمی‌دانم شما هم این فایل را شنیده‌‌اید و دابسمش‌هایش را دیده‌اید، یا نه!؟ اما من بارها و بارها دیده‌ام. هربار که در گروهی به اشتراک می‌گذاشتند، باز هم دانلودش می‌کردم و این دفعه با دقت بیشتری واژه‌های زن را در ذهنم مرور می‌کردم. نمی‌خندیدم و علت خنده دیگران را هم نمی‌فهمیدم. تنها چیزی که می‌فهمیدم دردی بود که بازهم تکرار می‌شد. زن حدیثی از پیامبر نقل می‌کند که اگر زنی با زبانش شوهرش را بیازارد، هیچ‌کار واجب و مستحبی از او قبول نمی‌شود که یک نفر از میان جمعیت با صدایی نسبتا آرام می‌پرسد که «اگر شوهر بد بود چه می‌شود؟» و فریادها و فحاشی‌های سخنران شروع می‌شود. این اتفاقات در یک جلسه‌ مذهبی در گوشه‌ای از این کشور اتفاق افتاده و امروز من در مترو، خانه، محل کار و یا هرجای دیگری از آن باخبر می‌شوم و اسم این ماجرا را می‌گذارم «ضدتبلیغ». یک نفر در گوشه‌ای از این کشور می‌خواسته مبلغ دین باشد و امروز من در خانه، مترو، محل کار و یا هرجای دیگری «ضد تبلیغ» او را می‌بینم و می‌شنوم و به‌عنوان کسی که دغدغه دین دارد، عمیقا غمگین می‌شوم. 

آنقدر گفتیم و شنیدیم «اسلام واقعی این نیست و...» که حالا پس از سال‌ها، باید از خودمان بپرسیم «پس اسلام واقعی چیست و کجاست» و کمی به رفتارمان فکر کنیم و حواس‌مان باشد که اگر می‌خواهیم نماد دین باشیم، امانت‌دار باشیم و با ندانم کاری‌هایمان چهره‌ دین را خدشه‌دار نکنیم. تا همین چندماه پیش در یکی از ییلاق‌های اطراف مشهد بنری بود، که هر بار با دیدنش آرزو می‌کردم ای کاش دفعه بعد که می‌آیم، دیگر اینجا نباشد. بنری که روی آن عکس جنازه کفن‌پیچ شده‌ای بود و زیرش نوشته بود اگر الان باحجاب نشوی، بعد از مرگ با حجابت می‌کنند. انگار که طراح بخواهد مغرضانه به «حجاب» حمله کند و شان و منزلت آن را از بین ببرد، و الا چه کسی باور می‌کند این طراحی، از سر خیرخواهی باشد. کمی بعد هم کار از کار گذشت و تصویر این بی‌سلیقگی، به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. 

چرا راه دور برویم؟ مگر چند روز از انتشار کلیپی می‌گذرد که جنجال زیادی به‌پا کرد، که فرد در آن به خیال خودش از حجاب اسلامی دفاع می‌کند و بعد رو به جمعیت فریاد می‌زند «هرکس فلان دارد بیاید جلو» و مودبانه فلان می‌شود جرات و بی‌ادبانه‌اش همان فلان!؟ هر روز این رفتارها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شوند و هر روز آدم‌هایی که حقیقتا مذهبی هستند را بیشتر می‌آزارد.

امروز دیگر چیزی بر کسی پوشیده نیست. امروز که شبکه‌های اجتماعی جز جداناشدنی زندگی‌مان هستند و مردم نقش رسانه را ایفا می‌کنند، به همه «خبر» می‌دهند. لطفا، لطفا و لطفا اگر می‌خواهید در این وانفسا قدمی برای دین بردارید، سنجیده و معقول این کار را انجام دهید. اگر دغدغه دین دارید، مطالعه کنید و راهش را با تفکر و تامل در زندگی پیامبر و مصومین پیدا کنید. اگر دلسوزید، این دلسوزی را با اخلاص و اخلاق به‌کار گیرید. امروز که عده‌ای برای خراب کردن چهره دین، تمام تلاش‌شان را به‌کار گرفته‌اند؛ لطفا این شما نباشید که با «ضدتبلیغ‌»هایتان یاری‌شان می‌کنید. 

برچسب ها
خدشه دار کردن چهره اسلام
دابسمش خانم جلسه ای
اسلام واقعی
تبلیغات بی سلیقه حجاب
تبلیغ اسلام
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/١٢
٠
٠
به نظر من باید بیشتر روی وظیفه ما صحبت می کردی. ما آدم تبلیغ نیستیم، حتی روضه و ... رو هم فقط شب قدری، تاسوعا عاشورایی چیزی میریم، مایی که این وویس به دستمون رسیده چیکار کنیم؟ پخش نکردن خیلی دیگه لوث شده، هر چند تو خیلی از گروهام گذاشته بودنش و هر کدوم با زاویه دید خودش، یکی مسخره کرده بود و به دین زده بود، یکی برای اطلاع رسانی، یکی برای خنده و ... مشکل از ما هم هست که یک عده رو بزرگ می کنیم و مینشونیمشون بالا منبر که برامون حرف بزنن. یه مدت مامانم از دوره قرآن میومد خونه و یک ریز درمورد خانم دوره قرآنشون میگفت، میگفت بهمون روسری یک رنگ داده که همه مثل هم باشیم و چشم و هم چشمی نباشه، بعد هر بار یه مدل سرویس طلا میندازه گردنش! میگفت میشینه به جای قرآن خوندن برامون تفسیر میکنه و تفسیرش همش ترجمه است و از رو میخونه! یه چند باری رفتم دوره قرآنشون و خواستم چیزی بگم و سوالی بپرسم ازش ولی راستش ترسیدم! هم از خانومایی که بودن و رو حرفش حرف نمیزدن هم از مامان خودم که همه شون بعد از جلسه گروه گروه درمورد اون خانوم و کاراش و حرفاش حرف میزدن و غیبت می کردن! نمیدونم... شاید باید ما هم بریم توی این مجالس، اتاق معاون فرهنگی شهرداری، دفتر امام جمعه و ... تا شکایت کنیم! تا بگیم با فلان حرف و فلان کارشون مخالفیم. اینا شاید حتی ندونن بازتاب حرف و کارشون تو فضای مجازی به کجاها که نرسیده...!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٢/١٣
٠
٠
منظور از تبلیغ صرفا سخنرانی برای یک جمعیت و یا طراحی بنرهای شهری نیست، گاهی «ضدتبلیغ»ها در قالب یک دفاع بد از ارزش های اسلامی در جمعی دوستانه و کوچیکه که می تونه به تک تک ما برگرده./ چقدر ماجرایی که تعریف کردی برای همه مون آشناست!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/١٣
٢
٠
آره از این لحاظ... راست میگی. به این فکر نکرده بودم. اتفاقا از اینجور آدما هم خیلی زیادن و بیشتر تو گروههای دوستی! انقدر بدن که آدم میترسه حرف بزنه و دفاع از اونا تلقی بشه :| اینقدر منفور شدن!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١٢/١٢
٠
٠
یه تبلیغ هم هست که هر ساله روز حفاف و حجاب، بانوان با چادر پشت فرمون میشینن و یه مسیری رو طی میکنن ولی به نظر من بیشتر تبلیغ تجملگراییه تا تبلیغ حجاب
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٢/١٣
٠
٠
این اتفاق به خودی خود تجمل گرایی نیست مگر اینکه قیمت خودروها بالا باشه اما سوالی که بوجود میاد اینکه قرار چطور با چنین رفتاری، زیبایی های حجاب رو به گوش جامعه برسونیم؟
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/١٢/١٣
١
٠
دایه‌ی مهربان تر از مادر برای دین اسلام و شیعه شدن همین نتیجه ها رو هم به بار میاره. به جای تبلیغات تشویقی و ایجابی با یک سری حرف ها و تبلیغات سلبی، قدرت دافعه‌شان بیشتر از جاذبه‌شونه شده
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٦/١٢/١٣
١
٠
چرا نمیذارن اسلام و حجاب و هرچیز خودش ببوید! چرا اینقدر میخان به هر روشی و با هر ننه قمری شده تبلیغ کنن!؟ اصلن این خانم های جلسه ای صلاحیتشون رو از کجا میارن؟ یا حتا اون مداحین رده بالا؟ غیر از گریوندن مردم تا حالا چه کاری کردن که اینقدر به بعضیاشون بها داده میشه؟! در جریانید که!
صالحه
صالحه
٩٦/١٢/١٣
١
٠
حق!
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٦/١٢/١٤
١
٠
درود!
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٦/١٢/١٨
١
٠
صحبتهاتون کاملا صحیح و درسته و ای کاش که همه مذهبی ها این چنین مثل شما فکر کنند، اما متاسفانه باید بگم که 90 درصد اونهایی که به قول شما دغدغه دین دارند همینطور کاسه داغ تر از آش و تند هستند، بنابراین این وسط اونهایی که نه خیلی مذهبی هستند و نه ضد مذهب براشون این گفته ثابت میشه که دقیقا اسلام واقعی همینه و روز به روز بیشتر از مسائل دینی زده میشن . همین آمار در مورد آدمهای غیر مذهبی برعکسه ، و اخلاق و حرفهای قشنگ و مهربونی اون غیر مذهبیها به مذهبی ها پیشی گرفته. مثلا همین بنرهایی که برای تبلیغ حجاب میزنند بیشتر سوژه خنده هست تا تبلیغ، عکس شکلات روکش دار و باز، خو الان زن شکلاته؟ مرد مگسه؟ یا چادر اتومبیل یا سیب زمینی، اینا همش اول توهین به مردهای ایرانیه که با مگس مقایسه میشن و بعد به زنان . چون تجربه ثابت کرده کسانی که مزاحمت ایجاد میکنن، به بدحجابی و چادری بودن نگاه نمیکنن، اونا حتی به دختر بچه ها و پسربچه ها هم به چشم دیگه نگاه میکنن. پس این همه هزینه ی الکی برای ساخت بنر فقط یه جور جوک هست برای اکثر مردم . که عکس بگیرن ازشون و بذارن تو مجازی و بقیه هم بیان فحش بدن .