پاسداران گمنام طبیعت
گفت و گو با احمد بحری؛ محیط بان جوان و باانگیزه

پاسداران گمنام طبیعت

نویسنده : محدثه عارفی

«خیلی‌ها آرزو دارند ساعتی را در طبیعت بگذرانند. بین درخت‌ها قدم بزنند. روی هیزم چای درست کنند و روی خاک، سفره پهن کنند. خب! ما شغل‌مان همین است. چه لذتی بالاتر از این؟» 

احمد بحری محیط‌بان جوان تالاب حوض سلطان قم، مهمان عزیز مصاحبه ماست. مهمانی که با لذتی از شغلش حرف می‌زند که این روزها کم‌تر در بین آدم‌ها می‌بینیم. مهمانی که با ما از دوستی حیوان و انسان، از پیوند گیاه و آدمیزاد صحبت می‌کند. مهمانی که پاسدار طبیعت است و آنچه در ادامه می‌خوانید بخشی از صحبت‌های ماست.

احمد بحری 

 

از شغل‌تان بگویید؟ 

محیط‌بانی یعنی حفاظت و دو بخش دارد. انسانی و طبیعی. در محیط زیست انسانی اگر منبع آلوده کننده‌ی آب مثل کارخانه مشاهده کنیم، صورت جلسه تنظیم کرده و به دادگاه می‌فرستیم. دومی محیط زیست طبیعی است. طبیعتی که باید مواظب گیاهان، حیوانات وحشی و پرندگان باشیم. در منطقه شکار ممنوع هم اگر شکار غیرمجازی انجام شود، باید متخلف را دستگیر کنیم. محیط‌بان در محیط‌های حفاظت شده کار می‌کند. مناطقی که 10 درصد از کل اراضی کشور را شامل می‌شوند. اصطلاحا به این محیط‌ها، مناطق چهارگانه می‌گوییم. بالاترین درجه اهمیت آن پارک ملی، سپس منطقه حفاظت شده و بعد پناهگاه حیات وحش نام دارد. باتوجه به نوع منطقه، سخت‌گیری و قوانین بیشتر می‌شود. مثلا در پارک‌های ملی هرنوع بوته‌کنی و قطع اشجار غیرقانونی است و جریمه دارد. 

 

برای متخلف چقدر جریمه تعیین می‌کنند؟

در قانون دو نوع جریمه وجود دارد. جریمه کیفری که از قبل تعیین شده و جریمه حقوقی که سازمان محیط زیست اعلام می‌کند. مثلا سازمان می‌گوید که ضرر و زیان شکار بز کوهی یا آهو 10 میلیون است و فرد به آن مبلغ محکوم می‌شود. (قبلا جریمه‌ها خیلی پایین بود. مثلا بزکوهی و آهو 1 میلیون جریمه داشتند، چند سالی است که این مبلغ زیاد شده است. مثلا برای آهو 10 میلیون در نظر می‌گیرند.)

البته کسی که شکار غیرمجاز می‌کند در قانون، حبس هم برایش در نظر گرفته شده ولی معمولا دفعه اول به جریمه مالی و در صورت تکرار جرم، فرد به بیشترین میزانی که قانون پیش‌بینی کرده، محکوم می‌شود.

 

از درگیری با شکارچیان بگویید و شرایط استفاده از سلاح‌...

ما در ایران شکارچی غیرمجاز زیاد داریم. در ایران هرکس اسلحه دارد، فکر می‌کند باید شکار کند! مشکل بعدی هم مجوز دادن به اسلحه‌های غیرمجاز است که جدیدا انجام شد. تعداد محیط‌بان‌ها هم کم است و این باعث درگیری و حتی قتل محیط‌بان می‌شود. ما مسلح هستیم و سلاح سازمانی‌مان کلاشینکف است. ما می‌توانیم طبق قانون به‌کارگیری سلاح، از خودمان دفاع کنیم. شرایط قانون این است که شکارچی سلاح را به سمت ما نشانه گرفته باشد و به قصد دفاع شلیک کنیم. موارد محکومیت هم داشتیم که علتش تخلف از قانون بوده است. ممکن است با اسلحه همکارش شلیک کرده یا شکارچی در حال فرار بوده و محیط‌بان از پشت او را هدف گرفته است. 

 

در مواقعی که مشمول قانون استفاده از سلاح نباشد، چطور افراد متخلف را دستگیر می‌کنید؟

در این ‌موارد سعی می‌کنیم با زبان، شکارچی را خلع سلاح کنیم.‌ حالا اگر یک‌دفعه شلیک کند، این غیرقابل پیش‌بینی است. ما در کارمان، زیاد و به دفعات ریسک می‌کنیم.

 

ممکن است حیوانات هم به شما حمله کنند؟ 

جز موارد نادر است. اگر می‌شنوید حیوانات به روستاییان حمله‌ور شدند، دلیلش این است که رفتار درست با حیوان وحشی را بلد نیستند. ما رفتار با این حیوان‌ها را خوب بلدیم و جوری به حیوان نزدیک می‌شویم که او سریع‌تر از ما محل را ترک کند.

 

با این حساب با حیوانات دوست‌ هستید. تا حالا آن‌ها را نجات داده‌اید؟

زیاد! حیوانات شب‌گرد معمولا در چاله، استخر و گودی می‌افتند. حیواناتی مثل شغال، روباه و حتی کفتار. مثلا کفتار خیلی قوی و غیر‌قابل کنترل است، ابتدا با داروی بیهوشی به آن شلیک کردیم و بعد آن را بیرون آوردیم. او هم که بهوش آمد، فرار کرد. این اتفاق خیلی پیش می‌آید.

 

وقتی با لاشه حیوانی که شکار شده، رو‌به‌رو شوید عکس‌العمل‌تان چیست؟

ما مسئول حفاظت از حیوانات هستیم. روزها به آن‌ها نگاه می‌کنیم. آن‌ها را با دوربین رصد کرده، عکس می‌گیریم. دیدن لاشه آن‌ها خیلی برای ما سخت است. با خودمان می‌گوییم: حیف از این پرنده! بیشتر دلمان می‌سوزد که شکارچیان این حیوان‌ها معمولا وضع مالی خوبی داشته و نیازی به شکار ندارند. از طرفی هم باعث می‌شود پرنده را از نزدیک ‌ببینیم. چیزی که در دوربین قابل دیدن بود، حالا قابل لمس شده. اگرچه الان این پرنده یک لاشه خون‌آلود است ولی باز هم زیبایی آن به چشم می‌آید. 

محیط بان 

 

زیاد از پرنده صحبت می‌کنید. منطقه تحت حفاظت شما، زیستگاه پرندگان است؟

بله. ما در تالاب حوض سلطان قم هستیم. منطقه‌ای که پرندگان مهاجر زیاد می‌آیند. غاز، تیهو، باقرقره، کبک و پرنده در خطر انقراضی به نام هوبره. البته در فصل خاص پرندگان، متاسفانه، شکارچی هم زیاد می‌شود که البته با حفاظت ما که حدود یک‌سالی است شروع شده، ایستگاه دارد احیا می‌شود. 

 

برای محیط‌بان شدن باید تحصیلات خاصی داشته باشی؟

استخدامی این رشته آسان‌تر از مطالعات زیاد و فشرده دانشگاهی است. برای این شغل اگر دیپلم و فوق دیپلم، از یک رشته مرتبط مثل دام‌پروری، کشاورزی، محیط زیست و‌... داشته باشی، می‌توانی استخدام شوی. دو هفته دوره‌های محیط‌بانی و آَشنایی با شغل بگذرانی. یک‌سری کلاس شناسایی حیات وحش، اسلحه‌شناسی و تمرین تیراندازی داری و حتی کلاس‌های دفاع شخصی که ممکن است این دوره‌ها را قبل یا ضمن خدمت بگذرانی. 

 

از درآمدتان راضی هستید؟

حقوق محیط‌بانی متنوع است. بین 2 تا 3 میلیون درآمد داریم که بستگی به سابقه و تحصیلات دارد. مشکل اصلی ما ساعت کاری‌ است. ساعت کاری ما نسبت به بقیه کارمند‌های دولت غیرعادلانه است. ما مجبوریم 18 شبانه‌روز در ماه کار کنیم. من خودم 100 کیلومتر تا خانه‌ام فاصله است و این دوری از خانواده هم آزارم می‌دهد.

 

سختی‌ها را گفتید. از شیرینی شغل‌تان هم بگویید.

وقتی علاقمند به طبیعت باشی، تمام لحظه‌های سرکار بودنت شیرین است. خیلی‌ها آرزو دارند یک شب در کویر چادر بزنند یا کوه‌نوردی بروند، ما شغلمان همین است. راه رفتن در طبیعت، چای درست کردن روی سنگ و هیزم، ناهار خوردن روی زمین وسط درخت‌ها، اگر لذت نیست، پس چیست؟ برای منی که به طبیعت علاقه دارم، محیط‌بانی بهترین شغل دنیاست.

برچسب ها
چطور محیط بان شویم
شغل محیط بانی
مصاحبه با محیط بان
احمد بحری
شغل محیط بانان
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد یاسین
محمد یاسین
٩٦/١٢/١٠
٠
٠
کار باحالی داخل طبیعت ادم هر روز چای زغالی بخوره
مرتضی
مرتضی
٩٦/١٢/١٠
٠
٠
سلام خیلی خوب بود موفق باشید انشاالله
محمد
محمد
٩٦/١٢/١٠
٠
٠
خیلی خوب انشالله همگی با هم بریم چین باغ وحش نگاه کنیم