بازگشت دوست داشتنی ها
دو مجموعه پرطرفدار؛ مهمان نوروزی سیما

بازگشت دوست داشتنی ها

نویسنده : مرتضی رزمی

ساختن سری جدید از مجموعه‌هایی که با استقبال مخاطب مواجه شده‌اند بسیار جذاب است. هم برای تهیه‌کنندگان آن مجموعه که دنبال سود بیشتر هستند هم برای مخاطبینی که از تماشای قسمت‌های قبلی لذت برده‌اند. مانند سری «جنگ‌های ستاره‌ای» یا سریال‌های مختلف که برای چند سال مخاطب را با خودشان همراه می‌کنند. در کشور ما سری‌سازی چندان موفقیت‌آمیز نبوده است. همین امسال فیلم «نهنگ عنبر2» اکران شد و فروش بالایی داشت ولی راضی‌کننده نبود. یا سریال-هایی مانند «ستایش» و «شهرزاد» که موفقیت فصل اول‌شان را نتوانستند تکرار کنند. اما در جدول پخش مجموعه‌های نوروزی امسال دو سریال به چشم می‌خورد که توانسته‌اند رضایت نسبی مخاطبان خودشان را در هر سری داشته باشند. مجموعه‌های «پایتخت» و «کلاه قرمزی». در این مطلب دلایل موفقیت‌ این دومجموعه را بررسی می‌کنیم.

 

شخصیت‌های جذاب  

کارگردان و نویسندگان این دو مجموعه هیچ‌گاه نمی‌گذارند دستشان خالی از شخصیت جذاب باشد. در هر سری شخصیتی که برگ ‌برنده آن‌هاست را رو می‌کنند. برای مثال شخصیت‌های «بهبود» و «اوس موسی» در سری سوم پایتخت با استقبال زیادی رو‌به‌رو شدند. اما زمان کم حضور آن‌ها در سری چهارم با حضور شخصیت‌های «رحمت» و «بائو» جبران شد. اتفاقی که در سریالی مانند «شهرزاد2» نیفتاد و با رفتن «بزرگ‌آقا» شخصیتی که جای خالی او را پر کند دیده نشد. در کلاه قرمزی هم حضور شخصیت‌های متنوع مانند فامیل دور، جیگر، آقوی همساده با ویژگی‌هایِ شخصیتیِ دوست‌داشتنی هرکدام باعث جذابیت تمام سری‌های آن‌ شده است.

پایتخت 

 

تعداد قسمت‌های محدود 

به جز پایتخت 4 که در ماه رمضان پخش شد سایر  قسمت‌های این دو مجموعه در عید نوروز پخش شدند. این زمان محدود باعث شده‌است که نویسندگان به دنبال کش دادن داستان نباشند. اتفاقی که در بسیاری از سریال‌های صداوسیما مانند «کیمیا» افتاده‌است. 

 

زمان مناسب 

این مجموعه‌ها همیشه در زمان‌های مناسبتی پخش شده‌اند. در این زمان‌ها اقبال مردم نسبت به تماشای سریال‌ شبانه بیشتر است. از طرفی صداوسیما نیز توجه بیشتری به سریال‌های این بازه می-کند و امکانات بیشتری در اختیار آنان قرار می‌دهد. با وجود کم شدن اقبال نسبت به صداو سیما اما همچنان مردم علاقه‌مند به تماشای سریال‌های مناسبتی خوب هستند. 

کلاه قرمزی 

 

 بازی‌های خوب

در سریال‌های پایتخت بازیگران بهترین و به‌یادماندنی‌ترین بازی‌هایشان را انجام دادند. محسن تنابنده، احمد مهران‌فر، ریما رامین‌فر بازیگران اصلی این سریال قبل از پایتخت بازی‌هایی را انجام داده بودند. به طور جدی‌تر بعد از شهرت این مجموعه بازی‌های بسیاری را حتی در سطح اول سینما داشتند. اما هیچ‌کدام برای مردم مانند شخصیت‌های پایتخت نشد. حتی علیرضا خمسه که سال‌های سال در عرصه طنز فعالیت جدی داشت این‌ روزها با نقش «بابا پنجعلی» شناخته می‌شود.

 

برگرفته از زندگی روزمره

در مجموعه‌های پایتخت و کلاه قرمزی شخصیت‌ها، دیالوگ‌ها و اتفاقات همگی شبیه روزمره ماست. رفتارهای کودکانه فامیل دور مانند بعضی از رفتارهای ماست. کودکانگی‌های کلاه قرمزی و دختر همسایه نیز در کودکان اطرافمان پیدا می‌شود. گرچه شخصیتی شبیه به پسرخاله و دیالوگ‌های او این روزها پیدا نمی‌شود اما برای بسیاری از بزرگ‌ترها یادآور افرادی در گذشته است. قهرکردن‌ها، حسادت‌ها و بگومگوهای مجموعه پایتخت را می‌توان در خانواده و اطرافیان خودمان دید. شکست‌ها و موفقیت‌های مداوم در پایتخت مانند زندگی خود ماست. با وجود موقعیت‌های متفاوت می‌شود زندگی خودمان در این مجموعه‌ها دید.

پایتخت 

 

درباره پایتخت 5 و کلاه قرمزی 97

اتفاق مهم نوروز 97 بازگشت کلاه قرمزی به تلویزیون است. مجموعه‌ای که از دهه هفتاد مورد توجه بود و از سال 88 به شکل نوروزی آن روی آنتن رفت. در دو سال گذشته این مجموعه به دلیل اختلافات مالی بین تهیه‌کننده و مدیران شبکه 2 پخش نشد. حتی چند قسمت از آن برای نوروز 96 ضبط شد اما این اختلافات باعث توقف این مجموعه شد. به احتمال فراوان امسال در برنامه‌های نوروزی شاهد بازگشت این مجموعه هستیم.

سری پنجم سریال پایتخت نیز پخش خواهد شد. «سیروس مقدم» با مجموعه پایتخت موفقیت ویژه‌ای را در ساخت سریال کمدی به دست‌آورده است. حضور پررنگ «محسن تنابنده» در این مجموعه را نیز قطعا نمی‌شود نادیده گرفت. سری پنجم پایتخت لوکیشن‌های متنوعی دارد. از جنگل‌های شمال و شهرک سینمایی دفاع مقدس بگیرید تا کشورهای ترکیه و یونان. شاید بپرسید که صداوسیما این هزینه را چگونه تامین کرده است؟ باید بگویم که این‌بار «سازمان هنری رسانه‌ای اوج» وارد میدان شده است. به همین دلیل در این سریال شاهد صحنه‌هایی از درگیری با داعش و جنگ سوریه خواهیم بود.

برچسب ها
علل محبوبیت کلاه قرمزی
محبوبیت سریال پایتخت
سری جدید پایتخت
پخش مجدد کلاه قرمزی
کلاه قرمزی محبوب
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mis_LIV
Mis_LIV
٩٦/١٢/٠٨
١
٠
خیلی زیبا نوشته اید . با این تعریف ها باید قسمت 5 سریال پایتخت خیلی ویژه باشه نسبت به فسمت های قبلی.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٠٨
٠
٠
شما هم جز اون دسته هستید که رشته دانشگاهیتون با علاقه تون فرق داره؟ :)) خیلی خوب بود تحلیلاتتون :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٢/٠٩
٠
٠
اتفاقاتی که توی هر دو مجموعه رقم می خوره، اتفاقات ساده و ملموس زندگی آدم هاست! بنظرم پر رنگ ترین دلیل محبوبیت شون آخرین گزینه ای که آوردین. / مطلب خیلی خوبی بود