سبزه هایی که اسراف نمی شوند
دیگر برای سبزه هفت سین به سراغ حبوبات نروید

سبزه هایی که اسراف نمی شوند

نویسنده : الهام حبشی

 هر سال حوالی عید حجم زیادی حبوبات صرفا برای داشتن سبزه سفره هفت سین دور ریخته می‌شوند، سبزه‌هایی که عمر کوتاهی دارند و مهمان چند روزه‌ی خانه‌ی ما هستند. سبزه‌هایی که عطر خوشایندی ندارند و گاهی با زرد شدن سر برگ‌ها یا افتاده شدن‌شان منظره‌ی بدی به وجود می‌آورند. چند سالی است که کاشت دانه مرکبات به جای هدر دادن دانه‌ی غلات مطرح شده اما کم‌تر کسی به آن توجه کرده است. حالا می‌خواهیم برای سرسبزی هفت‌سین چند روش بهتر و زیباتر را باهم مرور کنیم. 

 

کاشت نهال مرکبات

اگر فکر می‌کنید کاشت دانه‌ی میوه‌ به این راحتی‌ها نیست، به عنوان کسی که سال گذشته با دانه‌ی لیمو شیرین سبزه عید را پرورش داده؛ باید بگویم خیلی هم آسان است. برای سبز کردن دانه مرکبات اول از همه دانه‌های درشت و سالم لیمو، پرتقال، نارنج یا نارنگی را جدا کنید و قبل از خشک شدن، به مدت 24 ساعت داخل آب ولرم قرار دهید. سپس پوست نازک روی دانه‌ها را جدا کنید و با فاصله‌ی نیم سانتی متری از هم روی خاک بچینید. حالا به ضخامت یک سانتی‌متر خاک روی دانه‌ها بریزید و با آب پاش خاک را مرطوب نگه دارید. یک پلاستیک فریزر روی سطح گلدان بکشید و تا 15 روز بعد که دانه‌ها سبز خواهند شد، آن‌ها را در محلی آفتاب‌گیر قرار داده و مراقب باشید که خاک گلدان خشک نشود.

سبزه عید

 

فن باغبانی: سعی کنید چند میوه را هم زمان دانه‌گیری کنید و همه را با هم داخل آب گذاشته و سپس بکارید، چرا که با فاصله افتادن زمان در کشت دانه‌ها، جوانه‌های سبز شد هم قد و قواره نخواهند بود. 

نکته مهم: اگر کاشت مرکبات نظرتان را جلب کرده است، بجنبید  که فقط چند روز دیگر وقت دارید تا سبزه مرکبات را به سفره هفت سین سال نو برسانید.

 

کاشت صیفی‌جات

این سبزه بامزه‌ترین سبزه‌ای خواهد بود که تا به حال سفره هفت سین تان به خودش دیده است. برای سبز کردن این مدل سبزه‌ تنها کافی است سراغ سیفی جات معمولی بروید که داخل سبد آشپزخانه و کشوهای یخچال بیکار افتاده‌اند. هویج، پیاز، پیازچه، سیب زمینی، کرفس، کاهو، سیر و چغندر و حتی زنجبیل بهترین انتخاب‌ها برای ساخت این مدل سبزه‌ هستند. بعضی از این صیفی جات مثل کرفس، کاهو، پیاز، پیازچه و زنجبیل را بهتر است از قسمتی نزدیک به انتها که جایگاه ریشه‌زایی است ببرید و بعضی دیگر مثل هویج، سیر، سیب زمینی و چغندر کوچک را می‌توانید همان‌طور درسته داخل آب قرار دهید.

سبزه عید

 

 باور کردنی نیست اما این صیفی جات به طرز معجزه‌آسایی سریع ریشه‌دار شده و جوانه‌های تازه و خوراکی از سر و رویشان سبز خواهد شد. بعد هم می‌توانید آن‌ها را بکارید. 

سبزه عید

 

کلک سبزه‌ای: اگر دوست‌ دارید یک سبزه مشابه سبزه عادی گندم داشته باشید بهتر است از سیر، پیازچه یا دانه‌های ذرت استفاده کنید. 

برای خوش سلیقه‌ها: گیاه مورد نظرتان را به کمک نگه‌دارنده و پایه‌ای بالای تنگ ماهی‌ قرار دهید، به این شکل هم ‌سبزه‌ی خاص‌تری خواهید داشت و هم غذای خوبی عاید ماهی قرمزتان خواهد شد.

سبزه عید

 

کاشت سبزیجات

خب بالاخره رسیدیم به ساده‌ترین بخش ایده‌ها، که کاشت بذر سبزیجات مختلف است. قصد ناامید کردن‌تان را ندارم اما اگر از چند سال پیش بسته‌های بذر را خریده‌اید و هنوز استفاده‌شان نکرده‌اید، حالا هم فکر آن‌ها را از سرتان بیرون کنید که سبز بشو نیستند. یک بسته بذر تازه جعفری، یا ریحان که قیمت خیلی اندکی هم دارند بخرید و در یک گلدان خوش بر و رو که قابلیت رفتن به سر سفره هفت سین را داشته باشند بکارید. بذرها را با فاصله یک سانتی‌متری از سطح خاک بکارید و هر روز به آن‌ها آب اسپری کنید. مراقب باشید خاک خشک نشود.

سبزه

 

کاشت میوه درخت کاج

یک ایده‌ی زیبا و متفاوت دیگر کاشت میوه مخروطی شکل کاج است. یک یا چند میوه مخروطی کاج که تازه هستند و هنوز خشک نشده‌اند را پیدا کنید و در محلی که مقدار اندکی آب موجود است قرار دهید. پس از دو الی سه روز میوه کاج را در خاک حاصل خیزی، در حد یک سانتی متر فرو ببرید. احتمال سبز شدن مخروط کاج پنجاه پنجاه است به همین دلیل توصیه می‌کنم، به عملی شدن قطعی این ایده دل نبندید و همزمان کاشت سبزه‌های بالا را هم پیش ببرید.

سبزه

 

نکته: قبل از کاشت میوه کاج آن را در آب گرم شناور کنید تا لایه‌های چوبی شکلش باز شده و اگر حشره‌ای داخل لبه‌های آن وجود دارد بیرون بیاید.

محض اطلاع: اگر خوش اقبال بودید و مخروط کاج‌تان سبز شد، تنها به نگهداری آن در خانه، آن هم تا زمانی که کوچک است اکتفا کنید و آن را در باغچه نکارید، چرا که درخت کاج به غیر از همیشه سبز بودن، هیچ چیز جز ضرر برای طبیعت ندارد.

برچسب ها
سبزه عید
سبزه بدون حبوبات
اسراف حبوبات
سبزه های متفاوت
سبزه مرکبات
سبزه صیفی جات
سبزه کاج
نظرات کاربران
کد امنیتی
f.farzad
f.farzad
٩٦/١٢/٠٦
٠
٢
دستت درست تو که داری ساندویچامو حاضر می کنی قربون دستت سبزه عیدمو هم بذار بعدا میام همه رو یک جا ازت می گیرم :دی 😂 من دونه های مرکباتو همینجوری گذاشتم تو خاک و بعد دو هفته هنوز جوانه نزدن :|
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١٢/٠٧
١
٢
دونه مرکبات رو باید پوست بگیری. زیادم باشن. من پارسال 30 تا 40 دونه کاشتم 20 تا سبز شد. ساندویچ 😃😆😆😆
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٦/١٢/٠٦
١
٣
وی وی اون مخروط کاج چقد خوجگل شده*_* چند وخ پیشا یه ذرت رو گذاشته بودم تو ظرف آب نمک بعد یادم رفته بود موقعی که رفتم سروقتش دونه هاش سبز شده بود در حد هف هش سانت! ریشه هم زده بود انقد باحال شده بود که نگو!:) ولی تا فرصت کنم یکاریش بکنم مامانم انداخته بودش دور که بو نگیره کابینت:(
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٠٧
٠
٢
چه باحال. کاش میکاشتیش! یه باغ ذرت داشتی!
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٦/١٢/٠٧
٠
٢
تزئینیشم خوشگل میشد مثلا میذاشتم تو گلدون شیشه ای... توشم ازین ماهیای ریز ول میکردم...:||
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١٢/٠٧
٠
٣
من تا حالا با ساقه نزاشتم ولی عکس دیدم . خیلی بامزه بود. کلا صیفی جات خیلی سریع سبز میشن 😍😊
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٢/٠٧
١
٢
وی وی وی چه باحالن دلم میخواد همشونو امتحان کنم ^___^ دستت مرسی الهام بانـــو جانم :)
f.farzad
f.farzad
٩٦/١٢/٠٧
٠
٣
خخخخ این وی وی چیه که تو دهن شما دو تا افتاده خخخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١٢/٠٧
١
٢
ووووی ویی 😃😅 ❤قربونت نسسسسسیم جون