چطور یک رابطه دوستی را قطع کنیم؟
دوستی هایی که چالش می شوند

چطور یک رابطه دوستی را قطع کنیم؟

نویسنده : نگار عابدی

هرچند روابط دوستانه مقدس‌تر از آن است که برای ادامه دادن یا ندادنش رویکرد تاجرانه داشته باشیم و چرتکه بیاندازیم و به فکر ضرر و زیانمان در روابط باشیم اما حساب وقت‌مان را اگر نکنیم، روزی می‌رسد که سر برگردانیم و ببینیم  به پای خیلی از همین دوستی‌ها فرصت‌هایمان مثل ابر از بالای سرمان گذشته‌اند و ما یا به تماشا بوده‌ایم یا در خواب شیرین سحرگاه! نمی‌گویم حساب و کتاب، نمی‌گویم معامله و حتی نمی‌گویم سود و زیان، می‌گویم برنامه! برای روابط دوستانه‌تان برنامه داشته باشید و برای خودتان و وقتی که در طول شبانه روز دارید حرمت قائل شوید. 

گاهی لازم است روابط‌تان را با افرادی محدود کنید و یا حتی دیگر با آن‌ها ارتباط نگیرید و این نه فقط به علت ذی‌نفع نبودن شما در آن رابطه، که تنها و تنها برای نجات وقت‌تان است! شاید خاتمه دادن به یک رابطه چندان کار آسانی به نظر نرسد اما در واقع با رعایت یک‌سری چهارچوب‌های ساده خیلی راحت می‌شود از این مرحله هم گذشت. تکلیف‌تان را روشن کنید، خودتان و دوستتان را برای رابطه‌ای که تمایل‌تان برای ادامه دادنش چندان هم زیاد نیست معطل نکنید. چه لزومی دارد برای قطع یک ارتباط، لیستی از اشتباهات طرف مقابل‌تان را رو کنید و به‌عنوان آخرین خاطره، تراژدی تلخی را برایش باقی بگذارید؟! 

می‌توانید رک و راست و در عین حال با کمال احترام شرایط را بطور کلی برایش توضیح دهید و خیلی واضح اعلام کنید که از ادامه‌ی این رابطه معذورید. حواستان باشد که بعضی از جملات کاری به مراتب وحشتناک‌تر از تهیه لیست اشتباهات می‌کنند و چه بسا اثراتش هم تا مدت‌ها در ذهن طرف مقابل‌تان بماند. جملات کلیشه‌ای و بیهوده‌ای مثل امیدوارم دوستی بهتر از من نصیبت شود یا تو انسان بسیار خوبی هستی و مشکل از من است و... در حقیقت جملات کلیشه‌ای و نخ‌نمایی هستند که به‌واسطه آن‌ها نه شما قدرت قانع کردن طرف مقابلتان را پیدا می‌کنید و نه این حرف‌ها برای او قابل قبول خواهد بود. پس بهتر است به تصمیمی که گرفته‌اید متعهد باشید و مصمم جلو بروید. شرایط را همانطور که هست برای دوستتان بیان کنید و با خاطره‌ای خوش از او جدا شوید. عذاب وجدان قاعدتا زمانی به سراغ‌تان می‌آید که احساس می‌کنید به کسی آسیب جدی رسانده‌اید. اگر تمام آن چارچوب‌ها ‌را رعایت کرده‌اید، اما بازهم عذاب وجدان سراغتان آمده است، من با اطمینان به شما می‌گویم که اسم این احساستان نه عذاب وجدان است و نه حتی ناراحتی، اسم این احساس، ترحم است و اتفاقا برای حفظ شان طرف مقابل هرگز نباید دنباله‌اش را بگیرید و رابطه‌را دوباره شروع کنید! 

این گونه روابط از خانه عنکبوت هم سست ترند و زیانشان اول از همه گریبان‌گیر خودتان می‌شود! بجای آن سعی کنید دامنه‌ی روابط‌تان را با آدم‌های جدید گسترده کنید و معاشرت بیشتری با اطرافیان‌تان داشته باشید. از گروه‌های دوستانه‌‌ای مثل گروه‌های کوه نوردی و قرارانه های هفتگی استقبال کنید و ذهنتان را از روابطی که وقتتان را هدر می‌دهند خالی کنید. آدم‌ها نیاز به همدم دارند اما نه همدمانی که به جهت عدم هم‌سوقی در زمینه‌های مختلف عمر و وقت‌شان را هدر می‌دهند و به یک چالش همیشگی تبدیل می‌شوند. 

برچسب ها
قطع رابطه
قطع دوستی
پایان دادن به دوستی
دوستی های بی دلیل
دوست
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٢/٠٦
٠
٠
دقیقا حدود دو هفته پیش با یکی از دوستان بعد از نزدیک هفت سال ( از اول راهنمایی تا امسال که چهارمم ) کلا رابطه ی دوستیمونو تموم کردیم...خیلی خوشحالم نه به خاطر تموم شدنش ...چون از وقتی که رابطه قطع شد واقعا احساس راحتی بیشتری میکنم چون خیییلی اذیت میشدم و هیچوقت روی حساب دوستیمون چیزی نمیگفتم و این باعث میشد همییییشه خودم زجر بکشم..ولی الان که تموم شده واقعا اعصابم بهتر شده :)) چقدر بود و نبود یک نفر میتونه رو آدم اثر بذاره...و فکر میکنم کاش این کارو خیلی قبل تر انجام میدادم :)) خیلی خوب بود نیلوفر جان..اتفاقا ما اصن حرفی نزدیم که بخوایم بگیم امیدوارم دوستی بهتر از من گیرت بیاد و فلان...خیییییلی راحت تر از این حرفا قضیه حل شد :)) مرسی
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١٢/٠٩
٠
٠
مرسی سمانه جان، ممنون که تجربت رو به اشتراک گذاشتی:)
b_noori
b_noori
٩٦/١٢/٠٦
٠
٠
من یه اخلاق بدی دارم اصلا دوست ندارم با کسایی که میشناسمشون قطع رابطه کنم. دوست دارم حداقل به اندازه ماهی یا دو ماهی یه بار ازشون یه خبر بتونم بگیرم. کلا دوستی های من تموم نمیشن.. فقط اضافه میشن:) البته تصدیق میکنم با کسانی که بهت ضربه می زنن نباید رفاقت کنی، چون اونا دیگه دوست نیستن، گرگ اند در لباس میش!!
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١٢/٠٩
٠
٠
برای خود من هم قطع رابطه با دوستانم خییلیی سخته، اما به هرحال برای استفاده مفید از وقت مون هم که شده باید بیخیال یسری روابط بشیم. علی ای حال گریزی نیست:))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٠٨
٠
٠
یه مدت جواب تلگرام و اینا ندی و دیر سین کنی مثلا، خودشون قطع میشن و دیگه نمیان :)) البته بعضیام هستن هر کاری شون کنی ول کن نیستن! یک مورد میشناسم که طرف بهش گفته ولم کن دیگه نیا و اینا، ولی بازم اومده و ول نکرده :)) برای اونا راهکار بده بی زحمت!
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١٢/٠٩
٠
٠
بنظرم اونا رو بلاک کن اصن! بی‌رحمانه‌طور:)))))