ترک اعتیاد به موبایل با اپلیکیشین SPACE
در آستانه سال جدید، عادات خوب را تمرین کنیم

ترک اعتیاد به موبایل با اپلیکیشین SPACE

نویسنده : محمد اخلاقی

کلا اعتیاد خانمان‌سوز است، چه اعتیاد به مواد افیونی چه موبایل! گاهی کارهایی که انجام می‌دهیم، آنقدر تکرار می‌شود که تبدیل به رفتار و عادت ما می‌شوند. اگر هر از چندگاهی عاداتمان را مرور نکنیم و درستی یا عیب آن‌ها را زیر نظر نگیریم، ممکن است پس از مدتی رفتارهای ناشایستی در ما نهادینه شوند. به عنوان مثال استفاده از گوشی موبایل در مهمانی‌ها، درست در زمانی که طرف مقابل به چشمانمان خیره شده است و مشغول تعریف ماجرایی است، یکی از همین عادات ناپسند است. در آستانه سال جدید، تصمیم گرفتیم تا ابزاری مفید را معرفی کنیم، ابزاری که با آن بتوانید میزان استفاده از گوشی را بسنجید و در صورت علاقه آن را کنترل کنید. در ادامه همراه ما باشید.

بیشتر ما نشانه‌های اعتیاد به موبایل را می‌دانیم: این که فرد در خانه، محل کار، مهمانی، مترو، موقع رد شدن از خیابان و به‌طور کلی در هر موقعیتی نمی‌تواند از چشم دوختن به صفحه موبایل دست بردارد. این موضوع در صورت پیشرفت می‌تواند به روح و روان و حتی سلامت جسمی او لطمه بزند. افراد در چنین شرایطی تا لحظاتی قبل از خواب و یا تا تمام شدن باتری موبایل چشم از صفحه نمایش بر نمی‌دارند. امیدواریم شما به چنین مرحله‌ای نرسیده باشید، اما اگر احتمال ابتلای به این اعتیاد احساس خطرتان را برانگیخته شاید بد نباشد که نگاهی به اپلیکیشن SPACE بیندازید. این اپ ساده اندرویدی برای کاهش اعتیاد به موبایل طراحی شده و با ترکیبی از اعمال محدودیت و سیستم پاداش تلاش کرده تا شما را از وابستگی افراطی به اسمارت فون‌ها برهاند. پس از نصب این اپلیکیشن، همانند معتادی که به تخت بسته شده باشد، رفتارتان زیر نظر اپلیکیشن قرار خواهد گرفت و آمار عملکردتان به شما نشان داده خواهد شد.

اپلیکیشن اسپیس

 

اپلیکیشن SPACE - Break phone addiction پس از نصب برای آنکه میزان اعتیاد شما به موبایل را بسنجد، شروع به پرسیدن چند سوال می‌کند. مثلا اینکه موبایل را در روز چند مرتبه روشن و خاموش می‌کنید و عمدتا این کار را برای چه انجام می‌دهید؛ برای اهداف کاری، گپ و گفت با دوستان یا صرفا برای وقت تلف کردن؟ بسته به پاسخ‌هایی که می‌دهید، اسپیس روی نوع وابستگی شما اسم می‌گذارد. به عنوان مثال اگر برای اهداف مفید به سراغ موبایل می‌روید اما تمرکزتان را از دست داده و متوجه گذر زمان نمی‌شوید، اسپیس به شما لقب Rabbit Hole Wanderer را می‌دهد. این یعنی شما برای رهایی از وابستگی نباید بگذارید که چیزی تمرکزتان را هنگام کار به هم بریزد. خوشبختانه اسپیس ابزار کاملی برای متمرکز شدن به شما ارائه می‌دهد. طبیعتا موثر‌ترین روش قرار دادن محدودیت برای استفاده از موبایل است. اسپیس می‌تواند بسته به زمان کار یا تعداد دفعات باز و بسته کردن گوشی برای کاربر محدودیت بگذارد. در این حالت وقتی استفاده‌تان به حد مجاز رسید، اپلیکیشن می‌تواند نور نمایشگر را کم کرده یا با ارسال نوتیفیکیشن شما را از ادامه استفاده منع کند. اما برای افزایش تمرکز، در صورت دادن دسترسی‌های لازم اسپیس قادر به بلاک کردن تمام نوتیفیکیشن‌ها هم هست. برای این منظور دکمه‌ای به اسم Focus در اپلیکیشن تعبیه شده که این حالت را فعال می‌کند تا پیام‌های دوستان شما در تلگرام و اینستاگرام نتواند باعث به هم ریختن تمرکزتان بشود. کافیست چند هفته از این اپلیکیشن کاربردی استفاده کنید تا در ایام عید، به دور از اعتیاد کنار خانواده عزیزتان باشید.

این اپلیکیشن با نمایش نموداری عملکرد شما و مقایسه آن با افراد دیگر، در شما انگیزه تغییر ایجاد خواهد کرد. این ابزارها به کاربران کمک می‌کند تا قدم به قدم از میزان وابستگی به موبایل خود بکاهند و زمان حقیقی  بیشتری برای انجام کارهای مفید‌تر داشته باشند.

دانلود از گوگل پلی

دانلود از کافه بازار

دانلود از اپ استور

برچسب ها
اپلیکیشن SPACE - Break phone addiction
اپلیکیشن کاهش اعتیاد به گوشی
اعتیاد به گوشی
ترک اعتیاد به تلفن همراه
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٢/٠٥
٠
٠
همش تلگرامه دیگه! راه حلش اینه که تلگرامو پاک کنیم، نه اینکه یه اپ دیگه نصب کنیم :))))