چرا باید خوبی‌ها را به هم گوشزد کنیم؟
ممنون که مهربونی!

چرا باید خوبی‌ها را به هم گوشزد کنیم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

یک

یک روز هم یکی از استادهای‌مان راه افتاده بود توی کلاس و برای شناسایی فیزیولوژی دندان‌های بچه‌های کلاس،  امر به باز کردن دهان‌شان می‌داد. از سرِ کلاس به منی که ته کلاس بودم اشاره کرد و گفت: «چیدمان دندونای تو عالی‌تر از بقیه بچه‌ها بود. این نشون میده به موقع تو رو از شیر گرفتن.» که من آن‌جا میان خیل عظیم دهان‌های باز شده برای شناسایی دندان، ذوق مرگ شدم! چندبار دیگر هم شنیده بودم که به من می‌گفتند سعادت بزرگی داشته‌ام که از فیضِ ارتوندسی بی‌بهره بوده‌ام. چند وقت پیش هم وقتی داشتیم تند تند بحثِ انگلیسی می‌کردیم و یک‌دفعه بحث به دندان و دندان‌پزشکی کشید، من خودم را کنار کشیدم و گفتم نظری ندارم چون تا به این سن که هستم دندان‌پزشکی نرفته‌ام و تنها از کل دندان و خانواده‌اش یک مسواک، یک دوست دندان پزشک و خاطرات قرقره کردن فلورایدهای وسط مدرسه را دارم. آنگاه بود که با سوت و دست و احسنت گفتن حضار مواجه شدم. 

خب این همه حرف نزدم که پز دندان‌های بی‌خودم را بدهم و بگویم اگر پوست خوب ندارم، گرچه کچلم، درست است که جایزه‌ی زیبایی را نگرفته‌ام و اندامم نیاز به تراشکاری دارد، اما دندان‌های خوبی دارم! در واقع خواستم بگویم بعد از این‌که فهمیدم و به من گوشزد کردند که قدر وقت‌ دندان پزشکی‌های نرفته‌ام را بدانم، قدر این را بدانم که دندان‌های جلوی دهانم موقع خندیدن یکی در میان نیست، قدر نفهمیدن دردهای دندان درد نصف شب را بدانم و غیره و غیره! من بیشتر از قبل به مسواک زدنم، به نخ دندان کشیدنِ منظمم، به لبخندهایم که حتما دندان‌هایم در آن نمایان باشند و هرچیز متعلق به دندان‌هایم، اهمیت دادم.

حالا با نزدن هر شبیِ مسواک حداقل عذاب وجدانی می‌گیرم که نصفه شب، با چشمان پف کرده بپرم توی دستشویی و دندان‌هایم را بسابم و یا این‌که سرظهری زنگ بزنم به دوست دندان‌پزشکم و از او بخواهم مارک خمیر دندانی را معرفی کند تا دندان‌هایم سفیدتر شود و... مراقبت... مراقبت از چیزی که از آن تعریف شده. مراقبتی که به نوعی نشانه‌ی قدردانی‌ست. مراقبت از خوبی‌های ذکر شده.

دو

در تمام مسائل تربیتی و نکته‌های اخلاقی که به والدین گفته می‌شود، مهم‌ترین اصل نادیده گرفتن و یا بی‌توجهی به رفتارهای ناهنجار کودک است. به طور مثال، نباید نسبت به لجبازی و یا خشم کودک واکنش زیادی نشان داد. در عوض باید صفات خوب کودک را به آن گوشزد کرد. مثلا این‌که: «آفرین دختر مهربون که خوراکیت رو با دوستت تقسیم کردی. امروز چقدر پسر خوب و حرف گوش کنی بودی» و از این تعاریفی که کودک علاوه بر این‌که نسبت به خود حس خوب پیدا می‌کند و اعتماد به نفسش بالا می‌رود و از این به ‌بعد، بیشتر و بیشتر در جهت آن کار پسندیده تلاش می‌کند. 

سه

جایی هم باید کلاس‌هایی برای آدم بزرگ‌ها بگذارند و به آن‌ها بگویند اگر هر ثانیه و هر لحظه توی ذوق هم بزنیم و یا دائم در حال تخریب کردن شخصیت یکدیگر باشید هیچ‌کاری از پیش نمی‌رود. در عوض جامعه هر روز جای ناامن‌تری می‌شود. اعتماد به نفس‌ها پایین می‌آید. مهربانی‌ها کم رنگ می‌شود و فاصله گرفتن‌ها بیشتر...

چیزی که می‌خواهم از آن حرف بزنم این است که از اطرافیان و دوستان‌مان تعریف کنیم. نه از دندان‌های‌شان بلکه از رفتارهای‌شان. نه تملق و چاپلوسی، بلکه رفتارهای خوب قابل مشاهده‌شان را به روی‌شان بیاوریم. قرار نیست دروغ بگوییم، قرار است حس‌های خوب درون‌مان را زنده کنیم. مثلا بگوییم خوب می‌خندند. بگوییم مهربانی‌شان قابل ستایش است. بگوییم احساسات‌شان بوسیدنی‌ست. بگوییم دنیا به قلب‌های آن‌ها نیاز دارد. از این‌که صداقت دارند تعریف کنیم. از این‌که اهل پز دادن و کوباندن عقایدشان به همدیگر نیستند از آن‌ها تشکر کنیم. گاهی بدون این‌که کاری با آن‌ها داشته باشیم صدای‌شان کنیم و در جواب بگوییم موقع صدا کردن اسم‌شان حس خوبی داریم. به بهانه‌ی این‌که در درس‌ها به دوست‌شان کمک می‌کنند یا موقع برف و باران آدم‌های ایستاده در صف‌های طولانی اتوبوس و تاکسی را سوار می‌کنند، برایشان هدیه بخریم. ناگهانی ببوسیم‌شان و بگوییم بودن‌شان برای دنیا لازم است.

خوبی‌های آدم را که به زبان بیاورید. مراقبه می‌کنند. خوبی‌هایشان به توان اِن می‌رسد. دنیا قشنگ‌تر می‌شود. مهربانی گسترش پیدا می‌کند و دیگر سر هیچ و پوچ عصبانی نمی‌شویم و سر یکدیگر داد نمی‌کشیم. بلکه در خیابان‌ها به یکدیگر لبخند هدیه می‌دهیم. بیایید رنگ خاکستری دنیا را، حداقل کمی متمایل به آبی آسمانی کنیم! 

چهار

و بعد از تمامی این حرف‌ها امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: «گمان نیک دیگران درباره خود را به واقعیت تبدیل کنید.» 

برچسب ها
چرا باید از دیگران تعریف کرد؟
چگونه بر روی دیگران اثر مثبت بگذاریم؟
چگونه رفتار دیگران را تغییر دهیم؟
اثرات گوشزد کردن نقاط قوت دیگران
نظرات کاربران
کد امنیتی
h_rezazade
h_rezazade
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
عالی بود وفوق العاده گفتار ساده وگیرا موفق باشی دوست عزیز.بیشتر بنویس تا بیشتر لذت ببریم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
ممنون از لطفت و خوشحالم که دوست داشتی:)
بهاره
بهاره
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
قبلا چند بار این پست رو خونده بودم! تو وبلاگ و اینستا گمونم! همچین خواننده ی قدیمی ای هستم! بعله :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
پست وبلاگم قسمتی از این متن بود و این متن خیلی گسترده تر بود:)باعث افتخار و خوشحالیه برای من که خواننده ی نوشته هام هستی:)
نفس
نفس
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
تو همچين آدمى هستى. .! منم سعى مى كنم باشم!! از خودمون بايد شروع بشه. .
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
دوست خوب من:)
صبا
صبا
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
راست می گی باید تمرین کنیم..
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
(گل نرگس)
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
بسیار خوب و روان و زیبا بود. ممنون از نوشته خوبتون. استفاده کردیم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
خیلی ممنون از شما:)
Farshid
Farshid
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
اگه اشتباه نکنم قبلا این متن رو توی وبلاگتون خونده بودم از خوبی های دیگران تعریف کردن خیلی خوبه به شرطی که طرف مقابل غرور بیش از حد نگیره نوشته هاتون زیباست, تقریبا 2-3 سالی میشه که دنبال میکنم. موفق باشی.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
این نوشته م خیلی گسترده تر از اون متن قبل بود...خیلی ممنون از لطف زیاد شما و نگاه مهربون تون:)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
پس بر همین مبنا این خوبیتون رو بهتون گوشزد میکنم... قلم خیلی خوبی دارید :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
خیلی ممنون.این لطف شماست
راحله کیا
راحله کیا
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
مرسی عطیه جان ، خیلی خوب بود و مطالبش برام جدید بود ، مرسی از قلم روان و گیرات :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
مرسی از تو راحله ی عزیز که خوندی :)
مینا
مینا
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
جدا از بیان کردن خوبیهای دیگران،وقتی خوبیهای خودمون رو هم بهمون گوشزد میکنن،شکسته نفسی نکنیم :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
بله.حتما باید اینطور باشه:)
رها - مشق سکوت
رها - مشق سکوت
٩٥/٠٩/١٥
٠
٠
گاهی اوقات، همین جمله های ساده ی از تهِ دل که از هم دریغ میکنیم، دنیای جدیدی به اطرافیانمون میده. تو یه کلاس آموزشی، از حاضرین اون خواستم همدیگه رو نوازش کلامی مثبت کنن، اولش براشون سخت بود و یه عده نتونستن همراهشون (که همسرشون بود) رو نوازش کنن، اما اون عده ای که انجامش دادن، حتی تو همون چندثانیه و با همون یکی دو جمله ی کوچیک، میشد تغییر حالت صورت و نگاه و رفتارشون رو بعدش دید. اونقدر این حس خوشایند بود که همه ی گروه تا آخرش به وجد اومده بودن از این جادوی کلام
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٥
٠
٠
:)