قدرت ذهن را دست کم نگیرید
وقتی ناامیدی به فریادمان می رسد

قدرت ذهن را دست کم نگیرید

نویسنده : عطیه میرزاامیری

نمی‌دانم فیلم راز را دیده‌اید و یا کتابش را ورق زده‌اید یا نه اما اگر این اتفاق نیفتاده‌ است، لابد اسمش را شنیده‌اید و در جریان هستید که ماجرا از چه قرار بوده است. بعد از غوغای این کتاب و فیلم بود که موضوع «قدرت‌مندی و امپراطوری ذهنی» را خیلی از افراد جدی گرفتند و در زندگی‌شان به آن‌چه که می‌خواستند رسیدند. در جریان همین موضوع یکی از دوستان نزدیک خودم دفتری تهیه کرد و تمام بایدها و نبایدهایی که دوست داشت شریک زندگی‌اش داشته باشد را یادداشت کرد. تمام مدت و با جدیت آن‌ها را با ریزترین جزئیات می‌نوشت. چند سال بعد از نوشتن ایده‌آل‌هایش ازدواج کرد و مدتی بعد که دیدمش سوال کردم: «حالا شوهرت همون ایده‌آل‌هایی که می‌خواستی رو داشت یا نه؟» جواب داد: «نود درصد اون چیزایی که می‌خواستم رو داشت. حتی اسمی هم که دوست داشتم رو داره». شاید برایتان چنین چیزی بعید و حتی اتفاقی به نظر برسد، اما باید بگویم واقعیت است. واقعیتی که همین‌طور الکی به دست نمی‌آید و این‌طور نیست که یک روز بنشینید و تصمیم بگیرید میلیاردر شوید و برای رسیدن به این ثروت تنها و تنها با قدرت ذهنی‌تان به این آرزوی‌تان دست پیدا کنید. 

درست است که قدرت ذهنی چیزی فراتر از تصور ماست و ما آن را دست کم می‌گیریم، اما به همین سادگی هم نیست. شرایطی دارد و در کنار این‌که شما باید به این باور برسید که «هرچه می‌خواهید را به دست می‌آورید» در دو مورد هم باید ناامید شوید که از قضا تنها جایی که این ناامیدی مفید است اینجاست. اول زمانی‌که ما برداشت اشتباهی از امیدواری می‌کنیم. موقعی که امیدهای واهی، ما را از تلاش کردن وا می‌دارد. مثلا اگر به کسی بگوییم برای دست‌یابی به موفقیتش درس بخواند یا دنبال کاری رود، او تنها می‌گوید که امیدش به خداست و اطمینان صددرصد دارد که به هدفش می‌رسد. این نوع نگاه به قدرت ذهنی یک نگاه احمقانه و پوچ است. ذهن زمانی قدرتش را به رخ‌مان می‌کشد که ما برای دست‌یابی به هدفی، قدم برداریم. مورد دوم زمانی ا‌ست که از لحظه‌ی حال خودمان لذت نبریم. دائم به آینده گیر کنیم و آن‌قدر درگیر آینده شویم که از زمان حال‌مان هیچ حس خوبی نگیریم. آدم‌هایی را دیده‌ایم که دائم ورد زبان‌شان این جمله است «بلاخره یه روز خوب میاد!» درست است. یک روز خوب می‌آید اما زمانی‌که ما از لحظه‌ی اکنون‌مان هم یک حس و حال خوب بسازیم. اگر برای فرار از شرایط الان به خوبی آینده امیدوار باشیم هیچ‌گاه به این مطلوب‌مان دست پیدا نمی‎‌کنیم. نکته‌ی بعدی که باعث می‌شود قدرت ذهنی ما را مطلوبی که می‌خواهیم برساند این است که بدون استرس نشدن چیزی آن را طلب کنیم. گمان می‌کنیم این معنی واقعی توکل باشد. یعنی بخواهیم و بدانیم به آن می‌رسیم. حتی زمانی را برایش تعیین نکنیم. فقط طلب کنیم و بدون اضطراب نشدن و نیامدنش بقیه را واگذار به خدا کنیم. اگر بعد از خواستن هرچیزی مدام درگیر آن باشیم که «پس کِی بهش می‌رسم» مطمئنا چیزی که می‌خواهیم از ما فرار می‌کند چون ذهن ما به نگران «نشدنش» است. 

در کل این قدرت ذهنی و طلب کردن از کائنات چیزی ا‌ست که سال‌ها پیش خدا در قرآن به ما گفته است. همه چیز را از او بخواهیم و بدانیم او شنونده‌ای داناست. اما امروزه با چاشنی علوم متافیزیک و کمی کلمات بزرگ و شیک آن را به خورد ما داده‌اند که: «ای مردم! به آرزوهایتان عمیق و منطقی فکر کنید. خودتان و ذهن‌تان را دست کم نگیرید. برای رسیدن به خواسته‌هایتان آستین بالا بزنید. دل و ذهن‌تان را خالی از هر نشدنی کنید، آن‌گاه دستان خدا را ببینید که تند تند دکمه‌ی برآورده شدن خواسته‌ها را فشار می‌دهد تا شما به آن‌چه که می‌خواهید برسید». 

برچسب ها
قدرت ذهن
قدرت ذهنی
قانون جذب
به دست آوردن
روزهای خوب
نظرات کاربران
کد امنیتی
banu69
banu69
٩٦/١١/٢٨
٢
٠
سلام مطلب خوبی بود من کتاب راز رو خوندم البته نمی دونم همون که شما می گی باشه آخه توی این روزها از هرچیزی تقلبی و فیک ش رو هم می زنن امیدوارم این قانون برای همه جواب بده توی این دنیایی که هیچ کسی هیچ انگیزه ای نداره ممنونم عطیه خانم
b_noori
b_noori
٩٦/١١/٢٨
١
٠
من هم فیلمش رو دیدم و هم کتابش رو دارم، و باور دارم بهش، جالبه که برای من هم در مورد خصوصیات همسر آینده ام همین اتفاق دوست شما افتاد و درصد مشابهت خیلی زیادی با تصویر ذهنیم داشت، البته من دفترچه درست نکرده بودم! :) ولی خب در مورد بقیه چیزا هم خیلی از این قانون استفاده کردم و برام نتیجه بخش بوده همیــــــشه!
آلاء
آلاء
٩٦/١١/٢٩
٠
٠
اخیرا در این زمینه زیاد مطالعه کردم ولی هنوز به باورش نرسیدم سوالات زیادی دارم باید با یکی بحث کنم قانعم کنه و بیشتر بخونم...:)) ای کاش شما هم علاوه بر معرفی توضیحات تکمیلی میدادین:)