ارتش یک نفره
بررسی تنش ها و بحث های علی کریمی در مدت اخیر

ارتش یک نفره

نویسنده : a_rezazadeh

نه اهل رانت است و نه ثروت آنچنانی دارد که برای از دست دادنش بترسد. آقا زاده نیست اما زاده شده برای آقایی، برای حرف زدن، برای نقد کردن و نقد شدن. او وام‌دار مردم است نه وام‌دار موسسات بانکی. بدهکار است، اما نه به شخص یا اشخاصی، نه بانک و موسساتی، تا بوده بدهکار مردم است. برای همین شرمنده کسی نیست و بی‌تفاوت زندگی نمی‌کند. او شبیه پدر خوانده است. پدر خوانده فوتبال ایران.

حدود دو ماه قبل و در پی مصاحبه او با برنامه «فوتبال یک» شبکه ورزش، فوتبال ایران با یک شوک جدید مواجه شود. علی کریمی دوباره با حرف‌هایش دل هواداران فوتبال را به‌دست آورده بود. او که به رک‌گویی شهره است، در این مصاحبه از مسئولان فدراسیون خواست که شفاف‌تر باشند. کریمی که به وضوح از خیلی مسائل گله داشت، بدون پرده نام روسای فوتبال ایران را آورد و از آن‌ها جواب خواست. جادوگر فوتبال ایران، همیشه به ایستادن در طرف مردم معطوف بوده و حالا هم از همین جایگاه است که از مدیران شفافیت می‌خواهد.

او در چند ماه اخیر، بارها و بارها اعتراضاتش را نسبت به فساد در فدراسیون و فدراسیون‌نشین‌ها، اعلام کرده است. روندی که ادامه پیدا کرد و به کنفرانس‌های مطبوعاتی تیم سپید رود هم کشیده شد. فیدبک مثبت مردم نسبت به این موضوع و تشویق و تایید کریمی، باعث شد تا او به روند افشاگری‌های خودش ادامه دهد. اعتراضات جادوگر، بیش از هر کسی ریاست فدراسیون فوتبال را هدف قرار داده است، اما هدف اصلی او حمله به شخص خاصی نیست. کریمی خواستار شفاف‌سازی از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال است. او می گوید صاحب اصلی این فوتبال مردم و باشگاه ها هستند و حق طبیعی آن هاست که در مورد سیستم مدیریتی فوتبال ایران و اتفاقات پیرامون آن خبر داشته باشند. یکی از مباحث، درباره قرار داد تبلیغات محیطی فوتبال ایران با شرکت ایران نوین است. قراردادی که بخاطر سو مدیریت تاج و همکارانش، نه تنها سودی به فوتبال ایران نرساند، بلکه ضرری 69 میلیاردی را به فدراسیون تحمیل کرد. اتفاقی که در پی آن، هیچ توضیحی داده نشد و هیچ شخصی برکنار نشد. این ماجرا حتی به تایید سازمان بازرسی کل کشور هم رسید و اعلام شد که به تخلفات احتمالی مسئولین رسیدگی خواهد شد. همچنین به لطف روسای فدراسیون، فوتبال ایران همچنان از مسئله حق پخش تلویزیونی محروم است و پولی دریافت نکرده است.

علی کریمی

 

مسئله بعدی نیز، به سو مدیریت و ضعف مسئولان فدراسیون در نحوه بستن قراردادها مربوط می‌شود. گویا طبق قرارداد منعقد شده بین فدراسیون فوتبال و کارلوس کیروش، مرد پرتغالی می‌تواند به مرخصی‌های چند ماهه برود، سرپرست تیم ملی را برکنار کند و هر دستیاری با هر کارنامه‌ای به کادر تیم ملی وارد کند. حضور سباستین؛ که از او به عنوان پسر خوانده کیروش نام برده می‌شود، در کادر فنی کارلوس کیروش با سر و صداهای زیادی همراه شد. جوانی که قبل از سفر به ایران هیچ‌گونه تخصصی در فوتبال نداشته است. مشکلی که باز هم، با توضیح قابل قبولی از سوی فدراسیون همراه نشد. حضور تیم نفت تهران در لیگ برتر، از دیگر مشکلات مطرح شده در این مدت بود. تیمی که با انواع و اقسام مشکلات مالی و مدیریتی دست و پنجه نرم می‌کرد، اما در نهایت و به لطف قانون گذاری‌های مسئولین فدراسیون، وارد مسابقات شد. قانون گذاری‌هایی که خود نقض قانون است. کریمی در قسمتی دیگر از اظهارات خود در مدت اخیر می‌گفت: آقایانی که هر روز درباره بهترین فدراسیون آسیا بودن و پنج ستاره داشتن و عملکرد فوق العاده و... صحبت می کنند، از فراهم کردن یک زمین تمرین برای تیم ملی عاجز هستند.

علی کریمی

 

به گفته همین آقایان، بودجه فدراسیون 40 تا 45 میلیارد تومان است که حدود 7 یا 8 میلیارد برای کمپ تیم ملی در روسیه هزینه شده است. در صورتی که فدراسیون می‌توانست با گرفتن اسپانسر و حمایت دولت و یک نگاه بلند مدت، بودجه ساخت یک کمپ حرفه‌ای در کیش یا شمال ایران را فراهم کند. اما مشکل فوتبال ما از سال‌ها قبل شروع شد که تیمی از فدراسیون دو و میدانی، برای ریاست فدراسیون فوتبال انتخاب شدند و ماندگار شدند. اظهارات و افشاگری های هر روزه علی کریمی و فشار افکار عمومی باعث شد تا بالاخره مدیران بالا دستی صدا و سیما، مجوز حضور چهره معترضی، همچون علی کریمی را روی آنتن زنده صادر کنند.

علی کریمی

 

محمد رضا ساکت به عنوان نماینده فدراسیون در این مناظره حاضر شده بود تا با لفاظی و پاسخ‌های فرافکنانه، نظر خود را به مردم تحمیل کند. اما در مقابل او، علی کریمی نشسته بود. کریمی که دفتر و دستک زیادی با خودش آورده بود، در طول مناظره دائما گوشی خودش را چک می‌کرد و از کمک‌های دوستانش بهره می‌برد. او مدام سوال می پرسید و ساکت با پیش کشیدن عباراتی چون منافع ملی، اتحاد، انصاف و... سعی در پوشاندن حقیقت داشت. ساکت برای هر کدام از انتقادات کریمی، زمان زیادی را با توضیحات نامربوط هدر می‌داد. حجم تخلفات او و همکارانش آنقدر زیاد بود که کریمی نمی‌توانست آرام باشد اما علی کریمی زمانی خودش شد که کاغذ‌ها و موبایلش را کنار گذاشت و از دل حرف زد. علی کریمی واقعی همین بود. تنها جایی که ساکت، ساکت بود، همان قسمت از مناظره بود. او در ابتدا خیلی مطمئن گفت که اساسنامه مورد تایید فیفا قرار گرفته است، اما در پایان برنامه مشخص شد که دروغ گفته است.

علی کریمی

برچسب ها
علی کریمی
مناظره کریمی و ساکت
مناظره علی کریمی
اظهارات علی کریمی
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_noori
b_noori
٩٦/١١/٢٦
١
٠
از تمام مطالبی که تا الان راجع به مناظره خوندم این مطلب بیشتر به دلم نشست،خیلی خوب به اکثر جوانب موضوع نسبت به حجم متن پرداخته بودین.
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
ممنون از توجه تون :)
Arman
Arman
٩٦/١١/٢٧
٤
٠
تشکر میکنم از علی کریمی مرد همیشه باغیرت وتعصبی فوتبال ایران که باعث افتخار ما شده وامید وارم که در راهی که قدم گذاشته موفق باشه وسطح فوتبال و ورزش ما بالاتر بره وما همیشه علی کریمی را حمایت میکنیم