جوان ناکام یعنی چه؟
کامیابی و خوشبختی در رابطه جنسی خلاصه نمی شود

جوان ناکام یعنی چه؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

حتی حضور کوتاه و چند دقیقه‌ای در آرامستان‌های اطراف شهر هم می‌‌تواند ذهن‌تان را درگیر کند. آرامستان‌ها این خاصیت را دارند که شما را به یک چالش درونی دعوت کنند و وادارتان کنند تا ساعت‌ها و یا روزها به یک مسئله فکر کنید. این‌بار همین‌طور که چشمانم جملات روی سنگ‌های مزار را دنبال می‌کرد، برای چند ثانیه مات و مبهوت به عبارتی نگاه می‌کردم که برایم آشنا اما بسیار غریب بود. «جوان ناکام». بارها شنیده بودمش اما انگار بار اولی بود که در ذهنم بالا و پایینش می‌کردم. زیر لب چندین‌بار تکرارش کردم. جوان ناکام، جوان ناکام، جوان ناکام. هرچقدر تلاش می‌کردم تا معادل شسته و رفته‌اش را به‌خاطر بیاورم، نمی‌شد. راستی! شما می‌دانید این عبارت چه معنایی دارد؟ 

 

ناکام یعنی چه؟ 

معنی ناکام را در همه لغت‌نامه‌ها جست‌وجو می‌کنم. همه‌شان یک چیز می‌گویند و آن یک چیز این است «کسی که به مراد و آرزوی خود نرسیده است». اما یک لحظه صبر کنید! عرف چیز دیگری می‌گوید. واژه «کامش» را که به خاطر دارید؟ واژه‌ای که فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیشنهاد داد تا جایگزین واژه «سکس» شود. و ناکامی که بزرگ و با پیچ و تاب روی سنگ مزار حک می‌شود، یعنی همین. در واقع عرف کاری ندارد آیا جوان به مراد و آرزوی خود رسیده است یا نه، عرف می‌گوید اگر این جوان در چهارچوب ازدواج رابطه جنسی نداشته، یعنی ناکام از دنیا رفته است. دیگر فرقی ندارد که او بارها خارج از چهارچوب شرع و عرف و قانون رابطه جنسی داشته و یا نخبه‌ای بوده که در بهترین دانشگاه‌ها درس خوانده و چند اختراع ثبت شده داشته. به هرحال او ناکام است!  

جوان ناکام

 

نگاه خطرناک عرف به مسائل جنسی و ازدواج 

قطعا این فضا را احساس کرده‌اید. فضایی که در سال‌های گذشته موجب شده تا گفت‌وگو پیرامون مسائل جنسی، سنگینی قبل را نداشته باشد. فارغ از اینکه بخشی از این فضا می‌تواند مخرب باشد و ناشی از ناهنجار‌ی‌ها؛ گفت‌وگو درباره برخی نکات هم می‌تواند برای جامعه نجات دهنده باشد. چرا که اطلاعاتی نظیر روش‌های پیشگیری از بیماری ایدز، علائم بلوغ، ریشه‌یابی نارضایتی‌های جنسی به عنوان یکی از عوامل اصلی طلاق و... به کمک جامعه می‌آید. از طرفی اما هنوز درگیر برخی باورها و عرف‌های دست و پاگیری هستیم که نه تنها در بهبود کیفیت زندگی آدم‌ها تاثیری ندارد، بلکه گاهی آن‌ها را به ناکجا آباد می‌برد. درست مثل زمانی‌که حلقه کامیابی را آنقدر تنگ و تنگ‌تر می‌کنیم تا محدود به رابطه جنسی و ازدواج شود. زمانی‌که تنها واژه ناکام را برای مردان به‌کار می‌بریم و در اعلامیه ترحیم یا سنگ قبر کم‌تر دختری این واژه را می‌بینیم. انگار هیچ‌گاه نخواستیم دختران و نیازهایشان را جدی بگیریم و در عالم درگذشتگان هم کامیابی، جنسی مردانه دارد. اگر دختر یا پسری در سن بالا مجرد مانده باشد، حتی با موفقیت‌های چشم‌گیر؛ بازهم ناکام روزگار و لایق برچسب مشکلات روانی یا بدتر از آن، اخلاقی است. کمی از دورتر به ماجرا نگاه کنیم! این ارتباط کامیابی و مسائل جنسی را می‌توان در سطحی فراتر از این‌ها هم مشاهده کرد. در سینما و تئاتر شوخی‌ها و المان‌های جنسی به برگ برنده کارگردانان تبدیل شده و حجم بالای پیام‌ها و جک‌های جنسی در شبکه‌های اجتماعی هم گواه دیگری بر بزرگ‌نمایی و در عین حال سرکوب مسائل جنسی در کشور ماست.

اخیرا در کانال شخصی دکتر محمدرضا شکیب، کارشناس ارشد روانشناسی و سکس تراپیست؛ به پدیده‌ای عجیب برخوردم. پیام یکی از مخاطبان که به دکتر گفته بود همیشه آرزو داشته روزی شبیه به پورن استارهای مرد شود و از او برای رسیدن به این هدف کمک خواسته بود. این تنها یکی از اتفاقات عجیبی‌ست که هر روز کم و بیش شاهدش هستیم و همان‌طور که یاسر عرب، پژوهشگر مسائل جنسی؛ در مصاحبه‌ای با سایت جیم گفته بود، ما در ایران با سونامی جنسی مواجه هستیم و اگر دیر بجنبیم؛ اوضاع هر روز بدتر و بدتر می‌شود. 

جوان ناکام 

 

چطور ناکام نمیریم؟ 

سال‌ها مسائل جنسی را همانند یک راز در پستوی خانه پنهان کردیم و فرزندان‌مان را برای دانستن اینکه چیست و چرا، تشنه و تشنه‌تر کردیم و امروز که دیگر پنهان کاری فایده‌ای ندارد، با مشکلات زیادی مواجه‌ایم. این روزها با حجم بالای اطلاعات در شبکه‌های مجازی دیگر با سانسور و سرکوب راه به جایی نمی‌بریم و چیزی که بدان نیاز داریم، یک برنامه منسجم و هدفمند است.

و صد البته یک بازنگری در عرف‌های دست و پاگیر خودمان. اول از همه ازدواج را به هدف و بزرگ‌ترین خواسته یک انسان از زندگی تبدیل نکنیم و کامیابی را درست معنا کنیم. ناکام بودن به معنای ازدواج نکردن نیست. کسی که از خود شناختی ندارد، کسی که بدون فکر و تحقیق ازدواج می‌کند و نمی‌تواند در زندگی‌اش منعطف باشد، کسی که نمی‌داند از زندگی‌اش چه می‌خواهد و... ناکام اصلی زندگی است. خوشبختی و کامیابی در یک احساس یا یک اتفاق در زندگی افراد خلاصه نمی‌شود. خوشبختی به وسعت تمامیت یک زندگی است و زمانی آن را به دست می‌آورید که هدف‌های اصلی‌تان را روی کاغذ بیاورید و برای رسیدن به آن‌ها تمام تلاش‌تان را بکنید. 

کامیابی

برچسب ها
معنی جوان ناکام
جوان ناکام
کامیابی در مسائل جنسی
سونامی جنسی در ایران
عرف های غلط
مسائل جنسی
نظرات کاربران
کد امنیتی
mhv
mhv
٩٦/١١/٢٥
٦
١
یکی از دوستام قبلا می گفت من مُردم نزنین ناکام بزنین، نیمه کام !:)) الانم که ازدواج کرده کلا قضیه منتفی شد!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١١/٢٦
٣
٠
دقت نکرده بودم تا به حال که برای خانم ها از این واژه استفاده نمی کنن. البته فکر کنم هر جوان فوت کرده ای که دیدم پسر بوده!!
پربازدیدتریـــن ها
جهل جنسی از عوامل اصلی طلاق است

ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن؟

٩٦/١١/٢١
وقتی هر نگاه و گفتاری را به عشق مربوط می‌کنیم

معشوق سازی ذهنی چیست؟

٩٦/١١/٢٣
بررسی تنش ها و بحث های علی کریمی در مدت اخیر

ارتش یک نفره

٩٦/١١/٢٦
شب های خوشتان را بدین قصه ها دراز کنید...

معرفی چهار رمان محبوب و دوست داشتنی

٩٦/١١/٢١
پاسخ به چهار سوال درباره چاپ کتاب

چطور کتابمان را چاپ کنیم؟

٩٦/١١/٢٢
گول ظاهر را نخورید؛ گول بدمزه است

بنیاد لاکچری در خدمت مستضعفان

٩٦/١١/٢٣
سبک خلاقانه و جدیدی که محبوب اینستاگرامی‌هاست

ترکیب نقاشی با اجسام

٩٦/١١/٢٥
معرفی بازی اعتیاد آور Fisher Tycoon

بیایید تا ماهیگیری را یادتان بدهیم!

٩٦/١١/٢٤
بنز و هیوندای در کف استاندارهای ایران

استاندارد تویی، شاهکار پراید توست!

٩٦/١١/٢٦
وقتی ناامیدی به فریادمان می رسد

قدرت ذهن را دست کم نگیرید

٩٦/١١/٢٨
از کاهش مشارکت اجتماعی تا انزوای نوجوانان

سرگرمی هم سرگرمی های قدیم

٩٦/١١/٢٨