چطور کتابمان را چاپ کنیم؟
پاسخ به چهار سوال درباره چاپ کتاب

چطور کتابمان را چاپ کنیم؟

نویسنده : نیلوفر عیدی

معمولا تمام آن چیزی که از کتاب می‌دانیم، محدود به همان چیزی است که در کتابفروشی های شهر با چشم‌مان می‌بینیم و کم‌تر کسی از روندی که یک کتاب برای منتشر شدن طی می‌کند باخبر است. روندی که طی آن، چیزی نویسنده هنرمندانه آن را روی کاغذ پیاده می‌کند، به دست من و شما می‌رسد و در گوشه کتابخانه‌مان جا خوش می‌کند. راستی! اگر روزی هوس انتشار کتابی به سرتان زد، مرور مطالبی که در ادامه می‌خوانید خالی از فایده نخواهد بود. پس سعی کنید پاسخ این چند سوال کوتاه را به‌خاطر بسپارید. 

 

برای چاپ کتاب چه مراحل مشخصی تعریف شده است؟

اگر خود نویسنده شخصا قصد انتشار کتاب را داشته باشد باید در ابتدا با مراجعه به واحد کتاب وزارت ارشاد، یک نسخه‌ی پرینت گرفته شده و یک نسخه الکترونیک از کتابش را تحویل بدهد و بعد از آن تا اعلام نتیجه ارزیابی منتظر بماند. در واحد کتاب وزارت ارشاد، کتاب با چهارچوب‌های تعیین شده تطبیق داده می‌شوند و درصورت عدم مغایرت، مجوز حقوقی چاپ کتاب صادر می‌شود. بعد از آن نویسنده می‌تواند برای صحافی و صفحه‌آرایی و انتشار کتاب اقدام کند. اما معمولا زمانی که نویسنده شخصا اقدام می‌کنند خروجی کار آنقدرها حرفه‌ای از آب در نمی‌آید. مگر اینکه نویسنده با تمام اطلاعات تخصصی حوزه چاپ آشنایی داشته باشد. در صورت دیگر بعد از صدور مجور از سوی وزارت ارشاد، طی تمام مراحل چاپ و انتشار به عهده‌ی انتشارات است. صفحه آرایی، ویراستاری، صحافی و در نهایت لیتوگرافی و چاپ کتاب. که معمولا به این خاطر که چاپ کتاب حوزه تخصصی کار ناشر و انتشاراتی است، خروجی کار به نسبت مورد نخست، خروجی بهترو جذاب‌تری است.

 

هزینه چاپ کتاب چقدر است و بر په مبنایی محاسبه می‌شود؟

به طور کلی قرادادهای تالیف از نظر مادی به دور صورت است: فروش کتاب به ناشر و یا  قرارداد حق‌الدرصدی. در صورت اول نویسنده اثرش را به ناشر می‌فروشد و ناشر صاحب امتیاز مادی اثر محسوب می‌شود. به این صورت که با پرداخت پولی در ازای اثر، تمام حقوق مادی ناشی از تجدید چاپ و ترجمه متعلق به ناشر است. در صورت دوم نویسنده بعد از انتشار کتاب درصدی از قیمت پشت جلد را دریافت می‌کند که برمبنای کیفیت اثر او و همچنین سابقه کارش متغیر است. 

 

اسپانسرها در این زمینه چطور فعالیت می‌کنند؟

در صنعت چاپ کتاب معمولا  اسپانسرها اشخاص حقیقی نیستند،  بلکه تحت عنوان اشخاص حقوقی، موسسات و سازمان‌ها از نویسندگان یا انتشارات خاصی حمایت می‌کنند. البته معمولا اسپانسرها در این زمینه بیشتر سرو کارشان با ناشر است تا مولف.

 

انتشارات در زمینه  شرکت دادن آثار در جشنواره‌ها اقدامی می‌کند؟

معمولا این کار به عهده‌ی خود نویسنده‌هاست و انتشارات مشخصا مسئولیتی در قبال آن ندارد. محتوای جشنواره‌ها به ‌خاطر فروانی موضوعاتی که در زمینه تالیف کتاب وجود دارد، متفاوت است. نویسنده‌ها با پیگیری اخبار برگزاری جشنواره‌ها در فصول و مقاطع زمانی مختلف  امکان حضور در جشنواره‌ها را خواهند داشت. اما در نهایت اگر در این زمینه نیاز به مشورت و همراهی ناشر نیز داشته باشند، بسته به سیاست‌های انتشاراتی می‌توانند از راهنمایی ناشر هم استفاده کنند.

برچسب ها
چاپ کتاب
مراحل چاپ کتاب
ملزومات چاپ کتاب
چاپ کردن کتاب
هزینه چاپ کتاب
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
مروری بر حادثه تلخ امروز و هواپیماهایی که دچار سانحه شدند

66 قلب؛ 66 زندگی

٩٦/١١/٢٩
بسته پیشنهادی موزیک برای روزهای بارانی

گلچین آهنگ های بارانی + لینک دانلود

٩٦/١٢/٠٢
معرفی برنامه های جوان پسند و پرانرژی رادیو

برنامه های خوب رادیو کدام اند؟

٩٦/١١/٣٠
گره گشای اسارت های روزمره مان چیست؟

وقتی بی دلیل اسیر می شویم

٩٦/١٢/٠٢
5 نان فانتزی خوشمزه و هیجان انگیز

با نان فانتزی ساندویچ های متفاوت درست کنید

٩٦/١٢/٠٣
بزرگ ترین قاتل های سریالی ایران

انگیزه قاتل های سریالی چیست؟

٩٦/١٢/٠١
درباره سامانه ارزی جدید بانک مرکزی

اسم چنگیز چه کم از سامی و کامی دارد؟!

٩٦/١١/٢٩
روایتی از در و دیوار و کوچه

چگونه پای گذارد علی به خانه بی تو

٩٦/١٢/٠١
باید به 500 نفر برسیم

لطفا روی عرض زندگی‌تان سرمایه‌گذاری کنید!

٩٦/١٢/٠٣
در آستانه سال جدید، عادات خوب را تمرین کنیم

ترک اعتیاد به موبایل با اپلیکیشین SPACE

٩٦/١٢/٠٢
دکتر مجتبی حورایی پاسخ می دهد:

چرا هنگام خوشحالی، ناگهان غمگین می‌شویم؟

٩٦/١٢/٠٥
دوستی هایی که چالش می شوند

چطور یک رابطه دوستی را قطع کنیم؟

٩٦/١٢/٠٦
دیگر برای سبزه هفت سین به سراغ حبوبات نروید

سبزه هایی که اسراف نمی شوند

٩٦/١٢/٠٦