یک سفر متفاوت!
چند توصیه برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و جذاب

یک سفر متفاوت!

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

خیلی‌ها با سفرهای معمولی حال نمی‌کنند و معتقدند سفر برای این‌که هیجان‌انگیز باشد از دو حالت خارج نیست: یا باید همه‌چیزتمام باشد، یعنی اقامت در گران‌ترین هتل، خوردن گران‌ترین غذاها، خرید از گران‌ترین فروشگاه‌ها و... یا باید بی‌همه‌چیز باشد! یعنی یک کوله بیندازید دوش‌تان و بدون وسیله و بدون آذوقه و بدون پول بزنید به دل جاده. که البته برای یکی باید دلتان را به دریا بزنید و برای دیگری جیب‌تان را! اما اگر شما در هیچ کدام از این دو دسته نمی‌گنجید، نگران نباشید. چون در ادامه می‌خواهیم چند پیشنهاد برای خفن برگزار شدن سفرهای معمولی بدهیم.

 

ترک عادت موجب مرض نیست

از قدیم گفته‌اند ترک عادت موجب مرض است، اما بد نیست گاهی آدم بعضی مرض‌ها را امتحان کند. برای داشتن یک سفر هیجان‌انگیز اول از همه باید عادت‌شکنی کنید. یعنی اگر همیشه عادت داشتید با هواپیما سفر کنید، این بار با قطار بروید. اگر با قطار می‌رفتید این بار با اتومبیل شخصی بروید. اگر با اتومبیل می‌رفتید، این بار با اتوبوس بروید و... خلاصه این‌که از وسیله‌ی متفاوتی برای رسیدن به مقصد استفاده کنید.

 

چشم‌ها را باید شست

قدیم‌ها پیامکی مد شده بود با این محتوا که «یک عمر به دنبال خوشبختی دویدیم غافل از این‌که خوشبختی همان عمری بود که گذشت.» نمی‌دانم چرا خیلی‌ها فکر می‌کنند سفر فقط به همان چند روزی که در مقصد هستیم گفته می‌شود. سفر در واقع از لحظه‌ی حرکت آغاز می‌شود و تا لحظه‌ی بازگشت ادامه دارد. یعنی مسیری که برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنید یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر شماست. اگر هر بار از مسیر خاصی به مقصد می‌رفتید این بار مسیر متفاوتی را انتخاب کنید یا اگر راهی جز رفتن از همان مسیر ندارید، با دیدِ دیگری به مسیر نگاه کنید. در یکی از سفرهایم به جنوب کشور، وقتی می‌خواستم از بندرعباس به جاسک بروم خیلی‌ها گفتند شب بیدار بمان که توی راه بخوابی چون جاده‌اش خیلی کسل‌کننده است. اما حقیقت این است که آن جاده با کوه‌های فرسایش‌شده‌اش در اثر باد، از زیباترین راه‌هایی بود که در تمام عمرم دیده بودم!

 

کجا بریم دور دور؟

درست است که کشور ما آثار باستانی ثبت‌شده‌ی فراوانی دارد، این هم درست که کلی اماکن تفریحی مدرن و هیجان‌انگیز در سال‌های اخیر ساخته شده، اما یک بار بیخیال هر دو دسته‌ی بالا بشوید و دسته‌ی سوم را انتخاب کنید. منظورم جاهای غیر خاص است. اماکنی که اسمشان در هیچ نقشه و سایت و راهنمایی نیامده است. کوچه‌های مسکونی، بازارهای محلی و جاهایی که برای مردم همان شهر ساخته شده‌اند، نه برای گردشگران! چون در این محل‌های روزمره و عادی بیشتر از هرجای دیگری می‌توانید با فرهنگ واقعی مردم آن شهر آشنا شوید و حقیقت تفاوت‌های فرهنگی را درک کنید.

 

بفرمایید غذای خانگی

این روزها پیدا کردن رستوران‌های خوب هر شهر کار سختی نیست. یک جست‌وجوی کوچک می‌تواند شما را به نتیجه برساند. اما بهتر نیست کار متفاوتی کنید؟ مثلاً راه بیفتید توی شهر و به‌جای سر زدن به رستوران‌های معروفی که در اکثر شهرها شعبه دارند، از افراد محلی بخواهید نشانی جایی را به شما بدهند که بتوانید در آن‌جا غذای محلی واقعی بخورید. شاید اصلاً خود ساکنین آن شهر غذا یا محصولاتی برای فروش داشته باشند یا حتی دلشان بخواهد شما را به یک وعده غذای خوشمزه‌ی خانگی دعوت کنند.

 

تجربه، پدرِ علم

اگر قرار باشد روال زندگی‌تان در طول سفر مثل روزهای عادی سال باشد، پس چرا باید بروید سفر؟ در مسافرت چیزهای جدید را تجربه کنید. هر شهر دنیایی است از موضوعات جدید برای تجربه کردن. با مردم شهر در تجربه‌هایشان سهیم بشوید. تجربه‌ی یک بار ماهیگیری لب رودخانه، تجربه‌ی شرکت کردن در یک عروسی متفاوت، پختن نان پای تنور، چیدن میوه و سبزی از باغ، شستن ظرف‌ها لب قنات، حتی تجربه‌ی حضور در مراسم تشییع مردمی با فرهنگ متفاوت، از تجربه‌هایی است که می‌تواند چیزهای زیادی به دانستنی‌هایتان اضافه کند.

 

شاید هنوز هم فکر کنید سفر معمولی حتی با این پیشنهادات به هیجان‌انگیزی سفرهای پر زرق‌وبرق یا سفرهای هیچ‌هایکی نیست، اما حداقل از یک سفر معمولی که با خوردن صبحانه در هتل شروع می‌شود و با بازدید از چند اثر معروف و خوردن غذا در رستوران به اتمام می‌رسد، بهتر و هیجان‌انگیزتر است. 

برچسب ها
سفر متفاوت
سفر جذاب
سفر ارزان
ملزومات سفر
سفر هیجان انگیز
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/١١/١٩
١
٠
سلام. خیلی هم عالی.
محمدعلیـ
محمدعلیـ
٩٦/١١/٢٣
٠
٠
سلام . بسیار عالی !!! ./ ✿✿✿
مژده
مژده
٩٦/١١/٢٣
٠
٠
من عاشق اینور سفرهام