سیاه نمایی‌های قبل از تو سو تفاهم بود
چشم‌های کوچک زنگ زده

سیاه نمایی‌های قبل از تو سو تفاهم بود

نویسنده : ناصر جوادی

نظریه برتری سیاه بر سفید اولین‌بار در سال 1984 توسط یانگوم (1964-تا هر وقت آی‌فیلم کوتاه بیاد) پزشک حاذق کره‌ای و پس از پی بردن به خواص درمانی شگفت انگیز گیاه سیاه دانه پایه‌گذاری شد. بعد از آن حکما و دانشمندان و ادبای زیادی بر صحت این نظریه تاکید کردند. مقاله‌ی «نیست بالاتر از سیاهی رنگ» نوشته «ژان دو لافونتن» ترجمه حبیب یغمایی یکی از آن‌هاست.(robah o zagh sevom  ebtedayi page36) 

سال‌ها بعد رومن آبراموویچ (1966) فیلم‌ساز شهیر روس با ساخت فیلم «دیدیه دروگبا در خط حمله چلسی» آغاز گر سیاه‌نمایی در سینما جهان شد و بعد از او آرسن ونگر و سر الکس فرگوسن نیز با خرید مهاجمان سیاه پوست وبه کارگیری آن‌ها در خط حمله تیم‌شان بر اهمیت سیاه‌نمایی در سینما صحه گذاشتند و هنوز که هنوز است صحه بر نداشته‌اند!(adel ferdosi por barname navad ghesmat 1284)

سینمای سیاه‌نما نخستین بار در سال 1991 با فیلم بدون دخترم هرگز پا توی کفش جامعه ایرانی کرد. اما تعدادی از هنر مندان غیور وطنی خیلی زود وارد این عرصه شدند تا سیاه نمایی سینمای ایران را به صورت کنترات در اختیار بگیرند و اجازه فعالیت به اجنبی‌ها ندهند(jafar panahi majmoe asar ) اما هرگز موفق نشدند و در همه این سال‌ها دو فیلم آرگو و بدون دختر هرگز در صدر جدول سیاه‌نمایی جامعه ایرانی قرار گرفته بودند. در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر هومن سیدی با «مغزهای کوچک زنگ زده» روی آرگو و بدون دخترم و سیصد و باقی فیلم‌های آمریکایی را کم کرد و تصویری از جامعه ایرانی را به نمایش گذاشت که اگر موبایل، پنکه اوراقی و تیوپ چسب رازی را از آن حذف کنیم می‌توان این فیلم را به دوران ما قبل غارنشینی نسبت بدهیم! فرانک میلر کارگردان فیلم 300 بعد از مشاهده فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» ضمن این که سیدی را ایستاده تشویق کرد گفت: «هومن تو دیگه کی هستی، ما تو فیلمی که مربوط به دوران خشایار شاه هستش هر کاری کردیم آخر هم 10 تا پراید تو کادر افتاده، بعد تو فیلم ایران 2018 رو جوری ساختی که پشرفته‌ترین وسیله نقلیه‌ای که نشون میدی موتور هنداست» او همچنین قول داد در ساخت فیلم 300 سه از صحنه‌ای که شهروز نوجوان با خونسردی مشغول خفه کردن خواهرش است، برای نشان دادن قصاوت قلب ایرانی‌ها استفاده کند! درصورت استقبال داوران جشنواره‌های خارجی از این فیلم پیشبینی می‌شود سال آینده در جشنواره فیلم فجر شاهد اکران فیلمی باشیم که در آن نوید محمد‌زاده به مدت دوساعت لخت مادر‌زاد مشغول قلت زدن توی خاک و خل باشد. 

برچسب ها
مغزهای کوچک زنگ زده
فیلم هومن سیدی
هومن سیدی در جشنواره فجر
جشنواره فجر
سیاهنمایی
سیاهنمایی در سینما
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_noori
b_noori
٩٦/١١/١٧
٣
٠
O - 0 یعنی در این حد !!!!! الان موندم فیلمو ببینم یا به خاطر شدت سیاه نمایی از دیدنش منصرف بشم!
naser_j
naser_j
٩٦/١١/١٧
٠
٠
از نظر فنی و جذابیت و بازی ها فیلم خوبیه، به دیدنش می ارزه اما یه جامه بدوی رو به نمایش میذاره! من منکر وجود حلبی آباد ها و زاغه های حاشیه شهر ها نیستم اما این فیلم به طرز عامدانه ای فقط پلشتی ها رو نشون میده
amineh_hz
amineh_hz
٩٦/١١/٢٠
٠
١
به نقد های معتبر رجوع كنید نظرتون حتمی میشه برای دیدنش
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١١/١٨
٠
٠
همینجوریش نوشته تون خیلی برام جذاب بود ولی مطمئنا وقتی این فیلمو ببینم بیشتر درک میکنم چی نوشتید :)) این خط آخرم عالی بود :)))))
naser_j
naser_j
٩٦/١١/٢٠
٠
٠
خوشحالم مورد پسند واقع شده :)
amineh_hz
amineh_hz
٩٦/١١/٢٢
١
٠
رفتم فیلم رو دیدم بیشتر سیاه نمایی به نظرم قابل تامل بود ولی از حق نگذریم بعد از فیلم كمی ترسیدم
M_ansari70
M_ansari70
٩٦/١١/٢٣
٠
٠
نمیشه این سبک فیلم ساختن رو با توجیه مهدویان که میگه من یه فیلم صرفا شعاری ساختم توجیه کرد؟ یعنی سیدی هم بیاد بگه من یه فیلم صرفا از سیاهی و نکبت رو ساختم؟ً!