چطور هدیه بخریم؟
اصول خرید هدیه برای مناسبت های مختلف

چطور هدیه بخریم؟

نویسنده : نگار عابدی

سال گذشته به یکی از دوستانم مجمسه‌ای برنجی «هدیه» دادم و بعدها متوجه شدم آن مجسمه با دوستم حرف می‌زند. حرف‌هایی که شاید من با زبان کلمات به آن خوبی نمی‌توانستم به او بگویم! هدیه دادن یکی از گویاترین ابزارهای ارتباطی برای گفتن «دوستت دارم» به عزیزانتان است. وقتی برای دوست، همسر، پدر یا مادرتان هدیه می‌خرید، به زبان اشیا به آن‌ها می‌گویید که چقدر برایتان مهم‌اند و به یادشان هستید. اما هدیه دادن هم مانند هر رفتار اجتماعی دیگری آداب و مقدمات خاص خودش را دارد که می‌توانید با رعایت کردن آن‌ها خاطرات ماندگارتری را رقم بزنید.

 

خودخواه باشید

شاید اگر بگوییم که هدیه می‌تواند جنبه کارکردی هم داشته باشد، بهتر بتوانید منظورمان را از این پاراگراف بفهمید! هدیه‌ای که برای دوستتان می‌خرید طبیعتا اگر مطابق با سلیقه‌اش نباشد آنقدرها به کارش نمی‌آید و نهایتا گوشه‌ای به دست خاطرات دورش سپرده می‌شود و حتی ممکن است با گذشت زمان فراموشش کند! برای هدیه خریدن توجه‌تان را به اندازه جیبتان معطوف کنید اما به علایق شخصی‌تان نه! همیشه اولویت را به سلیقه طرف مقابل‌تان بدهید و سعی کنید با مقدار بودجه‌ای که در اختیار دارید هدیه مورد علاقه‌اش را برایش فراهم کنید. کاملا خودخواهانه عمل کنید و هدیه‌ای بخرید که شما را برای همیشه در حافظه بلند مدت عزیزتان ثبت کند!

خرید هدیه 

 

پای پول نقد را به ماجرا نکشید

اگر سلیقه شناس خوبی نیستید یا به هر دلیلی سلیقه طرف مقابل‌تان را نمی‌دانید و قصد دارید با در اختیار گذاشتن مبلغی که قصد هزینه کردنش را داشتید، به او در انتخاب دلخواهش آزادی عمل بدهید، هرگز پای پول نقد را به ماجرا نکشید! این نشان می‌دهد که نه تنها برای او وقتی نگذاشتید بلکه بیشتر از هروقتی آشکار می‌کند که طرف مقابلتان را اصلا نمی‌شناسید. اگر قصد چنین کاری را دارید بهتر است به دستگاه‌های خود دریافت موجود در سطح شهر یا بانک‌ها برای صدور کارت هدیه مراجعه کنید و یا اگر مبلغ بالاتری را برای خرید هدیه در نظر گرفته‌اید در قالب سکه آن را هدیه بدهید.

 

از راه دور سلام برسانید

اگر رفیق راه دورتان مقصد هدیه‌ شماست و دقیقا در روز موعود امکان غافلگیری‌اش  میسر نیست، می‌توانید در صفحات مجازی‌تان پیام تبریک اختصاصی بارگزاری کنید تا هم به موقع تبریک گفته باشید و هم از راه دور یک غافلگیری مجازی برایش راه انداخته باشید. داخل آرشیو قدیمی‌تان بگردید و یک عکس خاطره‌انگیز از عمق خاطراتتان بیرون بکشید. اینجور عکس‌ها خوراک غافلگیری‌های مجازی‌اند البته در این مورد حتما به فکر آبروی طرف مقابل‌تان هم باشید! پیشنهاد دیگری هم داریم که می‌تواند به مراتب دلخواه‌تر و دلنشین‌تر باشد آن هم اینکه هدیه‌تان را با پست به نشانی‌اش ارسال کنید و علاقه‌ی قلبی‌تان را از راه دور با زبان کاغذهای کاهی پست به گوش عزیزتان برسانید.

خرید هدیه 

 

محبت‌تان را کادو پیچ کنید

پیچیدن پیام محبت آمیزتان لا‌به‌لای کاغذهای رنگی یا قرار دادن‌شان در جعبه‌های شکیل بیشتر از هرچیزی گویای اهمیتی است که برای دوستتان قائلید. حتی برای این کار هم سلیقه طرف مقابلتان را در نظر بگیرید و سعی کنید حتی بسته‌بندی هدیه‌تان حافظ علاقه‌ای باشد که در قلب‌تان به طرف مقابل‌تان دارید.

 

یادداشت های واقعی بنویسید

اهمیت یادداشتی که در کنار هدیه یا حتی روی آن برای طرف مقابل می‌نویسید به مراتب از خود آن هدیه بیشتر است. از نوشتن جمله‌های کلیشه‌ای و نخ نما مثل: «موفق و موید باشید»، «با آرزوی خوشحالی برایتان»، «تولدت مبارک باد» و این دست جمله‌های تکراری خودداری کنید. احساس واقعی‌تان را بنویسید. همیشه جمله‌های ساده‌ای که از ته دل می‌آیند تاثیراتی به مراتب عمیق‌تر از جملات فلسفی عمیق دارند! با دوستتان رو راست باشید و دقیقا همان چیزی را برایش بنویسید که در دل احساسش می‌کنید. لازمه عمل به نسخه‌ای که برایتان پیچیدیم اعتقاد به این ضرب المثل است: هر آنچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند.

خرید هدیه 

 

جهیزیه نبرید

حداقل مزیت این پاراگراف این است که می‌توانم برایش مصداق عینی بیاورم! نشان به آن نشان که در اثنای باز شدن هدیه در بحبوحه تولد هشت سالگی، سرو کله‌ بشقاب و ظروف چینی و خلاصه فنجان‌های سرجهازی پیدا شد! این یک سنت واقعا اشتباه است که وقتی برای شادباش به منزل تازه عروس و داماد می‌رویم یا به جشن تولد دوستمان دعوت می‌شویم هدیه‌ای به همراه ببریم که اگرچه گاهی به کار بیایید اما قطعا به اندازه زمانی که خلاقیت به خرج می‌دهیم و هدیه دلخواهش را که ای بسا خیلی کم هزینه‌تر از خرید ظرف و ظروف و پتو و قندان و قوری است، تهیه می‌کنیم، توانایی خوشحال کردنش را نداشته باشد.

برچسب ها
هدیه ولنتاین چی بخریم
مشاوره خرید هدیه
خرید هدیه
خرید هدیه تولد
هدیه چی بخریم
اصول خرید هدیه
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/١١/١١
٠
٠
کارت هدیه، ربع و یا نیم سکه بهترین گزینه است. در کنارش هم یک کتاب خوب :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١١/١٢
٠
٠
بله، همینطوره:)
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١١/١٢
٠
٠
بسیار مطلب خوبیست تشکر :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١١/١٦
٠
٠
ممنونم نسیم جان:)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/١١/١٤
٠
٠
فکر می کنم نیاز طرف رو بهش توجه کنیم بیشتر خوشحال شه. مثلا من پارسال برای دوستم که توی عقد بود، کتری قوری و سینی و اینا بردم. برای دخترخالم که تو عقده هم همینطور. واقعا خوشحال شدن. هنوزم که هنوزه پیام می دن که هر وقت به این وسیله هاشون نگاه می کنن یادم میفتن و دعام می کنن. این نظر منه البته.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١١/١٦
٠
٠
اگه واقعا نیازشون باشه حرفت درسته عزیزم.