نژادپرستی علیه فوتبال ایران
از رفتارهای نژاد پرستانه در غرب تا نفوذ آن به لیگ برتر ایران

نژادپرستی علیه فوتبال ایران

نویسنده : a_rezazadeh

همیشه و همه‌جا، حضور تماشاگران در استادیوم‌های فوتبال، به عنوان یک امتیاز قلمداد می‌شود. امتیازی که تیم‌ها همیشه به داشتن آن افتخار می‌کنند و از حضور آن‌ها در ورزشگاه انرژی می‌گیرند. اما در چند سال اخیر، و در پی ظهور توهین‌های نژاد‌پرستانه و شعارهای مرتبط با آن، این امتیاز تبدیل به معضل اصلی روی سکوها تبدیل شده است. رفتاری که در کشورهای زیادی رخنه کرده و بازیکنان مختلف را، هدف خود قرار داده است. نژادپرستی در تمامی کشورها تقبیح می‌شود، اما نحوه برخورد با آن در ایران، با سایر کشورها متفاوت است! 

 

واکنش جدی از سوی فیفا

قوانین فیفا می‌گوید جریمه برای تیمی که اولین‌بار از مسائل نژاد‌پرستانه تخطی کند، جریمه نقدی یا برگزاری یک دیدار بدون حضور تماشاگران خواهد بود. ولی در صورت تکرار تخلفات، تیم‌های مختلف با جرایمی از جمله کاهش امتیاز، کنار گذاشته شدن از یک رقابت یا حتی سقوط به دسته پایین‌تر روبه‌رو خواهند شد. فیفا حتی پا را از این فراتر گذاشته و برای نشان دادن عزم راسخ در مبارزه با نژاد‌پرستی در ورزشگاه‌ها تاکید کرده است؛ در صورتی که هر فردی شامل بازیکن، مدیر و کادر فنی تیم‌ها و... مرتکب عمل خلافی شود، دست کم از 5 دیدار تا 2 سال تعلیق خواهد شد و حتی اجازه حضور در ورزشگاه را نیز از دست می‌دهد.

 

نژاد پرستی در اروپا

نژاد‌پرستی در اروپا، به خصوص در قسمت‌های شرقی این قاره؛ کماکان وجود دارد. ایتالیا بیش از هر کشوری در معرض این رفتارها  قرار دارد. نکته مهم اما، نحوه برخورد با این چالش است. چالشی که هیچ‌گاه از سوی فدراسیون فوتبال ایتالیا و یا حتی مقامات رسمی این کشور بی‌جواب نمانده و همواره، عذر‌خواهی و برخورد جدی آن‌ها را در پی داشته است. چندی پیش و در جریان بازی تیم های لاتزیو و کالیاری، رفتارهای یهودی ستیزانه گروهی از طرفداران تیم لاتزیو و نمایش دادن پرچم‌های نازی‌ها و نوشته‌هایی حاوی مطالب ضد یهودی و مونتاژ شده با تصاویری از آنه فرانک، باعث شد تا علاوه بر رئیس باشگاه لاتزیو، رئیس جمهور ایتالیا و رئیس پارلمان اروپا نیز به این موضوع واکنش نشان دهند.

رئیس‌جمهور ایتالیا اعلام کرد، ورود افرادی که به آنه فرانک (دختر پانزده ساله یهودی که در سال 1945 میلادی در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها جان سپرد) توهین کرده اند، برای همیشه به ورزشگاه ممنوع خواهد شد. آن‌ها علاوه بر محکومیت خاطیان، رفتاری قابل احترام و فرهنگ‌ساز نسبت به این موضوع داشتند. با اعلام فدراسیون فوتبال ایتالیا، قبل از آغاز تمام مسابقات فوتبال در هفته بعد، علاوه بر یک دقیقه سکوت به یاد قربانیان هولوکاست، بخش‌هایی از کتاب خاطرات آنه فرانک خوانده شد. و همچنین قرار شد نسخه‌هایی از کتاب خاطرات آنه فرانک، در بین کودکانی که در این مسابقات، ورزشکاران را همراهی می‌کنند توزیع شود.

در انگلیس نیز، شرایط به همین‌گونه است. اخیرا و در پی شعارهای نژاد‌پرستانه هواداران منچستر‌یونایتد درباره لوکاکو، باشگاه منچستر یونایتد با انتشار بیانیه‌ای، خواستار پایان یافتن این ماجرا شده است.  گاهی حتی برخورد با این معضل، از اتمسفر ورزشگاه‌ها نیز فراتر می‌رود و به فضای مجازی ورود می‌کند. به عنوان مثال، ماریو بالوتلی؛ بازیکن سابق میلان، به‌خاطر انتشار یک عکس ضد یهودی در اینستاگرام، 25 هزار پوند جریمه و یک بازی محروم شد.

همچنین به دنبال برخورد با این موضوع، کمپین «بندازش بیرون» تشکیل شده است و سعی می‌کند که از توهین‌های نژاد‌پرستانه و بی‌اخلاقی‌های موجود در فضای وب بر علیه ورزشکاران جلوگیری کند.

 نژادپرستی در فوتبال

 

نژاد پرستی در فوتبال ایران

عدم ارائه تعریف درست از نژاد‌پرستی در فرهنگ ایران، باعث شده تا توهین‌های نژادی و قومیتی بدون واهمه ادامه پیدا کند. توهین‌ها و فحش‌هایی که حالا به عنوان دست‌آویز و بهانه‌ای برای تبعیض و جلوگیری از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها شده است. تماشاگران تیم تراکتور‌سازی تبریز در چند فصل اخیر، بارها به این موضوع دامن زده‌اند و مقدمات شروع این رفتارها در ورزشگاه‌های دیگر را فراهم کرده‌اند. همه این‌ها باعث شده  تا در چند سال اخیر در ورزشگاه یادگار امام تبریز، شعارهایی نظیر «خلیج عربی» را بشنویم. شعارهایی که حد و مرز را شکسته و دامان منصور‌خان پور حیدری و هادی نوروزی فقید را نیز در برگرفته است. رفتارهایی که البته بی‌جواب نماند و در حرکتی هماهنگ شده و تاسف‌بار از سوی تماشاگران پرسپولیس؛ که توسط چند سر لیدر و یاغی حمایت می‌شدند، پاسخ داده شد. در بازی برگشت پرسپولیس و تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی، افتضاح اخلاقی 60 هزار نفری رخ داد و تماشاگران پرسپولیس به صورت هماهنگ، به طرفداران تیم تراکتورسازی توهین کردند و جالب این بود که هیچ یک از مسئولان باشگاه پرسپولیس واکنشی به این موضوع نشان ندادند. از سویی دیگر، یکی از چهره های مذهبی و سیاسی تبریز نیز با انتشار بیانیه‌ای از رفتار طرفداران تراکتور‌سازی در بازی با استقلال تقدیر کرد. (یک هفته پس از فحاشی هواداران پرسپولیس به ترک‌ها، هواداران تبریزی در بازی با تیم استقلال، بازی را رها کرده و شعارهای نژاد‌پرستانه سر می‌دادند). 

از طرفی دیگر کمیته انضباطی نیز، در چند وقت اخیر به هر چیزی جز این موضوع واکنش نشان داده است. کمیته‌ای که مسیر اصلی خود را گم کرده و به جای فرهنگ‌سازی درست و جلوگیری از توهین‌های قومیتی، اسیر مدل موی بازیکنان شده است. بزرگ‌ترین تصمیم کمیته انضباطی در قبال فحاشی، ساده‌ترین کار ممکن است. آن‌ها با محرومیت تمامی تماشاگران از ورود به ورزشگاه، نه تنها کمکی در این زمینه نمی‌کنند، بلکه به روح اصلی فوتبال ضربه می‌زنند و جذابیت آن را کم می‌کنند.

حالا در گزارشی که سازمان فوتبال علیه نژاد پرستی (FARE؛ مهم‌ترین سازمان غیر دولتی همکار فیفا و یوفا در مبارزه با نژاد‌پرستی) در مورد ایران نوشته است،  نمونه‌های بارزی از رفتار و توهین‌های نژاد‌پرستی در ورزشگاه‌های فوتبال ایران عنوان شده است. به وقوع پیوستن این اتفاقات، آن هم در شرایطی که فوتبال ایران از تنش‌های سیاسی با عربستان ضربه خورده است، می‌تواند آبستن حوادث جدیدی برای فوتبال ایران باشد.

 نه به نژادپرستی در فوتبال

برچسب ها
نژاد پرستی در فوتبال ایران
نژادپرستی در ایران
نژادپرستی در فوتبال
شعارهای نژاد پرستانه در فوتبال ایران
شعارهای نژادپرستانه طرفداران
نژادپرستی فوتبال
نظرات کاربران
کد امنیتی
....
....
٩٦/١١/٠٨
٣
٠
فکر نمیکنم تو اون کشورا هم اگه مسئله یهودیها نبودن به این شدت برخورد میشد. که این خودش نژادپرستی قدرتمندانه
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٦/١١/٠٩
٠
٠
بله صحبت شما تا حدی درسته، اما یکی از توهین های رایج در فوتبال اروپا، توهین به رنگ پوست بازیکنان سیاه پوست هست (یعنی یه جورایی سفید پوست ها رو نژاد برتر میدونن) و تا حد قابل قبولی با این رفتارها برخورد میشه. رفتارهایی که ربطی هم به یهودیت نداره.
value
value
٩٦/١١/٠٩
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١١/١٥
٠
٠
مطلب جامع و بسیار خوبی بود.