مزاحمت های نهفته امروز
مزاحمت هایی که مرتکب می شویم و از آن بی خبریم

مزاحمت های نهفته امروز

نویسنده : آزاده چشمه سنگی

همراه با تغییرات مداوم دنیای امروز، بسیاری از هنجارها نیز تغییر کرده. برخی رفتارها، برخلاف تصور شخص، برای اطرافیانش آزاردهنده شده. چیزهایی که یا با تغییر روش زندگی مدرن شکل گرفته یا با پیشرفت تکنولوژی. شاید با یادآوری این دست مزاحمت‌های نهفته‌ی امروزی تا بار دیگر به خودمان برگردیم و با محیط و افراد پیرامونمان مهربان‌تر باشیم.

 

مزاحمت های مجازی

حتما برای شما هم اتفاق افتاده ناخواسته در گروه‌های تلگرامی یا کانال‌های تجاری عضو شدید. یا کسی در گروه، مطلبی تبلیغاتی یا سلیقه‌ای شخصی را فوروارد می‌کند و شما مجبور به تحمل هستید. پیش آمده در فضای اینستاگرام پای مطلبی که عموما از جنس مسابقات هستند، از سمت دوستی منشن شده‌اید. این‌ها مثال‌هایی از مزاحمت‌های مجازی است که شاید گزینه های بیشتری هم به ذهنتان رسیده باشد. با اینکه نرم افزارها در تلاش‌اند تا از طریق بروز رسانی، افراد را از  دسترس این جنس مزاحمت‌ها دور کنند. اما بهتر آن است تا قبل از هر چیز، خودمان به این فکر کنیم که آیا تحمیل کردن چنین موقعیت‌هایی به افراد، کار درستی است؟

 

چهار دیواری اختیاری! 

از مزاحمت‌های آپارتمانی مثال های زیادی وجود دارد. رایج‌ترین آن‌ها، مزاحمت‌های صوتی است. میهمانی‌هایی که یا بلندگوها خاطرمان را آزرده می‌کنند یا شب نشینی‌های طولانی خواب را بر چشمانمان حرام می‌کنند. صله رحم با هر عنوانی خوب است. اما فراموش نکنیم در ساخت و سازهای امروزی، دیوارها بسیار نازک‌تر از گذشته‌اند! برخی پا را از چهاردیواری فراتر گذاشته‌اند و چهارراه‌های شهر را در شب‌های عروسی قرق می‌کنند برای اشتراک شادی‌هایشان.

 

مصائب حمل و نقل عمومی

در مسیرهای طولانی با مترو یا بی‌آرتی، گوش کردن به موسیقی با هندزفری خوب است. اما هیچ فکر کرده اید تراکم آدم‌ها به حدی است که همسفری شما مجبور میشود پا به پایتان از آهنگی که هیچ علاقه یا اعتقادی به آن ندارد، فیض ببرد؟! شاید خیال کنید صدای گیتار باس یا شش و هشت عاشقانه‌ای که دارید می‌شنوید از هنزفری بیرون نمی‌‌آید، اما باور کنید این محصولات چینی آنقدر جانی ندارند که صدا را در خود نگه دارند. حالا اگر هزینه‌ی هندزفری مرغوب به جیبمان نمی‌خورد لااقل میشود یک مسواک ارزان قیمت خرید برای استفاده در اول صبحی که قرار است با وسایل حمل و نقل عمومی سفر کنیم!

 

سلفی های نا به هنگام

هنوز هیچ کدام‌مان فاجعه پلاسکو را فراموش نکرده‌ایم. هنوز تصاویری از آمبولانس‌ها و آتش‌نشان‌های اسیر در انبوه جمعیت، مقابل چشمانمان هست که قربانی خیل عظیم آدم‌هایی شده بودند که دلشان میخواست یک سلفی خندان با بک گراند یک ضایعه دردناک داشته باشند. شاید از دید بسیاری از آن‌ها، این یک علاقه‌ی شخصی بی خطر است اما تا زمانی که کاریکاتوریست‌ها دست به کار نشدند کسی شست‌اش خبردار این خلا فرهنگی نشد. گاهی هم در مکان‌های عمومی مانند رستوران یا سینما باید مدام حواستا‌ن به نفر روبه‌رویی باشد تا در چهره‌تان در سلفی‌اش معلوم نباشد. مزاحمتی که پشت هیجانات کاذب بی‌وقت، جا خوش کرده بود. 

 

احترام به شعور مخاطب

با توجه با باز شدن فضای تعاملات و گفتگوها در دنیای مدرن، افراد می‌توانند از تریبون‌های عمومی یا خصوصی، عقاید و باورهای شخصی خود را با دیگری مطرح کنند. خیلی هم خوب است. باعث رشد و توسعه‌ی فضای ذهنی افراد می‌شود. اما نکته‌ای نباید از آن غافل ماند احترام به شعور مخاطب و عقاید شخصی اوست. شاید خیلی افراد به هر دلیلی از جمله اعتماد به نفس پایین، در موقعیتی قرار بگیرند که نتوانند از باورهای خود دفاع کنند اما در برابر شنیده‌ها احساس حقارت یا دل آزردگی کنند. پس در مصاحبت‌هایمان مراعات کنیم. جوری که فضا را با لحنی آرام و بی‌تنش، به سمت تعامل سازننده پیش ببریم. 

 

بدقولی های دردسرساز

حواسمان به قول‌هایی که می‌دهیم باشد. گاهی یک مدیر می‌تواند با عدم پرداخت وعده‌ی حقوق اول ماه، دردسرهای زیادی برای کارمند خود ایجاد کند. شاید این روزها نشود از ثبات اقتصادی هیچ بنگاهی دفاع کرد اما در حد توان، حواسمان به وعده‌هایمان باشد. خوش وقتی در قرارها را قربانی ترافیک نکنیم. این قبیل بدقولی ها عملا در زمره مزاحمت‌های مدنی قرار می‌گیرد. شاید مانند مزاحمت‌های مجازی پیگرد قانونی نداشته باشد اما به لحاظ اخلاقی اتفاق ناخوشایندی است. این مثال و بسیاری از مثال‌هایی که گفته شد و نشد را، اگر کمی از زاویه اصول مذهبی نگاه کنیم از جمله مصادیق حق الناس شمرده می‌شود. و در هیچ مذهب و فرهنگی نمی‌توان از آن دفاع کرد. 

برچسب ها
مزاحمت های امروزی
مزاحمت های مجازی
مزاحم مجازی
مزاحمت برای همسایه
مزاحمت با سلفی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/١١/٠٥
٠
٠
دیدین یک عده هم هستن که تو جاهایی مثل مترو یک آدامس میندازن تو دهنشون و تو هر رفت و برگشت دهنشون و دو متر باز میکنن؟! اینا فوق العاده رو اعصابن! مخصوصا وقتی باهاش ترق و توروق هم میکنن. کاش بفهمن که نباید اینطوری آدامس بخورن! :\
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٦/١١/٠٥
٠
٠
بله متاسفانه مصادیق زیادی میشه پیدا کرد
لیلی
لیلی
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
یک چرت و پرتایی هم گوش میدن که ادم دلش میخواد اون موبایل و هنسفری رو تا ته تو حلق اون خواننده جیز جیگر زده بکنه که حناق بگیره دیگه صداش درنیاد.