چرا مشهد؟ چرا این همه لغو؟!
به بهانه لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و حواشی بعد از آن

چرا مشهد؟ چرا این همه لغو؟!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

مشهد شهر دوست داشتنی و خاصی است. این را فقط منی که از همان ابتدا چشم باز کردم و در و دیوار مشهد را شناختم و به اصطلاح وطنم این‌جاست نمی‌گویم. خیلی‌ها به این قضیه اذعان دارند. از همین دور و بری‌ها و مردم عادی گرفته تا مقام‌ها و مسئولان دولتی که بارها و بارها این قضیه را به بهانه‌های مختلف تکرار کرده‌اند. موقعیت فرهنگی، سیاسی و از همه مهم‌تر مذهبی شهر مشهد اصلا چیزی نیست که کسی بخواهد آن را کتمان کند. در واقع تمام حساسیت‌هایی که روی این شهر وجود دارد ناشی از همین موارد است. اما قضیه از جایی غیر قابل تحمل می‌شود که این قضایا عاملی شود برای اعمال حساسیت‌های بی‌موردی که باعث شود این تفکر در ذهن مردم جا بگیرد که مشهد تحت تأثیر یک نگاه جانبدارانه قرار دارد.

لغو کنسرت‌های موسیقی در مشهد که تا همین چند وقت پیش بازار حرف و حدیث‌ها در موردش داغ بود، یکی از این موارد چالش برانگیز بود. تصمیمی که شاید علی رغم میل باطنی عده‌ای از مردم به خاطر موقعیت مذهبی مشهد و وجود بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) برایش احترام قائل شدیم و باعث شد تا در نهایت هرکسی به نوبه خود با این قضیه کنار بیاید. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا واقعا با یک برنامه‌ریزی و مدیریت اصولی و درست هم نمی‌توان به این قضیه امیدوار بود؟ آن هم در حالی که خود مقام‌ها و مسئولان دولتی و غیر دولتی به این قضیه اذعان داشته‌اند که مخالفت اصلی ما با برگزار شدن یا برگزار نشدن کنسرت‌ نیست. در واقع ما با ذات این قضیه مشکل نداریم بلکه ما نگران این هستیم که کنسرت‌های موسیقی در یک فضای ناسالم و به اصطلاح مغایر با عفت عمومی برگزار شود!

البته این فقط یک قسمت ماجراست. سوال دومی که مطرح می‌شود این است که اگر تمام این حواشی مربوط به برگزاری یا عدم برگزاری کنسرت در شهر مشهد را منتسب به موقعیت مذهبی‌اش بدانیم پس دلیل برگزار نشدن کنسرت در سایر شهرهای استان خراسان رضوی چیست؟ طرقبه، نیشابور، سبزوار و ... چرا باید با این قضیه کنار بیایند؟ چیزی که نه منطق ذهنی آن را می‌پذیرد و نه منطق جغرافیایی!

البته داستان مشهد و لغو شدن برنامه‌ها به همین قضیه ختم نشد و دومین اتفاقی که باعث شد باز هم حرف و حدیث‌ها در مورد اعمال حساسیت‌های بی‌مورد نسبت به این شهر دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد، لغو سخنرانی علی مطهری، یا بهتر است بگویم نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در روز 30 آبان بود. بعد از کلی برنامه ریزی، هماهنگی، رزرو سالن و حتی جابه‌جایی مکان برگزاری و خلاصه کلی اتفاقات ریز و درشت دیگر، کاشف به عمل آمد که سخنرانی لغو شده است. 

نکته عجیبی که در این قضیه وجود دارد این است که علی رغم واکنش‌هایی که در پی لغو این سخنرانی وجود داشته، دادستانی هنوز که هنوز است علت این اتفاق را اعلام نکرده است و همچنان این سوال وجود دارد که چرا باید سخنرانی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد لغو شود.

البته ناگفته نماند که قضاوت زودهنگام علی مطهری هم مبنی بر این‌که امام جمعه مشهد، آیت‌الله علم‌الهدی، در این اتفاق سهیم بوده است باعث بروز ماجراهایی شد و سایت رسمی آیت‌الله علم‌الهدی هم به این قضیه واکنش نشان داد و نوشت این حق را دارد که علیه شخصی که افترا زده است، اقدام قضایی کند و البته در صورت عدم جبران تشویش اذهان عمومی اقدام هم خواهد شد. بی‌خبری و تمایل دکتر مطهری برای دانستن علت این اتفاق چیز غیر طبیعی نبود اما واقعا وجهه جالبی هم ندارد که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی این‌قدر عجولانه از خودش واکنش نشان بدهد و قضاوت کند.

نمی‌دانم... با هر عینکی که نگاه می‌کنم فارغ از هرگونه جبهه گیری سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و... مظلومیت مشهد بدجوری به چشمم می‌آید. هم شهر و هم مردمش. پس سهم من بع عنوان شهروند در این شهر چه می‌شود؟ و علت این نگاه‌های جانبدارانه چیست؟ 

برچسب ها
لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد
لغو کنسرت در مشهد
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سهند
سهند
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
سلام و تشکر از پیگیری و موضوع خوبی که بهش پرداختین انشاله که با پیگیری وشفاف سازی تکلیف اینجور گردهمایی ها مشخص بشه و علاقمندان بتونن با آرامش و راحتی دور هم جمع بشن.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
مرسی. ما هم امیدواریم...
ساده
ساده
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٢
۱- جمله ی اولتون رو من قبول ندارم. ۲- قوچان پایتخت موسیقی مقامی کشور است و هر ساله داره توش جشنواره ی موسیقی برگزار میشه، فقط کنسرت تا حالا حرفی ازش نبوده والا اونم برگزار میشه. ۳- کلمه ی اصولی رو قشنگ چپوندین اون وسط« مدیریت اصولی » خخخ ۴- این علی آقای مطهری به اندازه ی ریگهای بیابون تو قوچان سخنرانی کرده، کسی هم تره براش خورد نکرد، مشهد اومدنش نمی دونم چی بود. ۵- به جای آیت الله علم الهدی باشم تا تهش میرم تا این آقا به معذرت خواهی جلوی هشتاد میلیون ایرانی بیافته.
سیاوش
سیاوش
٩٥/٠٩/٠٢
٥
٠
میخوام بدون دوست عزیز "ساده " حاج اقا تا ته ش بره چه ربطی به 80 ملیون داره ...نکنه شما با حاج اقا 80 ملیون حساب میشین ؟ ..نه عزیز شما دو نفرید ..حالا بماند که حرف تون 80 ملیونی کار میکنه ...اره اینجوریاس ..خخخخخخ
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
چقدر تو قوچان همه چی اکی ه!! خوش به حالتون! :-D
رفیعه
رفیعه
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
وطنت؟!@__@ مگه همشهریه عطیه نیستی ناموسا؟!:| ما خواهان برگزاری کنسرت در قوچون هم هستیم حتی:| مسئولین علاوه بر مشهد، اینم بررسی کنن:| مرسی از مطلبت محبوبه ژان:*
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
خخخخخخ شما ببخشید دیگه فرصت نشد بیوگرافیمو برات توضیح بدم :| ولی رفیعه تو اشتباه کردی رفتی قوچان ها! باید میومدی دانشجوی همین شیروان میشدی. اینجا ذاتا خبری از این برنامه ها نیست این که خیالت کلا راحته دیگه!! خخخخخ
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
منم دلم برای مشهد می سوزه ....
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
دلا! نسوز که سوز تو کاری نمیکند این بار متاسفانه!
Anis
Anis
٩٥/٠٩/٠٣
١
١
پیرو کامنت آقای ساده باید بگم اتفاقا سه چار تا کنسرت پی در پی پارسال کنسل شد چون صرفا قوچان دروازه ورود به مشهد مقدس بود!! :| دقیقن همین که محبوبه میگه ینی حتی هیچ منطق جغرافیایی هم پشت این همه تبعیض با بقیه استان ها نیس :|||
ساده
ساده
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
یه منفی دادم بهتون تا دبگه حرف همشهریتونو تکذیب نکنید، ما را چکار به کنسرت:-)
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
دیگه وقتشه مشهد به عنوان یه ایالت خودمختار اعلام استقلال بکنه!!!! والا آدم چی بگه،حتی ما که مشهدی نیستیم شدیم مضحکه خاص و عام، تا میگی خراسان شروع میکنن به تعریف جکهایی در همین موارد!! خو اینجوری که نمیشه .
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
واقعا همین کارارو میکنن که ادمای شهر دیگ ادعای منم منم میکنن و تا میگی مشهدی هستی مسخره و.... .
امید
امید
٩٥/٠٩/٠٦
٠
٠
متاسفانه حرکت دادستانی خراسان رضوی در لغو سخنرانی آقای مطهری کار بسیار زشت و ناپسندی بود. البته نام بردن جناب مطهری از امام جمعه مشهد کاملا قابل درک است. چیزی که قبلا صرفا یه احساس تصور می شد الان به یقین تبدیل شده است که عده ای برای خود باند و گروه تشکیل داده اند و استان خراسان را در دستان خود گرفته اند. حرکت جالب و قابل توجهی که در ادامه دیده شده نحوه برخورد بعضی از ائمه جمعه بود. برای مثال یکی از ائمه جمعه با ادبیاتی خاص جناب مطهری را معرفی کرد که جای بسی تعجب است و بیکاری و برجام و .... را پیش کشید. گویا این دوستان فقط دنبال تخریب جناب آقای روحانی و دوستان دیگر ایشان هستند و مشکلاتی که سالیان سال بوده است را به گردن دولت جناب روحانی می اندازند.