حضور رشیدپور هم کارگشا نبود!
درباره گفت و گوی تلویزیونی دیشب رئیس جمهور با مردم

حضور رشیدپور هم کارگشا نبود!

نویسنده : گزینه جیم

 گفت‌وگوی مستقیم روحانی با مردم می‌توانست بهتر از این‌ها باشد. می‌توانست مردم را به آینده امیدوار کند و خیال‌شان را از انتخابی که داشتند، راحت کند اما این اتفاق نیفتاد. انتقادهای زیادی به گفت‌وگوی دیشب وارد است که کمابیش تمام صحیح‌اند. از سوالات مجری بگیرید تا پاسخ‌های رئیس جمهور و محور بحث‌هایشان. افراد زیادی برای برنامه شب گذشته دست به قلم شدند و نوشتند اما در این میان خبرنگاران با همان نگاه همیشه ریزبین، نکاتی را مطرح کردند که تصمیم گرفتیم تعدادی از آن‌ها را گردآوری کنیم و در اختیارتان بگذاریم. 


اشکال اساسی جامعه ما

محمود اروج‌زاده / مدیرمسئول ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات

گفت‌وگوی تلویزیونی دیشب رییس جمهور، بلافاصله بعد از اتمام و حتی الان، نقل محافل و گروه‌ها، مخصوصا مجامع و گروه‌های رسانه‌ای است. تقریبا همگی بر این نکته متفقند که هیچ نتیجه مفید -چه از نظر ارزش خبری و چه از دیدگاه منافع عمومی- در آن نبود. البته از برخی تلاش‌های خام برای ایجاد تفاوت با گذشته که بگذریم (مانند حضور رشیدپور برای شکستن قالب‌های گذشته و تظاهر به جسارت که البته آن هم ناموفق بود) نمی‌توان نکته مثبتی در آن یافت.

اما به نظر می‌رسد اشکال اساسی در یک عارضه عمیق و تاریخی در جامعه ماست که گفت‌وگوی دیشب هم صرفا یک مصداق ساده آن است: «عدم شکل‌گیری فضای گفت‌وگو». 

اتفاق تکراری دیشب مجددا این واقعیت را عریان کرد که نه فقط عموم افراد جامعه با فضای گفت‌وگو ناآشنایند، بلکه رییس جمهور کشور هم هنوز در استفاده از این فرصت طلایی برای دیالوگ مستقیم با موکلانش، ایجاد فضای گفت‌وگوی ساده و صادقانه، و تلاش هوشمندانه برای تعمیم و تکثیر این فضا ناتوان است.

***

بهترین مصاحبه 13 سال اخیر با روسای جمهور

محسن ماندگاری / سردبیر سابق جام‌جم

مصاحبه کننده حتی اگر با رئیس جمهور هم مصاحبه می‌کند باید بتواند در حد وسع خود مصاحبه را مدیریت و هدایت کند و ریتم و زمان را حفظ کند. سخنان انتهایی روحانی نشان داد که رئیس جمهور مایل بود درباره دیگر مسائل مهم و جنجالی روز هم صحبت کند اما توقف طولانی در برخی سوالات کمتر مهم، مجال طرح پرسش های اساسی‌تر را از مجری برنامه گرفت.

مصاحبه کردن بدون کاغذ و قلم، افتخاری برای یک خبرنگار نیست. همانطور که سخنرانی بدون نوشته نیز دیگر فضیلت محسوب نمی شود.

مصاحبه کننده، مخصوصا برای مصاحبه با رئیس جمهور باید اطلاعات کامل و بی‌نقصی در حوزه‌های مرتبط با سوالات خود داشته باشد. او دستکم دو بار اطلاعات غلط پرسید و با تذکر مصاحبه شونده روبه‌رو شد. 

وظیفه مصاحبه کننده، قول گرفتن از مصاحبه شونده نیست! وظیفه خبرنگار پرسیدن سوال و گرفتن پاسخ شفاف است. رشیدپور در جای جای مصاحبه، رسالت خود را قول گرفتن از رئیس جمهور تعریف کرده بود. 

هنوز هم متوجه نشده‌ام آقای رشیدپور استاندارد جهانی 60 دقیقه را برای مصاحبه از کجا آورده بود؟

با این همه، مصاحبه دوشنبه شب رشیدپور با رئیس جمهور احتمالا بهترین مصاحبه تلویزیون با روسای جمهور در 13 سال گذشته بود.

***

این فضای رسمی را بشکنید!

افراسیاب جمالی / روزنامه نگار آزاد

گفت‌وگوی کلیشه‌ای دیشب را اگر هم ندیده بودم حدس می‌زدم که همان خواهد شد، انگار عادت کرده‌ایم به این فضای قالبی از گفتگو و دیالوگ بسته و البته با فضای رسمی سنگین تحمیل شده از یک مقام رسمی بر مجری و مخاطبین. 

مشاهده مصاحبه و گفتگو و ظاهر شدن روسای جمهور کشورهای غربی را که می‌بینم احساس می‌کنم ما در کره‌ای دیگر زندگی می‌کنیم، انگار روسای جمهور و مسئولین ما همیشه در آن قاب رسمی تکراری زندگی می‌کنند. هیچ‌گاه زبان صمیمی و گرم با مخاطب را بکار نمی‌برند، هیچ‌گاه اعتراف به ضعف و کمبود نمی‌کنند، هیچ‌گاه اشتباه نمی‌کنند و معمولا سوالات مساله‌دار را با کلی گویی و خنده‌های زورکی رد می‌کنند و در پایان چندین رئیس جمهور و یک قاب مشخص و غیرقابل تغییر.

***

امان از مصاحبه های فرمایشی و غیرحرفه ای

آیدا ابوترابی / روزنامه‌نگار

عادت کرده‌ایم؛ به مصاحبه‌های فرمایشی و غیرحرفه‌ای که اصول روزنامه‌نگاری اولیه را هم‌ رعایت نمی‌کنند؛ و به پاسخ‌های غیرصریح و دور از موضوع اصلی که به هر ترفندی دست می‌زنند تا از پاسخ روشن دوری کنند که البته این از معمول‌ترین چالش‌هایی است که مصاحبه‌کننده‌ها با آن دست به گریبانند! 

مخاطب را با شاید لحظه‌ای (و به فراخور شرایط) با انتخاب مجری به ظاهر مردمی‌تر بتوان دلخوش کرد؛ اما امیدوار و راضی اصلا. رضایت مخاطب‌ِ امروز‌ در گروی شفافیت و تلاش برای به دست آوردن پاسخ‌هایی روشن است. ضرورت پاسخگویی رسانه و مسئول بودنشان، همان چیزی است که مردم را به تماشای تلویزیون می‌کشاند و ناکارایی، باعث می‌شود ناراضی از جلوی آن بلند شوند. 

***

چرا رضا رشیدپور؟

فرورتیش رضوانیه / روزنامه‌نگار و طنزنویس

«رضا رشیدپور» به دو دلیل برای نشستن مقابل رئیس‌جمهور انتخاب شد. 

نخست: مردم در این سال‌ها عادت کرده بودند چهره‌هایی تکراری مانند «مرتضی حیدری» را مقابل رئیس‌جمهوری ببینند، اما این‌بار چهره دیگری انتخاب شد تا کمی تنوع بصری ایجاد کند.

دوم: آقای رشیدپور خبرنگار نیست و نمی‌داند چطور پرسش‌های زیرکانه و هدفمند مطرح کند و فرد مصاحبه‌شونده را به چالش بکشد. او یک مجری است که همیشه برای بیشتر دیده شدن خود تلاش کرده و به شدت شهرت را دوست دارد. رشیدپور در پایان گفت‌وگو تلاش کرد تا نقش خود را در جامعه بسیار مهم جلوه دهد، پس موضوع آلودگی هوا را پیش کشید و به رئیس‌جمهوری گفت: «من تا کی باید به مردم بگویم خودروهایشان را از خانه بیرون نیاورند؟»

درست در شرایطی که قیمت دلار سر به فلک کشیده و جامعه نگران و کلافه است، بهتر بود تا یک خبرنگار واقعی از رئیس‌جمهوری سوال می‌پرسید، نه یک مجری تلویزیونی که سوال‌پیچ کردن یک سلبریتی درباره نام کارگردان‌های مطرح دنیا، مطرح‌ترین آیتم رزومه ا‌وست. 

انتخاب رشیدپور یک تصمیم هدفمند بود تا تعداد بینندگان مصاحبه بیشتر شود.

صداوسیما باید از یک روزنامه‌نگار واقعی برای نشستن مقابل رئیس‌جمهوری دعوت کند تا مردم با تماشای گفت‌وگو، حداقل به یک نتیجه مشخص برسند، نه این که فقط سرگرم شوند و وقت‌شان بگذرد.

***

توجه به مسائل اجتماعی

حسام خراسانی / روزنامه نگار اجتماعی

یکی از تفاوت‌های گفت‌وگوی امشبِ رئیس‌جمهور با گفت‌وگوهای پیشین را می‌توان «توجه به مسائل اجتماعی» دانست. موضوعاتی مثل آلودگی هوا و مساله ریزگردها به مباحث اقتصادی مثل اشتغال -که همیشه در این گفت‌وگوها برجسته می‌شد- ترجیح داده شد. 

برچسب ها
گفت وگوی رشیدپور با روحانی
مصاحبه رشیدپور با روحانی
سوالات رشیدپور از روحانی
پاسخ روحانی به رشیدپور
نظر خبرنگاران درباره مصاحبه رشیدپور
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١١/٠٣
٠
١
۱- این مطلب چه ربطی به سلامت و زیبایی داره؟ ۲- این مطلب رو اگه یبه کاربر معمولی نوشته بود به علت کپی پیستی بودنش منتشرش نمی کردن ۳- از نویسنده های سایت جیم انتظار بیشتر از این رو داشتم چون باید یه فرقی با کاربرها داشته باشند.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١١/٠٣
٠
١
الحمدالله که مورد ۱ برطرف شد.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١١/٠٤
٣
٠
سلام، ممنون از انتقادتون. «گزینه جیم» چند روزی هست که فعالیتش رو شروع کرده و هدفش انتشار یادداشت خوب از نویسنده های خوب هست، از این جهت که مطالعه از ملزومات اصلی نویسنده شدن هست و در نتیجه می تونه کمک خوبی برای افرادی باشه که به نوشتن علاقمندند./ استفاده از عبارت «کپی پیست» رو نمی پسندم و معتقدم کاری که «گزینه جیم» انجام میده، به نوعی گردآوری هست با نام و نشان نویسنده اصلی و قرار گرفتن این گردآوری در بین مقالات نویسنده ها، به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع بوده و مطالبی از این دست بازهم در این قسمت منتشر میشه./ درباره عدم انتشار مطالب بازنشری توسط کاربرهای سایت جیم هم خب دلیل واضح! تا دست به قلم نشین و ننویسین، اشکالات کارتون رو متوجه نمیشین و در نتیجه پیشرفتی هم حاصل نمیشه اما اگر شما هم مطلب خوبی رو مطالعه کردین و به نظرتون جذاب اومده، درست مثل ذهن زیبا؛ این مطالب رو برای «گزینه جیم» و با همین عنوان ارسال کنین، تا ما و بقیه دوستان هم مطالعه کنیم. ممنون