ارشد بخوانیم یا نه؟
پیش نیازهای ورود به مقطع کارشناسی ارشد

ارشد بخوانیم یا نه؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

از هر ده نفر دانشجوی لیسانسه، یازده نفر در تقلای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد هستند! از شاگردهای درس‌خوان این مقطع گرفته تا دانشجوهایی که به قول خودشان از تمام دروس، ناپلوئونی نمره می‌گیرند. اما درس خواندن در مقطع ارشد و گرفتن مدرک در این دوره، به منزله‌ی این نیست که حالا که فرد وارد تحصیلات تکمیلی شده به ازای بالا رفتن مقطع تحصیلی‌اش، به علمش هم افزوده شده است. برعکس، گاهی فرد در اواسط تحصیل در این دوره با یک رکود عملی و روانی روبه‌رو می‌شود. میانه‌ی راه کم می‌آورد و می‌فهمد آدم ادامه تحصیل نبوده. اما از آنجایی که همه‌ی اطرافیانش در تقلای شکاندن شاخ ارشد هستند، فرد هم به روی خودش نمی‌آورد و راهش را به سختی ادامه می‌دهد. اما قبل از اینکه وارد دوره‌ی کارشناسی ارشد شوید لازم است از خیلی جهات خودتان را بررسی کنید و خیلی از توانایی‌های خود را بالا ببرید. در ادامه‌ی این مطلب به چند پیش‌نیاز اساسی برای ادامه تحصیل، می‌پردازیم.

 

خواندن زبان را دست کم نگیرید

از تجربه‌ی شخصی‌ام برایتان بگویم که در بدو ورود به دانشگاه و برگزاری اولین کلاس کارشناسی ارشدم، با غولی به اسم زبان تخصصی روبه‌رو شدم. به قولی علم در ایران ترجمه شده‌ی علم در کشورهای پیشرفته است. امروزه استادان زیادی کتاب‌های تالیف و ترجمه شده را قبول ندارند و مبنای آموزشی خود را برپایه‌ی زبان انگلیسی و کتاب‌های اصلی می‌گذارند. دانشجویی که قبل از ورود به این مقطع تا حدی روی زبان انگلیسی‌اش کار کرده باشد، مسلما خیلی جلوتر از سایر افرادی ا‌ست که زبان‌شان در حد واحدهای گذرانده در دبیرستان و دانشگاه است. پس اگر قرار است وارد تحصیلات تکمیلی شوید اولین قدمی که برمی‌دارید، تقویت زبان انگلیسی‌تان باشد.

زبان انگلیسی

 

هدف تحصیلی خود را مشخص کنید

خیلی رک می‌گویم که کارشناسی ارشد به خودی خود چیز مهمی برای ارائه ندارد. این مقطع تنها یک پل یا یک دوره‎‌ی آماده سازی برای مقطع دکترا است. قبل از اینکه برای کنکور این مقطع خودتان را آماده کنید با خودتان خلوت کنید و ببینید ظرفیت ادامه دادن تا مقطع دکترا را دارید. در واقع توقع‌تان را از مقطع کارشناسی ارشد بالا نبرید. به چشم یک دوره‌ی پیش نیاز دکترا به آن نگاه کنید تا ببینید توانایی و علاقه‌ی ادامه تحصیل در یک دوره‌ی چندین ساله را دارید یا نه.

هدف تحصیلی

 

مهارت مورد نظرتان را بیاموزید

در اکثر رشته‌های دانشگاهی مهارت‌ورزی، آموزش داده نمی‌شود. یعنی دانشجو باید خودش طالب کارورزی و مهارت آموزی باشد. پیشنهاد من به شما این است که، قبل از اینکه وارد مقطع ارشد شوید در کارگاه‌ها، سمینارها، سمپوزیوم‌های مختلف رشته‌ی تحصیلی‌تان شرکت کنید. شرکت در این مجموعه‌ها باعث می‌شود مهارت زیادی کسب کنید و حتی اگر در این بین شغل خوبی پیدا کردید پاگیر مدرک و دروس دانشگاهی نباشید.

سمینار

 

اطلاعات به روز رشته‌تان را دنبال کنید

به جرات می‌توانم بگویم که موفق‌ترین افراد در مقطع کارشناسی ارشد، کسانی بودند که قبل از اینکه وارد این مقطع شوند اطلاعات جانبی زیاد در مورد رشته‌شان داشتند. کسانی‌که جدیدترین مقاله‌های علمی را می‌خوانند، وارد بحث‌ می‌شوند و در یک کلام فقط به دانشگاه رفتن اکتفا نکرده‌اند. این افراد برای خودشان چالش ذهنی ایجاد کرده‌اند و همین امر باعث می‌شود خیلی زود موضوع پایان نامه‌ی خود را انتخاب کنند و هدف‌شان از پیگیری مطالب علمی و سمینارهای خود مشخص است. دانشجویی که تا قبل از مقطع ارشد دغدغه‌ی علمی نداشته باشد در مواجهه با موضوع سمینارها و پایان نامه‌ی خود دچار مشکل زیادی می‌شود.

 

موج سواری نکنید

وقتی تمام پیش نیازهای بالا را بررسی کردید تا حدودی در می‌یابید که آدم ادامه تحصیل هستید یا نه. حوصله، وقت و علاقه‌ای به ادامه تحصیل را در خودتان می‌بینید یا نه. اگر جواب‌تان مثبت بود مطمئنا در راهی که انتخاب می‌کنید موفق می‌شوید و تمام سختی‌هایش را به جان می‌خرید. اما اگر جواب‌تان نه بود و تنها هدف‌تان از ادامه تحصیل وارد شدن در بازار کار است، دور درس خواندن در این مقطع را خط بکشید. امروزه درس خواندن در مقاطع بالا به نوعی مد شده است. اگر فردی وارد تحصیلات تکمیلی نشود حس جاماندگی می‌کند. اما اینجور نیست. همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردم مهم مهارت آموزی است نه مدرک تحصیلی بالا. 

مدرک گرایی

برچسب ها
شرکت در کارشناسی ارشد
کارشناسی ارشد
ارشد بخوانیم
ارشد خواندن
خواندن ارشد
نظرات کاربران
کد امنیتی
banu69
banu69
٩٦/١١/٠٢
٥
٢
والا ارشد اخر عاقبت نداره از من كه ارشدم بپرسيد كلا درس خوندن عاقبت خوبي نداره لطفا نظرم درج شود باتشكر يك فوق ليسانس بيكار
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١١/٠٢
٥
١
خودمم باهات هم دردم:)
سهیلا
سهیلا
٩٦/١١/٠٢
٠
٠
سلام.ممنون از توصیه هاتون.ولی گاهی وقتا جوان ها میخونن چون کار دیگه ای نمیتونن بکنن.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١١/٠٢
١
١
سلام:) خب اشتباهه این فکر. اینجوری سطح توقعشون هم میره بالا.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١١/٠٢
١
١
اگر اصول آموزشیمون درست بود، یه جوون با لیسانس هم کار خوب پیدا میکرد! تو خارجه ادامه تحصیل ارشد و دکترا برای کساییه که یا میخوان استاد بشن یا تو کارشون نیاز دارن واقعا. نه اینکه برن ادامه بدن تا کار بهتر پیدا کنن. میرن که بهتر کار کنن! ولی همه نمیرن دانشگاه و خیلی ها با دیپلم میرن پی کار و زندگی. اینارو از چندتا سریالی که دیدم گفتم!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١١/٠٢
١
٢
تو‌خارج بعد دیپلمشون، از هر سه نفر یکی ادامه تحصیل میده یکی میره جهانگردی یکی هم وارد بازار کار میشه. حالا مقایسه کن با اینجا.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/١١/٠٢
٠
٠
یک جایی خونده بودم از زبان دانشجویان دانشگاه ام.آی.تی. که «بوجودآوردن یک شغل بسیار راحت تر از پیدا کردن یک شغله» توی فامیلای خودمون تو تهران، مهندسی رو می شناختم که قسم می‌خورد مثل باباش کارمند نشه ! دست آخر با مدرک مهندسیش کارمند بانک شد! دغدغه شغل چیز کمی نیست، چه با لیسانس چه با دکترا، ظاهرا در کشور مهمترین هدف همینه که به یک نحوی از دولت حقوق بگیریم چون توانایی تولید پول توی خیلی از ماها صفره!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١١/٠٢
٢
٢
به ما توی مدرسه و بعدش دانشگاه مهارت یاد نمیدند. یه مشت نظریه و درس به درد نخور رو به خوردمون میدند برای همین توی تولید مشکل داریم.
a_a
a_a
٩٦/١١/٠٣
١
٠
واقعا درس خوندن بی فایدس 10 سال بعد میگن چد پول داری نمیگن مدرکت چیه ... هر چیم پول دار تر مقامت بالاتر ب ی بی سواد پول دارم میگن دکتر ولی ب دکتری ک کار نداشته باشه میگن دکتر ایا؟ برا ارشد خوندن فقط حداقلش 2 سال از زندگی رو میگره و تجربه کاری...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١١/٠٦
٠
٠
پاسخ: اگر علاقه دارید و اگر مسیر شغلی تان را هموار تر میکند، بخوانید :ی
جواد
جواد
٩٦/١١/٠٨
٢
٠
باسلام- درس خوندن در کشور ما با کیفیت آموزش بسیار پایین داره انجام میشه بعنوان نمونه همه تا لیسانس زبان انگلیسی میخونن اما وقتی مدرک میگیرن اگر بخوان به آموزش دوران تحصیل اکتفا کنند نمیتونن یک مکالمه انگلیسی روان داشته باشند و نیاز دارند به کلاسهای خصوصی زبان مراجعه کنند یعنی صدها ساعت از عمر جونی شون رو بی جهت در کلاس انگلیسی دوران تحصیل گذروندند! و همچنین اعطای مدرک لیسانس فقط بر اساس حداقل معدل هست که نشون میده کسی که لیسانس گرفته هنوز نمیتونه با این مدرک و فقط به اکتفا به این مدرک بتونه براحتی عملیات یک شرکت یا کارخونه رو انجام بده و نیاز داره تا چند سال یا چندماه تجربه کسب کنه یا به دوره های آموزشی بعد از مدرک بره که همین هم میشه تازه منبع درآمد یه عده خاص که از افراد لیسانسه درآمد زایی میکنند ! خوب مسلما نمیشه از کارفرما توقع داشت که براحتی یک لیسانسه رو استخدام کنه چون در واقعیت چیزی یاد نگرفته/ و خیلی خنده دار و دردآور هست که کسی که مدرک لیسانس رو گرفته باز چندین ماه حتی یکسال وقت میزاره و دوباره تمامی دروس رو از اول میخونه واسه کارشناسی ارشد!! خوب این مدرک الان چه نقشی رو در فرد ایجاد کرده! و تازه برگزارکنندگان کلاسهای کنکور از همین افراد نون میخورند و گرنه اگر مدرک لیسانس باارزش بود هیچ کس نمیتونست از این فارغ التحصیل ها درآمدزایی کنه/ واسه همین هست که در کشورهای پیشرفته مدرک دانشگاهی شون واقعا میتونه کمک به اقتصاد کشورشون کنه اما در اینجا اعطای مدرک لیسانس واقعا میتونه کمک به اقتصاد موسسات آموزشی خصوصی و ... کنه