بسته پیشنهادی کتاب برای روزهای پرمشغله
اگر وقت کتاب خواندن ندارید؛ اینجا را بخوانید!

بسته پیشنهادی کتاب برای روزهای پرمشغله

نویسنده : نگار عابدی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که به علت علاقه زیادتان به کتاب خواندن، در ایام پر ترافیکی مثل ایام امتحانات به دردسر افتاده باشید. شاید شما هم مثل من فصل امتحانات که می‌رسد با خوتان فکر می‌کنید دانشگاه به خودی خود وقت مورد نیازتان را برای مطالعه‌ی آزاد می‌گیرد و طبیعتا در ایام امتحانات دیگر وقتی برای مطالعه آزاد نخواهید داشت! اگر شما هم این روزها از کمبود وقت رنج می‌برید و  در اوقات فراغتتان در محل کار، دانشگاه یا مسیر رفت و آمد، به دنبال کتاب‌های مختصر و کوتاهی هستید که زمان‌های مرده‌تان را زنده کند، خواندن این مطلب را از دست ندهید! 

 

بارون درخت نشین

 وقتی «کوزیمو» تصمیم می‌گیرد برای همیشه بالای درختان زندگی کند، دوازده ساله است. 

با خودش عهد می‌بندد هرگز پایش را به جایی که انسان‌ها در آن پا گذاشته نگذارد و از همان بالا تا پایان عمرش شاهد همه چیز باشد. او بدون اینکه پایش را روی زمین بگذارد به خیلی از کشورهای دنیا سفر می‌کند، به خواندن رمان‌های ممنوعه‌اش ادامه می‌دهد و حتی گاهی خوانده‌هایش را از همان بالا برای مردم شهرش بیان می‌کند. اما اینکه چرا کوزیموی ایتالیایی تصمیم به زندگی روی درخت می‌گیرد و سرانجام این تصمیم چه می‌شود را می‌توانید صبح‌ها بین مسیر خانه تا دانشگاه یا محل کارتان بخوانید! این کتاب نوشته‌ «ایتالوکالوینو» نویسنده‌ ایتالیایی تبار است. داستانی دلنشین و کم قطر که «مهدی سحابی» ترجمه‌ روانی برای آن نوشته است و اگر به مدت یک هفته در اوقات فراغتتان حداکثر بیست دقیقه  برایش وقت بگذارید تمام می‎‌شود. 

بارون درخت نشین

 

لذتی که حرفش بود

این کتاب به قول نویسنده‌اش توضیح واضحات است! «پیمان هوشمندزاده» عکاس و نویسنده‌ ایرانی، در این کتاب از چیزهایی نوشنه که هرروز اطراف‌مان مشاهده می‌کنیم اما نمی‌بینیمشان! مطالب آنقدر بدیهی است که حتی فکرش را هم نمی‌کنید که چنین تعابیر نابی از لا به لای چنین اتفاقات ساده‌ای بیرون بیاید!  این کتاب پر از تصویر است و اگر به هنر عکاسی هم علاقه دارید احتمالا این کتاب اثر فوق العاده ای در ایام سختی مثل ایام امتحانات روی روحیه تان خواهد گذاشت! این کتاب مختصر و مفید را انتشارات «چشمه» منتشر کرده است.

لذتی که حرفش بود

 

 

بیگانه

روایتی است از پایان زندگی و محکومیت «مورسو» که به تعبیر خودش تابش آفتاب فکر کشتن مردی جوان را به سرش می‌اندازد! چیزی که این داستان را از سایر داستان‌های «آلبر کامو» ممتاز می‌کند، بیان رفتار بی‌تکلف، بی‌احساس و دور از انحراف «مورسو»ی قاتل است! کامو در آخرین مصاحبه‌اش درباره این اثر می‌گوید: «قهرمان کتاب محکوم است چون در بازی همگانی شرکت نمی‌کند پس با جامعه ای که در آن زندگی می‌کند بیگانه است!» این کتاب که توسط انتشارات «نگاه» منتشر شده، ترجمه‌های معتبری از «جلال آل احمد» و «لیلی گلستان» دارد. این کتاب علی رغم داستان پرحادثه‌اش حجم بسیار کمی دارد و در قطع جیبی هم منتشر شده است.

بیگانه

 

مجموعه شعر بزرگراه

این مجموعه برای هرکسی که در طول عمرش حداقل یک بار از کنار بزرگراهی رد شده باشد لذت بخش خواهد بود! تمام شعرهای این کتاب درباره بزرگراه است و هرچیزی که ممکن است در عرض یک خیابان به چشم‌تان بخورد. از آب و هوا گرفته تا پمپ بنزین و مغازه‌ها و هر چیزی که فکرش را بکنید.  همین خیابان‌هایی که هرروز از حاشیه شان رد می‌شویم برای کسانی مثل «افسانه شعبان نژاد» منبع الهام اشعار زیبایی است. این مجموعه شعر کوتاهِ کوتاه را انتشارات «توکا» منتشر کرده است.

بزرگراه

 

نارنج مویه ها

مجموعه اشعار «سیده تکتم حسینی تکیه‌ای» که در آن از تجربیات الهام بخشش در قالب غزل‌های عاشقانه و اجتماعی قلم زده است. جهان بینی این شاعر در تمام اشعارش با غم شکل می‌گیرد. غمی که گاه بصورت عاشقانه و گاه بصورت اجتماعی تجلی می‌یابد. این مجموعه بسیار مختصر و در عین حال بشدت الهام بخش است و مناسب اوقاتی است که درگیری های متعدد فکری ذهنتان را مغشوش کرده و برای فرار از آنها نیاز به منبع آرامش‌بخشی دارید. این مجموعه را از انتشارات «فصل پنجم» بخواهید.

معرفی کتاب

برچسب ها
معرفی کتاب
کتاب های مختصر
کتاب های کوتاه برای ایام پر مشغله
بارون درخت نشین
بیگانه
لذتی که حرفش بود
بزرگراه
نارنج مویه ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/١٠/٢٧
٤
٠
البته پیشنهاد میکنم کتاب‌های آلبر کامو رو هیچگاه جزء اولین گزینه های مطالعتون قرار ندید. قلم کامو بیشتر رنگ و بوی فلسفه‌‌ای داره و زیاد لذت بخش نیست. زبانش سخت درک میشه. حداقل برای من اینجوری بود مخصوصا کتاب عصیانگر
لیلی
لیلی
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
موافقم
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/١٠/٢٩
١
٠
باورن درخت نشین عالیه. :)