توقیف نازنین بهاره تینا
یادداشتی در مورد عدم اخذ مجوز فیلم ارادتمند نازنین بهاره تینا

توقیف نازنین بهاره تینا

نویسنده : محمدرضا ناصری نژاد

دانلود فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا». جمله‌ای که شاید تا چند مدت دیگر یکی از عبارات پر جستجو در فضای مجازی و علی‌الخصوص گوگل باشد، البته نه به خاطر این‌که این فیلم در سینماها خوش درخشیده و حالا خیلی‌هایی که به سینما نرفته‌اند، دوست دارند آن را دانلود کنند و ببینند، نه! بلکه به این خاطر که این فیلم توقیف شده است و کارگردانش یعنی عبدالرضا کاهانی که ساخت فیلم‌هایی از جمله «استراحت مطلق» و «اسب حیوان نجیبی است» را هم در کارنامه دارد تهدید کرده در صورت تایید نشدن، خودش فیلم را پخش عمومی می‌کند. 

عبدالرضا کاهانی، کارگردان، نویسنده

 

چرا توقیف ؟ چرا تولید؟

بعد از آن‌که از سوی سازمان سینمایی اعلام شد این فیلم نمی‌تواند پروانه نمایش بگیرد، محمدحسین لطیفی عضو شورای صدور پروانه نمایش گفت: فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهار، تینا» به‌هیچ‌وجه جای اصلاح ندارد چراکه سوژه فیلم از ابتدا تا انتها مشکل دارد. این در حالی است که فیلمنامه «ارادتمند؛ نازنین، بهار، تینا» از وزارت ارشاد پروانه ساخت گرفته اما بعد از پایان فیلمبرداری و تدوین با نظر هر ۹ عضو شورای پروانه نمایش، غیرقابل پخش شناخته شده است.

پوستر فیلم ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا

 

اظهارنظرهای متفاوت در مقابل عدم اخذ مجوز 

یکی از اعضای شورای پروانه نمایش:

یکی از اعضای شورای پروانه نمایش که نامش فاش نشد، اظهار نظر قابل تأملی ارائه کرده و گفته بود: حتی در صورت صدور پروانه نمایش برای این فیلم، مطمئناً «ارادتمند؛ نازنین، بهار، تینا» بیش از یک هفته بر پرده سینماها دوام نمی‌آورد. بنابراین حتی اگر برای این فیلم پروانه نمایش صادر شود هم امکان دفاع از این مجوز وجود ندارد و در نهایت به کلیت سینمای ایران آسیب می‌رسید.

مهران غفوریان:

مهران غفوریان، بازیگر نقش مرد ارادتمند نازنین بهاره تینا 

«مشخص نیست چه اتفاقی می‌افتد یک فیلم پس از دریافت پروانه ساخت و آماده شدن، اکران نمی‌شود! به عنوان نمونه درخصوص «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» ما نیامدیم برای «بن‌هور» پروانه ساخت بگیریم اما «زاپاتا» بسازیم.»

سید ضیاءالدین دری:

سید ضیاءالدین دری: نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده

کاهانی قصد زیرآبی رفتن را داشته، سال‌ها سینماگران با ممیزی فیلم‌نامه را بازنویسی می‌کردند و در صف مجوز بودند و حال کارگردان‌هایی مثل کاهانی این‌گونه اعتماد را از بین می‌برند، این فیلم یک فیلم غیراخلاقی شفاهی است، فیلمی که سه دختر برای مردها لَه‌لَه می‌زنند. سانسور در تمام دنیا وجود دارد و حتی در آمریکا هم درجه سنی تعیین شده است، شک نکنید این فیلم غیرقابل اکران است.

واکنش سعید خانی (تهیه کننده فیلم) به صحبت‌های دری:

آقای دری!‌ چطور ممکن است فیلمی را که ندیده‌اید، این‌طور نقد کنید؟! مگر ممکن است بدون دیدن یک فیلم، آن را نقد کرد و در موردش نظر داد؟! من صحبت‌های ایشان را تکذیب می‌کنم و در موقعیتی مناسب به تمام اتهامات واردشده به این فیلم و عواملش پاسخ خواهم داد. سعید خانی حتی اعلام کرد که فیلم دقیقا بر اساس فیلمنامه ساخته شده است و حتی خیلی نرم‌تر از فیلمنامه و دلیل عدم دریافت مجوز، محتوای فیلم نیست و بیشتر ناشی از نگاه شخصی و غرض‌ورزی با سازندگان اثر است. 

 

داستان فیلم چیست ؟ 

مهناز افشار، طناز طباطبایی و آیدا ماهیانی در فیلم ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا

«ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» با بازی مهناز افشار، طناز طباطبایی و آیدا ماهیانی، زندگی سه دختر با خاستگاه‌های فکری متفاوت است که هر سه از درد «بی شوهری» رنج می‌برند و همین می‌شود که به دل خیابان زده و با حضور در مهمانی‌ها و دورهمی‌های مختلف به انتقام‌گیری از مردان دست می‌زنند، از دیگر بازیگران این فیلم می‌شود به مهران غفوریان، سیاوش چراغی‌پور، مجید جوزانی و سحر دولتشاهی اشاره کرد.

 

دیگر چه فیلم هایی این مسیر را رفته بودند؟

قبلا وقتی فیلمی تولید می‌شد اما مجوز نمی‌گرفت می‌شد امیدوار بود در دولت بعد و با تغییر سیاست‌ها رنگ پرده ببیند. مثلا «آدم برفی» داوود میرباقری که در دولت هاشمی رفسنجانی توقیف شد، در دوره خاتمی روی پرده رفت. یا مثلا «به رنگ ارغوان»‌ ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره ریاست جمهوری خاتمی ۴ سال توقیف بود و با روی کار آمدن احمدی نژاد اکران شد. «قصه‌ها»ی رخشان بنی اعتماد هم در دولت احمدی نژاد مغضوب واقع شد اما در دولت روحانی به پرده سینماها راه پیدا کرد. این بود که فیلم‌های توقیفی هم امیدوار بودند در کش و قوس تغییر دولت‌ها شانسی برای دیده شدن پیدا کنند. فلذا سازندگان‌شان زیاد سر و صدا نمی‌کردند. اما چیزی حدود یک دهه است که روش‌های جدیدی برای دور زدن مجوز و حل مشکل اکران و بازگشت سرمایه پیدا شده است. مثلا «مارمولک» و «سنتوری»‌ به صورت غیرقانونی منتشر شدند و همه دیدند. تولیدکنندگان هم مدعی شدند این فیلم‌ها لو رفته و آن‌ها متضرر شده‌اند. حساب بانکی هم معرفی کردند که هرکس فیلم را دیده، به این حساب پول بریزد.

حالا به مدد پیشرفت رسانه‌های مجازی شاهد روش‌های جدیدتر و نوعی دهن‌کجی به وزارت ارشاد و مجوزهایش هستیم. علی احمدزاده خودش «مهمونی کامی» را در اینترنت منتشر می‌کند و رسما می‌گوید رایگان دانلود کنید. مهم این است که فیلمم دیده شود. عبدالرضا کاهانی هم پلانی از «ارادتمند؛ نازنین،‌ بهاره، ‌تینا» را در فضای مجازی منتشر کرده و گفته دوران سانسور تمام شده است. یعنی عملا وزارت ارشاد را تهدید به انتشار اینترنتی اثرش کرده است. در نظر داشته باشید که الآن این کار پولی ندارد اما با گذر زمان سایت‌هایی مثل آپارات می‌توانند با دریافت وجه این فیلم‌ها را به محصولات‌شان بیفزایند و این گونه انتشارها هم سود ‌ده شود. در این شرایط وزارت ارشاد واقعا می‌خواهد چه کار کند؟ چه چیزی مانع انتشار «رستاخیز» احمدرضا درویش، «گزارش یک جشن» ابراهیم حاتمی‌کیا، «خانه پدری» کیانوش عیاری و ... خواهد بود؟ 

بخشی از  فیلم ارادتمند نازنین بهاره تینا

قسمتی از پشت صحنه نازنین بهاره تینا 

 

و در آخر 

یک فیلم مجوز ساخت می‌گیرد، بازیگران می‌آیند، فیلم برداری صورت می‌پذیرد، تهیه کننده هزینه می‌کند و زمان زیادی صرف می‌شود و بالاخره فیلم ساخته می‌شود و برای اخذ مجوز نمایش ارسال می‌شود ولی مجوز نمی‌گیرد. به همین راحتی، اظهارنظرهای زیادی از سوی عوامل فیلم و سازمان سینمایی در این مورد صورت می‌پذیرد که هر کدام سمت و سوی خودش را دارد و باز هم مشخص نمی‌شود که گره کور این موضوع که حتی خودش هم می‌تواند یک سناریو برای یک فیلم شود در کجاست و این گونه است که پروانه ساخت و پروانه نمایش و در کل مجوز دادن یا ندادن بی معنی می‌شود و نمی‌شود روی هیچ کدامشان حساب باز کرد.

 

برچسب ها
ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا
عبدالرضا کاهانی
فیلم‌های توقیفی
سرنوشت پروانه نمایش
نظرات کاربران
کد امنیتی
Somaye
Somaye
٩٥/٠٩/٠١
٠
٠
عجب ! خسته نباشید .بررسی میشه حتما 😉
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
سلامت باشید.متشکرم
آلاء
آلاء
٩٥/٠٩/٠١
٠
٠
آیدا ماهینی اینجا چه عجیییب شبیه رز تایتانیک شده.....!
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
:D
آلاء
آلاء
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
عه ببخشید منظورم مرلین مونرو بود با کیت وینسلت قاطی کردم!!خخخخ
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
آها :D بالاخره گریم و آرایش کارهای خارق العاده ای می تونه بکنه :))
لیلی
لیلی
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
فیلمهای رضا کاهانی ،بیان واقعیت جامعه به بهترین،صریح ترین و طناز ترین وجه ممکن است. .نه به تلخی فیلمهای اصغر فرهادی، و نه به لوسی طنزهای سخیف مدیریه.
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
درسته ولی هر کارگردان سبک خودش رو داره و البته طرفداران خودش رو و همشون هم می تونن محترم باشن.
ساده
ساده
٩٥/٠٩/٠٢
٠
٠
کاری به دولت احمدی و روحانی ندارم، کلا به نظرم دخالت دولت تو بعضی کارها درست نیست، دانلود فیلم از اینترنت رو به رفتن به سینما ترجیح میدم، هم از نظر مالی به صرفه است هم لم میدیم تو خونه و فیلم میبینیم:-)
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
ما هم کاری به دولت ها نداریم فقط برای مثال اسم دولت ها ذکر شد :) و البته دیدن فیلم توی سینما یه چیز دیگس :D
لیلی
لیلی
٩٥/٠٩/٠٢
٠
١
واقعیت جامعه را نمیشه سانسور کرد! تنها روش تفهیمی برای این ممیزی گیران بی انصاف ، باید به این صورت باشه که چشم هاشون را سه شبانه روز با چوب پنبه باز نگه داشت و دست و پا بسته دور شهر بگردونن تا قشنگ واقعیات را ببینن و بفهمن که با ندادن مجوز که اساسا کاغذ پاره ای بیش نیس..نه تعداد بی حجاب های شهر کم میشه نه جشم مردم از گزند دور
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
حالا نه اینقدر هم خشن، ولی خب باید یه کارهایی صورت بگیره
امین
امین
٩٥/٠٩/٠٣
٠
١
لطفابزاریدفیلم پخش بشه که مردم مانظربدن
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٣
١
٠
نمیذارن که
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٢
از همین عکسای فیلم معلومه توش چه خبر بوده... ضایع اس که توقیفش می کردن
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٣
١
٠
و البته از این مدل عکس ها و فیلم ها زیاد بوده که پخش هم شده
سجاد کوهساری
سجاد کوهساری
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
شما به جای اینکه از این فیلم ها دفاع کنید،ببینید چه قدر مسئله حجاب و حیا در این فیلم ها رعایت می شود از پوستر فیلم معلوم است که چه خبر است،متأسفانه شما به امر توجه نمی کنید.
mamzi
mamzi
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٠
ما از این فیلم دفاع نکردیم. فقط این فیلم رو برای قضیه مجوز دادن یا ندادن مثال زدیم.