بر و بازویی به هم بزنیم!
در باب بدن سازی

بر و بازویی به هم بزنیم!

نویسنده : محمدرضا ضیاء

چه بدنی! عجب عضله‌ای! به به!‌ آقاي خوش‌تيپ ...

شايد انگيزه خيلي از بدنسازها براي ادامه ورزش شنيدن اين تعريف‌ها باشد. اصلا شايد همين چيزهاست كه ورزش بي‌روحي كه با چند وسيله آهني سر و كار دارد را اين‌قدر محبوب كرده است. شايد روح اين ورزش بي‌روح،‌ تحسين شدن باشد.

اين در حالي‌است كه همه جامعه ما، اين ديد مطلقا مثبت را به اين ورزشكاران زيرزميني ندارند. بر خلاف بعضي‌ها كه بدنسازان را به خاطر بدن روی فرمشان تحسين مي‌كنند، عده‌اي هم آن‌ها را شخصيت‌هايي كاريكاتوري مي‌دانند كه كله‌هاي‌شان متناسب با بدن‌هاي‌شان نيست!

بدنسازي ورزشي است كه خيلي از جوان‌هاي جامعه ما با انگيزه خوش فرم و تيپ شدن به سراغش رفته‌اند و ما هم از اين فراگيري، انگيزه گرفتيم و تصميم بر آن شد تا برویم سراغ بدن سازی!

 

|| خانم‌ها نگران گنده شدن عضلاتشان نباشند!

حجیم شدن بدن آقایان، به دلیل وجود هورمون تستسترون در بدن آن‌هاست. هنگامی که عضلات مردها زیر فشار و تمرین قرار می‌گیرد، این هورمون به مقدار بیشتری ترشح می‌شود و عضلات را بزرگ مي‌كند.

تستسترون در بدن خانم‌ها خیلی کم است و به همین دلیل هر چقدر آن‌ها وزنه بزنند، هیچ وقت بدنی مردانه و حجیم نخواهند داشت. ورزش بدنسازی در خانم‌ها فقط باعث سوختن چربی‌های اضافی و خوش‌فرم شدن بدن می‌شود. البته خانم‌ها هم مسابقات پرورش اندارم دارند و با بدن‌هایی شبیه مردان در این مسابقات شرکت می‌کنند که این طبیعی نیست! آن‌ها برای شرکت در مسابقات حرفه‌ای بدنسازی، هورمون تستترون را به طور مصنوعی به بدن خود تزریق می‌کنند. واقعا قول معروف «ننه فولاد زره» را می‌توان به این خانم‌ها نسبت داد!

در ایران هم ورزش بدنسازی برای بانوان وجود دارد. اما تفاوت‌های عمده‌ای با بدنسازي آقایان دارد. خانم‌ها بیشتر ورزش‌ها هوازی و ایروبیک و استپ کار می‌کنند که ورزش‌های گروهی هستند. البته گاهی با مشورت مربی وزنه هم می‌زنند که سنگینی آن اصلا قابل مقایسه با مردان نیست.

 

|| پدیده‌ای به نام مکمل

اکثر ورزشکارها برای تامین همه پروتئین‌های لازم، از مکمل‌ها استفاده می‌کنند. بدنسازی در این مورد، احتیاج بیشتری دارد. چرا که عضله‌ها برای قوی شدن نیاز به پروتئین دارند. «کراتین» یکی از معروف‌ترین مکمل‌های پروتئینی بدنسازی است. البته مصرف آب زیاد در دوره استفاده از این مکمل بسیار ضروری است. اگر آب کافی به بدن نرسد، برای بدنساز بیماری‌های کلیوی ایجاد می‌شود و در موارد خاص کلیه‌ها از کار می‌افتند. پس مکمل‌های به ظاهر مجاز هم می‌توانند مضر باشند و سلامتی فرد را به خطر بیندازند. 

اما بحث دیگر تزریق هورمون‌های استروئید است. عده‌ای از بدنسازان برای این‌که زودتر به حالت خوش‌فرم خود برسند، این کار را انجام می‌دهند و وقتی که شرایط خوب خود را می‌بینند، دوز هورمون را بالا می‌برند و بیشتر رشد می‌کنند. مصرف زیاد این دارو عوارض بدی دارد. کلفتی بیش از حد صدا، ناباروی، ناهنجاری‌ها و تومورهای کبدی، افزایش کلسترول مضر و کاهش کلسترول مفید بدن، خشونت و عصبانیت و افسردگی از جمله عارضه‌های مصرف استروئیدهاست.

 

|| يك پايت در جكوزي،‌ آن يكي درگير با دستگاه پرس پا

از خيابان‌هاي شهر كه عبور مي‌كني،‌ هر گوشه و كناري يك تابلو علم شده با يكي دو عكس از شخصيت‌هايي كه از همه‌جاي‌شان عضله بيرون زده است. سر درشان هم بزرگ نوشته است: «باشگاه بدنسازي». اكثرا هم صبح‌ها شيف خانم‌هاست و بعدازظهرها آقايان.

با صاحب يكي از بزرگ‌ترين باشگاه‌هاي مشهد كه صحبت مي‌كرديم،‌ مي‌گفت هر كسي كه يك زيرزمين 200 متري داشته باشد،‌ مجوز باشگاه بدنسازي مي‌گيرد.

اين‌جا هم مثل هر جاي ديگري به اندازه پولي كه مي‌دهي،‌ آش مي‌خوري! مي‌تواني ماهي 20 -30 هزار تومان بدهي و در يك زيزمين كه حتي دو تا هواكش ندارد و كلي بوي عرق از آن بيرون مي‌آيد، با يك سري وسايل قديمي فقط وزنه بزني. يا اين‌كه در يك خانه ويلايي كه يك حياط سرسبز دارد و در بهترين منطقه شهر است؛ بيليارد بازي كني،‌ سونا بروي،‌ در جكوزي‌اش تني به آب بزني، از صندلي ماساژ استفاده كني و در كنارش 4 تا وزنه هم بزني. البته در اين صورت بايد ماهي 150 هزار تومان خرج كني.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
م-نص
م-نص
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
شیطونه میگه عکسم و بذارم...................عضلاتم بره تو چشم بعضیا:))
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
محمد حسن بی خیال :))) ما همینجوری نادید قبولت داریم :)))
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
ما خودتونو دیدیم! نیاز به عکس نیست! چیزی هم تو چشمون نرفت متاسفانه!
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
شوهرم و پسرم میرن یه همچین باشگاهی بله آیکون قیافه گرفتن بسی... شوهرم فقط بخاطر سونا وجکوزیش میره
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
(آیکون دل ما سوخت) :)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
ماکه کهنش کردیم دیگه...سال 75 میرفتم بدنسازی!!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
قطعا الان بدنتون برگشته دیگه!؟ با ورزشکارا که صحبت میکردم، میگفتن یکی از مضرات این ورزش اینه که ولش کنی، بدنت بد تر از قبل میشه!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
در صورتی که طرف به قول معرف دوپینگی باشه اره زود تغییر پیدا میکنه بدنش//ولی من تقریبا سالم ورزش میکردم به همین علت زیاد بدنم خراب نشده (هر چی بیشتر تو کار مواد نیروزا باشی زودتر بدنت بعد اینکه ورزش نکنی خراب میشه)
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
very nice baby:))
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٩/١٤
١
٠
اممممممم نمیدونم چرا بدم میاد ازینایی که عضلاتشون خیلی اونجوریه....انگار با ناسوس بادشون کردن(:
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
بدتون مباد چون واقعا با ناسوس باد میشن///زمانی که ما میرفتیم این ورزش اینجوری نبود. از دوپینگ و این چیزا زیاد خبری نبود که عضلاتشون به صورت غیر طبیعی رشد کنه و بهتر بگم باد کنه...زمان ما هر کی میرفت این ورزش واقعا بدنش زیبا میشد چون با مواد خوراکی طبیعی استفاده میکرد بدون دوپینگ (عظلات تفکیک شده میشد با اندازه طبیعی و کمر باریک و متناسب با دیگر اعضا) الان برای این عجیب غریب میشن اینا چون از هرمونهای رشد استفاده میکنند برای رشد عظلانیشون
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
بعله! کلا یه سری از افراد جامعه و مخصوصا خانوما دوست ندارن چنین فرمی رو! اما خوب یه سری هم دوست دارن!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
من شنیدم که این تزریق هایی که انجام میدن چه کمش و چه زیادش هر دو مضر هستن حالا یکی در بلند مدت و دیگری در کوتاه مدت،یکی از همسایه های ما چند سال قبل پسر 32 سالش رو به خاطر همین مورد از دست داد...| جدا از این ها ورزش خوبیه ولی خب اگر برای پرورش اندام بخواییم بریم باید همیشه بریم وگرنه بعد یک مدت بدن اون فرم خودش رو از دست میده.|| ممنونم محمدرضا خیلی گزارش خوبی بود .
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
یله خوب! استفاده زیاد از حد از مکملها و هورمون ها، منجر به مرگ میشه! چون یکی یکی اعضای بدن رو از کار میندازه! از کلیه و کبد گرفته تا قلب! دقیقا! کسی که داره این ورزش رو میره، باید فکر مستمر بودنشو بکنه! اگه مث ما تنبل خانه، اصلا نباید به این ورزش نگاه کنه! خخخخخ
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
چ اصراریه قلمبه قلمبه بشین؟! خخخ :)))))))))))
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
بعضیا واقعا به خاطر قلمبه قلمبه شدن زیاد از حد نمیرن! بدن رو فرم و نداشتن شکم و ایناها چیزیه که همه میخوان! این ورزش هم ساده ترین راهشه! (مثل تبلیغای تن تاک شد!) خخخخ
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
منم دوس نمیدارم :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
ما خودمون یه پا رونی کلمنیم...خخخخخ...ممنون ضیا جان :)
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
خخخخخ! عزیز مسابقات مستر اولمپیا سال دیگه انتظار شما رو میکشه!
ali007
ali007
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
اخه چرا ادم با خودش اینجوری کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
دلیل اصلیش تحسین دیگرانه!!
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٩/١٦
٠
٠
بعضی هاشون واقعا پفکی ان! معلومه طرف به ضرب هورمون هیکلی شده / ولی اون هایی که خشک ورزش می کنن (بعله! ماهم اصطلاحاتشو بلدیم! :)) ) ، درسته اندازه هورمونی ها هیکل نمی کنن اما هیکلشون خوش فرم میشه و وقتی ولش میکنن به اندازه اونها، داغون نمیشن
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/١٦
٠
٠
بابا اصطلاح! میگم بدنساز شید، در حیطه بانوان یه چیزی میشین ها!!! :)))
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣