داستان این سکوت چیست؟!
به بهانه شهادت امام سجاد(ع)

داستان این سکوت چیست؟!

نویسنده : زهرا خنداندل

همیشه پاسخ دادن به بدی‌ها و خشمگین شدن آسان‌ترین کار و راحت‌ترین کار است. اما در این میان هستند کسانی که اسطوره صبر و پایداری‌اند و هیچ‌کس جز خداوند نمی‌داند که در دل و قلب و روحشان چه غوغایی است و این سکوت تا چه اندازه غم انگیز است و  چه صبرعظیمی برای تحمل آن لازم است. حال فرض کنید که این واقعه به عظمت کربلا باشد و صبری از جنس زینب(س)؛ آن لحظه ممکن است با خودتان بیاندیشید پس چرا امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا سکوت کرد و  در برابر حکومت ظلم محور یزید قیام نکرد در این باره باید گفت:

 

1.شرایط سیاسی برای حضرت فراهم نبود. سایه رعب، وحشت و ترس از کشته شدن، بر مردم حاکم بود و مردم آمادگی مبارزه را از دست داده بودند. 

2.امام مردم را با اهداف قیام امام حسین(ع) آشنا و ابعاد آن را روشن کرده و از مشروعیت قیام امام حسین(ع) و حقانیت آن دفاع می‌کرد. 

3. حفظ شیعیان و پیروان از مرگ و پرهیز از داخل کردن آنان در فتنه‌هایی که نامعلوم بود، هم چنان‌که امام حسن(ع) حفظ جان و شیعیان را علت اصلی صلح بیان کرد. 

4.حرکت انتحاری بی ثمر، کار پسندیده‌ای نبود و امام رویکرد جدیدی به فعالیت‌های فرهنگی نشان داد تا مبانی دینی را از انحراف و تزلزل رهایی بخشد. 

5.حرکت علمی و جنگ نرم، بهترین جایگزین برای حرکت سیاسی محکوم به شکست بود. 

6.امام که آگاه‌ترین مردم به مصالح عمومی است، با توجه به عواقب امور موضع‌گیری می‌کند و امام سجاد(ع) چنان کرد و مطابق شرایط و مقتضیات زمان عمل کرد. 

7.تصمیم گیری‌های امام عقلانی بود نه نفسانی. تحرکات احساسی، موقتی و محکوم به شکست است و امام از آن نوع تصمیم‌ها پرهیز می‌کرد.

8. قیام‌ها و انقلاب‌هایی که به دگرگونی سیاسی می‌انجامد، به دنبال دگرگونی اجتماعی و به تبع آن حرکتی که هر دو تغییر سیاسی و اجتماعی را باعث شود، موفق است. 

اوضاع اجتماعی به سختی رو به پستی و انحطاط گذاشته، هرگونه انقلابی بی‌ثمر بود. از این رو، امام با حرکت فرهنگی و انقلاب علمی، به دنبال تغییرات اجتماعی و تأسیس جامعه اسلامی با اجرای امر به معروف و نهی از منکر، دعوت مردم به راه خدا با بیان حکمت و شیوه موعظه نیکو بود، تا مردم را با خدا آشتی دهد و جامعه را بیدار کند. با توجه به شرایط و اوضاعی که پیش‌تر تبیین شد، زمینه‌های بروز انقلاب و شعله‌ور شدن آتش قیام، غیر قابل اعتنا بوده است.

 

ارتباط امام سجاد(ع) با قیام مختار

حال این سوال پیش می‌آید که پس نقش امام سجاد(ع) در قیام مختار چه بوده است؟ در بررسی شرایط  و اوضاع آن زمان می‌توان گفت:

با وجود جو خفقان و اختناق، انتظار ارتباط علنی میان امام و مختار بی‌مورد بود. امام شخصا از رهبری قیام سرباز زد، اما به عمویش محمد بن حنفیه ولایت داد که رهبری و پشتیبانی معنوی قیام را به عهده بگیرد و مختار مردم را به بیعت با محمد بن حنفیه فرا می‌خواند. از آثار و فواید این کار، ایجاد امنیت برای امام، مشغول کردن ذهن دشمن و جاسوسان آن به غیر امام، و مصونیت آن حضرت(ع) از خطر را می‌توان نام برد. 

امام، مردم و انقلابی‌ها را به همراهی با مختار تشویق و ترغیب می‌کرد و به عمویش می فرمود: (یا عم، لو عبدا زنجیا تعصب لنا اهل البیت لوجب علی الناس موازرته و قد ولیتک هذا الامر فاصنع ما شئت، فخرجوا و قد سمعوا کلامه و هم یقولون أذن لنا زین العابدین و محمد بن الحنفیة) ای عمو! اگر برده سیاهی برای ما اهل البیت قیام کند، بر مردم است که او را یاری رسانند و من تو را بر این امر گماردم. پس هر چه خواهی کن. آنگاه آنان که حضور داشتند پس از شنیدن کلام امام خارج شدند، در حالی که می‌گفتند: زین العابدین و محمد بن حنفیه به ما اجازه دادند. 

امام با پذیرفتن هدایایی که مختار برای حضرت فرستاده بود، در واقع او را تأیید می‌کرد. در چند مورد از روایات و منابع تاریخی گزارش شده  که امام در حق مختار دعا کرده است. و همه این موارد، حاکی از موضع گیری مثبت امام سجاد(ع) در مورد قیام مختار است. علاوه بر این نظر آیت الله خویی این است که از ظاهر روایات می‌توان نتیجه‌گیری کرد ، قیام مختار به اذن خاص از طرف امام بوده است.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٩/٠٧
٠
٠
من اصن یه جور دیگه امام سجاد (ع) رو دوس دارم ... جد من ایشونن ... ارادتم دو برابره ... تسلیت میگم ...
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٠٧
٠
٠
خیلی متشکرم از توضیح هایی که دادید |من هم تسلیت میگم و التماس دعا دارم از همگی...
روشناوند-r_roshnavand
روشناوند-r_roshnavand
٩٢/٠٩/٠٧
٠
٠
سلام .... متشكرم
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٩/٠٧
٠
٠
ممنونم....مطالب مناسبتی خیلی خوبه مخصوصا برا فراموشکاری مثل من....
mr_khas
mr_khas
٩٢/٠٩/٠٧
٠
٠
سپاس استفاده کردیم :)
maede
maede
٩٢/٠٩/٠٨
٠
٠
قطعن پشت تمام اقدامات هر کدوم از ائمه حتی سکوتشون دلیل و حکمتی بوده و به جا بوده و حتمن"تصمیم گیری‌های امام عقلانی بود نه نفسانی"اونا همیشه بهترین و درست ترین راهو انتخاب میکردن...
h.naderi
h.naderi
٩٢/٠٩/٠٨
٠
٠
ثمره حرکت هوشمندانه امام سجاد این است که در کمتر از 50 سال بعد امام باقر و امام صادق می توانند 4000 شاگرد در یک جلسه علمی تربیت کنند و شرایط برای قیام شیعی دوباره فراهم گردد. طبق اسناد تاریخی سخت ترین دوره امامت تشیع دوره حضرت زین العابدین است.
admincheh
admincheh
٩٢/٠٩/٠٩
٠
٠
امام سجاد یکی از کسانی است که به واقع تاریخ زنده ی عاشورا بودند ، به نظر من ولایت دادنشون به محمد حنفیه باعث شد تا بهانه ای دست امویان ندن،صحیفه سجادیه ایشون هم که عالی هر قسمتش،امیدوارم این قدر با ائمه بیگانه نباشیم:(تعداد کامنتا رو ببینین:(
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
در لحظه‌ای عاشق‌ات شدم

لحظه های ناب

٩٦/١٠/٢١
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠