مثل این‌که داخل تابه پر روغن در حال سرخ شدن بودم
قربانی حادثه اسیدپاشی:

مثل این‌که داخل تابه پر روغن در حال سرخ شدن بودم

نویسنده : لیلا جان قربان

|| همه چیز با دردسر شروع می‌شود!

این نوشته اولین نوشته‌ای است که شما از این پرونده می‌خوانید درحالی که آن را در آخرین لحظات پس از تکمیلی این پرونده می‌نویسم! سرم درد شدیدی دارد. چشم‌هایم از دیدن مکرر عکس‌هایی که گوشت و پوست صورت‌شان مچاله شده است و از خواندن خاطراتی که حکایت از خیانت‌های عاشق به معشوق دارد، به سوز آمده است! برایم این عاشق نوازی‌ها عجیب است که دیوانه‌وار معشوق را به دام مرگ می‌کشاند! در این پرونده می‌خواهیم از بوی سوختن گوشت و پوست برای‌تان بنویسم. از انتقام‌گیری به سبک اسید پاشی.

می‌دانم که دل‌تان از خواندن این مطالب یک جورهایی می‌شود اما واقعیتی است انکار ناشدنی و البته جالب است که همین ابتدای کار آخرین یافته من را هم در این خصوص بخوانید که مرتکبان جرم اسیدپاشی شمول عفو رهبری نخواهند بود.

 

====================

|| قربانی حادثه اسیدپاشی: مثل این‌که داخل تابه پر روغن در حال سرخ شدن بودم

درد دارد اما ناله نمی‌کند. خوب می‌فهمد چه بلای خانمان سوزی بر سرش آمده است. با حال بسیار وخیمش، باز هم هنوز بازیگوشی و شیطنت و سرکشی یک دختر 16 ساله را می‌توان به راحتی در او دید. خوش صحبت و صمیمی است. شاید محکوم است به زندگی با چهره‌ای که دیدن آن خیلی‌ها را بترساند. فقط 24 ساعت از آن حادثه لعنتی توسط خواستگار سمج که ساعت 15 روز یازدهم مهر مرگ تدریجی سمیه 16 ساله را رقم زد، می‌گذرد و من پس از مکاتبه و نامه نگاری و هماهنگی، اولین و آخرین خبرنگاری هستم که با او در بخش سوختگی بیمارستان ملاقات و گفتگو می‌کنم. نارنجی پوش شده؛ سر و صورتش را با بانداژ نارنجی رنگی پوشانده‌اند. دستان و بالاتنه‌اش هم از گزند اسید حمله اسیدی یک مدعی عشق در امان نمانده است. چشمانش بسته است و و ماده پمادی زرد رنگی روی چشمانش به چشم می‌خورد. یک ساعتی می‌شود که او را که برای معاینات تخصصی چشم به بیمارستان فوق تخصصی خاتم الانبیا(ع) برده بودند، بازگردانده‌اند. دختر زبر و زرنگی است. با این‌که سعی می‌کنم آرام و بی‌سر و صدا وارد اتاق شوم اما متوجه حضورم می‌شود. طفلک فکر می‌کند دکتر هستم. 

 

- درد داری؟ 

+ الان خیلی کمتر شده اما اولش خیلی بد بود، مثل این‌که در روغن داغ در حال سرخ شدن بودم.

 

می‌پرسد دکتر! خوب می‌شوم؟ چشمانم کور می‌شود یا دوباره می‌بینم الان که هیچ جایی را نمی‌بینم؟ 

به او قوت قلب می‌دهم. جملات تاکیدی و مثبت را چند بار من و سمیه باهم تکرار می‌کنیم. از خدا و مهربانی اش می‌گویم. کمی اطمینان خاطر پیدا می‌کند. 

 

- دختر شاد و بازیگوشی هستی؟ به همین علت دوستت داشته؟ خب چرا جواب نه دادی؟ 

+ او پسر خاله‌ام بود و مرا کاملا می‌شناخت و به قول خودش خیلی دوست داشت اما من دوستش نداشتم.

 

- به پدر و مادرت هم برای خواستگاری حرفی زده بود؟

+ از 4، 5 ماه پیش به مامانم گفته بود و تا یکی دو روز قبل ازاینکه رویم اسید بپاشد به مادرم گفته بود من سمیه را می‌خواهم. در این چند ماه خیلی تماس می‌گرفت. پیام می‌داد و هرکاری کرد اما من و حتی خانواده‌ام راضی به این ازدواج نبودیم.

 

- سعی نکردی او را دوست داشته باشی؟ 

+ چرا گاهی به او فکر می‌کردم اما آن‌قدر کارهای بد می‌کرد که جایی برای دوست داشتن نمی‌گذاشت. اگر مرا واقعا دوست می‌داشت این کار را با من می‌کرد؟ ... بغض می‌کند و با صدایی لرزان می‌گوید: من می‌دانم و شنیده‌ام قصاص اسید پاشی، پاشیدن اسید در همان نقطه است. من دلم نمی‌آید که رویش اسید بریزم. او چطور توانست با من این کار را انجام دهد. 

بغض خشکش می‌ترکد اما چشمی نمانده که اشک جاری شود و گونه‌های ناز دخترکی را خیس کند. مدتی به سکوت میان من و او می گذرد. 

 

- قبلا تهدیدت کرده بود؟

+ نه

 

- وقتی اسید ریخت کجا بودی و دقیقا چه اتفاقی افتاد؟ چرا فرار نکردی؟

+ ساعت دو ظهر روز بود. من خواهر کوچولویم را بردم مدرسه و خودم برگشتم. فقط من بودم و خواهر بزرگم که مشغول خیاطی بود و مادرم که او هم مشغول کارهای خانه بود. یک ساعت گذشت. در خانه زنگ خورد. من رفتم در را باز کنم. چادرم را روی سرم محکم گرفتم. در را باز کردم کسی نبود. پسرخاله‌ام مثل اجل معلق جلویم ظاهر شد. یک هفته بود عینک می‌زدم. سلام کرد و پرسید از کی تا حالا عینکی شدی؟ جوابش را ندادم. فکر کردم آمده خداحافظی کند چون روز قبل به مادرم زنگ زد و گفت: می‌خواهد برود شهرستان پیش خانواده‌اش. یک لحظه دستش را داخل کیف شانه‌ای‌اش کرد و لیوانی را در آورد و محتویات لیوان را روی صورتم ریخت. نفهمیدم چه شد می‌سوختم و جیغ می‌کشیدم. مثل این‌که داخل تابه پر روغن در حال سرخ شدن بودم. سوزش وحشتناکی داشتم. مادر و خواهرم فورا مرا به بیمارستان رساندند.

 

- پسرخاله‌ات چه کار کرد؟

+ با موتور از محل فرار کرد، البته به من خبر داده‌اند که او را دستگیر کرده‌اند.

 

- سمیه اگر خوب شوی مثل روز اول چه کار می‌کنی؟

+ نذز کرده‌ام اگر خوب شوم 14 بار پیاده از خانه تا حرم امام رضا علیه السلام بروم و برگردم!

 

فکر می‌کنید سمیه چندمین قربانی حملات وحشیانه اسیدی در کشور است؟ به واقع این حوادث هولناک تا کی می‌خواهد تکرار شود و فاجعه بیافریند و چرا؟

 

=========================

|| در گفت‌وگو با یکی از قضات دادگستری مطرح شد: اگر تهدید شدید شکایت کنید؛ تهدید در قانون مجازات دارد!

در ارتباط با اسیدپاشی، سوالات حقوقی و کیفری زیادی وجود دارد. خیلی‌ها براین عقیده‌اند که مجازات‌های مربوط به آن کافی نیست و بعضی هم می‌گویند که قانون فعلی کفایت کننده است. در گفت‌وگو با یکی از قضات دادگستری‌های تهران به بحث در این خصوص نشستیم. علی‌اصغر مقدم؛ که دانشجوی دکترای جرم شناسی در دانشگاه علامه هم هست به سوالات ما پاسخ می‌گوید... 

 

- به طور کلی قانونی که درخصوص اسیدپاشی وجود دارد، چیست؟

ما یک لایحه مربوط به اسیدپاشی داریم که مربوط به سال 1337 است و قانونی که در حال حاضر اجرا می‌شود، قانون همان است البته قسمتی از این قانون، باتوجه به قوانین جدید نفی شده است. در آن قانون گفته شده بود که اگر فردی اسیدپاشی کند و منجر به فوت فردی شود، مجازاتش اعدام است؛ ولی در قانون جدید اولیای دم می‌توانند حکم قصاص بخواهند یا دیه دریافت نمایند یا گذشت کنند. در قانون قبلی یک ماده واحده وجود داشت که می‌گفت اگر نقص عضو یا حواس به‌طور دائمی ایجاد می‌شد، در بحث جنایی جرایم نوع یک قرار می‌گرفت ولی درحال¬حاضر این را نداریم و درحد جرایم نوع دوم محاسبه می‌شود.

 

- یعنی چه شاکی می‌خواست و چه نمی‌خواست، مجازات منجر به فوت، اعدام بود؟

بله، قانون کیفری قبل از انقلاب، عمومی بود ولی بعد از انقلاب با توجه به عقیده اسلامی بودن، قانون کیفری عمومی نقص و قوانین مجازات اسلامی تصویب شد. 

 

- باتوجه به این‌که فردی که مورد اسیدپاشی قرار می‌گیرد حتی اگر حواسی را از دست ندهد مادام‌العمر از زندگی می‌ماند، فکر نمی‌کنید مجازات نوع دوم که حبس بین دو تا ده سال است و البته پرداخت دیه؛ برایش کم باشد؟

از منظر زیبایی که شما می‌فرمایید قبول دارم که این نقص در قانون وجود دارد ولی در آیین‌نامه کیفری جدید که البته هنوز در دست شورای نگهبان است این موارد دیده شده است و بحث خسارات معنوی تصویب شده است. فکر می‌کنم این موارد در آیین‌نامه جدید با نظر کارشناس قابل مطالبه باشد.

 

- باتوجه به دسترس بودن اسید، فکر نمی‌کنید برای ایجاد بازدارندگی از اسیدپاشی لازم باشد که قوانین مربوط به آن سختگیرانه‌تر باشد؟

الان هم قوانین مربوط به این موضوع سختگیرانه است. به نظر با توجه به قوانین جدیدی که وضع شده است این مجازات‌ها کم نیست! شما اگر به کسی چاقو بزنید فکر می‌کنم علاوه بر دیه بین شش ماه تا دو سال حبس دارد ولی اسیدپاشی از شروع به جرم (همین که بخواهید رویه کسی اسید بپاشید) خودش جرم است و به نظرم مجازات بین سه تا ده سال را دارد. ولی بدنیست بدانید که اسیدپاشی به نسبت جرایم دیگری که با سلاح سرد انجام می‌شود بسیار کمتر شایع است.

 

- خب باز هم مجرم در نهایت نیمی از عمر خود را در زندان می‌گذارند ولی فرد صدمه دیده تا آخر عمر دچار است!

همه جرایم همین گونه هستند! وقتی فردی می‌زند با ساتور پای فردی را قطع می‌کند یا دستش را قطع می‌کند طرف تا آخر عمرش مشکل دارد و قانون همین است و فرقی نمی‌کند. به هرحال ابزارهایی دست ماست که با آن‌ها می‌توانیم حکم‌هایی را صادر کنیم ولی بقطع این حکم‌ها عدالت واقعی نیستند.

 

- این خسارت معنوی چگونه محاسبه و یا پرداخت می‌شود؟

به هرحال این‌ها را کارشناس یا پزشکان مربوط به این حوزه با توجه به مباحث عرفی بررسی می‌کنند ولی ما آن‌طور که باید و شاید که نمی‌توانیم در حقوق، بدون نقص یا کم و زیاد، خسارت‌ها را جبران کنیم. حقوق تا جایی که بتواند سعی می‌کند این خسارت‌ها را جبران کند. این خسارت معنوی مبلغی است علاوه بر دیه که به صورت جدا محاسبه می‌شود و افراد می‌توانند آن را مطالبه کنند.

 

- در خصوص پرداخت هزینه‌های پزشکی هم قانونی داریم؟

در قانون مجازاتی که درحال حاضر داریم در این خصوص اختلاف نظر وجود دارد. یک عده می‌گویند که فقط به میزان دیه مسئول است و یک عده هم می‌گویند علاوه برآن دیه باید هزینه‌ها را هم پرداخت کند. این اختلاف بود ولی در قانون مجازات‌های کیفری جدید این نکته هم پیش‌بینی شده است و هزینه‌های درمانی قابل دریافت است.

 

- این قوانین جدید فکر می‌کنید تا کی به اجرا درخواهند آمد؟ 

تقریبا تصویب شده و کامل است، فکر می‌کنم تا عید اجرایی شود، البته باز هم بستگی به مشغله شورای نگهبان دارد.

 

- با توجه به تجربه‌ای که در این حوزه دارید، پیشنهادی که به مخاطبان این مطلب دارید، چیست؟

به نظرم اگر فردی در شرایط تهدید قرار گرفت یا احساس کرد که فردی ممکن است این کار را انجام دهد، شکایت مطرح کند و پیگیر این موضوع باشد. تهدید در قانون مجازات دارد و از این طریق می‌توان بازدارندگی داشت. 

 

========================

|| وقتی تصور اسیدپاشی دغدغه می‌شود

تا به حال به این فکر کرده‌اید ممکن است قربانی بعدی اسیدپاشی شما باشید! یا به این فکر کرده‌اید ممکن است روزی فردی با دلیل یا بی‌دلیل به سمت شما حمله‌ور شود و با ظرفی به ررویه شما ماده‌ای بریزد سوزناک! راستی؛ اگر در این شرایط قرار بگیرید چه می‌کنید؟

امروز به صورت گذری با آدم‌های متفاوتی این موضوع را در میان گذاشتم. نظرات آنان هم شنیدنی و هم خواندنی است...

 

** من جبران می‌کنم **

دخترک جوانی کنار ایستگاه اتوبوس پارک ملت ایستاده است. معلوم است که منتظر اتوبوس نیست. مدام گوشی تلفن در دستش است و با فردی پیام بده و بستان می‌کند. کنارش می‌ایستم و می‌گویم: منتظری؟ با تعجب می‌گوید: بلی... می‌گویم: نمی‌ترسی؟ می‌گوید: از نیروی انتظامی! می‌خندم و می‌گویم: نه! از اینکه یک روزی معشوق‌ات بلایی سرت بیاورد! می‌گوید: مثلا چه؟ می‌گویم: خب مثل این‌که روی صورتت اسید بپاشد! برایش این مثالم خیلی جای تعجب دارد ولی در جوابم می‌گوید: آن‌قدر دل و جرات دارم که کارش را جبران کنم!

 

** یک جور بدبینی کاذب **

نمی‌دانم در رودبایسی است یا واقعا راست می‌گوید! مینا دختر جوان و نسبتا زیبایی است که به همراه آقایی رویه یکی از صندلی‌های پارک نشسته است. وقتی با او در مورد اسیدپاشی صحبت می‌کنم می‌گوید: این حرف‌های شما حقیقت ندارد و فقط می‌خواهید یک جورهایی بدبینی کاذب نسبت به دوستی‌های بین دختر وپسرها ایجاد کنید! او می‌گوید: غیر ممکن است کسی را دوست داشته باشی و کاری انجام بدهی که تمام زندگی‌اش نابود شود!

 

** سعی میکنم درست حرکت کنم **

جالب است که هیچ کدام از گزینه‌هایی که امروز با آن‌ها به صحبت نشستم، اسیدپاشی را واقعی نمی‌بینند و احساس می‌کنند مربوط به آدم‌های خاص یا قشرهای خاص است! عاطفه در مورد اسیدپاشی می‌گوید: انتخاب آدم در اتفاقات بعدی نقش مهمی دارد! به نظر من آدم‌هایی اسیدپاشی می‌کنند که فاقد شعور و فهم هستند. آن‌ها چون از راه حرف زدن نمی‌توانند نیازهای‌شان را بگویند و نمی‌توانند از فکرشان در جهت حل مشکلاتشان استفاده کنند؛ دم دستی‌ترین راه‌ها را انتخاب می‌کنند که یکی از آن‌ها همین اسیدپاشی است.

 

** تا به حال فکر نکرده‌ام **

تویه حیاط دانشگاه منتظر یکی از دوستانم نشسته‌ام. وقتی می‌آید همین سوال را از او هم می‌پرسم. می‌گوید: تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌ام. به نظرم افرادی باید به این موضوع فکر کنند که دست به رفتارهای پرخطر می‌زنند یا با افراد بیمار روانی زندگی می‌کنند. او می‌گوید: اگر دستی بر قانون داشتم حتما جزای اسیدپاشی را بیش از این‌ها می‌کردم. به نظر من مجازات اسیدپاشی باید مانند زورگیری باشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
admincheh
admincheh
٩٢/٠٩/٠٤
١
٠
درد زیادی تو تک تک جملات این دختر خانوم بود ، به نظر من از بین رفتن تمام به معنای واقعی یک انسان مخصوصا خانوم که این قدر ظاهرشونو دوست دارن ، خیلی وحشتناکه با هیچ چیز هم قابل مقایسه نیست ، اسید هم نباید به این راحتی در دسترس باشه ، چرا این قدر ساده از کنار اینا می گذرن،به نظر من جرمشون از بین بردن تمام یه انسانه و غیر قابل بخشش
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
واااااااای خییییییییلی غمناک بود ، واقعا چرا اسید به این راحتی قابل دسترس ؟؟؟
لیلا جان قربان
لیلا جان قربان
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
سلام بر تمام آن هایی ک آمدند و خواندند و نظر دادند... حالا البته اگر تمام این کارها را با هم نکردند ایرادی ندارد! می بخشم! ب نظرم آمد ک با توجه به نوشته های شما نکته هایی را که می توانم پاسخ گو باشم را بنویسم و یا حداقل نظر خودم را هم ابراز کنم. -با کم بودن مجازات اسیدپاشی موافقم. -موافقم ک یک دختر با این اتفاق تمام زندگی خود را از دست می دهد. -اسید ماده ای است کاربردی ک نمی توان فروش آن را مانند اسپری فلفل محدود کرد. -ب نظرم بخششی نباید در این زمینه در کار باشد و مجازات باید اجرا شود. -قصاص کم است ب نظرم باید به شیوه پرت شدن از کوه این افراد مجازات شوند. -اما ب نظرم گاهی هم دخترها مقصر اند در این ماجرا! چرا با فردی دوستی می کنند و رابطه بر قرار می کنند ک از نظر روانی مشکل دارد! شاید بد نباشد ک پیش از رسیدن ب قانون؛ ب این نکته توجه کنیم ک بنیان خانواده ها باید قانونی شود تا نیازی ب کوچه و خیابان کشیده نشود!
BeinG_a_GirL
BeinG_a_GirL
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
باید در جوابیه ی خانم لیلا جان قربان بگم که مسئولین وقتی میبینن استفاده ی منفی اسید بیشتر از استفاده ی مثبتشه باید خرید و فروششو مث همون اسپری فلفل سخت کنن !! ما که توو هر زمینه ای نبوغ ایرانیمون کمکمون میکنه پس بهتره یه ماده ی دیگه ای رو جایگزین اسید کنیم :) و دوم اینکه خانومی، همیشه آدمای مریض که تهدید به اسید پاشی نمیکنن !!!! پرونده های زیادی دیدم که مرد از سلامت کامل عقلانی بر خوردار بوده اما چون دعوا و لجبازی و چه میدونم هر مشکل دیگه ای به وجود اومده به راحتی تهدید به اسید پاشی کرده !! الان اینجا کی از خانوم حمایت میکنه !! وقتی که زیباییش از بین رفت همه زووم میکنن روش و میشن مدافعش و دفاعیه و اعتراضیه مینویسن براش ؟؟؟!! تازه اینکه فرمودن اگه کسی تهدید شد بیاد بگه .. خب رفت گفت ! بعدش چیکار کردن ؟؟؟ طرف رو دستگیر کردن ؟؟ دعواش کردن ؟؟ پول حرف زدن نادرستشو گرفتن ؟؟ گفتن از این کارا نکنی ؟؟!! ... و اینکه عدم سلامت عقلانی به وسیله ی پزشکی قانونی هم خیلی سخت اثبات میشه پس چطور از یه دختر توقع دارین که موقع انتخاب پسر بفهمه عاقله یا نع ؟!! ما به راحتی نمیتونیم مدعی بشیم یا بفهمیم که یک فرد ممکنه سوء رفتار داشته باشه .. آدما خوبن اما توو شرایط بد ، بد میشن !! و آخر هم اینکه مثالی که واسه مجازات زدین جالب بود :)) من معتقدم مجازات باید رعب آور باشه .. بیم تجری مجرم در اون وجود داشته باشه .. وگرنه زندان دردِ این دوا نیست :)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
اگه 4نفرشونو دار میزدن اینجوری نمیشد.2 تا بچه 19 ساله رو به خاطر 60 تومن زورگیری دار زدن بقیه غلاف کردن.نمیگم کلا از بین رفت اما کمتر شد.ینی واقعا نمی تونن همینکارو با اسید پاش ها هم بکنن؟چندتا دختر دیگه باید عمر و زندگی و آینده و زیباییشون نابود بشه تا به فکر بیفتن؟
admin
admin
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
یکی از بزرگترین مشکلات بحث اسید پاشی به نظرم نوع جرمش هست. هنوز که بازدارنده نیست. برای خانم «آمنه» که قرار بود عینا روی اسید پاش قصاص بشه ولی گفتند دقیقن نمیشه. کاش می شد عین جرمش رو بهش برگردوند.
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
منم همین و میگم اگه مجید قصاص میشد..بقیه حساب کار دستشون می یومد
mah-tkh
mah-tkh
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
آخ آخ! قلبم آتیش گرفت!
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
یعنی میشه گفت این طرف عاشق بود و ازرو عشق اینکارو کرده؟نه این طرف یه روانی بوده یه اشغال که باید تو اسید حلش کرد.......اگه واقعا اون و دوس داشته باید به انتخابش احترام میذاشته.........وقتی قانون محکمی برای این کار نداریم همین میشه..که ازفردا تا یکی گفت نه سریع اسید و بپاشن روش.........اگه میذاشتن اون پسره مجید قصاص بشه..بقیه حساب کار دستشون می یومد.که زندگی یه دسته گل مردم رو سر غرور و بی شعوری یه خودشون نابود نکنن.
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
نه بابا این ها از عشق چی میدونن آخه ...
آسمانه
آسمانه
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
کاش میشد.........هیچی ندارم بگم جز تاسف!
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
حالم بهم میخوره ازین عشقو عاشقیای مزخرفو کثیف....ازین دوست داشتنای مسخره و بچه بازیا....بنظرم باید اعدام کنن اونم چن بار!!!!!!!!
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
اعدام نه.اعدام زود می میره..باید زجر کشش کنن..مرگ و ارزوش کنن..مث این دخترای بیچاره که زجر میکشن . مرگ ارزوشونه
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
مثلا اول اسید بریزن رو پاهاش بعد از یه مدتی دوباره رو همون نقطه قبی بریزه و بعد همین جور کم کم بیان بالا تا به قفسه سینشون برسن.......کیف میده ها
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
:|
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
واقعا حتی حکم اعدامم برای این جونورا کمه حالم بد شد
masomeh.62
masomeh.62
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
این آدمها از لحاظ روحی و روانی دچار مشکل هستند وگرنه یک انسان سالم هیچ وقت حاظر به این وحشی گری ها نیست. خدا ازشون نگذره که با آینده یک دختر بیگناه اینکارو میکنند.
BeinG_a_GirL
BeinG_a_GirL
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
اول اینکه پرونده ی واقعا جالبی رو برامون آوردین . خسته نباشید . نیاز داشتم بهش ! دوم اینکه یاد حرف یه غریبه افتادم که ازش میپرسن به نظرت ایران کجاست ؟؟ میگه همونجایی که روی زن هاشون اسید می پاشن !! /// اگه فردی که مورد حمله ی اسید پاشی قرار گرفته زنده بمونه مجازات اسید پاشنده از اعدام منتفی میشه .. میمونه ریختن اسید روی همون نقطه ی بدنش !! که این عملا قابل اجرا نیست !!! چون ما نمیتونیم دقیقا به همون اندازه که صورت یه فرد رو خراب کرده رو صورتش اسید بپاشیم !! پس باید دیه گرفت ! اما پول چقد میتونه جایگزین باشه ؟!! / خسارت معنوی ایده ی خوبیه و قابلِ گرفتنه :) .. / اما باز هم با همه ی این حرفا هیچ سخت گیری ای توو خرید و فروش اسید وجود نداره .. و مجازاتش هم جان فرسا نیست ..
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
خسارت معنوی ینی چی؟؟ :|
BeinG_a_GirL
BeinG_a_GirL
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
توو زمانی که خسارتی که وارد شده ملموس نیست یعنی مادی نیست میشه خسارت معنوی .. مثل لطمه به آبرو .. حیثیت .. موقعیت شغلی یا اجتماعی یک فرد .. اما اینکه چطوری محاسبه میشه بعضی وقتا با الزام به عذر خواهی .. بعضی وقتا درج حکم در جرایده .. معمولا هم کارشناسی میشه و کارشناس براورد هزینه میکنه .. مثلا مادری که کودکش رو دزدیدن علاوه بر اینکه مجازات ادم ربایی رو خواستار میشه میتونه مدت زمانی که از بغل گرفتن کودکش محروم بودرو هم مطالبه خسارت کنه یا دختری که بهش تجاوز شده میتونه هزینه ی خدشه وارد اومدن به حیثیت یا اعتبار شخصی و خونوادگیش رو هم بخواد .. مسئله ی اعاده ی حیثیت یا اعاده ی اعتبار هم به همین صورته ..
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٠٦
٠
٠
ممنون از توضیحت :)))
BeinG_a_GirL
BeinG_a_GirL
٩٢/٠٩/٠٤
١
٠
در ادامه ی حرفم هم باید بگم چرا هیچ حمایتی از دختر ها و خانوم ها وجود نداره تا بتونن "" نه "" بگن ؟؟!! چرا قدرت اختیارشون در معرض خطره ؟؟ چرا بعضی آقایون جنبه ی شنیدن ""نه"" ندارن ؟؟
javad agha
javad agha
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
واقعا اینا کار ادمیزاده ببین دنیا داره به کجا میره واقعا
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
من نخوندم متن رو چون می دونم نمیتونم بخونمش ولی متشکر که وقت گذاشتید و نوشتید :(
A_K
A_K
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
مثلا فک میکنن که اسید بریزن دیگه به اون دختره میرسن؟شیطونه میگه برم و ...!ممنون...آخخخخی تمام آرزوهای ی دخترو بر باد میدن...منکه خیلی میترسم
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٠٤
١
٠
ای خدا..................سکوت بهترین کاره!!!!
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٠
٠
٠
مواااااافقم *:) اما تا کی سکوت کاش قصاصی بود که هیچکس جرئت نداشت از این کارا بکنه *:(
maede
maede
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
چقدر ناراحت شدم واسه این دختر و امثال اون....همش تقصیر قربانی های این ماجراس که میبخشن!ای بابا آخه این نامردا لایق بخششن؟!دوست داشتنشون بخوره تو سرشون!باید تلافی کنن عین خودشون.همین سمیه چرا دلش نیاد؟چطور اون دلش اومد؟!امیدوارم حال سمیه خوب بشه و درس عبرتی به اون پسره بده:(
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
واقعا اگه رو صورت یه دختر اسید بریزن تمام زندگیشو ازش گرفتن............عجب آدمای -------- پیدا میشنا
Elahe.n
Elahe.n
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
ینی واقعا اینا انسانن؟کاش همون بلارو دقیقا سر خودشم بیارن...
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
خیییییییییییلی غمگینانه بود ، طفلی سمیه *:(
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
خدا لعنتشون کنه....قصاص کمه برای اینا..باید بسوزن.......درد بکشن..دختر بیچاره تا اخر عمر خونه نشین و افسرده میشه..................اینا جانین.......وحشی
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٩
نمیخوام کار اون فرد رو توجیه کنم ولی اون هم طرفش رو دوست داشته و میخواسته بهش برسه میفهمم حتما سالها زجر کشیده سر عشق به اون دختر و نرسیدن به اون و حدس میزنم اون دختر هم این پسر رو سر دونده و اخر عاشق یک پسر دیگه شده و این پسر هم خواسته چون دختره نصیب کسی دیگه ای نشه اسید پاشیده روش.......من اون فرد رو درک میکنم و میدونم اون دختر هم فرشته نبوده و در این بین بی گناه بی گناه هم نبوده.......(ولی اسید پاشی رو باهاش مخالفم)
mah_mahdizadeh
mah_mahdizadeh
٩٢/٠٩/٠٥
٠
٠
ولی اگه اون دختر دوست داشت و میخواست خوشبخت بشه این کار نمیکرد....
Elahe.n
Elahe.n
٩٢/٠٩/٠٦
١
٠
این چه حرفیه شما میزنین؟اصلا اون دختر اگه بی گناهم نبوده پسره حقه چنین کاریو نداشته!اینو یه بچه هم میفهمه
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٠
٠
٠
به نظرتون این دوست داشتنه ؟؟؟ کاملااااااااااا مخااااااالفم *:)
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
نمیدونم چی بگم واقعا ... چرا اسید پاشی ؟ این نهایت بی رحمیه ... تموم عمرش باید زجر بکشه ... یعنی اون پسر هرجورم که دوستش داشته و اون دختر هم نامردی کرده باشه ولی بازم نباید همچین کاری رو انجام بده ... یه عمر عذاب وجدان رو میخواد چکار کنه ؟
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٠
٠
٠
داداش مهدی شاید دختره نامردی کرده باشه ولی پسره دوسش نداشته که این کار رو کرده *:)
m_mollae
m_mollae
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
واقعا هولناکه.خدا همچین ادمایی رو لعنت کنه.بگین ان شاا...
r_ariats
r_ariats
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
آخه چی میشه گفت!دیگه هیچ وقت زندگی اون دختر بیچاره عادی نمیشه!از کلی از لذتهای دنیا محروم میشه!حتی روزی چند بار آرزوی مرگشو میکنه...خدایی بعضیا نه دل دارن نه وجدان،نه احساس دارن نه عقل...جالبه آخر سر هم اسمشو میزارن :عشـــــق!!" :((
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٠
٠
٠
تازه باز بعضی ها هم هستند که میگن خب طرف خیلی دختره رو دوست داشته ! مسخره است واقعا دوست داشتن رو هم مسخره میکنند *:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٠٤
١
٠
خیلی دردناکه ! خیلی ... و واقعا نمیدونم باید با اون فرد اسید پاش چکارکرد! خیلی ظلمِ آخه...!! چی بگم!
سلما بانو
سلما بانو
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
چ جوری دلشون میاد اینکارو بکنن؟ اخه چجوری؟
روشناوند-r_roshnavand
روشناوند-r_roshnavand
٩٢/٠٩/٠٤
٠
٠
سلام ... خدا كساني كه اين اسيد پاشي را به مردم ياد داد لعنت نمايد
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٠
٠
٠
فک کنم اولین بار با سریال ارمغان تاریکی اینجوری شد البته فک کنم *:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٩/٠٥
٠
٠
هوف خيلي خوفناكه :(((
mah_mahdizadeh
mah_mahdizadeh
٩٢/٠٩/٠٥
٠
٠
وای تورو خدا نگین من خواستگار زیاد دارم مامانم هم به همشون میگه نه .ولی خدا حافظ هست .بیچاره دختره اگه گفته پسره دوسش داره دروغ گفته خیلی واضحه که دروغه ......مرسی.........
F-jafari
F-jafari
٩٢/٠٩/٠٥
٠
٠
واقعا متاسفم واسه کسی که این کارو کرده .
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/٠٧
٠
٠
خیلی حادثه درد آوریه....:(((...خدا واسه هیچکس نیاره.....
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠