همه برای حسین(ع)
عاشورا در کربلا چه حال و هوایی داشت

همه برای حسین(ع)

نویسنده : نرگس رضاپور

عاشورا در کربلا بودن یعنی هم از دیدن جهل 1400 ساله باید اشک ریخت و هم از عشق، شور و شعور بی‌مثال و دیدنی‌اش بر سرو سینه زد.

عاشورا را در کربلا بودم. کربلایی که قرن 21 در کنار خیابان‌های شلوغش سالن‌های بیلیارد دود اندودی بود که به تعداد تک‌تک ‌آدم‌های درونش قلیان و سیگارها روشن داشت.

کربلایی که منطقه‌ای از عراق بلا زده است. عراقی که موسسات عالی‌اش داشتند با توزیع بروشورهای رنگی به مردم می‌آموختند که زباله‌های‌شان را درون سطل‌های بلدیه‌هایش (شهرداری) بیاندازند. کربلایی که برج‌های بتونی درحال ساختش یواش یواش دارند رخ‌شان را به روی آسمان گرفته‌اش می‌کشند.

 

هرچند دیدن نجاسات ناشی از قمه زنی در تربت پاک کربلا، خون به دل آدم می‌کرد، هر چند بوی آب خونی که از وسط خیابان راه افتاده بود دل آدم را ریش‌ریش می‌کرد. هر چند دل آدم برای کودکی که با بزرگ‌ترهایش مشق قمه زنی می‌کرد رحم می‌آمد. اما در کربلا همه، از خردسال تا پیرشان، هرکس به اندازه خودش، همان قدری که فکر و دانش‌ و عقلش می‌گفت، برای زنده نگه داشتن یاد آن مصیبت اعظم قدمی برمی‌داشت.

 

 من در کربلا برخلاف آن‌چه که تبلیغ شده بود، مردان عربی دیدم که چشم پاک بودند و برای عبور زنان از بین جمعیت غیرت به خرج داده و راه باز می‌کردند. زنانی که برای این‌که زیارت ضریح نصیب همه بشود از یک کنار با نظم صف می‌بستند. من در شلوغ و پلوغی‌های کربلا نظمی دیدم که به جز شرط ادب در برابر ارباب، عامل دیگری نمی‌توانست داشته باشد.

 

عاشورا را در کربلا بودن یعنی درهر لحظه با جمعتی که حتی زبانش را نمی‌دانی همنوا شوی، اشک بریزی و بر سر و سینه بزنی. عاشورا در کربلا بودن یعنی دیدن بین الحرمینی که هیئت عزاداری ارمنی و صلیب به گردن داشت و بفهمی که این سرزمین حسینی(ع) دارد که حتی دسته‌هایی از جماعتی که بدون مهر و  دست به سینه نماز می‌خوانند، عزادارش هستند.

عاشورا در کربلا آدم‌هایی را به آدم نشان می‌دهد که با وجود این‌که بار اولی بود که هم را می‌دیدند وحتی زبان هم را نمی‌فهمیدند اما آن‌قدر به هم اعتماد داشتند و خوش بین بودند که پول‌های‌شان را برای ادای نذر و یا انداختن در ضریح علی بن موسی الرضا(ع) به دیگری می‌سپردند.

 

من در کربلا جماعتی دیدم که به معنای واقعی کلمه با تمام آن‌چه داشتند و نداشتند به زوار حسین(ع) خدمت می‌کردند. تعداد موکب‌الحسین‌های کربلا آن‌قدر زیاد بود که می‌توانست به تمام جماعت یک میلیارد و اندی مسلمانان خدمت رسانی کنند.

من در محرم امسال جماعتی دیدم که در توصیف حال‌شان چیزی جز این‌که حقیقتا می‌سوختند از دیر به دنیا آمدن‌شان، نمی‌توان گفت. جماعتی که گهواره علی اصغر را آرام تکان می‌دادند تا بیدار نشود.

عاشورا یعنی تقابل خوبی و بدی. خوبی تا زینب(س) را دارد، تا حر را دارد تا عباس و علی اصغر  را دارد، خوبی تا خون حسین(ع) را دارد پیروز است. و وعده خدا حق است و قریب، هر چند ندانسته‌ها و نکرده‌‎های‌مان سبب تاخیرش شود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Paeez
Paeez
٩٢/٠٨/٢٧
٠
٠
خوش به سعادت شما ..کربلا قسمت ما هم بشه!من فکر می کردم قمه زنی همه جا منسوخ شده:(متاسفانه چهره ی خوبی نداره بعضیا برای زشت نشون دادن اسلام و ترسوندن غربیا از همین عکسا استفاده می کنن..عاشورا تقابل است ،تقابل نفس با خود خود آدم..زیارت قبول کربلایی..
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
قبول حق انشالله قسمت همه بشود حتی کسانی که هنوز آروزوی رفتن به این سرزمین را ندارند.. (دلیل دارم که میگم) در مورد قمه بد نیست همت کنیم و نظر مراجع دین را دربیاریم اون وقت می فهمیم که این کار حتی از نظر مراجع دینی هم تائید شده نیست
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٨/٢٧
٠
٠
انشالله سفرتون قبول باشه و ما را از دعای خیرتان فراموش نکرده باشید، کاش آقا بطلبه یک عاشورا و یا اربعین و یا یک شب جمعه دیگه کربلا باشم...
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
انشالله... در این نوشته به خاطر رعایت اصل کوتاه نویسی از نجف حرفی زده نشد حقا و انصافا درست گفته اند که.. ایوان نجف عجب صفایی دارد
S_14
S_14
٩٢/٠٨/٢٧
٠
٠
خوش به سعادتون .... زیارتتون قبول باشه....امیدوارم نصیب من هم بشه ....امسال دلم میخواست عاشورا کربلا میبودم نشد.....تشکر
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
اگر دلتان هواییی شده پس ثواب زیارت نصیبت تون میشه انشالله هروقت قسمت تان شد و رفتین ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/٠٨/٢٧
٠
٠
خدا قبول کنه ... خوش به حالتون ایشالا قسمت همه بشه
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
انشالله هم در ایام مناسبت هایی مثل عاشورا و عرفه واربعین هم در ایام دیگر سال
s_a
s_a
٩٢/٠٨/٢٧
٠
٠
زیارت قبول......... هومممممم....... آخ امان از این قمه زنی........ طفلک اون بچه...... هعی...... جالب بود برام هیئت ارمنی......
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
امان...
maede
maede
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
قبول باشه..خوشبحالتون..خدایی قمه زنی خیلی عزاداریه بدیه!اینم شد کار؟!مطمئنم از لحاظ دینی هم آسیب رسوندن به خودمون کار درستی نیست :|
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
انشالله قسمت همه همه همه بشود هم در مناسبت هایی مثل عاشورا و عرفه و اربعین هم در ایام دیگر سال
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارتتون قبول باشه // خیلی زیبا نوشته شده بود و خوشجالم ک سفر پرباری بوده :)
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
گر گدا کاهل بود تقصیر صاحب خانه چیست.. دعا کنید کاسه گدایی مان را چپه نگرفته بوده باشیم
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
عاشورا یعنی تقابل خوبی و بدی زیارتتون قبول درگاه حق
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
و کجای دنیا را میتوان پیدا کرد که خوبی و بدی با هم در تقابل نباشند؟؟؟ کل یوم عاشوار و کل ارض کربلا
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارت قبول......خیلی خیــــــــــــــــــــــلی خوش به حالتون
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
قبول حق.. اینکه حال الانم خوش هست یا نه را نمیدانم خوشم ازاینکه در حد همان سیاهی لشگر تونستم بین تو جمعیت باشم و حیران و غمگینم که چرا ظرفم کوچک بود
ati200
ati200
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارت قبول
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
انشالله..
ف.ش سایق
ف.ش سایق
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارت قبول. ایشالا نصیب همه نرفته ها بشه و نصیب ماهم دوباره بشه. / و امان ازین قمه زنی ... / راستش همه جور آدمی هست. شاید شما بهشون برخورد نکردید. من قبل ازینکه برم کربلا، اصلا نمیدونستم بعضی ازین چیزهایی که راجع به مردای اونجا میگفتن و نشنیده بودم. تا تو فرودگاه عمه ام اومد بهم گفت فرزانه تو جوونی. هرجا میری با مامانت برو! هوای خودتو هم داشته باش! / بعد ما رفتیم و به محض پا گذاشتن در خاک عراق، تو صف چک کردن پاسپورت و اون عکس گرفتن ها و اینا، من تو صفی بودم و مامان اینا تو صف دیگری.خب چون پاسپورت من جداست از مامان باباام و پاسپورت مامان هم از بابا جدا، هرکی تو یه صفی بود و من دیدم این صف خلوت تره رفتم اون صف که کارم زودتر راه بیفته. خلاصه مامان اینا کارشون تموم شده بود و رفته بودن از سالن بیرون، افسر (درجه شو نمی دونم. من بهش میگم افسر. اما ستاره های روی دوشش زیاد بود) که پاسپورتو چک میکرد گیر داده بود به ما! هی نگاه میکرد هی ازون لبخندهای بد میزد! هی من ترسیده بودم! خیلی بد نگاه میکرد و بهم لبخند میزد و یک چیزهایی به عربی برای خودش میگفت! آخر هم پاسپورتمو که بهم داد با یک لحنی که چندشم شد و با ادا و اطوار و قر و ناز گفت خداحافظ فرزانه خانم!! / اصلا اینقدر در همون بدو ورود به خاک عراق من شوکه شدم و حالم گرفته شد که نگو /تو خود عراق هم جای مسجدکوفه و کربلا اتفاقات دیگه ای هم برای من و خواهرم که متاهله و طرف میدید شوهرش کنارمونه ، افتاد که اینجا نمیشه گفت! / کلا فکر کنم از خانومهای ایرانی خوششون میاد!
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
البته اون کسی که پاسپورت ها را چک میکرد(در بغداد) اسم کوچک بنده را هم با همان لحن حال بهم زن گفت و چند باری عبارت النسا الایرانی حلوات را از زبان خانم های عرب شنیدیم! اما زیبایی کاری که هیئت ها و مردان غیرمت مندشان در آن شلوغی عجیب غریب انجام میدادند آنقدر زیبا و تحسین برانگیز بود که نه فقط در دل من که در دل بقیه هم کاروانی ها یمان (خانم و اقا) نشست و صحبتش به کررات در جمع مطرح میشد..
admin
admin
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
نمی دونم سوختن و ساختن تا کی؟! تا حالا دو بار تا مرز رفتن به کربلا رفتم و هر بار به دلیلی قسمتم نشد... می دونید همش احساس می کنم ظرفیت درک اونجا در من ایجاد نشده... دلم می خواد برم خیمه گاه ... دلم می خواد پله های تل زینبیه رو بشمارم، دلم می خواد وسط بچسبم به کنج ضریح شش گوشه ... دلم می خواد توی مسجد کوفه مناجات بخونم ... خدایا دلتنگم ...
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
این وسط یک عده هم باید معنای عطش را درک کنند و حضش را ببرند.. التماس دعا
ف.ش سایق
ف.ش سایق
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
البته این ها که گفتم مال نوروز 89 می باشد
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
پس عاشورا نبوده... یا اربعین و عرفه..
Vania
Vania
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
ژیارت قبول...
n-rezapour
n-rezapour
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
انشالله
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
خوش به حالتون که قسمتتون شده.....قبول باشه زیارتتون....
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
قبول باشه زیارت...فک کنم من یه 4سال دیگه باید زجر بکشم تا برم کربلا :((( / قمه زنی؟بدم میاد از هرکی انجامش میده :|
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارتتون قبول...خدا قسمت ماهم بکنه....ممنون از شما :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارت و عباداتتون قبول،واقعا آدم وقتی به سرزمین کربلا وارد میشه خیلی چیزها رو میتونه بهتر از قبل ببینه ...ممنونم.
ali007
ali007
٩٢/٠٨/٢٨
٠
٠
زیارت قبول...مارم دعا کردین؟؟؟؟؟؟
mhv
mhv
٩٢/٠٨/٢٩
٠
٠
کربلا ... عاشورا ... یعنی رویا :)