بر حکم و تقدیرت صابر و شکیبایم
هیئت مجازی نینوا

بر حکم و تقدیرت صابر و شکیبایم

نویسنده : سایت جیم

مداحی‌های هیئت برای امروز :

1- زیارت نامه می خونه دل مجنون / محمود کریمی

2-  دربین آغوشم سر ذوالجناح است/ محمود کریمی

3- روضه وداع سید الشهدا / محمود کریمی

4-  حسین عشق من‌ای / محمود کریمی

 

* برای دانلود: در مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم روی هر کدام از مداحی‌ها کلیک راست کرده و گزینه  Save link as..  را انتخاب کنید.

 

***

2nyadideh

«من»، «ما» و «او»

 

ميگويند سالك حقي در خانه‌ي عارفي را كوبيد تا آدابي در محضرش فراگيرد. عارف پرسيد كيست؟ گفت : من!

گفت : «من» را نميشناسم. سالك به خامي خود پي برد و سالي را در سير و سلوك طي كرد و دگر بار به سراي او سر زد. عارف پرسيد كيست؟ گفت: ما

گفت: «ما» را نميشناسم، بيگانه‌اي!... باز هم سالي را در طي طريق و خودسازي گذراند و اين بار با اطمينان بيشتري در زد.

عارف پرسيد كيست؟ گفت: «او» ... عارف در به رويش گشود و در آغوشش گرفت كه آشنا بود.

منزل اول، يعني«من»، خودپرستي است. به منزل دوم كه ميرسي،«ما»، من و او ست؛ خدا و خرما است. يعني شرك. تا به منزل سوم كه «او»‌ست نرسي، به توحيد نرسيده اي!

براي پي بردن به جلوه پر جلال «او» سندي محكم‌تر و روشن‌تر از دعاي عرفه در انديشه بلند امام حسين (ع) آن شهيد شاهد بر ايمان خالص نيست! دعاي عرفه ديباچه‌اي است از شناخت؛ شناخت در همه ي ابعاد؛ از خدا تا خلق؛ دنيا وآخرت؛ جهان بيني وانسان شناسي و.... از جمله معرفي «او» و«خود»!

امام حسين(ع) در فراز بلندي از اين دعا، خدا وخود را با ترجيع بند « اَنْتَ الَّذى » (تو كسي هستي كه...) و «اَنـَاالَّذى »(من كسي هستم كه...) مرتبا تكرار كردند:

تو كسي هستي كه مرا از گرفتاري ها رهاندي، نعمت دادي، نيكي كردي، برتري بخشيدي، روزي دادي بي نياز كردي،شفا بخشيدي،عزت دادي.....

من كسي هستم كه خطا كردم، سهل انگاري كردم، دانسته مرتكب خطا شدم، به خود تكيه نمودم...

و مجددا در فراز ديگري با تكرار ترجيع بند «لا اِلهَ اِلاّ اَنـْتَ سـُبـْحانـَکَ » ضمن تاكيد بر توحيد وتسبيح او،«خود» را با اعتراف بر ستم برنفس، تسبيح گويي و تكبير گوي اين چنين معرفي ميكند:

معبودى جز تو نيست من از آمرزش‏خواهانم، معبودى جز تو نيست من از يكتاپرستانم، معبودى جز تو نيست من از هراسندگانم،‏ معبودى جز تو نيست من از بيمناكانم....

با چنين شناختي از خدا و خود بود كه در آخرين شب بي شباهت تاريخ، شب عاشورا، وقي كار را بر او سخت گرفتند، بجاي شكوه از پروردگار، به عشق بازي بااو پرداخت:

« خدايا تورا سپاس ميگويم: كه مارا با وجود پيامبرت سرافراز كردي، به ما قرآن آموختي، ابزار شناخت(چشم وگوش دل) به ما عنايت كردي...»

و در آخرين لحظات پر شكوه عمر پر بركتش، براي پروردگار، عاشقانه «به رضاي تو راضيم، به فرمان تو تسليمم؛ اي كه معبودي جزتو نيست! اي فريادرس فريادرسان!» را نجوا كرد.

كاش خدا به ما توفيق اخلاص در عمل و بندگي خالص خود را عنايت كند!

كاش ما را از فرصت‌هاي عاليقدر رمضان و صفر و محرم، كه همچون ابر پاييزي ميگذرند، بهره مند گرداند!

خدايـــــا! سلام قلبي مارا به بنده پاكباخته ات، حسين(ع) و اولاد و اصحاب فداكارش برسان!

اي صبا، اي پيك دورافتادگان/// اشك مارا بر مزار او رسان.

 

***

 

s_v66

بر حکم و تقدیرت صابر و شکیبایم

 

امام حسین علیه السلام در آخرین لحظات حیات و زندگی و در گودال قتلگاه چشم‌هایش را باز کرد و به سوی آسمان متوجه شد و برای آخرین بار با پروردگار خود چنین راز و نیاز کرد:

« ای خدایی که مقامت بس بلند، عظیم و غضبت شدید است، تو که از مخلوقات خود بی نیازی، و کبریائیت فراگیر است، به آنچه بخواهی توانائی، رحمتت به بندگانت نزدیک، وعده ات صادق، نعمتت کامل و شامل، امتحاناتت زیبا، به بندگانت که تو را بخواهند نزدیک، و بر آنچه آفریده ای محیطی، هر که را که از در توبه درآید پذیرائی، آنچه را که اراده کنی توانائی، و آنچه را که طلب کنی می یابی، شاکرینت را شکرگزاری، یادکنندگانت را یادآوری، من نیازمندانه تو را خوانم و فقیرانه به سویت روی آرم، و بیمناکانه به پیشگاهت ناله می کنم، و غمگینانه در برابرت می گریم، و ضعیفانه از تو مدد می جویم و خود را به تو واگذار می کنم که تو بسنده ای.»

«خداوندا! تو در میان ما و این مردم داوری کن، که آنان درباره ی ما مکر و حیله کردند و دست از یاری ما برداشتند، در مورد ما عهد شکنی و خیانت کردند و ما را که عترت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و فرزندان حبیب تو محمد صلی الله علیه و آله و سلم هستیم کشتند، پیامبری که تو او را به رسالت خویش برگزیدی، و امین وحی خود قرارش دادی، ای ارحم الراحمین در حوادث برای ما گشایش، و در گرفتاری ها برایمان رهایی عنایت فرما.»

و در نهایت مناجات خود را با این کلمات به پایان برد:

«ای پروردگار! که جز تو خدائی نیست در مقابل قضا و قدرت شکیبایم، ای فریادرس دادخواهان که جز تو مرا پروردگاری و معبودی نیست بر حکم و تقدیرت صابر و شکیبایم، ای فریادرس بیکسان! ای همیشه زنده ی بی پایان! ای زنده کننده ی مردگان! ای ثابت و برقراری که هر کسی را با کردارش می سنجی! میان من و این مردم حکم کن که تو بهترین حکم کنندگانی»

 

***

Saheb zaman

تو را نیز عاشورایی است

 

قافله عشق در سفر تاریخ است و این تفسیری است بر آنچه فرموده اند: كل یوم عاشورا و كل ارض كربلا ... این سخنی است كه پشت شیطان را می لرزاند و یاران حق را به فیضان دائم رحمت او امیدوار می سازد.

و تو، ای آن كه در سال شصت و یكم هجری هنوز در ذخایر تقدیر نهفته بوده ای و اكنون، در این دوران جاهلیت ثانی و عصر توبه بشریت، پای به سیاره زمین نهاده‌ای، نومید مشو، كه تو را نیز عاشورایی است و كربلایی كه تشنه خون توست و انتظار می كشد تا تو زنجیر خاك از پای اراده ات بگشایی و از خود و دلبستگی هایش هجرت كنی و به كهف حَصین ِ لازمان و لامكان ولایت ملحق شوی و فراتر از زمان و مكان، خود را به قافله سال شصت و یكم هجری برسانی و در ركاب امام عشق به شهادت رسی.

یاران! شتاب كنید، قافله در راه است. می گویند كه گناهكاران را نمی پذیرند؟ آری، گناهكاران را در این قافله راهی نیست ... اما پشیمانان را می پذیرند. آدم نیز در این قافله ملازم ركاب حسین است، كه او سرسلسله خیل پشیمانان است، و اگر نبود باب توبه ای كه خداوند با خون حسین میان زمین و آسمان گشوده است، آدم نیز دهشت زده و رها شده و سرگردان، در این برهوت گمگشتگی وا می ماند.

شهید سید مرتضی آوینی

الهی به حق صاحب این شب «عجل لولیک الفرج»

***

مطلب شب دهم محرم با عنوان « بیا که گریه کنم لحظه‌های آخر را » را اینجا بخوانید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Paeez
Paeez
٩٢/٠٨/٢٢
٢
٠
راستش داشتم وبگردی می کردم دیدم نوشتن عشق به حسین مثل ارادت یه آریایی به عرب..هجمه وبلاگی امسال رو مراسم عاشورا و امام حسین رو خیلی دیدم،دلم شکست،بغض راه گلومو گرفت،واقعن ما داریم به کجا می ریم؟قشنگ نوشته بود چرا شیرخوارگان حسینی برگزار می کنین؟...دارن امام حسینو با عقاید مسخرشون اینجور بازی می دن..خدا همه ما رو هدایت کنه،مرسی از سه دوست عزیز //منزل اول، يعني«من»، خودپرستي است. به منزل دوم كه ميرسي،«ما»، من و او ست؛ خدا و خرما است. يعني شرك. تا به منزل سوم كه «او»‌ست نرسي، به توحيد نرسيده اي!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
واویلا واویلا:((((....ایشالله خدا هدایتشون کنه
s_v66
s_v66
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
آره منم یبار ی جا خوندم نوشته بود علی اصغر ع امام حسین چه فرقی میکنه با این همه بچه که تو آفریقا از سو تغذیه میمیرند والله این قدر حرصم گرفته بود که خد امیدونه خدا همه ر وبه راه راست هدایت کنه مارو هم !
ف-گ
ف-گ
٩٢/٠٨/٢٢
٠
٠
ممنون از مطالب و مداحی ها. خدا بهتون خیر بده // امام باقر(علیه السلام) به نقل از جدشان می فرمایند: روزی امام حسین(علیه السلام) به نزد امام حسن(علیه السلام) آمد، وقتی چشمش به برادر افتاد گریه کرد، امام حسن(علیه السلام) از برادرش علت گریه کردن را جویا شد. امام حسین(علیه السلام) فرمود: گریه ام برای رفتار بدی است که با تو می شود. امام حسن فرمود: ظلم و ستمی که بر من می شود همین زهری است که به من داده می شود و به سبب آن به قتل می رسم،ولی بدان که " لا یوم کیومک یا اباعبدالله " ؛ "هیچ روز و سرنوشتی مانند روز و سرنوشت تو نمی باشد ای ابا عبدالله زیرا روزی بر تو خواهد آمد که سی هزار نفر از مردمی که خود را مسلمان می دانند و مدعی هستند که از امت جد ما محمد (صلی الله علیه و آله) می باشند، تو را محاصره می نمایند،و برای کشتن تو و جسارت به اهل بیت تو و اسارت خاندان تو و غارت اموال آنها اقدام می نمایند، در این هنگام است که خداوند لعن خود را بر خاندان امیه فرو فرستد و از آسمان خون و خاکستر فرو ریزد و همه مخلوقات حتی حیوانات درنده در بیابان ها و ماهیان در دریاها بر مصیبت تو گریه کنند» ( برگرفته از کتاب لهوف، نوشته سید بن طاووس،ترجمه محمد جواد مولوی نیا، چاپ سوم،انتشارات سرور، سال 1388، ص 53 و 55)
mr_khas
mr_khas
٩٢/٠٨/٢٢
٠
٠
متشکرم از نویسنده های گرامی...زیبا بود..استفاده کردیم.........
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٨/٢٢
٠
٠
التماس دعا از همه :((...چه جالب همه ی مداحیا از محمود کریمیه....ممنون
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٨/٢٢
٠
٠
شب عاشورای امسالم گذشت به یه چشم بهم زدن.....معلوم نیست سال دیگه هستیم یا نه.....اگه هستیم حال دلمون بهتر شده یا بدتر))):....ممنون از همگی
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
متشکر از همه دوستان.....
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
التماس دعا دارم از همه دوستان ممنون
s_v66
s_v66
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
ممنونم بابت نشر مطالب التماس دعا
روشناوند-r_roshnavand
روشناوند-r_roshnavand
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
سلام ... «تو كسي هستي كه مرا از گرفتاري ها رهاندي، نعمت دادي، نيكي كردي، برتري بخشيدي، روزي دادي بي نياز كردي،شفا بخشيدي،عزت دادي....» متشكرم
maede
maede
٩٢/٠٨/٢٣
٠
٠
امیدوارم خدا به برکت این روزا به ما هم ظرفیتی بده که در مقابل تقدیرمون صبور باشیم..این خیلی مهمه.ممنون دوستان.