شب اول؛ سلام بر محرم
هئیت مجازی نینوا

شب اول؛ سلام بر محرم

نویسنده : سایت جیم

مداحی‌های هیئت برای امروز:

1- خیلی زود، خیلی دیر / دکلمه محشر محمود کریمی

2- سلام بر محرم / محمود کریمی

 

***

2nyadideh

امام حسين(ع) وبيعت شكنان

تهى دست مانید اى مردم! شما چونان شتران دور مانده از ساربان مى‏باشید که اگر از سویى جمع آورى شوند از دیگر سو، پراکنده مى‏گردند.

بله! توضيحي فصيح‌تر از فرمايش حضرت اميرالمومنين درمورد مردم كوفه وجود ندارد. مردمي كه جلوه‏هاى دنيا و زياده خواهى آن دلهايشان را از پذيرش حرف حق بازميداشت. مردمي كه ترس و وحشت از حاكم وقت ، بر اعتقاد بر حقانيت امامشان غلبه كرد، مردمي كه با پول و رشوه وابسته‌ي حكومتي غاصب بودند. مردمي فريبكار، ناهمگون ،غير متحد، هزار چهره و... مردمي كه هميشه دل درگرو مطامع و منافع دنيويشان مي‌نهادند.

سست عنصری و بی کفایتی کوفیان امری بدیع و نو نبود، امام حسين‌(ع) نيز به حالت تزلزل و نوسان روحى، پيمان شكنى و عدم ثبات فكرى - عقيدتى آنان آگاه بود و عوامل مهم آن را در تغذيه از حرام و استفاده از هداياى غير مشروع حكام و فرمانداران معاويه، مطرح نمود. امام به ثمره تلخ و نتيجه خطرناك آن وضع نابسامان عقيدتى اشاره كردند و پست شماردند مردمي را كه در عين ادعاى اسلام و پيروى از قرآن، عملا در اختيار دشمنان اسلام و حركتشان در مسير تحقق اهداف و آرمان آنان باشد.

در خطبه هايشان خطاب به كوفيان فرمودند: آرى ، به خدا سوگند! مكر و فريب، از صفات بارز شماست كه رگ و ريشه شما بر آن استوار و تنه و شاخه شما آن را به ارث برده و دلهايتان با اين عادت نكوهيده، رشد نموده و سينه هايتان با آن مملو گرديده است به آن ميوه نامبارك شبيه هستيد كه در گلوى باغبان رنج ديده‌اش گير كند و در كام سارق ستمگر شيرين و گوارا باشد.

اطاعت از رهبری لازمه هر گونه پیروزی است. در جریان جنگ و یا اتحاد علیه دشمن، غفلت پیروان از انجام فرامین رهبری به معنای پذیرش شکست است. و کوفیان با داشتن روحیه کسالت و تنبلی و سست عنصری بزرگ‌ترین مانع در انجام فرامین الهی در جامعه محسوب می‌شدند. و درنهايت با بي وفايي و جهاد گريزيشان مسبب شهادت امام حسين (ع) ويارانشان شدند.

حالا و درعصر حاضر این ماییم که باید از تکرار تاریخ جلوگیری کنیم. اميدوارم با درك فلسفه قيام امام حسين (ع) و داشتن ايمان همراه با عمل صالح، با یاری امام خود و پشتیبانی و اطاعت از ایشان و پرهیز از تفرقه، از تکرار ننگ‌های تاریخی پیش‌گیری کنیم.

 

***

 

ف-گ :

صفات ویژه‌ی گریه بر امام حسین (علیه السلام)

 

این صفات ویژه هشت صفت است:

 

1-گریستن بر حسین علیه السلام پیوستن به پیامبر صلی الله علیه و آله و نیکی بر آن حضرت است.

2-گریستن بر حسین علیه السلام، همراهی نمودن با حضرت زهرا سلام الله علیها و یاری نمودن اوست؛ چرا که آن حضرت هر روز بر مصیبت های فرزندش می‌گرید و امام صادق علیه السلام در این باره فرموده است:«آیا دوست نداری(با گریه بر حسین علیه السلام)از یاوران حضرت فاطمه سلام الله علیها باشی؟»

3- گریستن بر حسین علیه السلام، به جای آوردنِ حقّی است که پیامبر و امامان علیهم السلام بر گردن ما دارند و در روایت آمده است که «گریه کننده بر حسین علیه السلام حق ما را بجای آورده است.»

4- گریستن بر حسین علیه السلام یاری رساندن بر آن حضرت است؛ چراکه یاری رساندن بر آن حضرت در هر زمانی، بنابر آن زمان است.

5-گریستن بر حسین علیه السلام ،پیروی نمودن از پیامبران و فرشتگان و همه بندگان پاکدل خداست.

6-گریستن بر حسین علیه السلام، ادای پاداش رسالت و مودّت و مهرورزی بر خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله است.

7-گریه نکردن بر حسین علیه السلام، جفای بر آن حضرت است.

8- گرسیتن بر حسین علیه السلام، انسان را در هر مصیبت دیگری نیز دلداری و تسّلی می‌دهد؛ چرا که امام رضا علیه السلام می فرمایند: « ای پسر شیب! اگر بر مصیبتی گریان بودی بر حسین علیه السلام اشک بریز که براستی او را همچون گوسفندی سر بریدند و هجده نفر از خاندانش که همسانی بر روی زمین نداشتند همراه آن حضرت کشته شدند.»

منبع ترجمه الخصائص الحسینیه/ تالیف آیه الله حاج شیخ جعفر شوشتری/ ترجمه صادق حسن زاده

 

***

 

علیرضا:

 

ما با دشمن حسین(ع) خواهیم جنگید

چند روزی از مرگ معاویه نگذشته بود که مردم کوفه از مرگ او باخبر شدند و به این دلیل که نمی خواستن حکومت به دست یزید بیفتد، به فکر یاری خواستن از حسین ابن علی علیه السلام افتادند. سلیمان بن صرد خزاعی که از شیعیان با اخلاص کوفه بود به مردم گفت: چنانچه می‏دانید و آماده هستید وی را یاری دهید و با دشمنانش به مبارزه پردازید،برای آن حضرت نامه بنویسید و آمادگی خود را جهت دعوت به کوفه اعلام دارید.اما چنانچه از پراکندگی و سستی در یاری او بیم دارید، وی را فریب ندهید.همه یک صدا گفتند: ما با دشمن حسین (ع) خواهیم جنگید و در راه او جانفشانی و خود را فدای او خواهیم کرد.

 

جمع نامه‏های وارده به دوازده هزار می‏رسید

فرستادگان مردم کوفه یکی پس از دیگری نزد امام حسین (ع) گرد آمدند.کاربه جایی رسیده بود که در یک روز ششصد نامه به دست حضرت رسیده بود و این امر همچنان ادامه داشت تا آنجا که جمع نامه‏های وارده به دوازده هزار می‏رسید. پس امام حسین (ع) مسلم بن عقیل را خواستند و نامه‏ای در پاسخ به نامه‏های کوفیان نوشتند و وی را مسئول رساندن نامه و تحقیق درباره درستی و حقیقت نامه ها کردند و به عنوان نخستین نماینده خویش ایشان را به سوی کوفیان فرستاد.

در قسمتی از این نامه امام حسین (ع) خطاب به مردم کوفه نوشته بوده اند: من برادرم و پسر عمویم و شخصیت مورد وثوق و مورد اعتماد از میان خاندانم؛ یعنی مسلم بن عقیل را به سوی شما می‌فرستم؛ اگر او برای من بنویسد که نظر اکثریت شما به ویژه فرزانگان و مردان شایسته و شاخص شما مطابق با نامه‌هایی است که به من نوشته‌اید به سوی شما خواهم آمد انشاءالله.

 

حسین جان! به سمت کوفه بیا

مسلم به هر سختی و مشقتی که بود خود را به کوفه رسانید؛ در بدو ورود در منزل مختار ثقفی سکونت گزید و شروع به تحقیق و ارزیابی مردم کرد که فهمید همه نامه‌ها کاتب و امضا کننده داشته است و همه اینجا تشنه حسین(ع) هستند و دل‌ها برای او می‌تپد و اینان بر عهد خود استوار هستند. از آن‌ها مکرر می‌پرسید آیا او را یاری خواهید کرد؟ بر آن وجود مقدس نامه بنویسم؟ تا با اهل بیت‌اش، با صغیر و کبیرش بیاید که کوچک و بزرگ، اعلام، اشراف، بزرگان و مردمان عادی همه می‌گفتند مسلم دستی بجنبان که دیر می‌شود. کوفه سراسر تشنه حسین(ع) است. تا اینکه دلش آرام گرفت.مسلم به این مذمون نامه‌ای نوشت: «حسین جان! نامه‌ها همه صحیح است و امضا کنندگان نامه‌ها را دیدم حتی بیعت نیز گرفته شده است و اینان با من بیعت نیز کردند. حسین جان! به سمت کوفه بیا که اینان سخت مشتاق شما هستند».

 

در یک صبح تا شام از آن لشگر یک نفر باقی نماند

اما دیری نپایید که ابن زیاد فتنه‌ای به پا کرد. ابتدا به عیادت هانی رفت؛ و بعد او را که از بزرگان کوفه بود بازداشت کرد. مسلم که نماینده خاص حضرت امام معصوم(ع) بود سکوت را جایز ندانست و فرمود حال که عِده و عُده ما تکمیل است در مقابل این ظلم سکوت جایز نیست و امارت‌نشین کوفه باید هانی را آزاد کند و با شعار «یا منصور أمت» یعنی ای یاری شده بمیران. در کوفه خروج کرد. در بدو امر سلیمان‌بن‌صرد خزائی فتوا به سکوت داد و مسلم را یاری نکرد اما جمعیت حامی و مشتاق مسلم از هر سوی شهر چون سیلی به مقابل دارالاماره کوفه ریختند و یک صدا و پرشور فریاد می‌زدند «یا منصور أمت».

اما ابن زیاد که سیاست و کیاست از پدرش زیاد، آموخته بود شروع به تحرک کرد. برخی را با طلا و نقره و عده‌ای را با ارعاب و تهدید، گروهی را با تبلیغات دروغین و بالاخره همه را از دور او متفرق کرد. کار را به جایی رساند که از آن همه لشگر یک نفر برای مسلم باقی نگذاشت. به همین راحتی در یک صبح تا شام از آن لشگر که گندم‌نماهای جوفروش و مرزنماهای بی‌صفت بودند یک نفر باقی نماند.

مسلم حتی تصورش را نمی‌کرد که این شبه‌مردان چنین عهد شکن باشند. او که ابتدا با تعدادی اندک در کوچه پس کوچه‌های تاریک کوفه به دنبال مکانی برای مخفی شدن می‌گشت یکباره متوجه شد که دیگر کسی پشت سر او نیست و تنهای تنها شده است. شاید اشک‌ مسلم جاری شده باشد البته نه برای خود؛ بلکه برای آن اربابی که با زنان و بچه‌های کوچک و بزرگ از شهر خود از کنار قبر پیغمبر(ص) به دعوت این عهد‌شکنان بانگ سفر سر داده است.

داستان اسارت مسلم نیز مشهور است و می‌دانیم که چگونه او را مظلومانه از بالای بام دارالاماره بر زمین انداختند و زمین خسته شده از عهدشکنی‌های کوفیان را چگونه به خون مظلوم‌اش رنگین ساختند. یاد و نام این مجسمه وفا در واپسین لحظات قدسی حضرت سیدالشهدا(ع) بر خاطر و زبان حضرت جاری بود. سلام خدا و همه اولیاء بر او باد.

 

***

 لینک مطلب  شب اول محرم؛ شبِ سفیر امام حسین(ع) در کوفه

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
raaahil
raaahil
٩٢/٠٨/١٣
٠
٠
سپاس
z_ghasemi
z_ghasemi
٩٢/٠٨/١٣
٠
٠
یا امام حسین ............ازمردم کوفه نامرد تر پیدا نمیشه
ali007
ali007
٩٢/٠٨/١٣
٠
٠
تسلیت میگم ایام محرم رو به همه ی جیمی ها!!!!!!به خاطر مطالبتون ممنونم.
h-hidarpoor
h-hidarpoor
٩٢/٠٨/١٣
٠
٠
بارن قصه نیست، باران حکایت اشک های خداست برای خشکی لب های حسین علیهم السلام... السلام علیک یا اباعبدالله...
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٨/١٣
٠
٠
تسلیت به تمامی دوستان....التماس دعای مخصوص...ممنون از همه...السلام علیک یا ابا عبدالله
maede
maede
٩٢/٠٨/١٣
٠
٠
انشاالله که ما بتونیم واسه امام زمان مثل مردم کوفه واسه امام حسین نباشیم...یا حسین.التماس دعا.
admin
admin
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
سلام بر محرم ... سلام بر نیوا و دشت پر بلای کربلا .... //// از دوستان عزیز درخواست دارم در صورتی که علاقه مند هستند برای هیئت مطلب بفرستند. هیئت نینوا مال ماست، عزاداری مجازی هم رو حتی ارباب قبول می کنه
saheb zaman
saheb zaman
٩٢/٠٨/١٤
١
٠
سلام من به محرم، به غصه و غم مهدی/ به چشم کاسه خون و به شال ماتم مهدی...
admincheh
admincheh
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
سلام بر محرم ،سلام برپرچم و علم،سلام بر شعر محتشم..اجر همگی با امام حسین ،انشالا زیارت ایشون نصیب ما بشه ..مرسی از هر دوستان یا اطلاعاتی که دادند
s_v66
s_v66
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
کاش ما یاد بگیریم پای بیعت با امام زمانمان بایستیم یا علی
ف-گ
ف-گ
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
"حب دنیا رأس همه ی خطاهاست" ...ای سست عنصران پیمان شکن! اف بر شمایان! بد معامله ای کردید... ... از زحمت عزیزان سپاسگزارم. خیلی التماس دعا
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
ممنون از شما و هر 3بزرگوار......التماس دعا
ati200
ati200
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
خیلی ممنون التماس دعا
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
دنیا دیده عااااااالی بود...اشکمان سرازیر شد/فرزانه ممنون.آگاه شدم/مستر علیرضا نامرد از کوفی جماعت پیدا نمیشه......ممنان و متشکرم
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٨/١٤
٠
٠
یا حسین (ع) شهید... خیلی ممنونم.خداقبول کنه...
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠